Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Sériová výroba 2nm 256jádrových Zen 6 procesorů Venice začala

Nový proces vždy začínal s malými kousky křemíku. Kvůli velké chybovosti nezralého procesu to byl dobrý způsob jak minimalizovat zmetky a snížit výrobní náklady jednoho kusu.
Postupem času, jak proces zrál, se přecházelo na větší chipy.

2nm začíná na středně velkém 160mm² kusu.
Zřejmě tam je 33 jader (3 řady po 11) a jedno je vždy vypnuté. Čím se daří dosáhnout přijatelné výtěžnosti.

Přitom se o 33 core mluvilo ve spojitosti se ZEN 7 Verona?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podle všech dostupných zdrojů obsahuje 32 jader Zen 6(c).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

"Nový proces vždy začínal s malými kousky křemíku. Kvůli velké chybovosti nezralého procesu to byl dobrý způsob jak minimalizovat zmetky a snížit výrobní náklady jednoho kusu.
Postupem času, jak proces zrál, se přecházelo na větší chipy."

Bejvávalo. Dneska se na začátku sériové výroby vyhýbají snad jen těm úplně největším GPU, ale jinak se na tohle už nejede, protože to zákazník zaplatí. Např. Nvidia je schopná zaplatit skoro cokoliv.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Tak interně začínají strukturami o několika mm a postupně přidávají. U produktu s vyšší marží a pokud prodají dobře i defektní kousky, není problém začít i na větších.
Teď začalo AMD ale to není první zákazník.
Apple má uvést A20 někdy v září, což ten menší křemík bude a pokud se to má stihnout, už musí dostávat hotové procesory aby je sázeli do telefonů.
Výroba křemíku tak musela začít někdy na přelomu roku, pokud chtějí mít velké zásoby pro launch, tak klidně mnohem dříve. Tsmc mluvilo o masové výrobě skoro před rokem...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> U produktu s vyšší marží a pokud prodají dobře i defektní kousky, není problém začít i na větších.

Souhlas. Pokud muzou vypnout kterekoliv jadra, muzou vydat treba 32 & 30 & 28 jadrove modely a do toho se vejde 99% vyrobenych kousku.

Navic plati, ze 28jadrovy model sice ma o ~10% mene jader vs 32, ale pri stejnem TDP ma vyssi limit TDP na jadro, takze celkovy vykon klesne o <10%. Tipoval bych 5-8% - takze i ty defektni kousky prodaji s minimalnim cenovym rozdilem.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak určité procento nebude fungovat vůbec - defekt třeba třeba ringbus, IF...
Nějaké defekty už jsou přímo v křemíku, ale na to se na začátku udělá mapa a u těch velkých čipů se to dá vyřešit vhodným natočením, aby nevycházely do nějakého kritického bodu, který by způsobil nefunkční celý čip.
Další věc je že po celé ploše se nedaří udržet kvalita všech procesů, většinou jsou problémy u krajů a někdy i střed. Tam pak čipy i když nebudou mít žádný defekt, mohou mít třeba vyšší leak - dříve se pak podle těch nejhorších nastavily parametry produktu - když jsi měl štěstí, nemusel být problém přetaktovat procesor třeba o polovinu nahoru. Dnes se to důkladně roztřídí a ty nejlepší kousky dáš do modelu s vysokými takty, nebo s důrazem na spotřebu. U těch horších pak na stejnou frekvenci potřebuješ klidně o desítky procent vyšší TDP. Tím že snížíš trochu frekvence a pár (funkčních) jader vypneš se pak třeba dostaneš na velmi podobnou spotřebu. Samozřejmě budou nějaké kousky mezi, kde když snížíš napětí se dostaneš na lepší spotřebu, nebo výkon...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Díky za vysvětlení.

Vycházel jsem z informace že Apple o 2nm TSMC nemá zájem:
https://diit.cz/clanek/2nm-proces-tsmc-je-pry-tak-drahy-ze-i-apple-rekl-ne

Jenže to platilo pro 17ku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak oni dříve naskakovali mnohdy i během rizikové výroby, kdy mohli mít produkt na pultech v době kdy ostatní teprve začínají vyrábět a minimálně půl roku tak měl výhodu lepšího produktu. Tam pak záleželo jak se dohodli na placení, někdy se to řeší tak, že se platí jen za povedené kusy - i ta foundry potřebuje na něčem ten proces odladit a tak získá aspoň nějaké prostředky. Pokud ale bude požadavek na větší objemy a budou muset rozjet více linek nebo celý FAB expresně tak to nese nějaká rizika, která si často nechají zaplatit - pokud se nějaká chyba neobjeví na pilotline ale až v této fázi, budeš muset předělávat desítky mašin, v extrémním případě je i měnit a s náročnosti která extrémně stoupá, je to riziko čím dál vyšší...
Při dnešních cenách pak rozdíl mezi platbou za funkční kus bude mnohem více znát. Doba kdy malé APU do mobilu vyšlo třeba na 10$ už je pryč, ta A20, jestli bude mít kolem 100mm může přijít ve výrobních nákladech na 70$ i při té 90% výtěžnosti...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je smontovanina... 36 s tím že, vždy část bude vypnuta tedy aktivních max 32 se počítá pro ZEN 7, který nebude mít L3 cache na čipu, ale vždy vrstvenou. U ZEN 6 je na takové věci brzy. U ZEN 6 bude víc pro c variantu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak moment, kódové označení Venice už měl AMD Athlon 64 3000+ socket 939

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

to byl Winchester

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Má pravdu
Winchester byla verze před Venice
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_64_processors

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Netraba dalsich slov, RIP Intel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zajimave bude na cele situaci to, ze se nam sejdou procesory mnoha designu na stejnem (2nm) vyrobnim procesu. Intel, AMD, Apple a pravdepodobne i Google/Amazon budou mit neco na 2nm, takze bude mozne lip je porovnavat.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

No, ukaze se, jak je to opravdu s efektivnosti ARM vs. x86. Tedy, pro scenar, kdy se ma podavat nejaky slusnelsi vykon, ne nejake hodinky a tak....

Prevazna vetsina udajne energeticke efektivnosti ARM je totiz dana tim, ze ARM cipy byvaji vetsinou vyrobene na o generaci, ci dokonce dve pokrocilejsim procesu, ktery ma znatelne vyssi energetickou efektivitu. Tedy energeticka efektivnost ARM neni (z vetsi casti) dana architekturou CPU, ale pouzitym vyrobnim procesem....

No a k bezne poznamce, ze prece x86 take muze pouzivat nejnovejsi proces... No, muze, ale je otazkou, zda by to byli ochotni zaplatit spotrebitele... Stejne tak je mozne udelat x86 pasivne chlazeny notebook nebo i minidesktop, ale poptavka asi neni velka. Kdyby byla, tak by se to vyrabelo vice...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Dopyt je, aj zakaznici by to zaplatili. Ale nie sú kapacity. Tak sa proste prioritizuju výrobky s vysokou maržou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Stejne tak je mozne udelat x86 pasivne chlazeny notebook nebo i minidesktop, ale poptavka asi neni velka. Kdyby byla, tak by se to vyrabelo vice..."

Jak může být velká poptávka po něčem, co je v x86-64 reprezentováno maximálně tak atom odpadem nebo předražeností (tvůj oblíbený přehřívající se MS Surface). Už jenom ta výhoda, že pasivně chlazený notebook se nezanáší prachem (a může být i trochu vodotěsný) je pro běžného uživatele hodně příjemná. Dál si zkus srovnat výkon procesorů z hodinek s highendem v mobilech a uvědom si, že to v mobilu lidem na většinu činností stačí.

Ten problém je jednoduchý - x86-64 špatně snáží pasivní chlazení, protože víc žere. Ve výsledku jsou pak tyto pokusy jen nepříjemným přiznáním pravdy, kdy dochází v trvalejší zátěži k poklesům frekvence (a tedy výkonu) větším, než u ARM. Prokázáno to bylo Intelem v mobilech, Intelem v Surface, atomama v jebka noteboocích, AMD APUčkama v herních konzolích - co dál ještě potřebuješ za důkazy? Budeš dál mudrovat nad tím, že lidi vlastně touží po notebooku se zvukovým projevem dronu? Firmám to je samozřejmě u zadku, ale BFU koncák, když mu dám na výběr mezi větrákem a částečně pracho-vodo těsným fanless s o trochu menším výkonem, tak minimálně pětina zvolí fanless. I třeba proto, že si vzpomenou na svůj starý notebook s vyhrkaným větrákem, který už nechtěli opravovat a raději koupili nový noťas. Větrák je jen idiotské kurvítko - idiotské proto, že i do pasivně chlazeného notebooku lze dát x kurvítek, takže by jim zisk neklesl.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takže úsporně efektivní AMD APU je Atom odpad. Ty tomu dáváš, odborníku. Opět, pasivní chlazení není jen otázka TDP, ale taky volba výrobce. A klidně jde uchladit pasivně 1 kW, když na to přijde, jen to není zrovna praktické. Stačí se podívat na někté Hi-End zesilovače.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jaké pasivně chlazené AMD APU udrží v notebooku frekvence v zátěži jako M1 a spol.? Tohle není diskuze o desktopu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale to je jen věc konstrukce, ne toho APU - jsi fakt natvrdlý?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je jen slaboduchá výmluva. A ano, dvoukilový notebook by dokázal uchladit pasivně i nějakou x86 herku, ale dvoukilový notebook není moc žádaný - to nedokazuje, že je to věc konstrukce, ale limitů spotřeby.

Si najdi videa ukazující chlazení M1 nebo Neo Macbooku, není to vůbec žádná raketová věda, ale bohužel se nedá aplikovat na AMD-Intel, protože žerou víc (nebo nežerou, ale jen za situace kdy mají citelně nižší frekvence). Házet to na konstrukci je idiotský alibismus.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pasivně chlazený MacBook Air (ať už s M1, M2, M3 nebo M4) v dlouhodobé zátěži frekvence NEUDRŽÍ.Když na pasivním MacBooku Air pustíš dlouhý render nebo těžký výpočet, hliníkové tělo se během 8 až 12 minut prohřeje na limit (kolem 45 °C na povrchu a křemík letí ke 100 °C).V ten moment zasáhne vnitřní management a brutálně shodí frekvence přes thermal throttling dolů – klidně o 20 až 30 % výkonu, aby se ten notebook neupekl.Apple to prostě „vyřešil“ tak, že místo větráku nechá procesor zpomalit. Žádný zázrak se nekoná, v zátěži to prostě padá.2. AMD APU to umí úplně stejně – když mu výrobce dá stejné podmínky Když vezmeš moderní úsporné APU od AMD (např. řady Hawk Point nebo Strix Point) a omezíš mu v BIOSu nebo firmwaru napájecí limit (TDP) na stejných cca 10–15 W, jaké má Apple, a zakážeš větrák, bude se to chovat navlas stejně.V krátkodobé zátěži (burst) vyletí frekvence nahoru, a jakmile se pasivní chladič prohřeje, výkon klesne a frekvence se ustálí na nižší, pasivně udržitelné hodnotě.Důvod, proč většina Windows notebooků s AMD větrák má, je ten, že výrobci (jako Asus, Lenovo, HP) nechtějí uživatele vědomě okrádat o 30 % výkonu toho čipu, který v tom APU reálně je. Raději tam dají tichý větrák, aby ten čip mohl běžet na 28 W nebo 35 W a odevzdal plný výkon nonstop. Je to volba konstrukce a filozofie výrobce, ne vlastnost křemíku.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Už jsem sem dával test s grafem frekvence M1 v zátěži, kde to bylo krásně vidět. Ano frekvence poklesnou (nikde nepíši opak - umíš pochopit význam textu?), ale ne tak brutálně jako u x86-64 konkurence. Poposedni si, máš nějakej odkrvenej mozek.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Záleží na tom, čím to skutečně zatížíš. To teplo se prostě projeví, ani Apple neohne fyziku. A pak už záleží jen na tom, s čím srovnáváš.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Problém je ten, že i x86 laptop s větrákem v dlouhodobé zátěži snižuje výkon. Pak taky záleží, na jakou hodnotu se ten výkon sníží. A nakonec, Apple samozřejmě nabízí pro náročné uživatele i macbooky s větrákem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A zase jsme u toho, opět omezení celého IT světa na notebooky. Jen prudím.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

80 % počítačů jsou notebooky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co zbytek?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V desktopu si můžeš udělat chlazení podle sebe. Brácha má např. vodní chlazení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když máš hodně peněz klidne pasivně chlazený herní nebo i plnou pracovní stanici.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výkonný desktop si kupují takoví lidé.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Blábolíš, tady se bavíme o rozpětí cca 50 tisíc až klidně jednotky milionů pro Top WS.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak v čem je problém?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V tom, že většina toho spektra nejsou domácí stroje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je jejich problém.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za rok by mohli být Žen 6 v retailu i s odladenymi biosy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo vyladit BIOS trvá týdny. Když to dělá AMD.
U intelu to jsou roky. Po jak dlouhé době vyšel BIOS co opravuje Spectre a Meltdown? 10 let?
Vmin shift nevyřešili dodnes. Už to jsou 4 roky co pracují na BIOSu pro Raptora.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sorry za moju nevedomost, ale mohol by mi niekto znaly odhadnut podla predchadzajuceho cyklu ZEN5 prichod ZEN6 pre desktop? Januar 2027, September 2027? X3D modely asi pol roka po klasicom non-X3D modeli? Vopred dakujem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Muj odhad je, ze alespon Zen6 high-end (20-24C) vydaji koncem roku (2026) nebo zacatkem 27. Nema moc smysl to odkladat, vzhledem k tomu jak se prodava 9950X3D2, Zen6 s 24jadry se bude prodavat i kdyby byla cena 1200$.

U mainstreamu Zen6 je to tezsi. AMD pouziva stejnej kremik na desktop i server procesory, tj muzou dynamicky "prelevat" vyrobu podle potreby. Tj muzou to vydat a dodat na trh v mensim mnozstvi. Nebo taky to, ze misto vydani mainstream 10-12C procesoru Zen6 trochu slevni soucasny hi-end Zen5 (= posunou ho do mainstreamu), a ty mainstream Zen6 vydaji pozdeji. Tezko rict.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.