Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Linux

Potvrzeno: Civilization VI přijde i na Linux

Na Linux s jeho přibližně 1% zastoupením na desktopech cílí stále více nových her, a to včetně tříÁčkových titulů. Šestá Civka je sice venku již pár měsíců, ale to čekání na portaci jistě přežijeme.

Vyšlo desktopové prostředí Lumina 1.2

Pod křídla PC-BSD (tedy pardon, vlastně TrueOS) spadající desktop Lumina povýšil na novou verzi. Nabízí nejen snadný přechod na vzhled prostředí ve stylu Windows či Mac OS.

43 % nejprodávanějších her roku 2016 na Steamu funguje i na Linuxu

Ač má Linux na desktopech méně než 1% zastoupení, lze si na něm zahrát téměř polovinu her, které se loni na Steamu nejlépe prodávaly.

Linuxová zklamání roku 2016

Je několik linuxových věcí, které ani rok 2016 nepřivedl k lepšímu. Michael Larabel z Phoronixu vypichuje ty největší bolístky.

Rekapitulace: Linux a open-source v roce 2016

Stěžejní otázkou budiž, jestli se v open-source světě v roce 2016 odehrálo vůbec něco, co stojí za řeč. Dovolím si tvrdit, že ano a nebylo toho málo!

FreeBSD versus Wayland: vše je na dobré cestě

Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...

ExTiX 17.0 přináší nejnovější Linux 4.9 i KDE5

LiveCD distribuce Extix v sobě kombinuje základ v podobě Debian 8.6 Jessie / 9 Stretch a Ubuntu 16.10. Přidává k tomu KDE 4.16 / KDE Frameworks 5.26.0 a hlavně aktuální kernel 4.9.
Ubuntu logo (2013)

Ubuntu 17.04 nasadí odkládací soubor místo /swap oddílu

V podstatě revoluční změnu chystá Canonical pro vydání Ubuntu v dubnu 2017. Distribuce zruší používání diskového oddílu /swap a místo něj přejde po vzoru Windows na odkládací soubor. Řekněte WOW!

Veselé Vánoce přeje GNU Hurd 0.9, GNU Mach 1.8 a GNU MIG 1.8

Projekty GNU, vedle nichž i NetBSD či Solaris vypadají jak totální mainstream pro peroxidové blondýny, vyšly v poslední adventní neděli v nové verzi.

OpenSUSE končí s Catalysty

Bruno Friedman, svérázný Švýcar z OpenSUSE týmu, to řekl jasně. Uzavřené Catalysty, alias fglrx, v OpenSUSE končí. Jejich místo nastoupí AMDGPU, nikdo už s Catalysty nechce mít nic společného.
Mageia logo 2013

Mageia 5.1 prodlužuje život do příchodu verze 6

Jelikož se pomalu blížil konec podpory vydání Mageia 5 a šestka stále nikde, opět tvůrci, podobně jako s verzí 4.1, přicházejí s dílčí aktualizací instalačních obrazů.

Fedora 25 s Waylandem je tu

Jedna z největších změn v historii Linuxu vůbec je tu. Fedora 25 jako první velká distribuce nepoužívá jako výchozí zobrazovací server X, ale Wayland.

Cinnamon 3.2 s dílčími novinkami

Ten progresivnější z desktopů spojovaných s distribucí Linux Mint, přichází v nové verzi. Pohánět jistě bude i budoucí vydání samotného Mintu.
Settings 1

Xfce 4.14 v nedohlednu, ale vývojová větev rychle přechází na GTK3

Xfce si udržuje svou vysokou oblibu mimo jiné právě díky velmi konzervativnímu postupu vpřed.

Ubuntu Budgie je oficiální variantou, Mythbuntu naopak končí

Máme tu dvě zprávy ze světa Ubuntu, které jsou zčásti pro někoho smutné, pro jiného radostné a 99 % lidí zcela jistě nechají naprosto v klidu.

Stránky