Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Haswell integruje regulátor napětí - inovace nebo kurvítko?

Kdyz uvazim ze na deskach je vseho mene a mene pritom cena zustava, mam dojem ze to bude jen kurvitko. Nakonec v dnesni dobe uz je taktovani jen pro skalni. Vetsina netaktuje neni proc a do urcite cenove se to ani poradne neda. Vyroba se zlevnuje ,ale cena zustava. Zde jde jen o profit.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Uplny suhlas.

Staci si uvedpomit co vsetko sa prestahovalo a skompaktovalo a pozanikalo jednak ako samostatne PCI karty prechadzajuce do cipov na MB, jednak potom z cipov na MB do CPU.

Ved pred 20-25 rokmi boli na fosni zvukovka uplne bezne ako samostatna karta, dokonca aj x87 koprocesor nebol v CPU. O grafike uz vobec nehovorim, intergrovane na MB v chipsete vtedy este tusim ani neexistovali, jedine dedikovane grafiky.

Za 20 rokov bude cely dnesny PC asi jediny SoC cip s rozmermi die 3x3 cm, na ktorom bude uplne vsetko co je dnes na najnadupanejsej doske/platforme/CPU/GPU, die nalepeny na 5x5 cm plosaku s vyvodmi pre sloty a v krabicke 6x6x3 cm.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

ono se stačí podívat na vnitřnosti mobilu před pár lety a dnes... dřív velká hromada čipů a dneska je jich jen pár...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Též si to myslím, že půjde o kurvítko. Výkonová komponenta by spíše měla být oddělena.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

A proc by to nebyla inovace? V mobilni sfere jednoznacne plus a to same se da rici i o desktopech. Stale vsichni volaji po miniaturizaci a tohle je urcite krok tim smerem. Nehlede na to, ze argument "nekdo sikovny opravi zakladni desku po zarucni dobe" me pripada takove pritazene za vlasy - donesu PC do servisu, tam jej otestuji, kdyz konecne identifikuji zavadu, tak komp rozeberou, soucastku (mozna) vymeni, komp slozi, nechaji projet zatezove testy a ... a vystavi ucet. Otazka je, na kolik takova oprava vyjde. Pri pohledu na hodinove sazby si nejsem jisty, co bude levnejsi, jestli oprava nebo koupe cele nove komponenty. A pokud komponenty, radeji vymenim procesor nez celou desku.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

A to je ciel. Konzum. Aby fyzicka zivotnost komponentov bola LTT (len tak tak) na hrane zaruky a potom si kup nove. Nikoho pritom netrapi, ze nemam absolutne, ale absolutne ziadny dovod menit svoju 3,5 roka staru AM2+ fosnu s 1,5 rocnym Ph II X6 1100T. Jedine tak na 5-6 modulovy Excavator dakedy v roku pana 2015, ktory by ponukol 2-nasobny vykon oproti Ph II X6 1100T. Ale ani to nie je primarny dovod na upgrade, skor podpora novych rozhrani.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Miniaturizacia je jedna strana mince, existencia segmentu PC je druha strana mince. Nezda sa mi, ze by sa rozmery "bedynek" za posl. 1/4 storocia zminiaturizovali. Stale mame desktop, midtower ci bigtower. Samozrejme existuju miniaturne PC krabicky s vykonom tenkeho klienta a nezriedka sluziace presne pre ucel tenkeho klienta, resp. nettopy (PC v jednom, t.j. v monitore), alebo PC do obyvacky aka HTPC ci rozne mini PC. Je nesporne, ze existenciu tychto segmentov trhu miniaturizacia umoznila do takej urovne, ze takto male zariadenia su v podstate PC schopne kancelarskej prace, alebo sledovania HD obsahu. Miniaturizaciou rozumiem napr. vykon/kapacitu na jednotku objemu. Druha strana mince tu vsak stale je. Ako pisem rozmery case sa za 1/4 storocia podstatne nezmenili, rozmery MB detto. Iba kde-tu povznikali standardy typu AT, ATX, miniATX, slepa BTX ... ale ze by dnes typicka ATX doska mala 5x5 cm sa teda neda povedat. Segment PC je este stale tu. TEn miniaturizacia defacto vobec nepostihla. Som zvedavy ako to bude pokracivat.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

A co tim chces rici? Ze nemas na vyber a musis pouzivat ATX format? Sorac, ale dnesni desky formatu mATX jsou vice nez dostatecne vykonne i pro vypocetni/herni PC a umerne tomu je lze osadit do mensich skrini, kterych je uz take dost a dost. A to nemluvim o tom, ze se konecne zacinaji objevovat vykonne a vybavene miniATX desky, ktere se vejdou do jeste mensich case. Takze zalezi jen a jen na uzivateli, jestli potrebuje a zustane u velke ATX a velke skrine nebo mu postaci napr. mATX a mala skrin a jsem presvedceny, ze tohle reseni bezpecne uspokoji soucasne naroky vetsiny lidi. Osobne jsem na mATX jiz davno presel a nepocituji vubec zadny nedostatek slotu nebo konektoru, spise jiz ted pokukuju po miniATX.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Proti gustu ziaden disputat, ale hojnost konektorov a slotov na mATX fosni je menej ako zalostna a clovek je odkazany na USB HUB ci podobny bazmeg. Na PC som zvyknuty (resp. potrebujem) aspon 6 ks. ked nie 8 ks. USB2 portov (2-3 front pekne na kysni, 3-4 back) a 3-4 ks. USB3 (idealne jeden front, ostatne muzu byt back). A nepytaj sa co tam je nastrkane. Do USB sa totiz kupuje vselico, nielen disky a usb kluce.
Dalej PCIe 1x je tiez dobre mat aspon 2-3 sloty na fosni. Zvlast ked je nedostatok SATA portov, ziadne USB3 porty ci ine rozsirujuce karty od vymyslu sveta.
Nechapem preco niektori nie su schopni pochopit, ze existuje moznost mat poriadny PC, ktory prenasam len ked sa stahujem (uzemneny, zabyvany clovek co chodi do roboty nepotrebuje LEN notebook, pretoze nechodi po privatoch a intrakoch - ale moze sa mu hodit AJ notebook). Vyhody nevyhody PC/NTB su vsak na samostatny clanok. Ja osobne by som LEN s NTB nemohol byt s roznych pricin. Ale mozem okrem riadneho sukromneho PC mat AJ sukromny notebook/netbook, preco nie. Napr. miesto HTPC krabicky do obyvacky nejaky najvykonnejsi 11,6-12-palcak, ktory sa neroztopi pri prehravani 1080p videa a ktory nie je problem zobrat na dovcu (to by s HTPC bez baterie a bez zobrazovadla slo trocha blbsie).

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

neviem, ci si z marsu ale nieje to tak, pozri mATX dosky aj lacne ako http://www.alza.cz/gigabyte-b75m-d3h-d325676.htm alebo http://www.alza.cz/gigabyte-h77m-d3h-d325215.htm alebo od ineho vyrobcu http://www.alza.cz/asrock-b75m-d333804.htm alebo ti ich poslem mraky..... vsetky maju 6x USB back + dalsie na doske pciexpress tam je dostatok, uz je iba tvoja blbost, ze si nevies pohladat podla tvojej predstavy....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

OK, priznavam mATX fosne nesledujem uz roky. Ale tie mini PC krabicky co by tenki klienti, alebo nettopy s 2-4 USB portami su na tom dost biedne. Tam sa dost biedne vymeni naletovany CPU ci GPU ci spravi v krabicke riadny pievan - a naco aj, komponenty v tej minikrabicke takmer nehreju a maju pasivne chledenie ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, tie krabicky su na tom biedne, odporucam si radsej nieco vyskladat...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Mal som skor na mysli tieto krabicky s podvozkom v style mikro ci pikoATX. Tam uz sa da povedat, ze vsetkeho vela skodi, aj miniaturizacie. V posl. rokoch vidime este mensie mini PC velke ako skatulka od zapaliek ci cigariet. Tam ani neviem aky je podvozok. A v poslednych mesiacoch uzrel svetlo svela mega-extrem miniaturizacie: Rassbery Pi, "PC" velky ako USB kluc. Som zvedavy kam ten extrem zajde, zacina sa to podobat na parodiu:

http://www.youtube.com/watch?v=17DPJHNVx2Q&feature=fvw
(ozaj oplati sa pozriet)

Jednoducho na riadny vykon, komfort v podobe bezkonkurencnej adaptability, skalovatelnosti, chladenia je potrebne PC a bedna so svojimi rozmermi. Dnes nie je problem do normalnej midtower bedne napchat 21-24 TB diskoveho priestoru (7-8 ks. 3 TB diskov). Staci dokupit 2-3-4 sufliky do 5a1/4 palcovych pozicii, keby chcel niekto naaahodou skladovat statnu filmografiu v HD kvalite. Dalej 6-8 jadrove CPU mostrum, dalsie GPU mostrum (alebo aj dve) rozsirujuce karty (SATA, USB ...). To jednoducho v objeme Rassbery PI zopar cm kucickych absolutne nie je mozne.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Ja bych se redakce rad zeptal jestli nemali nejake blizsi info o uvedeni 22nm produktu pro socket 2011? Ty 3 produkty ktere sou tam teraz sou uz starsi, tak me zajima jestli Intel prejde s platformou -E na Ivy Bridge nebo rovno na architekturu Hasvell dekuji(tipuji ze na predem overenou teda Ivy Bridge-bude i 8 jadrovy model?). Co se tyka toho integrovaneho regulatoru napeti prijimam to jako dohled nad(nasi) cinnosti procesoru a platformy jako celku se kterym zakonite musi prijit i novy socket, nemate blizsi info o jeho kodovem oznaceni a poctu pinu? dekuji

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Znám člověka, který by mohl o Haswellu vyprávět hodně, ale on nechce, prý nesmí ;).

Co se LGA2011 týče, očekávám IVB-E (bohužel až tak za rok, letos ještě přijde lehce přitaktlý SNB-E a pak dlouho nic), ale soukromě nechápu, na co to může být komu dobré :). V tom je výkonu, že by se dal i prodávat ;).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Dekuji za odpoved. Uz sem si to dohledal http://media.bestofmicro.com/0/V/347359/original/Ivy_Bridge_Q3_2013.png. Vypada to ze pro druhou/inovovanou HEDT platformu bude uveden i novy chipset(mozna tridy X89?), hlavne kuli prime/nativni podpore PCI-Express 3.0, tudiz ocekavam i nativni 8-jadro a väcsi cache pamet(L3) 3 urovne. Jeste osobni otazka kdyby ste si mel vybrat co by ste zvolil Intel Core i7 3770K nebo Core i7 3820? preji pekny den.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pre ultra alcne riesenia dajme tomu lebo to sa neoplati opravovat .Ale na mainstream a highend desktop to vnimam ako tlak na obmienanie CPU+MB zaroven. Adekvatny stary procesor sa obvykle horsie zhana ako zakladna doska. Po 2r zaruke uz nemusia byt na trhu kompatibilne procesory alebo vyrobca dosky uz neposkytne update BOISu/UEFI.
Nerozumiem tiez naco pridavat tepelnu zataz regulatorov rovno do procesoru Na MB sa predsa lahsie chladia ako keby boli ON DIE. Vsetky PC co som doteraz mal odisli na zavady spojene suvisiace s napajanim. Bud zroj alebo regulatory na MB...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Ja ani netusil, ze se ty obri kondenzatory co (predpokladam) patri k regulatoru napeti do procesoru VEJDOU.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Nejsou potřeba. Měnič pojede na řádově vyšších frekvencích. Spíš vidím problém s napětím, submikronová technologie se na tyto aplikace vyloženě nehodí.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pokud to AMD nezavede, tak za 3-4 roky od uvedení Hashwellu budou etalonem spolehlivosti jejich procáky a Intel bude mít podobné problémy jako v době Netburstu. Pokud toto kurvítko zavede i AMD pak to bude srandy kopec a peněženky budeme provětrávat mnohem častěji...se současným vedením AMD se spíš obávám scénáře B.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

dlho som necital takuto blbost :-)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

AMD má svoje kurvítko už dávno - levná pájecí směs na bázi ZnSn je příčinou možná 90% selhání systémů obsahující AMD chip (hlavně chipset, GPU). Intel naproti tomu používá dražší směs s příměsí stříbra a tento problém se mu jako jedinému vyhýbá.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Blbost, pokud selze GPU nebo chipset, tak z 90% neselze nic v samotnym cipu ale jeho BGA spoje. Vzhledem k tomu, ze AMD prodava samotny cipy, tak material BGA kulicek, kteryma cip pripaji k desce, urcuje sam vyrobce desky/grafiky.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pokud je mi známo, chipy se velkoobchodně dodávají už nakuličkované. Navíc se tento defekt u intelu téměř nevyskytuje. Také máme otestováno, že v systému intel chipset a AMD GPU se materiál kuliček liší.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Inu pokud budou použity OST kondíky (známá špatná značka kondíků) - jako na obrázku vedle těch hnědých Chemi-con KZG vyfotografované - tak je jedno, kde se bude dělat regulace. Ty kondíky se postarají o to, aby odešla...

Jinak regulátor dávat do CPU je kurvítko a nesmyslný krok. Měl by se setkat s rozhodným NE, jinak se toho chytí i AMD a jsme v háji zeleném... :(

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.