Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Software

Potvrzeno: Civilization VI přijde i na Linux

Na Linux s jeho přibližně 1% zastoupením na desktopech cílí stále více nových her, a to včetně tříÁčkových titulů. Šestá Civka je sice venku již pár měsíců, ale to čekání na portaci jistě přežijeme.

Vyšlo desktopové prostředí Lumina 1.2

Pod křídla PC-BSD (tedy pardon, vlastně TrueOS) spadající desktop Lumina povýšil na novou verzi. Nabízí nejen snadný přechod na vzhled prostředí ve stylu Windows či Mac OS.

43 % nejprodávanějších her roku 2016 na Steamu funguje i na Linuxu

Ač má Linux na desktopech méně než 1% zastoupení, lze si na něm zahrát téměř polovinu her, které se loni na Steamu nejlépe prodávaly.

Linuxová zklamání roku 2016

Je několik linuxových věcí, které ani rok 2016 nepřivedl k lepšímu. Michael Larabel z Phoronixu vypichuje ty největší bolístky.

Avidemux 2.6.16 vylepšuje podporu x265

Relativně slušný základní editor videa a svého druhu multiplatformní nástupce VirtualDubu přichází v nové verzi s několika vylepšeními.

Rekapitulace: Linux a open-source v roce 2016

Stěžejní otázkou budiž, jestli se v open-source světě v roce 2016 odehrálo vůbec něco, co stojí za řeč. Dovolím si tvrdit, že ano a nebylo toho málo!
Amd Zen Lisa Su 02

Rekapitulace: CPU v roce 2016

Rok se s rokem sešel a je tedy nejvyšší čas podívat se, co nového ná letos přinesli výrobci CPU, případně co se chystá na poli architektur a výrobních procesů.

FreeBSD versus Wayland: vše je na dobré cestě

Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...

ExTiX 17.0 přináší nejnovější Linux 4.9 i KDE5

LiveCD distribuce Extix v sobě kombinuje základ v podobě Debian 8.6 Jessie / 9 Stretch a Ubuntu 16.10. Přidává k tomu KDE 4.16 / KDE Frameworks 5.26.0 a hlavně aktuální kernel 4.9.
Ubuntu logo (2013)

Ubuntu 17.04 nasadí odkládací soubor místo /swap oddílu

V podstatě revoluční změnu chystá Canonical pro vydání Ubuntu v dubnu 2017. Distribuce zruší používání diskového oddílu /swap a místo něj přejde po vzoru Windows na odkládací soubor. Řekněte WOW!

Veselé Vánoce přeje GNU Hurd 0.9, GNU Mach 1.8 a GNU MIG 1.8

Projekty GNU, vedle nichž i NetBSD či Solaris vypadají jak totální mainstream pro peroxidové blondýny, vyšly v poslední adventní neděli v nové verzi.

Firefox Hardware Report: většina lidí jede na Intelu a Windows

Mozilla skrze telemetrii ve Firefoxu umí sbírat informace o tom, na jakém hw a sw provozují uživatelé svoji instalaci Firefoxu. Jde o poměrně zajímavá čísla.

OpenSUSE končí s Catalysty

Bruno Friedman, svérázný Švýcar z OpenSUSE týmu, to řekl jasně. Uzavřené Catalysty, alias fglrx, v OpenSUSE končí. Jejich místo nastoupí AMDGPU, nikdo už s Catalysty nechce mít nic společného.

Khronos Group vyvine univerzální VR standard

Organizace stojící za otevřenými standardy jako OpenGL, WebGL či OpenCL, ohlásila vývoj podobně koncipovanéo univerzálního standardu VR API, které by řešilo současnou rozštěpenou situaci na trhu.

Netflix začal používat otevřený formát Google VP9

Ve stejné době, kdy Netflix začal zavádět možnost stažení videí, začíná také s přechodem na bezplatný formát VP9 od Googlu, alespoň na některých mobilních zařízeních. H.265 je zkrátka příliš drahé.

Stránky