Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k LG uvede nové 4K OLED televizory s HDR

To nechápu. OLED je, podobně jako plasma, založena na tom že každý bod svítí sám o sobě. Takže když zhasne, je tam tma, nic, černo. Víc černá to už být nemůže. Když svítí na max, tak svítí na max. Kde je tam to HDR? Podle toho jak to chápu, tak OLED dokáže s přehledem pokrýt barevný gamut definovaný v dnešních filmových streamech, takže jediné co bych chápal je, že barevný gamut filmu roztáhne do toho, co zvládne samotná telka. Kde je tam jaké HDR?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

HDR je o jasove slozce. Tedy ze TV dokaze vic svitit a tim padem ma vic urovni mezi cernou a bilou proto ze bila je tak nejak belejsi (zarivejsi)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Se poserme z 4K, prinos 0%.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

V realu souhlasim, ale 4K prinos v tomto pripade ma. Ono 65" a vetsi uhlopricky prinesou opravdu krasny obraz a ve 4K to musi byt opravdu parada.
To na co pravdepodobne ukazujes je, ze kolik lidi bude vubec mit zajem o takto velke TV. Ja mam 42" a povazuju to za akorat, asi bych prekousl i 50", ale vic urcite ne. Rodice jsem na 42" nedokazal presvedcit a vzali 32", protoze proste nechteji, aby jim TV zabirala v byte vic mista. Podle takoveho mensiho soukromeho vyzkumu sdili tento nazor docela podstatna a prevazna cast lidi, takze ano pro ne je nejake 4K naprosty nesmysl, ktery se jim vyrobci snazi natlacit, prestoze to ty lidi nechteji. 4K je dobre spis pro technologicke fanousky a tich zase tak moc neni.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

No ja mam treba zed, kde by se 130-150" vesla... uz aby nekdo vymyslel jak delat bezesve zobrazovadla :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tem zobrazovadlum se rika projektor

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no drobny rozdil oproti LCD, OLED - nelze koukat bez zatemneni! neb cerna je jen neosvetoena bila stena, platno. :-( A zatim me nepresvedcily LCD projektory spatnym kontrastem a DLP i s ctyrbarevnyn koleckem rozsahem barev a strobujici kolecko mi velmi vadi neb mam asi dobry postreh a kdyz pohnu hlavou strobuje mi obraz neprijemne :-(( A taky mi nestaci rozliseni u projektoru zejmena na fotky i grafiku windows, neb na celou stenu v obejvaku je i 4k malo :-(

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nedelal bych z toho pravidlo. Kdyz jsem pred cca ctyrma rokama kupoval TV, tak jsem vzal 46", vetsi uhlopricky tehda byvaly jeste dost drahy. Dnes uz bych se rozmyslel mezi 50-55" s tim, ze bych snesl i vetsi. 32" je zoufale malo, pokud na tom clovek nekouka na TV h@vna, ale rad sleduje filmy, tak z toho nic nema. K tomu se blbe ctou titulky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já mám také 42" - plasmu od Panasonicu a zda se mi malá. Na 65" si brousím zuby, až bude co pořádného koupit a nebude to stát jako auto. Ale já na televizi skoro nekoukám, používám ji jako domácí kino.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kecáš! Přínos z e zdroje obrazu - PC a fotoaparátů o mnoha!!! Mpx je obrovský! :-) Nelituji!

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Ty si kľudne Tv pozeraj na 32" v Pal 720×576 abo podobných sr*čkách, ostatní zvlášť tí čo Tv používajú ako monitor a kino to ocenia. Nehovoriac o fotonadšencoch.

Jednak keď ma Tv dobrý upscaling z HD na 4K tak je to vidieť. To už keby si to rovno nemal ako inak využiť. Ja som práve kupil 4k TV s lokálnym dimmingom a stačí keď tam pustím nejaké video na Youtube v takom rozlíšení a ten rozdiel je na 55" uhlopriečke teda vidieť. Zvlášť ta ostrosť a šum sú neporovnateľné. Niektoré videá sú proste nádhera. Takže toľko k dristom o tom že to oko nemá šancu rozoznať. Dobrá sprostosť. A to predpokladám, že keď tam neskôr pustím 50Gb film v natívnom 4k cez HDMI s poriadným dátovým tokom tak to bude ešte o triedu lepšie ako na youtube.

Vyberal som z vyššej rady Samsungu z minulého roka a LG Full HD Oled ale radšej som sa rozhodol pre 4k Samsung s lokal dimmingom. To podsvietenie a kontrast zvlášť pri horšom zdroji nie je práve najlepšie a je tam nejaký backlight bleeding. Žiaľ. Ale na nete takmer nie sú skúsenosti užívateľov so životnosťou OLED napriek tomu že je to na trhu už 2 roky a nemienim kupovať Tv v nižšom rozlišení keď si nie som istý, že mi sa mi tam postupne nezačnú odpaľovať pixely. Zvlášt keď to chce človek aj na gaming.
Ale keď sa časom ukáže, že s tým nie je problém, tak milerád si pri ďalšom upgrade obstarám 4k 65" OLED s HDR, zvlášt pokiaľ nebude stáť 8000$ ale povedzme 2. To musí byť fakt nádhera. No snáť o 4-5 rokov :). Potom sa už ale asi bude zase riešiť 8k :D

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Samsung i Panasonic už na trh dostávaj PVA pnaely s quantum dots a obraz to ihmo produkuje nádrhernej, od kontrastu přes gamut, vše. Já se obávám že proti tomu oled nakonec neprorazí, hlavně kvůli životnosti a ceně když jde o produkci velkejch úhlopříček.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tej životnosti by som sa u W-OLED nebál, videl som panel čo mal najazdené cez 4000 hodín a neboli viditeľné žiadne vypálené časti....až na pár nefunkčných (čiernych) subpixelov viditeľných po detailnom pozorovaní na testovacích obrazcoch....obraz užasný, hlavne tá čierna je brutálna. Najviac mi vadilo, že to boli CURVED displaye. Ale ako vidím už konečne prichádzajú na trh aj "Real Flat" verzie...som rád.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ted mam pocit ze CURVED budou lowcost a FLAT budou znova premium :) proste typicka bouda vyrobcu, kteri jsou ochotni dotovat jednu pulku sve zadnice z druhe :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No nevim já zas viděl blý telefony a tablety s olded co byly vypálený po pár měsících používání...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Samsung používa RGB-OLED a tie majú životnosť cca 2000 hodín (kvôli modrému subpixelu)....a žiadny výrobca na tejto planéte na tom nieje lepšie s RGB-OLED....

LG na to išlo "od lesa", kedže si boli vedomí, že modrý OLED subpixel, je problém, tak pre jeden pixel vytvorili 3x biely oled subpixel a pridali RGB filtre (každý získal jednu zložku farby), ale kedže sa tým znížil maximálny jas pre bielu, tak ešte pridali jeden biely (White) subpixel a vytvorili tým W-OLED pixel.
A podľa informácii by mal takýto W-OLED display vydržať cez 30 tisíc hodín (zrejme to bude záležať na tom koľko jasu tam máš nastavené).

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

W-OLED je dobra finta. Zivotnost to prodlouzi brutalne

Ale furt tam bude problem s tim, ze pod na nejakem pixelu budu zobrazovat treba jen cistou cervernou dlouhou dobu, tak cerveny subpixel bude svitit mene, nez ostatni subpixely a dojde tedy k rozstelovani barev. Bile ledky totiz ztraceji jas podle toho jak moc sviti.

Ano v beznem pouzivani TV se to asi nestane a vsechnu subpixely budou svitit +- stejne dlouho.
Problem to muze byt nekde v prumyslu nebo infokiosku - kde bude dlouho (roky) zobrazen stejny obraz.

Resenim by bylo jedine, pokud by obrazovka mela citac, jak dlouho kazdy subpixel svitil a postupem casu tem nejvice vysvicenym subpixelum pridavala vyssi napeti - tak aby se kompenzoval pokles svitivosti.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nejsem sice odbornik na OLED displeje, ale to co pisete mi pripada dost jako blbost. Predevsim neexistuje nic jako bila LED, LED je pricipienelne monochromaticka (i kdyz s dost sirokym pasem vlnovych delek, ne jako laser s uzkym peakem). Cili bila se ziskava bud skladanim vicero barevnych LED dohromady nebo pomoci luminoforu a konverze vlnovych delek, a protoze konverze probiha od kratsich k delsim, tak primarni zdroj muze byt napr. UV LED, a potom se pouziji treba tri luminofory svitici v R, G a B, coz da v souctu bilou, ale protoze UV LED ma mizernou efektivitu, realnejsi je pouzit modrou LED a dva luminofory dodavajici R a G slozku. Nemelo by smyl vyrabet slozite bilou barvu LED a potom opet dve tretiny ziskaneho svetla zabit filtrem ! Takto to snad proboha nikdo nedela ! Problem modre LED neni ani tak v nizke zivotnosti, jako spise v mnohem rychlejsim opotrebeni ve srovnani s R a G LED, coz by v panelu zpusobovalo velmi rychlou degradaci barevneho podani, pokud ovsem vsechny subpixely vyrobim jako modre a nektere pak doplnim patricnymi luminofory, tak pri stejne zatezi (cili v prumeru zobrazenem bilem sumu) budou vsechny starnout stejne rychle a cast problemu jsem tak elegantne vyresil. Ovsem duslekem bude celkove nizssi vydrz panelu, protoze zakladem jsou samozrejme nejmene trvanlive modre LED, ovsem to lze uspesne dohanet postupnym zvysovanim jasu (buzeni LED), proste se zacne treba jen s 50% maxima budiciho proudu LED u noveho panelu na 100% jasu a postupne to poroste podle opotrebeni panelu. Stejne ale zustane problem s vypalovanim jasnejsich mist, ta sice nebudou zabarvena v dusledku prevahy R a G nad B slozkou, ale stejne by byla sediva. Takze nakonec zadna velka vyhra pro monitory, ale pro TV to neva. A co se tyce doplneni W subpixelu, tak tomu take moc nefandim, je to jen dalsi podfuk asi jako "dynamicky kontrast", kdy se pri tmavsi scene zlumi cele podsviceni u LCD panelu, v testu mericim jas komplet cerne plochy versus komplet bila plocha to sice udela 1 000 000 000 000:1 (protoze vypnute podsviceni proste nesviti, ovsem ta lezata osmicka by v prospektech vypadal blbe, tak vyrobci nepisi nekonecno ku jedne, miliarda ku jedne vypada lepe) ale v realnem obrazu to bude stejne jen 300:1 s bidou ! V pripade W-OLED ten podfuk zlespsi parametricky maximalni jas (cili opak podfuku u LCD a dynamickeho podsviceni, kde se zase snizuje minimalni jas), ktery se obvykle meri pro bilou barvu, ale v zelene nebo modre to bude samozrejme porad nizssi nez pri pouziti klasickych RGB LEDek, ktere maji lepsi ucinnost nez modra.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

hmm .. a bez webos by to neslo ? .. teda bez akehokolvek "OS"..

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.