Test Noctua NH-C14: obstojí 1kg vzduchový chladič proti vodníkovi?
Kapitoly článků
Noctua NH-C14 je ve své podstatě chladičem klasické konstrukce 90. let, ač v tomto případě podstatně objemnější a obdařený hned několika heatpipe a dvěma ventilátory. Jak již naznačuje číslo v názvu, ty mají průměr 140 mm a za běhu se vetšinou otáčejí velmi, velmi pomalu (vzpomínáte na chladič Globalwin FOP-38 se 7000rpm vrtulí? :-).
Rozměry krabice samozřejmě odpovídají vlastnímu chladiči.
Obsah balení
- pasivní část
- 2× 140mm ventilátor NF-P14 ("SSO" ložiska, ~750 až 1200 rpm, 71,2 až 110,3 m3, 10,1 až 19,6 dBA)
- úchyty pro AMD a Intel + společná část (backplate)
- teplovodivá pasta NT-H1
- redukce pro připojení ventilátorů na jeden konektor
- redukce snižující otáčky ventilátorů
- manuál
Ventilátory jsou uzpůsobeny hned na několika úrovních pro co nejtišší chod. Jsou zde mnohým jistě známá Noctuácká ložiska a výkusy na lopatkách, vše podpořeno kovovými prvky kolem rotující části. Však také pokud byste si chtěli tyto ventilátory koupit samostatně, tak za dva kusy dáte 900 Kč, dalších 140 Kč činí termopasta, což vše dává ceně 1700 Kč za celý chladič hned jiný rozměr.
V příslušenství se třeba vedle samolepky Noctua na skříň nachází i pětice napájecích propojek. Jednou z nich je redukce pro připojení obou ventilátorů na jeden "CPU fan" konektor na desce (tomu se budeme později věnovat podrobněji), další čtyři jsou odporové zátěže srážející napětí jdoucí do ventilátorů. Dva kabely jsou realizovány s 52Ω rezistory, dva pak s 82Ω.