Na konci sa asi pomiesali velke huronske jazera, nie? Na niektorych miestach sa spomina Titan Lake, ale asi tam chcel byt spomenuty Hammer Lake.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Na konci sa asi pomiesali
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
29. 5. 2026 - 08:02https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseNa konci sa asi pomiesali velke huronske jazera, nie? Na niektorych miestach sa spomina Titan Lake, ale asi tam chcel byt spomenuty Hammer Lake.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538745
+
Ale kdeze, v Inteli si namiesali celkom dobry a silny fet.
Toto sa vymyslet ani neda, to je proste Intel.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Ale kdeze, v Inteli si
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
29. 5. 2026 - 10:21https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseAle kdeze, v Inteli si namiesali celkom dobry a silny fet.
Toto sa vymyslet ani neda, to je proste Intel.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538762
+
Kdo by po všech zkušenostech Intelu věřil, že nový socket bude pro více generací?
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
Kdo by po všech zkušenostech
x31 https://diit.cz/profil/s6fiy7ug3r
29. 5. 2026 - 08:35https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseKdo by po všech zkušenostech Intelu věřil, že nový socket bude pro více generací?https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538751
+
Přesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji.
Naslibovali toho za posledních 10 let fůru, ale nesplnili prakticky nic. Jejich sliby totiž plynou z marketingu, nikoliv reálného vývoje. Přitom AMD ukazuje, že ten soket se skutečně dá navrhnout tak, aby vydržel pár generací, jenže ty generace musí taky být už v pipeline, tj. všichni musí vědět, kam ten vývoj směřuje a samotný vývoj musí mít reálné základy!
Jako názorný příklad může sloužit ten 100jádrový Titan. I kdyby se podařilo snížit max. spotřebu jednoho jádra na 3W (což je samosebou nesmysl), i tak by ten procesor žral 300W a výkon by byl vhodný tak na webserver nebo renderfarmu. Ve skutečnosti bude spotřeba jader vyšší a vytížit byť jen 50% z nich bude v reálných podmínkách serverů (natož desktopů) prakticky nemožné. Vyplývá z toho jediné: Intel slíbil něco, o čem si MYSLEL, že mu přinese marketingové body z prezentace s dusíkovým chlazením. Nikdo ale nezkoumal praktickou stránku věci, protože nikdo rozumný si nekoupí 300+W ludru co žere i trávu u cesty a peče jako peklo samo, navíc s velmi omezenou využitelností, kterou z jedné strany omezí dostupný příkon soketu, z druhé strany pak daleko efektivnější procesory s nižším počtem jader, které však lze reálně využít.
A přesně tohle haluzáctví vede intel do bezvýznamnosti.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Přesně. Intel je třtina ve
TyNyT https://diit.cz/profil/tynyt
29. 5. 2026 - 08:57https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskusePřesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji.
Naslibovali toho za posledních 10 let fůru, ale nesplnili prakticky nic. Jejich sliby totiž plynou z marketingu, nikoliv reálného vývoje. Přitom AMD ukazuje, že ten soket se skutečně dá navrhnout tak, aby vydržel pár generací, jenže ty generace musí taky být už v pipeline, tj. všichni musí vědět, kam ten vývoj směřuje a samotný vývoj musí mít reálné základy!
Jako názorný příklad může sloužit ten 100jádrový Titan. I kdyby se podařilo snížit max. spotřebu jednoho jádra na 3W (což je samosebou nesmysl), i tak by ten procesor žral 300W a výkon by byl vhodný tak na webserver nebo renderfarmu. Ve skutečnosti bude spotřeba jader vyšší a vytížit byť jen 50% z nich bude v reálných podmínkách serverů (natož desktopů) prakticky nemožné. Vyplývá z toho jediné: Intel slíbil něco, o čem si MYSLEL, že mu přinese marketingové body z prezentace s dusíkovým chlazením. Nikdo ale nezkoumal praktickou stránku věci, protože nikdo rozumný si nekoupí 300+W ludru co žere i trávu u cesty a peče jako peklo samo, navíc s velmi omezenou využitelností, kterou z jedné strany omezí dostupný příkon soketu, z druhé strany pak daleko efektivnější procesory s nižším počtem jader, které však lze reálně využít.
A přesně tohle haluzáctví vede intel do bezvýznamnosti.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538756
+
Presne: dementne vyhlasenia pre dementov (bez technologickeho racia) a akcie letia hore - to je hlavne. Skutek pritom utek a za mesiac ci kvatral z toho neostave ani smrad po hovne.
Intel Liliputna sa ocividne uci u Trumpa, spravne nacasovane dementne drizdy zarucia ten srpavne nacasovany vynos. Pravda ci realtita je pritom len prdel, o ktoru sa netreba starat. Ked niekto pred 1-2 mesiacmi napise na vlastnej soc. sieti: ze Hormutz prieliv uz je volny, vas Domald Trump ..... a realita je uplne mimo, co cakat .... Staci vediet co a kedy oranzova orangutanska pologramotna trumpeta oznami, napise a nasledne spravne kupovat a predavat. Trhy este stale na dementne trumpetove žvasty reaguju, proste ropa sup 4% cena dola, akcie sup 4% hore v priebehu hodin, nie dni. To je ekvivalent vynosu 500% rocne, to nezarobis len tak.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Presne: dementne vyhlasenia
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
29. 5. 2026 - 10:31https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskusePresne: dementne vyhlasenia pre dementov (bez technologickeho racia) a akcie letia hore - to je hlavne. Skutek pritom utek a za mesiac ci kvatral z toho neostave ani smrad po hovne.
Intel Liliputna sa ocividne uci u Trumpa, spravne nacasovane dementne drizdy zarucia ten srpavne nacasovany vynos. Pravda ci realtita je pritom len prdel, o ktoru sa netreba starat. Ked niekto pred 1-2 mesiacmi napise na vlastnej soc. sieti: ze Hormutz prieliv uz je volny, vas Domald Trump ..... a realita je uplne mimo, co cakat .... Staci vediet co a kedy oranzova orangutanska pologramotna trumpeta oznami, napise a nasledne spravne kupovat a predavat. Trhy este stale na dementne trumpetove žvasty reaguju, proste ropa sup 4% cena dola, akcie sup 4% hore v priebehu hodin, nie dni. To je ekvivalent vynosu 500% rocne, to nezarobis len tak.
https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538766
+
"Přesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji."
.. myslim, ze by se to dalo rozsirit o tvreni, ze cilem tech "nalad" byly uspokojeni/ukonejseni burzy a akcionaru. Ne ze by se jim to ve finale moc povedlo :)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
"Přesně. Intel je třtina ve
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
29. 5. 2026 - 10:44https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse"Přesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji."
.. myslim, ze by se to dalo rozsirit o tvreni, ze cilem tech "nalad" byly uspokojeni/ukonejseni burzy a akcionaru. Ne ze by se jim to ve finale moc povedlo :)https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538772
+
3W na jedno jádro není nesmysl, ale není to moc únosné pro PC procesor, hlavně desktopový, protože u toho to je efektivní jenom z hlediska performance/watt, ale ne z pohledu výrobních nákladů. Při téhle spotřebě by měly jádra mít dobrou efektivitu, ale obětovává se příliš mnoho výkonu, než aby to dneska v desktopu prošlo, proto se místo toho jádra ženou na vyšší takty (a ne nedělá to jenom Intel, ale od Zenu 4 minimálně i AMD).
Jiná věc je, že IMHO 100járový Titan neexistoval. To byla fan fiction jednoho fanboye, jak by to Intel mohl všem nandat, kdyby v p..... byly ryby (účet SiliconFly na exTwitteru, minimálně střední úroveň vlhkosti). Pak to počítám přetiskl WCCFtech nebo tak někdo, toho ocitoval zase někdo další, aniž by se obtěžoval tohle zmínit, někde po cestě se to začalo tvářit jako leak...
29. 5. 2026 - 19:40https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse3W na jedno jádro není nesmysl, ale není to moc únosné pro PC procesor, hlavně desktopový, protože u toho to je efektivní jenom z hlediska performance/watt, ale ne z pohledu výrobních nákladů. Při téhle spotřebě by měly jádra mít dobrou efektivitu, ale obětovává se příliš mnoho výkonu, než aby to dneska v desktopu prošlo, proto se místo toho jádra ženou na vyšší takty (a ne nedělá to jenom Intel, ale od Zenu 4 minimálně i AMD).
Jiná věc je, že IMHO 100járový Titan neexistoval. To byla fan fiction jednoho fanboye, jak by to Intel mohl všem nandat, kdyby v p..... byly ryby (účet SiliconFly na exTwitteru, minimálně střední úroveň vlhkosti). Pak to počítám přetiskl WCCFtech nebo tak někdo, toho ocitoval zase někdo další, aniž by se obtěžoval tohle zmínit, někde po cestě se to začalo tvářit jako leak...
Opravte mě pokud se mýlím. Existuje pro to nějaký jiný zdroj než https://x.com/Silicon_Fly/status/1944834431291940864 ?https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538828
+
Bude to jako vždy u intelu: nové CPU = nová deska!
Dokonce to platilo i u dnes už legendárního LGA775, první chipsety s tímto socketem pro P4 neměly dostatečně jemné odstupňování napájení takže pozdější C2D nepodporovaly a museli jste k C2D koupit i novou desku s novějším chipsetem i když socket zůstal stejný
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Bude to jako vždy u intelu:
skrzjdouci https://diit.cz/profil/dn5bwwiems
29. 5. 2026 - 08:49https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseBude to jako vždy u intelu: nové CPU = nová deska!
Dokonce to platilo i u dnes už legendárního LGA775, první chipsety s tímto socketem pro P4 neměly dostatečně jemné odstupňování napájení takže pozdější C2D nepodporovaly a museli jste k C2D koupit i novou desku s novějším chipsetem i když socket zůstal stejnýhttps://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538753
+
.. u socketu 775 vs P4 vs C2d ten problem bude komplexnejsi si myslim ..... mam napriklad desku s i865 co officialne c2d podporovala (DDR1 , Agp s ICH6).. hadam ze cast problemu je i umele omezeni od intelu at uz s dohodou vyrobci mb tak, nevhodnym navrhem severnich mustku (napr i915/925/955 vs i945(zas jeden atip u me: mb s i945 s sock 478, PCie 16x a P4 nortwood+ ICH7)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
.. u socketu 775 vs P4 vs
ANDREW https://diit.cz/profil/andrew
29. 5. 2026 - 09:36https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse.. u socketu 775 vs P4 vs C2d ten problem bude komplexnejsi si myslim ..... mam napriklad desku s i865 co officialne c2d podporovala (DDR1 , Agp s ICH6).. hadam ze cast problemu je i umele omezeni od intelu at uz s dohodou vyrobci mb tak, nevhodnym navrhem severnich mustku (napr i915/925/955 vs i945(zas jeden atip u me: mb s i945 s sock 478, PCie 16x a P4 nortwood+ ICH7)https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538758
+
Ta i945 byla vůbec svérázná. Některé procesory nechodily s běžnou verzí, ale s G verzí ano.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ta i945 byla vůbec svérázná.
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
29. 5. 2026 - 12:18https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseTa i945 byla vůbec svérázná. Některé procesory nechodily s běžnou verzí, ale s G verzí ano.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538789
+
ono u 945 bylo mraky revizý a poddruhu .. a to nejen P,G apd ale jeste ruzne podruhy co byly pro lowcost MB na c2d ci vylozene na P4 ( jak soc. 478 tak 775) potazmo na dualCore - dektopove mobilni Pentium M s 2 jadry atd atd .... limit byl myslim hlavne v maximalne osazenem 2 dimm ve dual rank ... nebo kdyz deskas i945 mel dimm sloty 4 tak fungovali jen plne osazeny singl rank apd chujoviny .... nevim jestli byli schopne jen s ICH7R ( to umelo AHCI) samotne ICH7 AHCI neumelo .. vetsinou ICH7 ci az pak ICH8( jižní topítko ) a mozna ICH9 ( ale oba uz AHCI umely)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ono u 945 bylo mraky revizý
ANDREW https://diit.cz/profil/andrew
29. 5. 2026 - 15:29https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse ono u 945 bylo mraky revizý a poddruhu .. a to nejen P,G apd ale jeste ruzne podruhy co byly pro lowcost MB na c2d ci vylozene na P4 ( jak soc. 478 tak 775) potazmo na dualCore - dektopove mobilni Pentium M s 2 jadry atd atd .... limit byl myslim hlavne v maximalne osazenem 2 dimm ve dual rank ... nebo kdyz deskas i945 mel dimm sloty 4 tak fungovali jen plne osazeny singl rank apd chujoviny .... nevim jestli byli schopne jen s ICH7R ( to umelo AHCI) samotne ICH7 AHCI neumelo .. vetsinou ICH7 ci az pak ICH8( jižní topítko ) a mozna ICH9 ( ale oba uz AHCI umely) https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538808
+
1. Generace Bartlett Lake v provedeni 10/12+0(zcela bez atomů) se SMT/HT by byla normalne dostupna pro retail prodej cimz by zakaznici nahradili sve zdochynaji Raptory a jeste by ziskali vetsi vykon
2. Generace Arrow Lake mela vypadat uplne jinak a hlavne jiz nemela stavet na atomech a rovnez vypustit SMT/HT, intel mel u tehle generace pouzit jadra Redwood Cove(AVX-512)
3. Generace Nova Lake mela nadale bezet na socketu LGA 1700, ma totiz DDR5 a PCI-Ex 5.0...
Aby lidi vedeli, tak pripravovana generace Nova Lake bude rozdelena na typ A a B, vysvetlim, typ/provedeni A bude tzv. HEDT rada kdy se bude jednat o 48/52 jadrove procesory se spotrebou pres 370W, typ/provedeni B bude zrat pres 230W a ted i kdyz oba typu půjdou do socketu LGA 1954, tak kdyz si zakoupite laciny board s timhle socketem, varianta B v nem pobezi ale A jiz ne jelikoz poddimenzace VRM, naopak kdyz si zakoupite VRM+ board(pro typ A), tak tam pojede jak A tak B varianta, to jeste bude divadlo, naopak u AMD to jde cili do zakladni A verze cipsetu osadit a nasledne provozovat 16j/32th Ryzen 9 protoze u AM4 verze je maximum 144W a u AM5 verze 230W(~200).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Byt intel normalni:
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
29. 5. 2026 - 12:19https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseByt intel normalni:
1. Generace Bartlett Lake v provedeni 10/12+0(zcela bez atomů) se SMT/HT by byla normalne dostupna pro retail prodej cimz by zakaznici nahradili sve zdochynaji Raptory a jeste by ziskali vetsi vykon
2. Generace Arrow Lake mela vypadat uplne jinak a hlavne jiz nemela stavet na atomech a rovnez vypustit SMT/HT, intel mel u tehle generace pouzit jadra Redwood Cove(AVX-512)
3. Generace Nova Lake mela nadale bezet na socketu LGA 1700, ma totiz DDR5 a PCI-Ex 5.0...
Aby lidi vedeli, tak pripravovana generace Nova Lake bude rozdelena na typ A a B, vysvetlim, typ/provedeni A bude tzv. HEDT rada kdy se bude jednat o 48/52 jadrove procesory se spotrebou pres 370W, typ/provedeni B bude zrat pres 230W a ted i kdyz oba typu půjdou do socketu LGA 1954, tak kdyz si zakoupite laciny board s timhle socketem, varianta B v nem pobezi ale A jiz ne jelikoz poddimenzace VRM, naopak kdyz si zakoupite VRM+ board(pro typ A), tak tam pojede jak A tak B varianta, to jeste bude divadlo, naopak u AMD to jde cili do zakladni A verze cipsetu osadit a nasledne provozovat 16j/32th Ryzen 9 protoze u AM4 verze je maximum 144W a u AM5 verze 230W(~200).https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538790
+
Ty už z toho svého zacyklení asi taky nikdy nevyrosteš, něco jako když si pes honí svůj ocas - ten huňatý samozřejmě..
Zeptám se, když by Intel splnil všechny ty tvé vypsané sny, koupil bys ho?? No NE, protože to není AMD.
Tak proč se tím furt zabýváš?
2) Skymont je jen sotva Atom.. Je to ZEN3. Problém byl evidentně někde jinde - v rychlosti RingBus.
3) Generace NovaLake je naprosto jiný procesor než Raptor, nemá se paticí 1700 nic společného.
Je to to samé, jako bys chtěl narvat do 1700 Apple M5.
Nikdy, nikdy už si ten (psí) ohon nepřestaneš honit :))
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Ty už z toho svého zacyklení
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
29. 5. 2026 - 14:33https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseTy už z toho svého zacyklení asi taky nikdy nevyrosteš, něco jako když si pes honí svůj ocas - ten huňatý samozřejmě..
Zeptám se, když by Intel splnil všechny ty tvé vypsané sny, koupil bys ho?? No NE, protože to není AMD.
Tak proč se tím furt zabýváš?
1) https://pctuning.cz/article/procesory-bartlett-lake-od-intelu-v-hernich-testech-pohorely
2) Skymont je jen sotva Atom.. Je to ZEN3. Problém byl evidentně někde jinde - v rychlosti RingBus.
3) Generace NovaLake je naprosto jiný procesor než Raptor, nemá se paticí 1700 nic společného.
Je to to samé, jako bys chtěl narvat do 1700 Apple M5.
Nikdy, nikdy už si ten (psí) ohon nepřestaneš honit :))
https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538799
+
Ale on nepise o hernim vykonu Bartlett Lake...Sis asi neco vsugeroval... kdyz zminuje smt/ht a awx512 tak ma na mysli asi pracovni vykon,ne? To vi i hloupy Honza z vensice...
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ale on nepise o hernim vykonu
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
29. 5. 2026 - 14:47https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseAle on nepise o hernim vykonu Bartlett Lake...Sis asi neco vsugeroval... kdyz zminuje smt/ht a awx512 tak ma na mysli asi pracovni vykon,ne? To vi i hloupy Honza z vensice...https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538801
+
Ne Waffer neustále vyzdvihuje Bartlett kvůli absenci malých jader, které jsou třeba u 14900k marginálně využívány právě hrami... (jsou na hraní zbytečné) Vůbec už mu ale nedochází, že hry nad 8jader škálují velmi málo. 12jader to tudíž stejně nespasí.
HT pak hry nepoužívají skoro vůbec. - ale má to AMD, takže je třeba tomu fandit !
HT běžné Raptory ještě taky mají, obsencí HT zase Waffer naráží na ArrowLake.
Nicméně fakt, že se ArrowLake se prokazatelně bez HT obejde, když se v pracovní zátěži vyrovná jak 9950X, tak 14900k (při ceně 8000Kč) - to už ho evidentně nezajímá...
S AVX512 zase jak kolovrátek naráží na přítomnost e-cores, které ho fakticky znemožňují a taky na fakt, že AMD AVX512 má - takže je třeba (logicky) fandit AVX512 !
Příklady Reálného využití AXV512 u běžného PC mi nikdy nebyl schopen z rukávu vysypat..
Ať nechodím kolem horké kaše, nejde o to, co jaký CPU má nebo nemá a jak ho to ovlivní.
Jde o jakousi nenávist ke korporátu jménem Intel..
No a tak vymýšlí vše možné, jak nenávidět i ty výrobky zcela bez ohledu na to, jestli jsou objektivně dobré nebo špatné - jsou prostě INTEL. A to je špatně.
Je to takový ten princip ""tenhle chleba nikdy nikdy nekoupím - je špatný, protože je od Babiša !! A Babiša nesnáším, takže ten chleba nemůže být dobrý""
Reálně pak ten chleba ani nikdy neochutná a to, že ten chleba nemá fakticky přímo s Babišem NIC společného vůbec nedokáže reflektovat. Snad jsem to vysvětlil věcně.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Ne Waffer neustále vyzdvihuje
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
29. 5. 2026 - 15:06https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseNe Waffer neustále vyzdvihuje Bartlett kvůli absenci malých jader, které jsou třeba u 14900k marginálně využívány právě hrami... (jsou na hraní zbytečné) Vůbec už mu ale nedochází, že hry nad 8jader škálují velmi málo. 12jader to tudíž stejně nespasí.
HT pak hry nepoužívají skoro vůbec. - ale má to AMD, takže je třeba tomu fandit !
HT běžné Raptory ještě taky mají, obsencí HT zase Waffer naráží na ArrowLake.
Nicméně fakt, že se ArrowLake se prokazatelně bez HT obejde, když se v pracovní zátěži vyrovná jak 9950X, tak 14900k (při ceně 8000Kč) - to už ho evidentně nezajímá...
S AVX512 zase jak kolovrátek naráží na přítomnost e-cores, které ho fakticky znemožňují a taky na fakt, že AMD AVX512 má - takže je třeba (logicky) fandit AVX512 !
Příklady Reálného využití AXV512 u běžného PC mi nikdy nebyl schopen z rukávu vysypat..
Ať nechodím kolem horké kaše, nejde o to, co jaký CPU má nebo nemá a jak ho to ovlivní.
Jde o jakousi nenávist ke korporátu jménem Intel..
No a tak vymýšlí vše možné, jak nenávidět i ty výrobky zcela bez ohledu na to, jestli jsou objektivně dobré nebo špatné - jsou prostě INTEL. A to je špatně.
Je to takový ten princip ""tenhle chleba nikdy nikdy nekoupím - je špatný, protože je od Babiša !! A Babiša nesnáším, takže ten chleba nemůže být dobrý""
Reálně pak ten chleba ani nikdy neochutná a to, že ten chleba nemá fakticky přímo s Babišem NIC společného vůbec nedokáže reflektovat. Snad jsem to vysvětlil věcně.
https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538804
+
Naprostá většina procesorů v OEM je Intel, tedy firemní a supermarketové domácí počítače. Tady argument "nikdy neochutnal" nesedí.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Naprostá většina procesorů v
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
29. 5. 2026 - 21:54https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseNaprostá většina procesorů v OEM je Intel, tedy firemní a supermarketové domácí počítače. Tady argument "nikdy neochutnal" nesedí.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538839
+
Jo ale v korporátu možná ochutnal naše oblíbené 2P+8E, ne třeba 250k..
A dnes Waffer na počítači bez AMD nepracuje, dělá se mu jinak fyzicky nevolno..
Jsou s tím problémy s uklízením atd
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
Jo ale v korporátu možná
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
30. 5. 2026 - 08:21https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseJo ale v korporátu možná ochutnal naše oblíbené 2P+8E, ne třeba 250k..
A dnes Waffer na počítači bez AMD nepracuje, dělá se mu jinak fyzicky nevolno..
Jsou s tím problémy s uklízením atdhttps://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538841
+
Chudak Frank...Nemame tam nejake spatne zpravy taky od AMD a armovych cpu?Mohl by autora nazvat zaujatym :-D..Pripravme se na komentar ve stlylu "ale Intel Core Ultra 7 270K se jim povedl" a k tomu da odkaz :-D :-D Nejsem tak sečtělý ale komentare tady vypadaji ze jsou k tematu a ze kometujici vi o cem mluvi..Dekuju ze jsem se tu neco dozvěděl.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Chudak Frank...Nemame tam
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
29. 5. 2026 - 14:09https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseChudak Frank...Nemame tam nejake spatne zpravy taky od AMD a armovych cpu?Mohl by autora nazvat zaujatym :-D..Pripravme se na komentar ve stlylu "ale Intel Core Ultra 7 270K se jim povedl" a k tomu da odkaz :-D :-D Nejsem tak sečtělý ale komentare tady vypadaji ze jsou k tematu a ze kometujici vi o cem mluvi..Dekuju ze jsem se tu neco dozvěděl.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538798
+
Proč chudak Frank?
Něco konkrétního?
Co má 270k společného generacema do 1954?
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Proč chudak Frank?
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
29. 5. 2026 - 14:34https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseProč chudak Frank?
Něco konkrétního?
Co má 270k společného generacema do 1954?
https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538800
+
31. 5. 2026 - 06:27https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseŠpatná zpráva (pro uživatele Win, takže většinu) je že M$ brzdí výkon AMD Ryzen.
https://www.phoronix.com/review/amd-9950x3d2-windows-linux/5https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538853
+
31. 5. 2026 - 14:41https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseDalší zprávy: Voda je mokrá.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538855
+
S tím by měli vědci něco udělat.
A přijít s novou vodou, která bude suchá.
Voda 2.0.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
S tím by měli vědci něco
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
31. 5. 2026 - 22:25https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuseS tím by měli vědci něco udělat.
A přijít s novou vodou, která bude suchá.
Voda 2.0.https://diit.cz/clanek/ctyrgeneracni-socket-lga-1954-je-pase-titan-lake-vypadl-razer-lake-je-refresh/diskuse#comment-1538857
+
Na konci sa asi pomiesali velke huronske jazera, nie? Na niektorych miestach sa spomina Titan Lake, ale asi tam chcel byt spomenuty Hammer Lake.
Ale kdeze, v Inteli si namiesali celkom dobry a silny fet.
Toto sa vymyslet ani neda, to je proste Intel.
Kdo by po všech zkušenostech Intelu věřil, že nový socket bude pro více generací?
Přesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji.
Naslibovali toho za posledních 10 let fůru, ale nesplnili prakticky nic. Jejich sliby totiž plynou z marketingu, nikoliv reálného vývoje. Přitom AMD ukazuje, že ten soket se skutečně dá navrhnout tak, aby vydržel pár generací, jenže ty generace musí taky být už v pipeline, tj. všichni musí vědět, kam ten vývoj směřuje a samotný vývoj musí mít reálné základy!
Jako názorný příklad může sloužit ten 100jádrový Titan. I kdyby se podařilo snížit max. spotřebu jednoho jádra na 3W (což je samosebou nesmysl), i tak by ten procesor žral 300W a výkon by byl vhodný tak na webserver nebo renderfarmu. Ve skutečnosti bude spotřeba jader vyšší a vytížit byť jen 50% z nich bude v reálných podmínkách serverů (natož desktopů) prakticky nemožné. Vyplývá z toho jediné: Intel slíbil něco, o čem si MYSLEL, že mu přinese marketingové body z prezentace s dusíkovým chlazením. Nikdo ale nezkoumal praktickou stránku věci, protože nikdo rozumný si nekoupí 300+W ludru co žere i trávu u cesty a peče jako peklo samo, navíc s velmi omezenou využitelností, kterou z jedné strany omezí dostupný příkon soketu, z druhé strany pak daleko efektivnější procesory s nižším počtem jader, které však lze reálně využít.
A přesně tohle haluzáctví vede intel do bezvýznamnosti.
Presne: dementne vyhlasenia pre dementov (bez technologickeho racia) a akcie letia hore - to je hlavne. Skutek pritom utek a za mesiac ci kvatral z toho neostave ani smrad po hovne.
Intel Liliputna sa ocividne uci u Trumpa, spravne nacasovane dementne drizdy zarucia ten srpavne nacasovany vynos. Pravda ci realtita je pritom len prdel, o ktoru sa netreba starat. Ked niekto pred 1-2 mesiacmi napise na vlastnej soc. sieti: ze Hormutz prieliv uz je volny, vas Domald Trump ..... a realita je uplne mimo, co cakat .... Staci vediet co a kedy oranzova orangutanska pologramotna trumpeta oznami, napise a nasledne spravne kupovat a predavat. Trhy este stale na dementne trumpetove žvasty reaguju, proste ropa sup 4% cena dola, akcie sup 4% hore v priebehu hodin, nie dni. To je ekvivalent vynosu 500% rocne, to nezarobis len tak.
"Přesně. Intel je třtina ve větru, která jedná podle aktuálních nálad vedení a nadějí, které někde vyhrabou ve vývoji."
.. myslim, ze by se to dalo rozsirit o tvreni, ze cilem tech "nalad" byly uspokojeni/ukonejseni burzy a akcionaru. Ne ze by se jim to ve finale moc povedlo :)
3W na jedno jádro není nesmysl, ale není to moc únosné pro PC procesor, hlavně desktopový, protože u toho to je efektivní jenom z hlediska performance/watt, ale ne z pohledu výrobních nákladů. Při téhle spotřebě by měly jádra mít dobrou efektivitu, ale obětovává se příliš mnoho výkonu, než aby to dneska v desktopu prošlo, proto se místo toho jádra ženou na vyšší takty (a ne nedělá to jenom Intel, ale od Zenu 4 minimálně i AMD).
Jiná věc je, že IMHO 100járový Titan neexistoval. To byla fan fiction jednoho fanboye, jak by to Intel mohl všem nandat, kdyby v p..... byly ryby (účet SiliconFly na exTwitteru, minimálně střední úroveň vlhkosti). Pak to počítám přetiskl WCCFtech nebo tak někdo, toho ocitoval zase někdo další, aniž by se obtěžoval tohle zmínit, někde po cestě se to začalo tvářit jako leak...
Opravte mě pokud se mýlím. Existuje pro to nějaký jiný zdroj než https://x.com/Silicon_Fly/status/1944834431291940864 ?
Bude to jako vždy u intelu: nové CPU = nová deska!
Dokonce to platilo i u dnes už legendárního LGA775, první chipsety s tímto socketem pro P4 neměly dostatečně jemné odstupňování napájení takže pozdější C2D nepodporovaly a museli jste k C2D koupit i novou desku s novějším chipsetem i když socket zůstal stejný
.. u socketu 775 vs P4 vs C2d ten problem bude komplexnejsi si myslim ..... mam napriklad desku s i865 co officialne c2d podporovala (DDR1 , Agp s ICH6).. hadam ze cast problemu je i umele omezeni od intelu at uz s dohodou vyrobci mb tak, nevhodnym navrhem severnich mustku (napr i915/925/955 vs i945(zas jeden atip u me: mb s i945 s sock 478, PCie 16x a P4 nortwood+ ICH7)
Ta i945 byla vůbec svérázná. Některé procesory nechodily s běžnou verzí, ale s G verzí ano.
ono u 945 bylo mraky revizý a poddruhu .. a to nejen P,G apd ale jeste ruzne podruhy co byly pro lowcost MB na c2d ci vylozene na P4 ( jak soc. 478 tak 775) potazmo na dualCore - dektopove mobilni Pentium M s 2 jadry atd atd .... limit byl myslim hlavne v maximalne osazenem 2 dimm ve dual rank ... nebo kdyz deskas i945 mel dimm sloty 4 tak fungovali jen plne osazeny singl rank apd chujoviny .... nevim jestli byli schopne jen s ICH7R ( to umelo AHCI) samotne ICH7 AHCI neumelo .. vetsinou ICH7 ci az pak ICH8( jižní topítko ) a mozna ICH9 ( ale oba uz AHCI umely)
Byt intel normalni:
1. Generace Bartlett Lake v provedeni 10/12+0(zcela bez atomů) se SMT/HT by byla normalne dostupna pro retail prodej cimz by zakaznici nahradili sve zdochynaji Raptory a jeste by ziskali vetsi vykon
2. Generace Arrow Lake mela vypadat uplne jinak a hlavne jiz nemela stavet na atomech a rovnez vypustit SMT/HT, intel mel u tehle generace pouzit jadra Redwood Cove(AVX-512)
3. Generace Nova Lake mela nadale bezet na socketu LGA 1700, ma totiz DDR5 a PCI-Ex 5.0...
Aby lidi vedeli, tak pripravovana generace Nova Lake bude rozdelena na typ A a B, vysvetlim, typ/provedeni A bude tzv. HEDT rada kdy se bude jednat o 48/52 jadrove procesory se spotrebou pres 370W, typ/provedeni B bude zrat pres 230W a ted i kdyz oba typu půjdou do socketu LGA 1954, tak kdyz si zakoupite laciny board s timhle socketem, varianta B v nem pobezi ale A jiz ne jelikoz poddimenzace VRM, naopak kdyz si zakoupite VRM+ board(pro typ A), tak tam pojede jak A tak B varianta, to jeste bude divadlo, naopak u AMD to jde cili do zakladni A verze cipsetu osadit a nasledne provozovat 16j/32th Ryzen 9 protoze u AM4 verze je maximum 144W a u AM5 verze 230W(~200).
Ty už z toho svého zacyklení asi taky nikdy nevyrosteš, něco jako když si pes honí svůj ocas - ten huňatý samozřejmě..
Zeptám se, když by Intel splnil všechny ty tvé vypsané sny, koupil bys ho?? No NE, protože to není AMD.
Tak proč se tím furt zabýváš?
1) https://pctuning.cz/article/procesory-bartlett-lake-od-intelu-v-hernich-...
2) Skymont je jen sotva Atom.. Je to ZEN3. Problém byl evidentně někde jinde - v rychlosti RingBus.
3) Generace NovaLake je naprosto jiný procesor než Raptor, nemá se paticí 1700 nic společného.
Je to to samé, jako bys chtěl narvat do 1700 Apple M5.
Nikdy, nikdy už si ten (psí) ohon nepřestaneš honit :))
Ale on nepise o hernim vykonu Bartlett Lake...Sis asi neco vsugeroval... kdyz zminuje smt/ht a awx512 tak ma na mysli asi pracovni vykon,ne? To vi i hloupy Honza z vensice...
Ne Waffer neustále vyzdvihuje Bartlett kvůli absenci malých jader, které jsou třeba u 14900k marginálně využívány právě hrami... (jsou na hraní zbytečné) Vůbec už mu ale nedochází, že hry nad 8jader škálují velmi málo. 12jader to tudíž stejně nespasí.
HT pak hry nepoužívají skoro vůbec. - ale má to AMD, takže je třeba tomu fandit !
HT běžné Raptory ještě taky mají, obsencí HT zase Waffer naráží na ArrowLake.
Nicméně fakt, že se ArrowLake se prokazatelně bez HT obejde, když se v pracovní zátěži vyrovná jak 9950X, tak 14900k (při ceně 8000Kč) - to už ho evidentně nezajímá...
S AVX512 zase jak kolovrátek naráží na přítomnost e-cores, které ho fakticky znemožňují a taky na fakt, že AMD AVX512 má - takže je třeba (logicky) fandit AVX512 !
Příklady Reálného využití AXV512 u běžného PC mi nikdy nebyl schopen z rukávu vysypat..
Ať nechodím kolem horké kaše, nejde o to, co jaký CPU má nebo nemá a jak ho to ovlivní.
Jde o jakousi nenávist ke korporátu jménem Intel..
No a tak vymýšlí vše možné, jak nenávidět i ty výrobky zcela bez ohledu na to, jestli jsou objektivně dobré nebo špatné - jsou prostě INTEL. A to je špatně.
Je to takový ten princip ""tenhle chleba nikdy nikdy nekoupím - je špatný, protože je od Babiša !! A Babiša nesnáším, takže ten chleba nemůže být dobrý""
Reálně pak ten chleba ani nikdy neochutná a to, že ten chleba nemá fakticky přímo s Babišem NIC společného vůbec nedokáže reflektovat. Snad jsem to vysvětlil věcně.
Naprostá většina procesorů v OEM je Intel, tedy firemní a supermarketové domácí počítače. Tady argument "nikdy neochutnal" nesedí.
Jo ale v korporátu možná ochutnal naše oblíbené 2P+8E, ne třeba 250k..
A dnes Waffer na počítači bez AMD nepracuje, dělá se mu jinak fyzicky nevolno..
Jsou s tím problémy s uklízením atd
Chudak Frank...Nemame tam nejake spatne zpravy taky od AMD a armovych cpu?Mohl by autora nazvat zaujatym :-D..Pripravme se na komentar ve stlylu "ale Intel Core Ultra 7 270K se jim povedl" a k tomu da odkaz :-D :-D Nejsem tak sečtělý ale komentare tady vypadaji ze jsou k tematu a ze kometujici vi o cem mluvi..Dekuju ze jsem se tu neco dozvěděl.
Proč chudak Frank?
Něco konkrétního?
Co má 270k společného generacema do 1954?
Špatná zpráva (pro uživatele Win, takže většinu) je že M$ brzdí výkon AMD Ryzen.
https://www.phoronix.com/review/amd-9950x3d2-windows-linux/5
Další zprávy: Voda je mokrá.
S tím by měli vědci něco udělat.
A přijít s novou vodou, která bude suchá.
Voda 2.0.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.