Třeba by 13900K dostal na zadek.
Až by se nahodil nejnovější BIOS.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Tak to by stálo za to
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
2. 6. 2026 - 10:20https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseTak to by stálo za to přeměřit 9700X
https://diit.cz/clanek/recenze-amd-ryzen-7-9700x-osmijadrovy-zen5-je-tady/witcher-3-wild-hunt-next-gen-40-directx-11-12-dlssfg-1080p1440p2160p
Třeba by 13900K dostal na zadek.
Až by se nahodil nejnovější BIOS.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1538991
+
no ja povazujem v tychto casoch za herny high end standard 6000/cl30 + x3d jednociplet
dalsie peniaze radsej pouzit do gpu
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
no ja povazujem v tychto
Exhumanizator https://diit.cz/profil/fero77ke
2. 6. 2026 - 10:35https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseno ja povazujem v tychto casoch za herny high end standard 6000/cl30 + x3d jednociplet
dalsie peniaze radsej pouzit do gpuhttps://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1538996
+
podle nejakych testu, ktere jsem videl, je u x3d chipu v pohode dostacujici DDR5 4800 - dopad na FPS je tak nejak asi 1%. Akorat nejsou levnejsi, takze souhlas - 6000/cl30 je rozumnych a priplacet za lepsi nedava nejak smysl. Zejmena v dobach, kdy 32GB RAM stoji stejne, jako Radeon 9060XT 16GB, coz je dost absurdni
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
podle nejakych testu, ktere
Tosuja https://diit.cz/profil/tosuja
2. 6. 2026 - 15:48https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskusepodle nejakych testu, ktere jsem videl, je u x3d chipu v pohode dostacujici DDR5 4800 - dopad na FPS je tak nejak asi 1%. Akorat nejsou levnejsi, takze souhlas - 6000/cl30 je rozumnych a priplacet za lepsi nedava nejak smysl. Zejmena v dobach, kdy 32GB RAM stoji stejne, jako Radeon 9060XT 16GB, coz je dost absurdnihttps://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539041
+
No těch 6000@CL30 je takovej sweetspot pro non3D, dělá to fakt velké rozdíly, u X3D to je opravdu prakticky jedno, protože toto už není taková limitace a vše je v té cache dostatečně rychle, takže pro non3D to má určitě smysl, otázka je, jestli to dává smysl i cenově, pro většinu asi bude lepší rovnou připlatit až na to X3D, nemusíš se pak hnát za nějakými premium RAM a i s těmi obyč to pak budeš mít rychlejší než non3D se sebelíp vyladěnou RAM, takže není moc co na tom řešit, pro gaming prostě ideál a hry to už dost využívají.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No těch 6000@CL30 je takovej
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
2. 6. 2026 - 22:19https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseNo těch 6000@CL30 je takovej sweetspot pro non3D, dělá to fakt velké rozdíly, u X3D to je opravdu prakticky jedno, protože toto už není taková limitace a vše je v té cache dostatečně rychle, takže pro non3D to má určitě smysl, otázka je, jestli to dává smysl i cenově, pro většinu asi bude lepší rovnou připlatit až na to X3D, nemusíš se pak hnát za nějakými premium RAM a i s těmi obyč to pak budeš mít rychlejší než non3D se sebelíp vyladěnou RAM, takže není moc co na tom řešit, pro gaming prostě ideál a hry to už dost využívají.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539062
+
Asus už toto umí delší dobu. Doporučuji nastavit Expo tweaked kde právě utahuje sekundární časování, což výrazně pomáhá latenci.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Asus už toto umí delší dobu.
GaGy https://diit.cz/profil/evzen-lovec
2. 6. 2026 - 10:35https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseAsus už toto umí delší dobu. Doporučuji nastavit Expo tweaked kde právě utahuje sekundární časování, což výrazně pomáhá latenci.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1538997
+
2. 6. 2026 - 11:39https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseje to pri AM5, alebo aj pri AM4?
https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539008
+
EXPO se zavedlo až pro DDR5 na AM5, nebo se pletu?
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
EXPO se zavedlo až pro DDR5
Kojot https://diit.cz/profil/abe-normal
2. 6. 2026 - 15:48https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseEXPO se zavedlo až pro DDR5 na AM5, nebo se pletu?https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539042
+
3. 6. 2026 - 07:55https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseMyslím, že sa pletieš.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539079
+
2. 6. 2026 - 17:45https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseS Asusem mám na AM4 tak špatné zkušenosti, že právě kvůli vlastnímu OC RAM koupim AM5 MSI zákl.desku. Nechci riskovat s Aušus šmejdem jako na AM4.
Ancient Gameplays dělá testy CPU s RAM tweked (CL nechává, mění jenom vnitřní časování).
R7 5700X3D vs R5 7600X vs R5 7600X3D
https://www.youtube.com/watch?v=naNOTYU20nw
R7 5800X3D vs R7 9850X3D vs Core U7 265K
https://www.youtube.com/watch?v=yFpmnbe1Askhttps://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539047
+
13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím..
Tyhle konkrétní hodnoty se samozřejmě týkají NON - x3D procesorů (ve slajdech je 9700X), protože x3D má obrovskou výhodu, že jejich závislost na rychlosti RAM je citelně nižší..
Chci říct, pokud někdo disponuje x3D CPU, stačí mu i RAMky jako 5200-5600MHz, rozdíly proti těm echt rychlým jsou mnohem menší.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
13 % vyšší FPS a o 15% lepší
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 10:52https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím..
Tyhle konkrétní hodnoty se samozřejmě týkají NON - x3D procesorů (ve slajdech je 9700X), protože x3D má obrovskou výhodu, že jejich závislost na rychlosti RAM je citelně nižší..
Chci říct, pokud někdo disponuje x3D CPU, stačí mu i RAMky jako 5200-5600MHz, rozdíly proti těm echt rychlým jsou mnohem menší. https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1538998
+
Retesty se bohužel dělat nebudou.
13% je proti JEDEC .
Snad všichni testovali s EXPO.
Kvůli 4% to nemá smysl.
Jestli někdo testoval s JEDEC, tak k tomu měl důvod. A ten důvod bude i nadále platný.
Např. „out of the box“
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Retesty se bohužel dělat
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
2. 6. 2026 - 16:45https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseRetesty se bohužel dělat nebudou.
13% je proti JEDEC .
Snad všichni testovali s EXPO.
Kvůli 4% to nemá smysl.
Jestli někdo testoval s JEDEC, tak k tomu měl důvod. A ten důvod bude i nadále platný.
Např. „out of the box“https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539044
+
Fandím každému zlepšení, ale jestli má hra v minimech 20 nebo 23 fps nebo třeba 30 nebo 35 fps je, podle mě, jedno. Když je to nízké, tak 15% nepomůže, když je to vysoké, je to jedno.
Ale mohlo by to pomoct APU. Otázka je o kolik.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Fandím každému zlepšení, ale
mejla76 https://diit.cz/profil/mejla
2. 6. 2026 - 13:30https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseFandím každému zlepšení, ale jestli má hra v minimech 20 nebo 23 fps nebo třeba 30 nebo 35 fps je, podle mě, jedno. Když je to nízké, tak 15% nepomůže, když je to vysoké, je to jedno.
Ale mohlo by to pomoct APU. Otázka je o kolik.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539021
+
Tak si vypni VSync a hraj chvíli na 23, a pak na 20 fps.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tak si vypni VSync a hraj
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
2. 6. 2026 - 13:48https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseTak si vypni VSync a hraj chvíli na 23, a pak na 20 fps.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539024
+
Opak je pravdou, zcela logicky jsou právě v nejnižších hodnotách vidět (a cítit) rozdíly zdaleka nejvíc..
A Tak jestli máš 25fps nebo 35fps je SAKRA rozdíl, zatímco jestli máš 80 nebo 110fps je už pro normální ovládání hry "bez újmy" téměř vuřt..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Opak je pravdou, zcela
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 13:54https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseOpak je pravdou, zcela logicky jsou právě v nejnižších hodnotách vidět (a cítit) rozdíly zdaleka nejvíc..
A Tak jestli máš 25fps nebo 35fps je SAKRA rozdíl, zatímco jestli máš 80 nebo 110fps je už pro normální ovládání hry "bez újmy" téměř vuřt..
https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539027
+
80->110 je buřt? Asi jsi nemel moznost tohle porovnat na oled monitoru kdy zmena barvy pixelu je v radu setin sekundy oproti ips monitoru.... tech 60-80 prijde jako dost trhany obraz na tom oledu oproti 120+ kdy to zacina byt plynule..zase budes psat ze jsem nadclovek ze neco poznam ale behem hrani kdyz se v nejake neoptimalizovane casti mapy nebo nejake cinosti na pozadi snizi fps na 100 tak si rikam ze je neco spatne a mrknu na fps a je tam tech 100...nebo za to muze ze mam vypnuty vsync a gsync?oledy pri nich problikavaji tak to mam vypnute..
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
80->110 je buřt? Asi jsi
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 14:32https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse80->110 je buřt? Asi jsi nemel moznost tohle porovnat na oled monitoru kdy zmena barvy pixelu je v radu setin sekundy oproti ips monitoru.... tech 60-80 prijde jako dost trhany obraz na tom oledu oproti 120+ kdy to zacina byt plynule..zase budes psat ze jsem nadclovek ze neco poznam ale behem hrani kdyz se v nejake neoptimalizovane casti mapy nebo nejake cinosti na pozadi snizi fps na 100 tak si rikam ze je neco spatne a mrknu na fps a je tam tech 100...nebo za to muze ze mam vypnuty vsync a gsync?oledy pri nich problikavaji tak to mam vypnute..https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539036
+
Přijde ti větší rozdíl v "trhanosti" u 25 vs 35fps? Nebo u 80 vs 110pfs?
Tohle se snažím sdělit.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Přijde ti větší rozdíl v
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 14:40https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskusePřijde ti větší rozdíl v "trhanosti" u 25 vs 35fps? Nebo u 80 vs 110pfs?
Tohle se snažím sdělit.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539037
+
To nemuzu soudit kdyz mi nic tak blbe nejede...ale i na oled televizi mi vadi tech 23snimku za sekundu s vypnutym TruMotion kdy se dopocitaji snimky na vyssi fps a je to pak plynule...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To nemuzu soudit kdyz mi nic
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 14:53https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseTo nemuzu soudit kdyz mi nic tak blbe nejede...ale i na oled televizi mi vadi tech 23snimku za sekundu s vypnutym TruMotion kdy se dopocitaji snimky na vyssi fps a je to pak plynule...https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539039
+
Můžeš to přeci libovolně omezit..
Ale jestli je hlava na krku, asi ti to bude jasné i bez sáhodlouhého testování
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Můžeš to přeci libovolně
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 17:35https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseMůžeš to přeci libovolně omezit..
Ale jestli je hlava na krku, asi ti to bude jasné i bez sáhodlouhého testováníhttps://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539045
+
No asi to myslel tak, že to je stejně pořád nehratelné, takže nic moc zlepšení, 35 FPS už v dnešních hrách není žádné terno, které tě nějak vytrhne, natož být ještě pod tím, stejně tak už jakoby neudělá až takový rozdíl ten opačný „extrém“ jít z 80 na 110, nějak extra líp už díky tomu asi hrát nebudeš, ono opravdu tak nějak stačí mít těch 60-70, to máš prostě takovej ideál, samozřejmě víc je lepší a pořád to poznáš, ale není to až tak vyloženě nutné a jinak upřímně si už moc nedokážu představit, že bych dneska hrál jen kolem 30 FPS, tomu moc nevěřím, že někdo je takto opravdu ochotný dobrovolně hrát, jsme v roce 2026, nikoli na přelomu století, dnešní hry už jsou dělané pro vyšší FPS a na 30 FPS už hraješ tak max. na nějaké slabé konzoli s gamepadem, ale pokud hraješ klasicky na PC s hlodavcem, tak to už je opravdu beznadějně málo, takové opravdu minimum v tomto případě považuji dnes spíš tak kolem 50 FPS, níž už to začíná být subjektivně dost citelný slideshow, vlastně nemusíš hrát ani ty FPS střílečky, i ty závodní hry vypadají na těch 30 FPS dost divně za mne, jak ten pohyb není vůbec plynulý a hlavně ta šílená odezva, to asi pak nejseš moc přesnej.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No asi to myslel tak, že to
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
2. 6. 2026 - 22:23https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseNo asi to myslel tak, že to je stejně pořád nehratelné, takže nic moc zlepšení, 35 FPS už v dnešních hrách není žádné terno, které tě nějak vytrhne, natož být ještě pod tím, stejně tak už jakoby neudělá až takový rozdíl ten opačný „extrém“ jít z 80 na 110, nějak extra líp už díky tomu asi hrát nebudeš, ono opravdu tak nějak stačí mít těch 60-70, to máš prostě takovej ideál, samozřejmě víc je lepší a pořád to poznáš, ale není to až tak vyloženě nutné a jinak upřímně si už moc nedokážu představit, že bych dneska hrál jen kolem 30 FPS, tomu moc nevěřím, že někdo je takto opravdu ochotný dobrovolně hrát, jsme v roce 2026, nikoli na přelomu století, dnešní hry už jsou dělané pro vyšší FPS a na 30 FPS už hraješ tak max. na nějaké slabé konzoli s gamepadem, ale pokud hraješ klasicky na PC s hlodavcem, tak to už je opravdu beznadějně málo, takové opravdu minimum v tomto případě považuji dnes spíš tak kolem 50 FPS, níž už to začíná být subjektivně dost citelný slideshow, vlastně nemusíš hrát ani ty FPS střílečky, i ty závodní hry vypadají na těch 30 FPS dost divně za mne, jak ten pohyb není vůbec plynulý a hlavně ta šílená odezva, to asi pak nejseš moc přesnej.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539064
+
Tady přeci nejde sáhodlouze rozborovat o tom, co je a co není dost..
Ale o to, že čím víc těch framů je, tím menší v nich vnímáš rozdíl..
A taky je to logicky naopak..
Takže vnímaný Rozdíl mezi 15 a 30fps je KUREWWSKY větší než třeba u 60 a 120..
To je celé.
Pokud máš dojem že je to naprosto stejné, vezmi si RTSS, zamkni si libovolný počet fps vy vyzkoušej si to.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tady přeci nejde sáhodlouze
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 22:50https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseTady přeci nejde sáhodlouze rozborovat o tom, co je a co není dost..
Ale o to, že čím víc těch framů je, tím menší v nich vnímáš rozdíl..
A taky je to logicky naopak..
Takže vnímaný Rozdíl mezi 15 a 30fps je KUREWWSKY větší než třeba u 60 a 120..
To je celé.
Pokud máš dojem že je to naprosto stejné, vezmi si RTSS, zamkni si libovolný počet fps vy vyzkoušej si to. https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539066
+
Jenže to je jenom obyčejná matematika, nic víc nic míň, je jasné, že jít z 1 FPS na 2 FPS je jakoby víc než ze 100 na 101, nad tím snad není třeba nějak dumat, ale někdy ani ty velké rozdíly nemusí stačit, spíš jde stejně jen o tu hranici, které potřebuješ dosáhnout a prostě ti to stačí, pak už vlastně víc teoreticky ani nepotřebuješ, i kdybys šel třeba z 150 na 300 FPS, tak už je ten vliv dost omezenej, protože poznáš rozdíl řekněme max. do těch 150, stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ale stejně jsi pořád pod tou hratelnou úrovní, takže v praxi se chceš stejně pohyvovat asi tak mezi těmi 60-100 třeba... pak už ti to může být asi prakticky jedno a moc už ty FPS neřešíš.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jenže to je jenom obyčejná
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
2. 6. 2026 - 23:03https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseJenže to je jenom obyčejná matematika, nic víc nic míň, je jasné, že jít z 1 FPS na 2 FPS je jakoby víc než ze 100 na 101, nad tím snad není třeba nějak dumat, ale někdy ani ty velké rozdíly nemusí stačit, spíš jde stejně jen o tu hranici, které potřebuješ dosáhnout a prostě ti to stačí, pak už vlastně víc teoreticky ani nepotřebuješ, i kdybys šel třeba z 150 na 300 FPS, tak už je ten vliv dost omezenej, protože poznáš rozdíl řekněme max. do těch 150, stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ale stejně jsi pořád pod tou hratelnou úrovní, takže v praxi se chceš stejně pohyvovat asi tak mezi těmi 60-100 třeba... pak už ti to může být asi prakticky jedno a moc už ty FPS neřešíš.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539068
+
“”” stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ”””
Ano teď jsi to pochopil a pobral. Je to furt málo, ale zdaleka největší zlepšení
To byl smysl sdělení :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
“”” stejně tak to funguje
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
3. 6. 2026 - 06:57https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse“”” stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ”””
Ano teď jsi to pochopil a pobral. Je to furt málo, ale zdaleka největší zlepšení
To byl smysl sdělení :)https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539074
+
Ty uz z toho koktas i v psanym textu :-D :-D Nerozciluj se praskne ti cevka...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ty uz z toho koktas i v
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 23:05https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseTy uz z toho koktas i v psanym textu :-D :-D Nerozciluj se praskne ti cevka...https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539069
+
Asi by ti to taky udělalo radost :)
ZAPOMEŇ..
Ty velká písmena jsou jen zdůraznění pro selektivně slepé jedince.
Ne nasranost.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Asi by ti to taky udělalo
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
3. 6. 2026 - 07:56https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseAsi by ti to taky udělalo radost :)
ZAPOMEŇ..
Ty velká písmena jsou jen zdůraznění pro selektivně slepé jedince.
Ne nasranost.
https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539080
+
Posun z 25 na 35 je 40% nárůst, který samozřejmě smysl má, hlavně pokud výsledek překročí minimální hratelné fps - takže cca. těch 30. Já se ale bavím o těch 15%, což bude navíc asi best case scenario.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Posun z 25 na 35 je 40%
mejla76 https://diit.cz/profil/mejla
2. 6. 2026 - 14:46https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskusePosun z 25 na 35 je 40% nárůst, který samozřejmě smysl má, hlavně pokud výsledek překročí minimální hratelné fps - takže cca. těch 30. Já se ale bavím o těch 15%, což bude navíc asi best case scenario.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539038
+
Vsechny recenze jsou uz s aktivovanym expo profilem nebo minimalne na amd s 6000mhz.. zakladnich 5600mhz se uz snad ani nerecenzuje...a kdyz se podivas na obrazek tak expo profil vs ull jsou pouha 4 procenta...I prumerny uzivatel v dnesni dobe bude mit aktivovany expo profil v biosu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vsechny recenze jsou uz s
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 13:40https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseVsechny recenze jsou uz s aktivovanym expo profilem nebo minimalne na amd s 6000mhz.. zakladnich 5600mhz se uz snad ani nerecenzuje...a kdyz se podivas na obrazek tak expo profil vs ull jsou pouha 4 procenta...I prumerny uzivatel v dnesni dobe bude mit aktivovany expo profil v biosu.https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539022
+
2. 6. 2026 - 13:46https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseJe to reakce na někoho?https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539023
+
"13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím.."
Je to reakce na tuhle cast tveho komentare...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"13 % vyšší FPS a o 15% lepší
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 13:50https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse"13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím.."
Je to reakce na tuhle cast tveho komentare...https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539025
+
Jo máš naprosto pravdu, nějak jsem přehlédnul, že je to 13% respektive 15% vůči JEDEC, ne vůči klasickému EXPO profilu..
Takže tahle "ultra low latency" sranda zas takové terno není.
JEDEC standard je samozřejmě úplný základ, běžně využívaný v boocích nebo "kancl PC", ne v herních, kde je to EXPO
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No tak musíš reagovat jakože
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
2. 6. 2026 - 13:58https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuseNo tak musíš reagovat jakože "odpovědět"....
Jo máš naprosto pravdu, nějak jsem přehlédnul, že je to 13% respektive 15% vůči JEDEC, ne vůči klasickému EXPO profilu..
Takže tahle "ultra low latency" sranda zas takové terno není.
JEDEC standard je samozřejmě úplný základ, běžně využívaný v boocích nebo "kancl PC", ne v herních, kde je to EXPOhttps://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539028
+
Pardon asi jsem se uklikl kdyz jsem si sve tvrzeni overoval pred napsanim a pak psal klasicky komentar misto odpovedi...Ta procenta mi prisla podezrele vysoka tak jsem si ten obrazek rozklikl a bylo mi jasne ze je to v porovnani se zakladni frekvenci ram...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pardon asi jsem se uklikl
Honzax2 https://diit.cz/profil/i4tu4vlwns
2. 6. 2026 - 14:03https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskusePardon asi jsem se uklikl kdyz jsem si sve tvrzeni overoval pred napsanim a pak psal klasicky komentar misto odpovedi...Ta procenta mi prisla podezrele vysoka tak jsem si ten obrazek rozklikl a bylo mi jasne ze je to v porovnani se zakladni frekvenci ram...https://diit.cz/clanek/expo-ultra-low-latency-slibuje-o-13-vyssi-fps-o-15-lepsi-minima/diskuse#comment-1539029
+
Tak to by stálo za to přeměřit 9700X
https://diit.cz/clanek/recenze-amd-ryzen-7-9700x-osmijadrovy-zen5-je-tad...
Třeba by 13900K dostal na zadek.
Až by se nahodil nejnovější BIOS.
no ja povazujem v tychto casoch za herny high end standard 6000/cl30 + x3d jednociplet
dalsie peniaze radsej pouzit do gpu
podle nejakych testu, ktere jsem videl, je u x3d chipu v pohode dostacujici DDR5 4800 - dopad na FPS je tak nejak asi 1%. Akorat nejsou levnejsi, takze souhlas - 6000/cl30 je rozumnych a priplacet za lepsi nedava nejak smysl. Zejmena v dobach, kdy 32GB RAM stoji stejne, jako Radeon 9060XT 16GB, coz je dost absurdni
No těch 6000@CL30 je takovej sweetspot pro non3D, dělá to fakt velké rozdíly, u X3D to je opravdu prakticky jedno, protože toto už není taková limitace a vše je v té cache dostatečně rychle, takže pro non3D to má určitě smysl, otázka je, jestli to dává smysl i cenově, pro většinu asi bude lepší rovnou připlatit až na to X3D, nemusíš se pak hnát za nějakými premium RAM a i s těmi obyč to pak budeš mít rychlejší než non3D se sebelíp vyladěnou RAM, takže není moc co na tom řešit, pro gaming prostě ideál a hry to už dost využívají.
Asus už toto umí delší dobu. Doporučuji nastavit Expo tweaked kde právě utahuje sekundární časování, což výrazně pomáhá latenci.
je to pri AM5, alebo aj pri AM4?
EXPO se zavedlo až pro DDR5 na AM5, nebo se pletu?
Myslím, že sa pletieš.
S Asusem mám na AM4 tak špatné zkušenosti, že právě kvůli vlastnímu OC RAM koupim AM5 MSI zákl.desku. Nechci riskovat s Aušus šmejdem jako na AM4.
Ancient Gameplays dělá testy CPU s RAM tweked (CL nechává, mění jenom vnitřní časování).
R7 5700X3D vs R5 7600X vs R5 7600X3D
https://www.youtube.com/watch?v=naNOTYU20nw
R7 5800X3D vs R7 9850X3D vs Core U7 265K
https://www.youtube.com/watch?v=yFpmnbe1Ask
13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím..
Tyhle konkrétní hodnoty se samozřejmě týkají NON - x3D procesorů (ve slajdech je 9700X), protože x3D má obrovskou výhodu, že jejich závislost na rychlosti RAM je citelně nižší..
Chci říct, pokud někdo disponuje x3D CPU, stačí mu i RAMky jako 5200-5600MHz, rozdíly proti těm echt rychlým jsou mnohem menší.
Retesty se bohužel dělat nebudou.
13% je proti JEDEC .
Snad všichni testovali s EXPO.
Kvůli 4% to nemá smysl.
Jestli někdo testoval s JEDEC, tak k tomu měl důvod. A ten důvod bude i nadále platný.
Např. „out of the box“
Fandím každému zlepšení, ale jestli má hra v minimech 20 nebo 23 fps nebo třeba 30 nebo 35 fps je, podle mě, jedno. Když je to nízké, tak 15% nepomůže, když je to vysoké, je to jedno.
Ale mohlo by to pomoct APU. Otázka je o kolik.
Tak si vypni VSync a hraj chvíli na 23, a pak na 20 fps.
Opak je pravdou, zcela logicky jsou právě v nejnižších hodnotách vidět (a cítit) rozdíly zdaleka nejvíc..
A Tak jestli máš 25fps nebo 35fps je SAKRA rozdíl, zatímco jestli máš 80 nebo 110fps je už pro normální ovládání hry "bez újmy" téměř vuřt..
80->110 je buřt? Asi jsi nemel moznost tohle porovnat na oled monitoru kdy zmena barvy pixelu je v radu setin sekundy oproti ips monitoru.... tech 60-80 prijde jako dost trhany obraz na tom oledu oproti 120+ kdy to zacina byt plynule..zase budes psat ze jsem nadclovek ze neco poznam ale behem hrani kdyz se v nejake neoptimalizovane casti mapy nebo nejake cinosti na pozadi snizi fps na 100 tak si rikam ze je neco spatne a mrknu na fps a je tam tech 100...nebo za to muze ze mam vypnuty vsync a gsync?oledy pri nich problikavaji tak to mam vypnute..
Přijde ti větší rozdíl v "trhanosti" u 25 vs 35fps? Nebo u 80 vs 110pfs?
Tohle se snažím sdělit.
To nemuzu soudit kdyz mi nic tak blbe nejede...ale i na oled televizi mi vadi tech 23snimku za sekundu s vypnutym TruMotion kdy se dopocitaji snimky na vyssi fps a je to pak plynule...
Můžeš to přeci libovolně omezit..
Ale jestli je hlava na krku, asi ti to bude jasné i bez sáhodlouhého testování
No asi to myslel tak, že to je stejně pořád nehratelné, takže nic moc zlepšení, 35 FPS už v dnešních hrách není žádné terno, které tě nějak vytrhne, natož být ještě pod tím, stejně tak už jakoby neudělá až takový rozdíl ten opačný „extrém“ jít z 80 na 110, nějak extra líp už díky tomu asi hrát nebudeš, ono opravdu tak nějak stačí mít těch 60-70, to máš prostě takovej ideál, samozřejmě víc je lepší a pořád to poznáš, ale není to až tak vyloženě nutné a jinak upřímně si už moc nedokážu představit, že bych dneska hrál jen kolem 30 FPS, tomu moc nevěřím, že někdo je takto opravdu ochotný dobrovolně hrát, jsme v roce 2026, nikoli na přelomu století, dnešní hry už jsou dělané pro vyšší FPS a na 30 FPS už hraješ tak max. na nějaké slabé konzoli s gamepadem, ale pokud hraješ klasicky na PC s hlodavcem, tak to už je opravdu beznadějně málo, takové opravdu minimum v tomto případě považuji dnes spíš tak kolem 50 FPS, níž už to začíná být subjektivně dost citelný slideshow, vlastně nemusíš hrát ani ty FPS střílečky, i ty závodní hry vypadají na těch 30 FPS dost divně za mne, jak ten pohyb není vůbec plynulý a hlavně ta šílená odezva, to asi pak nejseš moc přesnej.
Tady přeci nejde sáhodlouze rozborovat o tom, co je a co není dost..
Ale o to, že čím víc těch framů je, tím menší v nich vnímáš rozdíl..
A taky je to logicky naopak..
Takže vnímaný Rozdíl mezi 15 a 30fps je KUREWWSKY větší než třeba u 60 a 120..
To je celé.
Pokud máš dojem že je to naprosto stejné, vezmi si RTSS, zamkni si libovolný počet fps vy vyzkoušej si to.
Jenže to je jenom obyčejná matematika, nic víc nic míň, je jasné, že jít z 1 FPS na 2 FPS je jakoby víc než ze 100 na 101, nad tím snad není třeba nějak dumat, ale někdy ani ty velké rozdíly nemusí stačit, spíš jde stejně jen o tu hranici, které potřebuješ dosáhnout a prostě ti to stačí, pak už vlastně víc teoreticky ani nepotřebuješ, i kdybys šel třeba z 150 na 300 FPS, tak už je ten vliv dost omezenej, protože poznáš rozdíl řekněme max. do těch 150, stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ale stejně jsi pořád pod tou hratelnou úrovní, takže v praxi se chceš stejně pohyvovat asi tak mezi těmi 60-100 třeba... pak už ti to může být asi prakticky jedno a moc už ty FPS neřešíš.
“”” stejně tak to funguje naopak, z 15 na 30, pravděpodobně to stejně bude furt málo, i když samozřejmě to bude působit jako hodně velké zlepšení samo o sobě, ”””
Ano teď jsi to pochopil a pobral. Je to furt málo, ale zdaleka největší zlepšení
To byl smysl sdělení :)
Ty uz z toho koktas i v psanym textu :-D :-D Nerozciluj se praskne ti cevka...
"Nerozciluj se praskne ti cevka..."
Nemůže, psychopat nevytočit nejde.
Asi by ti to taky udělalo radost :)
ZAPOMEŇ..
Ty velká písmena jsou jen zdůraznění pro selektivně slepé jedince.
Ne nasranost.
Posun z 25 na 35 je 40% nárůst, který samozřejmě smysl má, hlavně pokud výsledek překročí minimální hratelné fps - takže cca. těch 30. Já se ale bavím o těch 15%, což bude navíc asi best case scenario.
Vsechny recenze jsou uz s aktivovanym expo profilem nebo minimalne na amd s 6000mhz.. zakladnich 5600mhz se uz snad ani nerecenzuje...a kdyz se podivas na obrazek tak expo profil vs ull jsou pouha 4 procenta...I prumerny uzivatel v dnesni dobe bude mit aktivovany expo profil v biosu.
Je to reakce na někoho?
"13 % vyšší FPS a o 15% lepší minima -- to je hodně sebevědomé, a pokud to takhle nakopne běžná CPU, je to na retesty, protože to dost zamíchá pořadím.."
Je to reakce na tuhle cast tveho komentare...
No tak musíš reagovat jakože "odpovědět"....
Jo máš naprosto pravdu, nějak jsem přehlédnul, že je to 13% respektive 15% vůči JEDEC, ne vůči klasickému EXPO profilu..
Takže tahle "ultra low latency" sranda zas takové terno není.
JEDEC standard je samozřejmě úplný základ, běžně využívaný v boocích nebo "kancl PC", ne v herních, kde je to EXPO
Pardon asi jsem se uklikl kdyz jsem si sve tvrzeni overoval pred napsanim a pak psal klasicky komentar misto odpovedi...Ta procenta mi prisla podezrele vysoka tak jsem si ten obrazek rozklikl a bylo mi jasne ze je to v porovnani se zakladni frekvenci ram...
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.