288-jadrovy Intel serverovsky CPU a bude mat iba(!) 42% vykonu 256-jadroveho serverovskeho AMD CPU.
Kto by toto pred rokom 2017 povedal ze? V akych srackach ten Intel je.
Takze v server segmente Intel by potreboval zhruba 680-jadrovy CPU, aby bol vyrovnany vykonu AMD a jeho 256 jadrovym CPU.
Pocty jadier by sa mohli priblizit, keby Intel vydal na trh 256-jadrovy serverovsky CPU a velkymi kóóóóre jadrami. Ale ten by zase zral 2000 W a stal by 40k $ za kus. Proste ani tak ani tak ani tak. Neda sa.
Congrats Intel...
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
288-jadrovy Intel serverovsky
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
25. 5. 2026 - 08:04https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse288-jadrovy Intel serverovsky CPU a bude mat iba(!) 42% vykonu 256-jadroveho serverovskeho AMD CPU.
Kto by toto pred rokom 2017 povedal ze? V akych srackach ten Intel je.
Takze v server segmente Intel by potreboval zhruba 680-jadrovy CPU, aby bol vyrovnany vykonu AMD a jeho 256 jadrovym CPU.
Pocty jadier by sa mohli priblizit, keby Intel vydal na trh 256-jadrovy serverovsky CPU a velkymi kóóóóre jadrami. Ale ten by zase zral 2000 W a stal by 40k $ za kus. Proste ani tak ani tak ani tak. Neda sa.
Congrats Intel...https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538389
+
AMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D kdo by to cekal ze lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026
+1
-7
-1
Je komentář přínosný?
AMD ten procesor ohlasila, ve
danieel https://diit.cz/profil/danieel
25. 5. 2026 - 12:31https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseAMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D kdo by to cekal ze lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538401
+
'' lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026 ''
tolik sebekritiky najednou..
''AMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D''
jo??
''Sériová výroba 2nm 256jádrových Zen 6 procesorů Venice začala
AMD již potvrdila vydání Zen 6 v podobě Epycu Venice ve druhém pololetí 2026. Pokud vyjdeme ze zahájení výroby kolem poloviny května 2026, lze očekávat dostupnost prvních kusů ze sériové výroby zhruba po pěti měsících, tedy asi v říjnu tohoto roku.'' https://diit.cz/clanek/amd-zahajila-vyrobu-2nm-256jadrovych-zen-6-proces...
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
'' lidi nerozumi psanemu
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
25. 5. 2026 - 13:31https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse'' lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026 ''
tolik sebekritiky najednou..
''AMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D''
jo??
''Sériová výroba 2nm 256jádrových Zen 6 procesorů Venice začala
AMD již potvrdila vydání Zen 6 v podobě Epycu Venice ve druhém pololetí 2026. Pokud vyjdeme ze zahájení výroby kolem poloviny května 2026, lze očekávat dostupnost prvních kusů ze sériové výroby zhruba po pěti měsících, tedy asi v říjnu tohoto roku.''
https://diit.cz/clanek/amd-zahajila-vyrobu-2nm-256jadrovych-zen-6-procesoru-venice
https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538418
+
A na webu AMD nula informaci - pokazde je to jenom v sekci vizi.
+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
To jsou takove vlhke sny
danieel https://diit.cz/profil/danieel
25. 5. 2026 - 14:05https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseTo jsou takove vlhke sny zdejsich autoru :D
Kde mate konkretni modelove cislo, parametry a specifikaci?
Cely Zen6 je v soucasne dobe pouze iluze, ostatne viz kolik se o tom vi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zen_6
A na webu AMD nula informaci - pokazde je to jenom v sekci vizi.https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538432
+
Kdyz uz to pali do kremiku, tak neco letos dostupne bude. Ale jasne, nemusi to byt hned modely s maximalnim poctem jader. Na druhou stranu, proc by s nimi cekali? Jedine snad, ze by si rekli, ze na Intel jim v pohode zatim staci CPU s polovicnim poctem jader. A na dvojnasobek to mohou zvysit az pozdeji...
No a parametry a modelovou radu asi AMD neuvadi zamerne. Proc by to melo prozrazovat Intelu pul roku dopredu? Partnerum to asi sdelilo, aby mohli vyrobit desky/produkty a tak, ale pod NDA.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
https://www.amd.com/en
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
25. 5. 2026 - 14:43https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskusehttps://www.amd.com/en/newsroom/press-releases/2025-4-14-amd-achieves-first-tsmc-n2-product-silicon-milesto.html
https://www.amd.com/en/newsroom/press-releases/2026-5-20-amd-announces-production-ramp-of-next-generation-a.html
Kdyz uz to pali do kremiku, tak neco letos dostupne bude. Ale jasne, nemusi to byt hned modely s maximalnim poctem jader. Na druhou stranu, proc by s nimi cekali? Jedine snad, ze by si rekli, ze na Intel jim v pohode zatim staci CPU s polovicnim poctem jader. A na dvojnasobek to mohou zvysit az pozdeji...
No a parametry a modelovou radu asi AMD neuvadi zamerne. Proc by to melo prozrazovat Intelu pul roku dopredu? Partnerum to asi sdelilo, aby mohli vyrobit desky/produkty a tak, ale pod NDA.https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538442
+
Nikoli, to jsou oficiální informace od výrobce: https://www.amd.com/content/dam/amd/en/documents/corporate/events/advancing-ai-2025-distribution-deck.pdf
Na zdejší autory pozor, jsou celkem hákliví na nepodložené obviňování ze lží a mají pak vlhké sny o banování osob, které jim k tomu zavdávají příčinu.
Nikoli, to jsou oficiální informace od výrobce: https://www.amd.com/content/dam/amd/en/documents/corporate/events/advancing-ai-2025-distribution-deck.pdf
Na zdejší autory pozor, jsou celkem hákliví na nepodložené obviňování ze lží a mají pak vlhké sny o banování osob, které jim k tomu zavdávají příčinu.
Sice menší výkon, ale aspoň to víc žere, v něčem vyhrát musí! 😁
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Sice menší výkon, ale aspoň
Ondar https://diit.cz/profil/ondar007
25. 5. 2026 - 12:58https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseSice menší výkon, ale aspoň to víc žere, v něčem vyhrát musí! 😁https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538411
+
Ten procesor si nikdo nekoupí na univerzální zátěž. Jedině na specifický SW, který bude těžit z vysokého počtu jader a nebude mu tak moc vadit jejich architektura. Takových případú sice není moc, ale Intel těch novejch Xeonú stejně není schopný moc vyrobit.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Ten procesor si nikdo nekoupí
Milan Bačík https://diit.cz/profil/mildaiv
25. 5. 2026 - 12:32https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseTen procesor si nikdo nekoupí na univerzální zátěž. Jedině na specifický SW, který bude těžit z vysokého počtu jader a nebude mu tak moc vadit jejich architektura. Takových případú sice není moc, ale Intel těch novejch Xeonú stejně není schopný moc vyrobit.https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538402
+
Cougar Cove vs. Darkmont je cca 30% rozdilu a Darkmont je podobny se Zen 5c.
Myslim, ze svoje misto si docela najde (pokud to nezabiji cenou). Vsechny ty systemy postavena ne single service kontejnerech, JS based a podobnych backendech nejsou schopne z pokrocilejsich jader tezit.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Cougar Cove vs. Darkmont je
r23 https://diit.cz/profil/r23
25. 5. 2026 - 13:32https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseCougar Cove vs. Darkmont je cca 30% rozdilu a Darkmont je podobny se Zen 5c.
Myslim, ze svoje misto si docela najde (pokud to nezabiji cenou). Vsechny ty systemy postavena ne single service kontejnerech, JS based a podobnych backendech nejsou schopne z pokrocilejsich jader tezit.https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538420
+
no tak hlavne jsou drazsi nez normalni epycy, pomalejsi a horsi vykon na watt.. takze toho intel nema duvod moc vyrabet, protoze na to moc objednavek mit nebude..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
no tak hlavne jsou drazsi nez
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
25. 5. 2026 - 13:32https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseno tak hlavne jsou drazsi nez normalni epycy, pomalejsi a horsi vykon na watt.. takze toho intel nema duvod moc vyrabet, protoze na to moc objednavek mit nebude..https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538421
+
A tu cenu jste videl kde? Vite ze i kdyby jste ji zjistil, tak je nulova pravdepodobnost ze tuhle cenu zaplati ti, co systemy vyrabi / nasazuji?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
A tu cenu jste videl kde?
danieel https://diit.cz/profil/danieel
25. 5. 2026 - 13:58https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseA tu cenu jste videl kde? Vite ze i kdyby jste ji zjistil, tak je nulova pravdepodobnost ze tuhle cenu zaplati ti, co systemy vyrabi / nasazuji?https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538428
+
cena soucasny generace je verejne znama.. je to drazsi nez podstatne rychlejsi epyc.. takze kdyz udelaj verzi na 18a procesu s dvojnasobkem jader, ktery jsou podstatne vetsi tak to asi tezko bude levnejsi..
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
cena soucasny generace je
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
25. 5. 2026 - 18:16https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskusecena soucasny generace je verejne znama.. je to drazsi nez podstatne rychlejsi epyc.. takze kdyz udelaj verzi na 18a procesu s dvojnasobkem jader, ktery jsou podstatne vetsi tak to asi tezko bude levnejsi..https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538458
+
Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo, Google jich taky hodlá pár vzít...
Takže možná budou rádi když budou stíhat vyrábět...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak AWS si jich pár ks (a
Akulacz https://diit.cz/profil/denny-kane
25. 5. 2026 - 20:41https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseTak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo, Google jich taky hodlá pár vzít...
Takže možná budou rádi když budou stíhat vyrábět...
https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538472
+
„Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo“
Zdroj? AWS s Intelem oznámila „víceletou“ „několikamiliardovou“ dohodu na „Xeon 6“ (tzn. velká jádra, nikoli Clearwater Forest, protože to není Xeon 6 ale Xeon 6+) a výrobu „Custom AI fabric chip“. Aby nezůstala pochybnost, oficiální TZ Intelu hovoří o Xeon 6 vyrobeném na procesu Intel 3. Tedy jednoznačně Granite Rapids, neboť Clearwater Forest je Intel 18A, nikoli Intel 3.
Tisková zpráva hovoří o dohodě. Termín „závazek“ je tam použit v kontextu spolupráce, nikoli odběru konkrétních objemů hardwaru. Takže to vypadá na podobné nezávazné (nenaplněné) vyjádření, jaké bylo předmětem kauzy OpenAI / Microsoft / CoreWeave / Nvidia.
Jinak tedy po Sierra Forest byla taková poptávka, že Intel de facto zrušil 288jádrovou verzi. Od vydání Sierra Forest podíl Intelu v serverech pouze klesá. Nečetl jsem jedinou analýzu, která by se o zájmu zákazníků o Sierra Forest vyjádřila pozitivně:
„For a couple of years now, Intel’s Pat Gelsinger has been pitching these products as the turning point and foreboding the reversal of market share losses to AMD. But the reality looks quite different. Not a single major hyperscaler was present at the launch of these next generation server chips.“
„Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo“
Zdroj? AWS s Intelem oznámila „víceletou“ „několikamiliardovou“ dohodu na „Xeon 6“ (tzn. velká jádra, nikoli Clearwater Forest, protože to není Xeon 6 ale Xeon 6+) a výrobu „Custom AI fabric chip“. Aby nezůstala pochybnost, oficiální TZ Intelu hovoří o Xeon 6 vyrobeném na procesu Intel 3. Tedy jednoznačně Granite Rapids, neboť Clearwater Forest je Intel 18A, nikoli Intel 3.
Tisková zpráva hovoří o dohodě. Termín „závazek“ je tam použit v kontextu spolupráce, nikoli odběru konkrétních objemů hardwaru. Takže to vypadá na podobné nezávazné (nenaplněné) vyjádření, jaké bylo předmětem kauzy OpenAI / Microsoft / CoreWeave / Nvidia.
Jinak tedy po Sierra Forest byla taková poptávka, že Intel de facto zrušil 288jádrovou verzi. Od vydání Sierra Forest podíl Intelu v serverech pouze klesá. Nečetl jsem jedinou analýzu, která by se o zájmu zákazníků o Sierra Forest vyjádřila pozitivně:
„For a couple of years now, Intel’s Pat Gelsinger has been pitching these products as the turning point and foreboding the reversal of market share losses to AMD. But the reality looks quite different. Not a single major hyperscaler was present at the launch of these next generation server chips.“
Tak Xeon 6 a "3nm" se zmiňují protože to tehdy bylo aktuální, s tím že mělo jít o Custom modely. Pak tam ale je zmiňováno, že (když se budeme držet procesorů, nikoli akcelerátorů) se bude týkat i nadcházejících CPU na 18A a 14A s tím že vzhledem k rizikům bude průběžně analyzováno zda a v jakých objemech budou dodávky. Clearwater tak v původní dohodě zmíněn nebyl (ač ho také řadí do Xeon 6 family), ale s AWS je spojován v některých analýzách trhu a kapacit pouzdření od AMAT, APCO...
Vzhledem k tomu jaké kapacity pouzdření sežere huang by to pro zákazníky mohla být alternativa, protože i nový epyc může díky novým metodám pouzdření narazit na jeho volné kapacity. Navíc dokud nebude hotová Arizona, tak to bude jeden z mála v USA vyrobených a relativně konkurenceschopných CPU...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak Xeon 6 a "3nm" se zmiňují
Akulacz https://diit.cz/profil/denny-kane
26. 5. 2026 - 18:51https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuseTak Xeon 6 a "3nm" se zmiňují protože to tehdy bylo aktuální, s tím že mělo jít o Custom modely. Pak tam ale je zmiňováno, že (když se budeme držet procesorů, nikoli akcelerátorů) se bude týkat i nadcházejících CPU na 18A a 14A s tím že vzhledem k rizikům bude průběžně analyzováno zda a v jakých objemech budou dodávky. Clearwater tak v původní dohodě zmíněn nebyl (ač ho také řadí do Xeon 6 family), ale s AWS je spojován v některých analýzách trhu a kapacit pouzdření od AMAT, APCO...
Vzhledem k tomu jaké kapacity pouzdření sežere huang by to pro zákazníky mohla být alternativa, protože i nový epyc může díky novým metodám pouzdření narazit na jeho volné kapacity. Navíc dokud nebude hotová Arizona, tak to bude jeden z mála v USA vyrobených a relativně konkurenceschopných CPU...https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538538
+
na VPSky pro zátěže typu průtokový ohřívač (VPN, off-site úložiště, pošťák, LDAP, telefonní ústředna) asi úplně v pohodě.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
na VPSky pro zátěže typu
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
25. 5. 2026 - 16:04https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskusena VPSky pro zátěže typu průtokový ohřívač (VPN, off-site úložiště, pošťák, LDAP, telefonní ústředna) asi úplně v pohodě.https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538449
+
288-jadrovy Intel serverovsky CPU a bude mat iba(!) 42% vykonu 256-jadroveho serverovskeho AMD CPU.
Kto by toto pred rokom 2017 povedal ze? V akych srackach ten Intel je.
Takze v server segmente Intel by potreboval zhruba 680-jadrovy CPU, aby bol vyrovnany vykonu AMD a jeho 256 jadrovym CPU.
Pocty jadier by sa mohli priblizit, keby Intel vydal na trh 256-jadrovy serverovsky CPU a velkymi kóóóóre jadrami. Ale ten by zase zral 2000 W a stal by 40k $ za kus. Proste ani tak ani tak ani tak. Neda sa.
Congrats Intel...
AMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D kdo by to cekal ze lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026
'' lidi nerozumi psanemu projevu v roce 2026 ''
tolik sebekritiky najednou..
''AMD ten procesor ohlasila, ve vyrobe bude tak za rok, dva :D''
jo??
''Sériová výroba 2nm 256jádrových Zen 6 procesorů Venice začala
AMD již potvrdila vydání Zen 6 v podobě Epycu Venice ve druhém pololetí 2026. Pokud vyjdeme ze zahájení výroby kolem poloviny května 2026, lze očekávat dostupnost prvních kusů ze sériové výroby zhruba po pěti měsících, tedy asi v říjnu tohoto roku.''
https://diit.cz/clanek/amd-zahajila-vyrobu-2nm-256jadrovych-zen-6-proces...
To jsou takove vlhke sny zdejsich autoru :D
Kde mate konkretni modelove cislo, parametry a specifikaci?
Cely Zen6 je v soucasne dobe pouze iluze, ostatne viz kolik se o tom vi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zen_6
A na webu AMD nula informaci - pokazde je to jenom v sekci vizi.
https://www.amd.com/en/newsroom/press-releases/2025-4-14-amd-achieves-fi...
https://www.amd.com/en/newsroom/press-releases/2026-5-20-amd-announces-p...
Kdyz uz to pali do kremiku, tak neco letos dostupne bude. Ale jasne, nemusi to byt hned modely s maximalnim poctem jader. Na druhou stranu, proc by s nimi cekali? Jedine snad, ze by si rekli, ze na Intel jim v pohode zatim staci CPU s polovicnim poctem jader. A na dvojnasobek to mohou zvysit az pozdeji...
No a parametry a modelovou radu asi AMD neuvadi zamerne. Proc by to melo prozrazovat Intelu pul roku dopredu? Partnerum to asi sdelilo, aby mohli vyrobit desky/produkty a tak, ale pod NDA.
„To jsou takove vlhke sny zdejsich autoru :D“
Nikoli, to jsou oficiální informace od výrobce:
https://www.amd.com/content/dam/amd/en/documents/corporate/events/advancing-ai-2025-distribution-deck.pdf
Na zdejší autory pozor, jsou celkem hákliví na nepodložené obviňování ze lží a mají pak vlhké sny o banování osob, které jim k tomu zavdávají příčinu.
„To jsou takove vlhke sny zdejsich autoru :D“
Nikoli, to jsou oficiální informace od výrobce:
https://www.amd.com/content/dam/amd/en/documents/corporate/events/advancing-ai-2025-distribution-deck.pdf
Na zdejší autory pozor, jsou celkem hákliví na nepodložené obviňování ze lží a mají pak vlhké sny o banování osob, které jim k tomu zavdávají příčinu.
https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538476 +Sice menší výkon, ale aspoň to víc žere, v něčem vyhrát musí! 😁
Ten procesor si nikdo nekoupí na univerzální zátěž. Jedině na specifický SW, který bude těžit z vysokého počtu jader a nebude mu tak moc vadit jejich architektura. Takových případú sice není moc, ale Intel těch novejch Xeonú stejně není schopný moc vyrobit.
Cougar Cove vs. Darkmont je cca 30% rozdilu a Darkmont je podobny se Zen 5c.
Myslim, ze svoje misto si docela najde (pokud to nezabiji cenou). Vsechny ty systemy postavena ne single service kontejnerech, JS based a podobnych backendech nejsou schopne z pokrocilejsich jader tezit.
no tak hlavne jsou drazsi nez normalni epycy, pomalejsi a horsi vykon na watt.. takze toho intel nema duvod moc vyrabet, protoze na to moc objednavek mit nebude..
A tu cenu jste videl kde? Vite ze i kdyby jste ji zjistil, tak je nulova pravdepodobnost ze tuhle cenu zaplati ti, co systemy vyrabi / nasazuji?
cena soucasny generace je verejne znama.. je to drazsi nez podstatne rychlejsi epyc.. takze kdyz udelaj verzi na 18a procesu s dvojnasobkem jader, ktery jsou podstatne vetsi tak to asi tezko bude levnejsi..
Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo, Google jich taky hodlá pár vzít...
Takže možná budou rádi když budou stíhat vyrábět...
„Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo“
Zdroj? AWS s Intelem oznámila „víceletou“ „několikamiliardovou“ dohodu na „Xeon 6“ (tzn. velká jádra, nikoli Clearwater Forest, protože to není Xeon 6 ale Xeon 6+) a výrobu „Custom AI fabric chip“. Aby nezůstala pochybnost, oficiální TZ Intelu hovoří o Xeon 6 vyrobeném na procesu Intel 3. Tedy jednoznačně Granite Rapids, neboť Clearwater Forest je Intel 18A, nikoli Intel 3.
Tisková zpráva hovoří o dohodě. Termín „závazek“ je tam použit v kontextu spolupráce, nikoli odběru konkrétních objemů hardwaru. Takže to vypadá na podobné nezávazné (nenaplněné) vyjádření, jaké bylo předmětem kauzy OpenAI / Microsoft / CoreWeave / Nvidia.
Jinak tedy po Sierra Forest byla taková poptávka, že Intel de facto zrušil 288jádrovou verzi. Od vydání Sierra Forest podíl Intelu v serverech pouze klesá. Nečetl jsem jedinou analýzu, která by se o zájmu zákazníků o Sierra Forest vyjádřila pozitivně:
„For a couple of years now, Intel’s Pat Gelsinger has been pitching these products as the turning point and foreboding the reversal of market share losses to AMD. But the reality looks quite different. Not a single major hyperscaler was present at the launch of these next generation server chips.“
„Tak AWS si jich pár ks (a jejich nástupců) za pár miliard objednalo“
Zdroj? AWS s Intelem oznámila „víceletou“ „několikamiliardovou“ dohodu na „Xeon 6“ (tzn. velká jádra, nikoli Clearwater Forest, protože to není Xeon 6 ale Xeon 6+) a výrobu „Custom AI fabric chip“. Aby nezůstala pochybnost, oficiální TZ Intelu hovoří o Xeon 6 vyrobeném na procesu Intel 3. Tedy jednoznačně Granite Rapids, neboť Clearwater Forest je Intel 18A, nikoli Intel 3.
Tisková zpráva hovoří o dohodě. Termín „závazek“ je tam použit v kontextu spolupráce, nikoli odběru konkrétních objemů hardwaru. Takže to vypadá na podobné nezávazné (nenaplněné) vyjádření, jaké bylo předmětem kauzy OpenAI / Microsoft / CoreWeave / Nvidia.
Jinak tedy po Sierra Forest byla taková poptávka, že Intel de facto zrušil 288jádrovou verzi. Od vydání Sierra Forest podíl Intelu v serverech pouze klesá. Nečetl jsem jedinou analýzu, která by se o zájmu zákazníků o Sierra Forest vyjádřila pozitivně:
„For a couple of years now, Intel’s Pat Gelsinger has been pitching these products as the turning point and foreboding the reversal of market share losses to AMD. But the reality looks quite different. Not a single major hyperscaler was present at the launch of these next generation server chips.“
https://diit.cz/clanek/intel-zahajil-seriovou-vyrobu-clearwater-forest-xeonu-s-288-atomy/diskuse#comment-1538477 +Tak Xeon 6 a "3nm" se zmiňují protože to tehdy bylo aktuální, s tím že mělo jít o Custom modely. Pak tam ale je zmiňováno, že (když se budeme držet procesorů, nikoli akcelerátorů) se bude týkat i nadcházejících CPU na 18A a 14A s tím že vzhledem k rizikům bude průběžně analyzováno zda a v jakých objemech budou dodávky. Clearwater tak v původní dohodě zmíněn nebyl (ač ho také řadí do Xeon 6 family), ale s AWS je spojován v některých analýzách trhu a kapacit pouzdření od AMAT, APCO...
Vzhledem k tomu jaké kapacity pouzdření sežere huang by to pro zákazníky mohla být alternativa, protože i nový epyc může díky novým metodám pouzdření narazit na jeho volné kapacity. Navíc dokud nebude hotová Arizona, tak to bude jeden z mála v USA vyrobených a relativně konkurenceschopných CPU...
na VPSky pro zátěže typu průtokový ohřívač (VPN, off-site úložiště, pošťák, LDAP, telefonní ústředna) asi úplně v pohodě.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.