Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Linux

Desktopové prostředí Lumina 1.3 přináší vlastní přehrávač multimédií

Nová verze desktopového prostředí úzce spjatého s operačním systémem TrueOS (dříve PC-BSD) je sympaticky významnou aktualizací pro nadšence.

Raspbian 2017-06-21 - nová verze Debianu pro Raspberry Pi

Nedávno se objevil nový Debian 9, takže si rovnou představme také nový Raspbian. Ten nadále staví na Debianu 8.
nepřehlédněte
Skylake Ohnuty Pcgamer 01

Skylake i Kaby Lake mají rozbitý HyperThreading, nutná oprava mikrokódu

Tvůrci linuxové distribuce Debian varují před chybou v obou posledních generacích procesorů Intel. Doporučují provést vypnutí Hyperthreadingu, oprava formou nového mikrokódu již existuje a bude...
Omlx 3

OpenMandriva Lx 3.02 přináší kernel 4.11.3 s BFQ / UKMS, Wayland 1.12 i KDE5

Ve stínu stále zpožďované Mageiy 6 se objevuje nové vydání dalšího potomka Mandrivy. OpenMandriva v nové verzi sází na čerstvé verze kernelu i aplikací, pročež pro fanoušky KDE je tím pravým...

Opus 1.2: rychlejší, kvalitnější

Byla vydána finální verze 1.2 referenční implementace formátu Opus. Posouvá jej kvalitativně opět o kus dál, pojďte se tedy podívat a sami si poslechnout, jak Opus 1.2 válí.
čtyři tučňáci - linux logo

PulseAudio nahradí věc jménem PipeWire?!

Mnohými nenáviděné zvukové mezivrstvě od Lennarta možná nakonec odzvoní. Otázkou je, jestli náhrada v podobě PipeWire nebude pověstným krokem z bláta do louže pod okapem.

Vyšel Debian 9 Stretch

Nová hlavní verze distribuce Debian GNU/Linux přichází po více než dvou letech vývoje a změn v týmu, včetně úmrtí otce zakladatele Iana Murdocha, kterému je nové vydání věnováno.

Lubuntu 17.10 nabídne LXDE i LXQt a také MPV jako výchozí přehrávač

Tvůrci Ubuntu odnože s desktopem LXDE dospěli k rozhodnutí, že konečně nabídnou vedle dodýchávajícho LXDE také desktopové prostředí LXQt. Končí i originální Mplayer.

Takto vypadá Ubuntu 17.10 po přechodu na GNOME

Příští rok v dubnu se objeví Ubuntu 18.04, které nebude stavět na Unity 8 / Mir, ale na desktopu GNOME. Pro letošní říjnové vydání se tak připravuje vše tak, aby 18.04 LTS mělo hladký start. Takto...

Komunitní fork Unity 8 se jmenuje Yunit

Nakonec to netrvalo tak dlouho, Canonicalem ukončený projekt next-gen desktopového prostředí Unity 8 stavějícího nad grafickým serverem Mir má svůj fork.

Červnová aktualizace TrueOS 2017

Operační systém kdysi známý jako PC-BSD přichází s novým aktualizovaným vydáním, přesně dle půlročního harmonogramu.

darktable 2.2.5 vylepšuje podporu (nejen) pro Nikony

Nová verze oblíbeného linuxového RAW exportéru přináší středně významnou várku novinek, oprav a aktualizací.

Nové velké vydání frameworku G’MIC 2.0.0 je na světě

Ultra-velký framework pro zpracování fotografií a grafiky obecně přichází v nové hlavní verzi. Tvůrci zapracovali na spoustě filtrů, podpora GIMPu samozřejmě pokračuje.

Peppermint 8: víc než jen vylepšené Lubuntu?

Vezměte Debian a postavte na něm Ubuntu. Na Ubuntu postavte Lubuntu. Na Lubuntu postavte Pepermint a vznikne z toho zajímavá linuxová distribuce.
Ogg Opus logo

Beta vydání Opus 1.2 opravuje špatnou kvalitu encodingu prostorového zvuku

Pomalu se blížící vydání nové verze 1.2 (výchozího) encoderu formátu Opus opravuje jednu zásadní chybu, která se vyskytovala v kódu pro prostorový zvuk.

Stránky