Čip implantovaný člověku napaden počítačovým virem
Žádný šílenec, ale Dr. Markl Gasson, asistent Unversity of Reading ve Velké Británii. Ten má RFID (Radio Frequency Identification ) čip v levé ruce už od loňska a podobné, ale méně sofistikované, najdete na zboží v obchodech, nebo se implantují zvířatům pro lepší identifikaci. On s tímto čipem může bezpečně vstupovat do univerzitních prostor a pracovat se svým mobilem. Toto celé je součástí dlouhodobého výzkumu umělého vylepšování lidí a potenciálních rizik vznikajících z použití implantovaných zařízení. Své zkušenosti bude Mark prezentovat příští týden na IEEE International Symposium on Technology and Society v Austrálii, které předsedá. V jeho případě virus napadá řídící systém použitý pro komunikaci a pokud by k tomuto zařízení byly připojeny další, virus by napadl i je.
Tak co na to říkáte? Vzpomínáte, že se kdysi tvrdilo, že textové DOC dokumenty se infikovat nedají a hle, nakonec se virové nákaze nevyhnuly ani obrázky. Zde jde však opravdu o něco poněkud jiného, ale i zde je třeba se mít hned na začátku hodně napozoru. Těch zařízení, která by se implantovala přímo do těla pacientů zatím mnoho není, ale ta nejnovější už dovedou bezdrátově komunikovat a jsou tak nejen dobíjena, ale mohou tak přijímat a vysílat informace. Sice si asi těžko budeme představovat člověka, který by si vytkl za cíl virem poškodit funkci kardiostimulátoru, ale to se s počítačovými viry ze začátku říkalo také, proč by to lidé dělali? Výsledkem byl boom virů, které se stávaly stále agresivnějšími a schopnými ničit co potkaly čistě jen proto, že to jde.
Tento problém je zatím velmi umělý, skoro by se dalo říci až nepřirozený, ale o tom to není. Je to především o možnosti, která tu už prostě je. Jak se budeme stavět k (zatím) teoretické možnosti nakažení zařízení, které drží lidi při životě a vlastně nemusí jít ani o nic implantovaného, počítač je nyní v kdejaké mikrovlnce a tedy i v kdejakém lékařském přístroji. Bude lidstvo natolik zodpovědné, že to nikoho ani nenapadne vyvíjet? Zkušenosti a historie ukazují, že zatím se stala vždy ta horší možnost.