Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Linux

GParted Live 0.29.0-1 opravuje FAT32, přidává podporu UDF

Novinek v této vysoce specializované linuxové distribuci nebývá mnoho, ale jsou o to důležitější, že se týkají práce se souborovými systémy.

Ubuntu 16.04.3 - nejnovější aktualizace LTS verze

Do vydání Ubuntu 18.04 LTS s desktopem GNOME zbývá ještě víc než 10 měsíců, takže pro nové instalace LTS přijdou vhod aktualizované instalační obrazy Ubuntu a všech dalších variant.

Ubuntu 17.10 vrátí tlačítka oken napravo

Říjnové vydání se pomalu blíží a tak se příznivci pravého umístění tlačítek na horní liště oken mohou těšit na návrat.
Red Hat Brno

Red Hat nejspíš končí s Btrfs

Svého času nadějný souborvý systém Btrfs, zvažovfaný nástupce Ext4, setrval v experimentálním pojetí v RHEL delší dobu. Nyní se toto mění.
OpenBSD logo 2012 - Puffy

OpenBSD přešlo na LLVM/Clang

Revoluční krok, který prodělávalo FreeBSD v éře verzí 9 a 10, přichází i do OpenBSD. Pro platformy i386 a amd64 už k odchodu od GCC došlo.

Vyšlo FreeBSD 11.1

Nová dílčí verze nejoblíbenější varianty BSD přináší řadu novinek nejen v oblasti podpory ZFS.
LibreOffice logo 2012_new

LibreOffice 5.4 je posledním pro Windows XP a Vista

Pravidelná aktualizace kancelářského balíku LibreOffice je tu. Novinky nejsou nijak zásadně revoluční, ale mnohé stojí určitě za pozornost. Hned na úvod se sluší říci, že toto je poslední verze s...
Ubuntu logo (2013)

Hledají se výchozí aplikace pro Ubuntu 18.04 LTS

Tak jako již vícekrát dříve, i nyní se Canonical ptá, co by lidem nejvíce vyhovovalo ve výchozí instalaci příští LTS verze Ubuntu.

Ubuntu 17.10 a 18.04 LTS možná ještě bez Waylandu

Tak zase je vše trochu jinak. Vývojáři Ubuntu řeší, že Wayland zatím ještě není plně doladěn a tak patrně nebude výchozím serverem pro Ubuntu 17.10 a logicky ani pro příští LTS vydání.

Intel pracuje na podpoře HDCP v Linuxu

Ať chceme, či nikoli, ať klidně RMS praskne cévka vzteky, faktem je, že Linux proniká na další trhy s tím musí ruku v ruce jít i podpora pro poskytovatele obsahu.

Vyšla Fedora 26

Šestadvacátá Fedora není natolik revoluční jako pětadvacítka, ale i tak stojí za pozornost už jen proto, že nese novější kernel a další vylepšení.
čtyři tučňáci - linux logo

Linux kernel 4.12 přináší spoustu novinek

Jádro operačního systému zvané Linux povýšilo na verzi 4.12. Novinky se opět týkají spousty CPU, GPU a mnoha dalších věcí.

AMD přináší podporu OpenCL 1.2 renderingu pro Blender 2.78 či vyšší

Jedno jestli to budete provozovat na CPU či GPU, stačí prostá podpora OpenCL 1.2 a můžete nově „blenderovat“ za pomoci tohoto akcelerovaného rozhraní, díky AMD.

MATE zvažuje Mir jako Wayland kompozitor

Projekt Mir sice skončil u Canonicalu, ale to neznamená, že o něj není zájem z více míst. MATE v něm vidí naději k rychlému vyvinutí vlastního Wayland kompozitoru.

Desktopové prostředí Lumina 1.3 přináší vlastní přehrávač multimédií

Nová verze desktopového prostředí úzce spjatého s operačním systémem TrueOS (dříve PC-BSD) je sympaticky významnou aktualizací pro nadšence.

Stránky