Kde sežene nové lidi, až stávající vyhází? Doveze je z Číny? :-)
+1
+11
-1
Je komentář přínosný?
Kde sežene nové lidi, až
Pety https://diit.cz/profil/petyy
22. 5. 2026 - 07:44https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseKde sežene nové lidi, až stávající vyhází? Doveze je z Číny? :-)https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538188
+
Koniec Intelu sa prave zacal. Pockat, on vlatsne zacal uz v Q1 2017 tymto: https://youtu.be/1v44wWAOHn8
len prve 2-3 roky si to v Inteli ani len nechceli priznat, kedze management mal zaslepene oci.
Dementne a nezmyselne vyhrazky = cesta k zaniku. RIP Intel. Kedysi vyse 1/3 storocia (1980-2017) technologicky lider na poli vyrobnych procesov ako aj x86 architektury. Dnes ho na poli vyrobnych procesov drti TSMC a na poli x86 architektury AMD. RIP Intel. Stal sa z neho bezvyznamny (z technologickeho hladiska) vyrobca cipov, ktory svetu neponuka nic vrcholove z vyrobnych procesov a nic vrcholove z x86 architektury. Z len toho elementarnou uvahou plnynie ze cip vyrobeny v TSMC (ziadne Intel 18A sracky) a ktory navrhla AMD, je dnes pre x86 svet to najlepsie co existuje. RIP Intel.
Bohuzial ta 1/3 storocia bolo dost dlhe obdobie na to, aby tato znacka ostala vypalena v mozgoch ludi ako synonymum dokonalsoti a spickovosti.
Sledujuc tu dekady trvajucu historicku spickovost, aby bol Intel taka spicky ako kedysi, Intel by dnes musel mat na trhu CPU, ktore by vsetkymi charakteristikami (hustota tramzistorov, tepelne charaktericktiky cipu atd ....) uz DNES tie CPU bezne "k sehnání" pochovavali buduci A14 od TSMC a IPC o 30% vyssim ako AMD. Bohuzel, casu taketo spickovisti nejsu mozne naveky a kto zaspal a zobudil sa (2005-2017) a bol ochlastany svojim uspechom, tak mu usiel vlak.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Koniec Intelu sa prave zacal.
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
22. 5. 2026 - 07:53https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseKoniec Intelu sa prave zacal. Pockat, on vlatsne zacal uz v Q1 2017 tymto:
https://youtu.be/1v44wWAOHn8
len prve 2-3 roky si to v Inteli ani len nechceli priznat, kedze management mal zaslepene oci.
Dementne a nezmyselne vyhrazky = cesta k zaniku. RIP Intel. Kedysi vyse 1/3 storocia (1980-2017) technologicky lider na poli vyrobnych procesov ako aj x86 architektury. Dnes ho na poli vyrobnych procesov drti TSMC a na poli x86 architektury AMD. RIP Intel. Stal sa z neho bezvyznamny (z technologickeho hladiska) vyrobca cipov, ktory svetu neponuka nic vrcholove z vyrobnych procesov a nic vrcholove z x86 architektury. Z len toho elementarnou uvahou plnynie ze cip vyrobeny v TSMC (ziadne Intel 18A sracky) a ktory navrhla AMD, je dnes pre x86 svet to najlepsie co existuje. RIP Intel.
Bohuzial ta 1/3 storocia bolo dost dlhe obdobie na to, aby tato znacka ostala vypalena v mozgoch ludi ako synonymum dokonalsoti a spickovosti.
Sledujuc tu dekady trvajucu historicku spickovost, aby bol Intel taka spicky ako kedysi, Intel by dnes musel mat na trhu CPU, ktore by vsetkymi charakteristikami (hustota tramzistorov, tepelne charaktericktiky cipu atd ....) uz DNES tie CPU bezne "k sehnání" pochovavali buduci A14 od TSMC a IPC o 30% vyssim ako AMD. Bohuzel, casu taketo spickovisti nejsu mozne naveky a kto zaspal a zobudil sa (2005-2017) a bol ochlastany svojim uspechom, tak mu usiel vlak.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538191
+
Pozn.: 1999-2005 to bolo na hupacke, ked technologicky raz vynikal Intel, inokedy AMD.
1999: sa AMD dostalo do vedenia, ked arch. K7 vyhravala nad novou arch. PIII
potom uz K7 na P4 prestavalo stacit a v AMD sa uchylili k XP ratingom u neskorsich rodin K7, smutne casy (ale rozhodne nie az tak ako 2011-2017 ked okrem Stavebnych Strojov AMD nemalo NIC, NIC, NIC, NIC, NIC, NIC )
2003: prislo Kladivo K8, ktore cele P4 zadupalo do zeme jak trapnu paradajku pri frekvenciach o 1/4 nizsich
lenze 2005: prisla Intel revolucia, prve kóooooore duo (a neskor quad), kde uz K8 opat nestacila a K10 (Phenomy) lapala po dychu, odvtedy bol Intel pri technologickom kormidle, az do Q1 2017
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Pozn.: 1999-2005 to bolo na
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
22. 5. 2026 - 08:12https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskusePozn.: 1999-2005 to bolo na hupacke, ked technologicky raz vynikal Intel, inokedy AMD.
1999: sa AMD dostalo do vedenia, ked arch. K7 vyhravala nad novou arch. PIII
potom uz K7 na P4 prestavalo stacit a v AMD sa uchylili k XP ratingom u neskorsich rodin K7, smutne casy (ale rozhodne nie az tak ako 2011-2017 ked okrem Stavebnych Strojov AMD nemalo NIC, NIC, NIC, NIC, NIC, NIC )
2003: prislo Kladivo K8, ktore cele P4 zadupalo do zeme jak trapnu paradajku pri frekvenciach o 1/4 nizsich
lenze 2005: prisla Intel revolucia, prve kóooooore duo (a neskor quad), kde uz K8 opat nestacila a K10 (Phenomy) lapala po dychu, odvtedy bol Intel pri technologickom kormidle, az do Q1 2017https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538201
+
PR sa pouzival od polovice 90tok. K6 snad bola v tomto vynimka, u tej si nepamatam, ze by PR mali. Pri Athlonoch sa k nemu zasa vratili, kedze MHz : MHz boli Athlony vykonnejsie nez Pentia.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
XP ratingom?
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
22. 5. 2026 - 08:45https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseXP ratingom?
PR sa pouzival od polovice 90tok. K6 snad bola v tomto vynimka, u tej si nepamatam, ze by PR mali. Pri Athlonoch sa k nemu zasa vratili, kedze MHz : MHz boli Athlony vykonnejsie nez Pentia.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538210
+
Nikto asi nevie co to vlastne presne znamenalo: ci eXtreme Permormance under WinXP alebo porovnavanie s nejakym inym produktom: vraj s minulymi generaciami Athlonov.
Samozrejme spicka tejto generacie CPU Athlon XP Barton 3200+ 512 kiB L2 cache (vsetky ThoroughBready mali iba 256 kiB L2 cache), tikal na frekv. PRESNE 2200 MHz. Nech uz hausnumerro 3200 znacilo COKOLVEK, istotne neznamenalo vykon Pentia4 Prescott na 3200 MHz (skor asi tak 2600 MHz). Sam som mal 4 kusky Athlonov XP (1x Palomino 2000+, 2x ThroughBredy 2400+/2800+ a 1x samotnu spicku Barton 3200+).
Situacia sa proste MUSELA marketingovo u AMD v obdobi 2001-2003 (ked Intel porazal K7 s P4) nejako riesit. Intel sa ohanal cislami ako 3000 ci 3200 ci 3400 (MHz) a taketo cisla (v MHz) AMD zakaznikovi proste ponuknut nedokazala, preto mu ich museli ponuknut inak. V 2003-2005 uz bolo cele P4 aj P4D (dvoj-jadrak zlepenec) rozdrtene Kladivom K8 (aj prvymi nativnymi dvoj-jadrakmi) v podani AMD s ratingami medzi 3200+ a 6400+.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Naozajstny znalec historie,
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
22. 5. 2026 - 13:30https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseNaozajstny znalec historie, XP ano XP:
https://en.wikipedia.org/wiki/Athlon#Athlon_XP_(2001%E2%80%932003)
Proste to tak nazvali a figurovalo to aj v nazve produktov.
Nikto asi nevie co to vlastne presne znamenalo: ci eXtreme Permormance under WinXP alebo porovnavanie s nejakym inym produktom: vraj s minulymi generaciami Athlonov.
Samozrejme spicka tejto generacie CPU Athlon XP Barton 3200+ 512 kiB L2 cache (vsetky ThoroughBready mali iba 256 kiB L2 cache), tikal na frekv. PRESNE 2200 MHz. Nech uz hausnumerro 3200 znacilo COKOLVEK, istotne neznamenalo vykon Pentia4 Prescott na 3200 MHz (skor asi tak 2600 MHz). Sam som mal 4 kusky Athlonov XP (1x Palomino 2000+, 2x ThroughBredy 2400+/2800+ a 1x samotnu spicku Barton 3200+).
Situacia sa proste MUSELA marketingovo u AMD v obdobi 2001-2003 (ked Intel porazal K7 s P4) nejako riesit. Intel sa ohanal cislami ako 3000 ci 3200 ci 3400 (MHz) a taketo cisla (v MHz) AMD zakaznikovi proste ponuknut nedokazala, preto mu ich museli ponuknut inak. V 2003-2005 uz bolo cele P4 aj P4D (dvoj-jadrak zlepenec) rozdrtene Kladivom K8 (aj prvymi nativnymi dvoj-jadrakmi) v podani AMD s ratingami medzi 3200+ a 6400+. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538263
+
Ved to 3200+ v nazve toho Bartona je prave ten PR. Penformance Rating / Pentium Rating. Whatevs, ako si to kto nazve. Oznacovalo to aky cca Pentium je +- podobne vykonny.
XP je len modelove oznacenie procesorov, to s ratingom ma spolocne akurat to, ze procesory, co mali modelove oznacenie XP mali vykon znaceny v PR, nie v MHz.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Ved to 3200+ v nazve toho
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
22. 5. 2026 - 16:19https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseVed to 3200+ v nazve toho Bartona je prave ten PR. Penformance Rating / Pentium Rating. Whatevs, ako si to kto nazve. Oznacovalo to aky cca Pentium je +- podobne vykonny.
XP je len modelove oznacenie procesorov, to s ratingom ma spolocne akurat to, ze procesory, co mali modelove oznacenie XP mali vykon znaceny v PR, nie v MHz.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538294
+
To ano, ale to hausnumero pre AMD povodne neznamenalo nic (a uz vobec nie s P4), lebo ako pisem, spicka K7 (Barton 3200+) proste nemalo vykon Pentia4 Prescott 3,2 GHz, bolo to o 15% nadhodonotene, proste iba aby ciselka numericky kopirovali ciselka Intelu. To bolo prvorade - priblizit ciselka pre BFU. Ved predsa nemohol sa Intel chvalit 3200-3400 MHz procakom a AMD mat na trhu iba 2200 MHz kusok s vykonom 2600 MHz P4.
Prve P4 Wilamette so 400 MHz FSB (pre ten prvy ci aj ten permanentnejsi socket) bola cista katastrofa, tie dve-tri rodinky Northwodov 533/800 MHz FSB uz boli lepsia a ked prisiel Prescott, Prescott 2M a Cedarmil s 1066 MHz zbernicou (zaber P4 Netburstu, kde uz vsetko v polahode existovalo nad 3 GHz), tam K7 nemalo absolutne ziadnu sancu.
Ale zaciatky a porodne bolesti P4 Netburstu boli velmi bolestive, prvucicke P4 Wilamette na 1,3-1,4 GHz boli porazane poslednymi vysokotaktovanymi PIII Tualatin 1,3-1,4 GHz, proste trapas.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
To ano, ale to hausnumero pre
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
22. 5. 2026 - 18:22https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTo ano, ale to hausnumero pre AMD povodne neznamenalo nic (a uz vobec nie s P4), lebo ako pisem, spicka K7 (Barton 3200+) proste nemalo vykon Pentia4 Prescott 3,2 GHz, bolo to o 15% nadhodonotene, proste iba aby ciselka numericky kopirovali ciselka Intelu. To bolo prvorade - priblizit ciselka pre BFU. Ved predsa nemohol sa Intel chvalit 3200-3400 MHz procakom a AMD mat na trhu iba 2200 MHz kusok s vykonom 2600 MHz P4.
Prve P4 Wilamette so 400 MHz FSB (pre ten prvy ci aj ten permanentnejsi socket) bola cista katastrofa, tie dve-tri rodinky Northwodov 533/800 MHz FSB uz boli lepsia a ked prisiel Prescott, Prescott 2M a Cedarmil s 1066 MHz zbernicou (zaber P4 Netburstu, kde uz vsetko v polahode existovalo nad 3 GHz), tam K7 nemalo absolutne ziadnu sancu.
Ale zaciatky a porodne bolesti P4 Netburstu boli velmi bolestive, prvucicke P4 Wilamette na 1,3-1,4 GHz boli porazane poslednymi vysokotaktovanymi PIII Tualatin 1,3-1,4 GHz, proste trapas. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538308
+
Tipnul bych si, že se hrozba týká manažerů. Ti jsou zodpovědni za to, jak jejich tým maká.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tipnul bych si, že se hrozba
Ji Si https://diit.cz/profil/jisi
22. 5. 2026 - 07:46https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTipnul bych si, že se hrozba týká manažerů. Ti jsou zodpovědni za to, jak jejich tým maká.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538189
+
Aj manageri (ktori z technickej stranky robia a vedia velke H) maju vplvyv na celkove fungovanie spolocnosti (zvlast stredny a vysoky menegement), dotvaraju a vlastne aj vytvaraju celkovu pracovnu atmosferu spolocnosti (okrem kolegov inzinierov), nizsi manageri uz priamejsie ovplyvnuju aj pracu inzinierov.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Aj manageri (ktori z
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
22. 5. 2026 - 07:50https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseAj manageri (ktori z technickej stranky robia a vedia velke H) maju vplvyv na celkove fungovanie spolocnosti (zvlast stredny a vysoky menegement), dotvaraju a vlastne aj vytvaraju celkovu pracovnu atmosferu spolocnosti (okrem kolegov inzinierov), nizsi manageri uz priamejsie ovplyvnuju aj pracu inzinierov.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538190
+
Však právě proto. Jestli ti manažeři nevědí, kde je to slabé místo, tak je to jejich chyba. Pokud mají svázané ruce co se týče organizačních a personálních změn, tak už je to chyba systému.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Však právě proto. Jestli ti
Ji Si https://diit.cz/profil/jisi
22. 5. 2026 - 09:01https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseVšak právě proto. Jestli ti manažeři nevědí, kde je to slabé místo, tak je to jejich chyba. Pokud mají svázané ruce co se týče organizačních a personálních změn, tak už je to chyba systému.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538214
+
Trošku to připomíná film Diktátor a Sacha Baron Cohena jak nechává likvidovat své odborníky na stavbu jaderné balistické rakety :D
+1
+7
-1
Je komentář přínosný?
Trošku to připomíná film
Melda https://diit.cz/profil/ongrak25mf
22. 5. 2026 - 08:00https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTrošku to připomíná film Diktátor a Sacha Baron Cohena jak nechává likvidovat své odborníky na stavbu jaderné balistické rakety :Dhttps://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538194
+
Pořád nic proti Stalinovi a jeho úkolování týmu okolo první jaderné bomby. Ti, co za úspěch měli dostat řád hrdiny SSSR, měli při neúspěchu být zastřeleni. Těm, co měli dostat řád práce, hrozil "jen" gulag.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pořád nic proti Stalinovi a
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
22. 5. 2026 - 13:47https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskusePořád nic proti Stalinovi a jeho úkolování týmu okolo první jaderné bomby. Ti, co za úspěch měli dostat řád hrdiny SSSR, měli při neúspěchu být zastřeleni. Těm, co měli dostat řád práce, hrozil "jen" gulag.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538265
+
Tak některé týmy pracovali přímo z kriminálu a úspěšné dotažení projektu mohlo být propustkou na svobodu... Taková "pozitivní motivace"
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak některé týmy pracovali
Akulacz https://diit.cz/profil/denny-kane
22. 5. 2026 - 20:45https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTak některé týmy pracovali přímo z kriminálu a úspěšné dotažení projektu mohlo být propustkou na svobodu... Taková "pozitivní motivace"https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538322
+
Vzhledem k tomu, že výsledek dopadl ok, chceš tím snad říci, že Stalin byl dobrý manažer? :-D
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Vzhledem k tomu, že výsledek
RedMaX https://diit.cz/profil/redmarx
23. 5. 2026 - 21:58https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseVzhledem k tomu, že výsledek dopadl ok, chceš tím snad říci, že Stalin byl dobrý manažer? :-Dhttps://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538354
+
Tento "logický" závěr jsi z toho vyvodil pouze ty. Já nic takového nepíšu.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tento "logický" závěr jsi z
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
24. 5. 2026 - 08:50https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTento "logický" závěr jsi z toho vyvodil pouze ty. Já nic takového nepíšu.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538362
+
Já si myslím že pohodičku měli už od Ivy Bridge , je třeba i někdy pracovat. :D :D
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Já si myslím že pohodičku
Ensidia https://diit.cz/profil/ensidia-ensidis
22. 5. 2026 - 08:38https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseJá si myslím že pohodičku měli už od Ivy Bridge , je třeba i někdy pracovat. :D :D https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538209
+
Nevím jestli pohodičku,ale rozhodně byli lídrem a nebylo kam spěchat. AMD vydalo 4 jádro s 8 jádry. Takže AMD mělo dobu temna a Intel se prostě sám ukolíbal. Nevím jestli dostali takhle nůž na krk, ale když dáte zaměstnancům moc volnosti, pak je to s nimi těžké.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nevím jestli pohodičku,ale
He3lix https://diit.cz/profil/jan-vlasak
22. 5. 2026 - 11:51https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseNevím jestli pohodičku,ale rozhodně byli lídrem a nebylo kam spěchat. AMD vydalo 4 jádro s 8 jádry. Takže AMD mělo dobu temna a Intel se prostě sám ukolíbal. Nevím jestli dostali takhle nůž na krk, ale když dáte zaměstnancům moc volnosti, pak je to s nimi těžké.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538254
+
No to že dáte zaměstnancům více volnosti neznamená, že je to ausgerechnet špatně. V AMD když přišla Lisa Su, tak právě zaměstnanci dostali více volnosti, a vedení jim do práce přestalo kecat. Ono totiž je nutné si ujasnit o jaké formě volnosti se tu bavíme.
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
No to že dáte zaměstnancům
Rafan https://diit.cz/profil/rafan
22. 5. 2026 - 13:13https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseNo to že dáte zaměstnancům více volnosti neznamená, že je to ausgerechnet špatně. V AMD když přišla Lisa Su, tak právě zaměstnanci dostali více volnosti, a vedení jim do práce přestalo kecat. Ono totiž je nutné si ujasnit o jaké formě volnosti se tu bavíme. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538259
+
Myslel jsem takovou volnost, že to začalo budit dojem, že se neustále "vylepšuje" jeden výrobní proces,zvedají se takty, odstraňují se chyby. Něco jako Fabrika na výrobu vozů Lada. Tak asi tak jsem to myslel 😁. Btw, ano, řekl bych že Lisa Su to svým přístupem hodně zvedla, zároveň ale nešlo jít ještě víc dolů.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Myslel jsem takovou volnost,
He3lix https://diit.cz/profil/jan-vlasak
22. 5. 2026 - 14:57https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseMyslel jsem takovou volnost, že to začalo budit dojem, že se neustále "vylepšuje" jeden výrobní proces,zvedají se takty, odstraňují se chyby. Něco jako Fabrika na výrobu vozů Lada. Tak asi tak jsem to myslel 😁. Btw, ano, řekl bych že Lisa Su to svým přístupem hodně zvedla, zároveň ale nešlo jít ještě víc dolů. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538287
+
"Problémy s architekturou Skylake (2015–2017): Bývalý inženýr Intelu uvedl, že tato generace čipů byla abnormálně plná chyb a Apple v ní našel více nedostatků než samotný Intel."
Apple otevřeně a nejvýrazněji kritizoval procesory Intel v červnu 2020 na konferenci WWDC, kde oficiálně oznámil přechod z platformy Intel x86 na vlastní čipy Apple Silicon (architektura ARM).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Intel měl problém od roku
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
22. 5. 2026 - 13:22https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseIntel měl problém od roku 2015.
"Problémy s architekturou Skylake (2015–2017): Bývalý inženýr Intelu uvedl, že tato generace čipů byla abnormálně plná chyb a Apple v ní našel více nedostatků než samotný Intel."
Apple otevřeně a nejvýrazněji kritizoval procesory Intel v červnu 2020 na konferenci WWDC, kde oficiálně oznámil přechod z platformy Intel x86 na vlastní čipy Apple Silicon (architektura ARM).https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538261
+
Nespominal Keller onehda ked prisiel do Intelu, ze mali zastaraly tooling na navrh kremiku? Neviem, ci s tym nieco spravili, ale z vlastnej skusenosti by som povedal, ze zastaraly tooling a procesy aj dobrym ludom riadne zviazu ruky a vedu k bugom.
Treba to fixnut na strane vstupov, potom sa opravia aj vystupy. Toto povedie len k dalsiemu upadku.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Huhuh.
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
22. 5. 2026 - 08:11https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseHuhuh.
This is not leadership you are searching for.
Nespominal Keller onehda ked prisiel do Intelu, ze mali zastaraly tooling na navrh kremiku? Neviem, ci s tym nieco spravili, ale z vlastnej skusenosti by som povedal, ze zastaraly tooling a procesy aj dobrym ludom riadne zviazu ruky a vedu k bugom.
Treba to fixnut na strane vstupov, potom sa opravia aj vystupy. Toto povedie len k dalsiemu upadku.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538200
+
Intel přecházel na industry standardy někdy v letech 2020-2024. Proto bylo tolik revizí některých čipů (AlderLake, SapphireRapids). Jestli po r. 2025 potřebují 3-4 revize na odladění, tak je něco špatně.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Intel přecházel na industry
JonPhoenix https://diit.cz/profil/kornflejk
22. 5. 2026 - 10:36https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseIntel přecházel na industry standardy někdy v letech 2020-2024. Proto bylo tolik revizí některých čipů (AlderLake, SapphireRapids). Jestli po r. 2025 potřebují 3-4 revize na odladění, tak je něco špatně.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538239
+
Na konci éry osmanské říše měli turci takovou zajímavou pracovní kulturu. Pokud zvědové objevili nepřátelskou armádu a pak se ukázalo, že tam nic není, nebo je tam vojáků jen pár, byli popraveni za zbabělost, protože se snažili odradit velitele od bitvy. Pokud naopak nepřítele přehlédli, nebo nahlásili méně nepřátel, než kolik jich bylo, byla to jen náhoda a nic se jim nestalo. Zmiňuje to Šedivý ve své knize o Řecké válce o nezávislost, knihu doporučuji (Krvavá odysea).
Jaký to mělo dopad na vojenské střety je asi jasné a Intelu to může vyjít podobně draho.
+1
+9
-1
Je komentář přínosný?
Na konci éry osmanské říše
pavell https://diit.cz/profil/pavell
22. 5. 2026 - 08:35https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseNa konci éry osmanské říše měli turci takovou zajímavou pracovní kulturu. Pokud zvědové objevili nepřátelskou armádu a pak se ukázalo, že tam nic není, nebo je tam vojáků jen pár, byli popraveni za zbabělost, protože se snažili odradit velitele od bitvy. Pokud naopak nepřítele přehlédli, nebo nahlásili méně nepřátel, než kolik jich bylo, byla to jen náhoda a nic se jim nestalo. Zmiňuje to Šedivý ve své knize o Řecké válce o nezávislost, knihu doporučuji (Krvavá odysea).
Jaký to mělo dopad na vojenské střety je asi jasné a Intelu to může vyjít podobně draho.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538208
+
22. 5. 2026 - 09:40https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse"Úspěch je dílem všech, za neúspěch může vedení."https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538224
+
:)
„Za to, jací jsou žáci, odpovídá učitel, ne žáci... Za to, jaký je učitel, odpovídá učitel, ne já.“
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
:)
Stealth Ftelf https://diit.cz/profil/stealth
22. 5. 2026 - 10:21https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse:)
„Za to, jací jsou žáci, odpovídá učitel, ne žáci... Za to, jaký je učitel, odpovídá učitel, ne já.“https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538232
+
Jojo, práce v dílně a na pozemku se ve školách podceňuje!
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jojo, práce v dílně a na
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
25. 5. 2026 - 07:14https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseJojo, práce v dílně a na pozemku se ve školách podceňuje!https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538387
+
No já zažil situaci, kdy vedení ve snaze vylepšit finanční situaci firmy, se rozhodlo že místo modernizace a investic do údržby daného výrobního zařízení. Protože by to stálo moc peněz, tak začalo nakupovat levnější materiál, který byl také mnohem méně kvalitní, jen aby se stlačily výrobní náklady. Když se začaly objevovat první reklamace a později začal odchod zákazníků ke konkurenci. Tak na velké poradě se zaměstnanci, kde jsme poukazovali, že z hovna se bič uplést nedá, a natož aby se sním práskalo, nám vedení s naprosto vážným výrazem sdělilo, že z kvalitních materiálů umí vyrábět každý blbec. Ale prý se odděluje zrno od plev když se má vyrábět kvalitně z nekvality.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
No já zažil situaci, kdy
Rafan https://diit.cz/profil/rafan
22. 5. 2026 - 13:26https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseNo já zažil situaci, kdy vedení ve snaze vylepšit finanční situaci firmy, se rozhodlo že místo modernizace a investic do údržby daného výrobního zařízení. Protože by to stálo moc peněz, tak začalo nakupovat levnější materiál, který byl také mnohem méně kvalitní, jen aby se stlačily výrobní náklady. Když se začaly objevovat první reklamace a později začal odchod zákazníků ke konkurenci. Tak na velké poradě se zaměstnanci, kde jsme poukazovali, že z hovna se bič uplést nedá, a natož aby se sním práskalo, nám vedení s naprosto vážným výrazem sdělilo, že z kvalitních materiálů umí vyrábět každý blbec. Ale prý se odděluje zrno od plev když se má vyrábět kvalitně z nekvality. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538262
+
To je klasika. Taky u nás byla schůze, kdy jsem byl nucen prohlásit, že vedení by si mělo uvědomit, že fyzikální zákony platí pro všechny stejně :-)
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
To je klasika. Taky u nás
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
22. 5. 2026 - 13:51https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTo je klasika. Taky u nás byla schůze, kdy jsem byl nucen prohlásit, že vedení by si mělo uvědomit, že fyzikální zákony platí pro všechny stejně :-)https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538266
+
To je v pořádku, Intel stejně skončí jen jako továrna pro návrhy ostatních, takže aspoň ušetří na platech už teď.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To je v pořádku, Intel stejně
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
22. 5. 2026 - 10:21https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTo je v pořádku, Intel stejně skončí jen jako továrna pro návrhy ostatních, takže aspoň ušetří na platech už teď.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538233
+
To jsou takove manazerske radoby macho kidy...
Borec bude rad, ze je rad, kdyz to bude nejak fungovat. jedna vec je, kdyz v te firme je bordel, chaos a borci spi na vavrinech. Ale tohle jsou ciste kidy blbecka, ktery "managoruje" a v realite bude pak stejne ticho, jak penkava, protoze by si tim jedine uskodil.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
To jsou takove manazerske
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 10:57https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTo jsou takove manazerske radoby macho kidy...
Borec bude rad, ze je rad, kdyz to bude nejak fungovat. jedna vec je, kdyz v te firme je bordel, chaos a borci spi na vavrinech. Ale tohle jsou ciste kidy blbecka, ktery "managoruje" a v realite bude pak stejne ticho, jak penkava, protoze by si tim jedine uskodil.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538242
+
Ono i jeden, dva muze byt velky problem. Zalezi kdo oni "jeden, dva" jsou. Taky se muze stat, ze jim odejde treba cely tym. Dneska to neni jako pred 10+ lety, ze byl intel v pozici jako tiger v masne.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ono i jeden, dva muze byt
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 16:18https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseOno i jeden, dva muze byt velky problem. Zalezi kdo oni "jeden, dva" jsou. Taky se muze stat, ze jim odejde treba cely tym. Dneska to neni jako pred 10+ lety, ze byl intel v pozici jako tiger v masne. https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538293
+
Ak by to bolo izolovane pravidlo, dajme tomu. Mame tu ale aj pravidlo, ze nebudu vyrabat nic na com nie je aspon 50% marza.
To dost oreze produktove portfolio, spravi z prezivsich produktov produkty kriticke a este strci vyvojarov pod tlak.
Akcionarom sa to mozno pocuva dobre, realita ale podla mna bude boliet.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Ak by to bolo izolovane
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
22. 5. 2026 - 16:25https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseAk by to bolo izolovane pravidlo, dajme tomu. Mame tu ale aj pravidlo, ze nebudu vyrabat nic na com nie je aspon 50% marza.
To dost oreze produktove portfolio, spravi z prezivsich produktov produkty kriticke a este strci vyvojarov pod tlak.
Akcionarom sa to mozno pocuva dobre, realita ale podla mna bude boliet.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538296
+
22. 5. 2026 - 11:39https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseHmm, tak Intel bude do 2 roků firma duchu🤣🤣https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538252
+
Tohle měl šéf Intelu udělat před devíti lety, teď už je pozdě.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Tohle měl šéf Intelu udělat
Patrik Artner https://diit.cz/profil/wang
22. 5. 2026 - 12:33https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseTohle měl šéf Intelu udělat před devíti lety, teď už je pozdě.https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538257
+
A ked s novou reviziou cipu on neuspeje na trhu, tak vyhodi sam seba? Ci ide podla "rules for thee, not for me"?
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
A ked s novou reviziou cipu
x3m https://diit.cz/profil/x3m
22. 5. 2026 - 14:21https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseA ked s novou reviziou cipu on neuspeje na trhu, tak vyhodi sam seba? Ci ide podla "rules for thee, not for me"?https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538275
+
Kapitán vždy opouští potápějící se loď poslední ;-).
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Kapitán vždy opouští
maruširi https://diit.cz/profil/marusiri
23. 5. 2026 - 18:40https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseKapitán vždy opouští potápějící se loď poslední ;-).https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538347
+
23. 5. 2026 - 19:03https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseKapitán ano, krysa naopak jako první :-)https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538348
+
Bere už někdo sázky, jak rychle mu inženýři dojdou? :-D
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bere už někdo sázky, jak
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
25. 5. 2026 - 07:08https://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuseBere už někdo sázky, jak rychle mu inženýři dojdou? :-Dhttps://diit.cz/clanek/lip-bu-tan-komu-se-nepovede-prvni-revize-cipu-toho-vyhodim/diskuse#comment-1538386
+
Kde sežene nové lidi, až stávající vyhází? Doveze je z Číny? :-)
Koniec Intelu sa prave zacal. Pockat, on vlatsne zacal uz v Q1 2017 tymto:
https://youtu.be/1v44wWAOHn8
len prve 2-3 roky si to v Inteli ani len nechceli priznat, kedze management mal zaslepene oci.
Dementne a nezmyselne vyhrazky = cesta k zaniku. RIP Intel. Kedysi vyse 1/3 storocia (1980-2017) technologicky lider na poli vyrobnych procesov ako aj x86 architektury. Dnes ho na poli vyrobnych procesov drti TSMC a na poli x86 architektury AMD. RIP Intel. Stal sa z neho bezvyznamny (z technologickeho hladiska) vyrobca cipov, ktory svetu neponuka nic vrcholove z vyrobnych procesov a nic vrcholove z x86 architektury. Z len toho elementarnou uvahou plnynie ze cip vyrobeny v TSMC (ziadne Intel 18A sracky) a ktory navrhla AMD, je dnes pre x86 svet to najlepsie co existuje. RIP Intel.
Bohuzial ta 1/3 storocia bolo dost dlhe obdobie na to, aby tato znacka ostala vypalena v mozgoch ludi ako synonymum dokonalsoti a spickovosti.
Sledujuc tu dekady trvajucu historicku spickovost, aby bol Intel taka spicky ako kedysi, Intel by dnes musel mat na trhu CPU, ktore by vsetkymi charakteristikami (hustota tramzistorov, tepelne charaktericktiky cipu atd ....) uz DNES tie CPU bezne "k sehnání" pochovavali buduci A14 od TSMC a IPC o 30% vyssim ako AMD. Bohuzel, casu taketo spickovisti nejsu mozne naveky a kto zaspal a zobudil sa (2005-2017) a bol ochlastany svojim uspechom, tak mu usiel vlak.
Pozn.: 1999-2005 to bolo na hupacke, ked technologicky raz vynikal Intel, inokedy AMD.
1999: sa AMD dostalo do vedenia, ked arch. K7 vyhravala nad novou arch. PIII
potom uz K7 na P4 prestavalo stacit a v AMD sa uchylili k XP ratingom u neskorsich rodin K7, smutne casy (ale rozhodne nie az tak ako 2011-2017 ked okrem Stavebnych Strojov AMD nemalo NIC, NIC, NIC, NIC, NIC, NIC )
2003: prislo Kladivo K8, ktore cele P4 zadupalo do zeme jak trapnu paradajku pri frekvenciach o 1/4 nizsich
lenze 2005: prisla Intel revolucia, prve kóooooore duo (a neskor quad), kde uz K8 opat nestacila a K10 (Phenomy) lapala po dychu, odvtedy bol Intel pri technologickom kormidle, az do Q1 2017
XP ratingom?
PR sa pouzival od polovice 90tok. K6 snad bola v tomto vynimka, u tej si nepamatam, ze by PR mali. Pri Athlonoch sa k nemu zasa vratili, kedze MHz : MHz boli Athlony vykonnejsie nez Pentia.
Naozajstny znalec historie, XP ano XP:
https://en.wikipedia.org/wiki/Athlon#Athlon_XP_(2001%E2%80%932003)
Proste to tak nazvali a figurovalo to aj v nazve produktov.
Nikto asi nevie co to vlastne presne znamenalo: ci eXtreme Permormance under WinXP alebo porovnavanie s nejakym inym produktom: vraj s minulymi generaciami Athlonov.
Samozrejme spicka tejto generacie CPU Athlon XP Barton 3200+ 512 kiB L2 cache (vsetky ThoroughBready mali iba 256 kiB L2 cache), tikal na frekv. PRESNE 2200 MHz. Nech uz hausnumerro 3200 znacilo COKOLVEK, istotne neznamenalo vykon Pentia4 Prescott na 3200 MHz (skor asi tak 2600 MHz). Sam som mal 4 kusky Athlonov XP (1x Palomino 2000+, 2x ThroughBredy 2400+/2800+ a 1x samotnu spicku Barton 3200+).
Situacia sa proste MUSELA marketingovo u AMD v obdobi 2001-2003 (ked Intel porazal K7 s P4) nejako riesit. Intel sa ohanal cislami ako 3000 ci 3200 ci 3400 (MHz) a taketo cisla (v MHz) AMD zakaznikovi proste ponuknut nedokazala, preto mu ich museli ponuknut inak. V 2003-2005 uz bolo cele P4 aj P4D (dvoj-jadrak zlepenec) rozdrtene Kladivom K8 (aj prvymi nativnymi dvoj-jadrakmi) v podani AMD s ratingami medzi 3200+ a 6400+.
má pravdu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Performance_Rating
Ved to 3200+ v nazve toho Bartona je prave ten PR. Penformance Rating / Pentium Rating. Whatevs, ako si to kto nazve. Oznacovalo to aky cca Pentium je +- podobne vykonny.
XP je len modelove oznacenie procesorov, to s ratingom ma spolocne akurat to, ze procesory, co mali modelove oznacenie XP mali vykon znaceny v PR, nie v MHz.
To ano, ale to hausnumero pre AMD povodne neznamenalo nic (a uz vobec nie s P4), lebo ako pisem, spicka K7 (Barton 3200+) proste nemalo vykon Pentia4 Prescott 3,2 GHz, bolo to o 15% nadhodonotene, proste iba aby ciselka numericky kopirovali ciselka Intelu. To bolo prvorade - priblizit ciselka pre BFU. Ved predsa nemohol sa Intel chvalit 3200-3400 MHz procakom a AMD mat na trhu iba 2200 MHz kusok s vykonom 2600 MHz P4.
Prve P4 Wilamette so 400 MHz FSB (pre ten prvy ci aj ten permanentnejsi socket) bola cista katastrofa, tie dve-tri rodinky Northwodov 533/800 MHz FSB uz boli lepsia a ked prisiel Prescott, Prescott 2M a Cedarmil s 1066 MHz zbernicou (zaber P4 Netburstu, kde uz vsetko v polahode existovalo nad 3 GHz), tam K7 nemalo absolutne ziadnu sancu.
Ale zaciatky a porodne bolesti P4 Netburstu boli velmi bolestive, prvucicke P4 Wilamette na 1,3-1,4 GHz boli porazane poslednymi vysokotaktovanymi PIII Tualatin 1,3-1,4 GHz, proste trapas.
Tipnul bych si, že se hrozba týká manažerů. Ti jsou zodpovědni za to, jak jejich tým maká.
Aj manageri (ktori z technickej stranky robia a vedia velke H) maju vplvyv na celkove fungovanie spolocnosti (zvlast stredny a vysoky menegement), dotvaraju a vlastne aj vytvaraju celkovu pracovnu atmosferu spolocnosti (okrem kolegov inzinierov), nizsi manageri uz priamejsie ovplyvnuju aj pracu inzinierov.
Však právě proto. Jestli ti manažeři nevědí, kde je to slabé místo, tak je to jejich chyba. Pokud mají svázané ruce co se týče organizačních a personálních změn, tak už je to chyba systému.
Trošku to připomíná film Diktátor a Sacha Baron Cohena jak nechává likvidovat své odborníky na stavbu jaderné balistické rakety :D
Pořád nic proti Stalinovi a jeho úkolování týmu okolo první jaderné bomby. Ti, co za úspěch měli dostat řád hrdiny SSSR, měli při neúspěchu být zastřeleni. Těm, co měli dostat řád práce, hrozil "jen" gulag.
Tak některé týmy pracovali přímo z kriminálu a úspěšné dotažení projektu mohlo být propustkou na svobodu... Taková "pozitivní motivace"
Vzhledem k tomu, že výsledek dopadl ok, chceš tím snad říci, že Stalin byl dobrý manažer? :-D
Tento "logický" závěr jsi z toho vyvodil pouze ty. Já nic takového nepíšu.
https://www.zkratky.cz/:D/23867
tak hlavne ze BuTan umi inzenyrum udelat prijemny a pohodovy pracovni podminky.. ((:
Já si myslím že pohodičku měli už od Ivy Bridge , je třeba i někdy pracovat. :D :D
Nevím jestli pohodičku,ale rozhodně byli lídrem a nebylo kam spěchat. AMD vydalo 4 jádro s 8 jádry. Takže AMD mělo dobu temna a Intel se prostě sám ukolíbal. Nevím jestli dostali takhle nůž na krk, ale když dáte zaměstnancům moc volnosti, pak je to s nimi těžké.
No to že dáte zaměstnancům více volnosti neznamená, že je to ausgerechnet špatně. V AMD když přišla Lisa Su, tak právě zaměstnanci dostali více volnosti, a vedení jim do práce přestalo kecat. Ono totiž je nutné si ujasnit o jaké formě volnosti se tu bavíme.
Myslel jsem takovou volnost, že to začalo budit dojem, že se neustále "vylepšuje" jeden výrobní proces,zvedají se takty, odstraňují se chyby. Něco jako Fabrika na výrobu vozů Lada. Tak asi tak jsem to myslel 😁. Btw, ano, řekl bych že Lisa Su to svým přístupem hodně zvedla, zároveň ale nešlo jít ještě víc dolů.
Intel měl problém od roku 2015.
"Problémy s architekturou Skylake (2015–2017): Bývalý inženýr Intelu uvedl, že tato generace čipů byla abnormálně plná chyb a Apple v ní našel více nedostatků než samotný Intel."
Apple otevřeně a nejvýrazněji kritizoval procesory Intel v červnu 2020 na konferenci WWDC, kde oficiálně oznámil přechod z platformy Intel x86 na vlastní čipy Apple Silicon (architektura ARM).
Huhuh.
This is not leadership you are searching for.
Nespominal Keller onehda ked prisiel do Intelu, ze mali zastaraly tooling na navrh kremiku? Neviem, ci s tym nieco spravili, ale z vlastnej skusenosti by som povedal, ze zastaraly tooling a procesy aj dobrym ludom riadne zviazu ruky a vedu k bugom.
Treba to fixnut na strane vstupov, potom sa opravia aj vystupy. Toto povedie len k dalsiemu upadku.
Intel přecházel na industry standardy někdy v letech 2020-2024. Proto bylo tolik revizí některých čipů (AlderLake, SapphireRapids). Jestli po r. 2025 potřebují 3-4 revize na odladění, tak je něco špatně.
Na konci éry osmanské říše měli turci takovou zajímavou pracovní kulturu. Pokud zvědové objevili nepřátelskou armádu a pak se ukázalo, že tam nic není, nebo je tam vojáků jen pár, byli popraveni za zbabělost, protože se snažili odradit velitele od bitvy. Pokud naopak nepřítele přehlédli, nebo nahlásili méně nepřátel, než kolik jich bylo, byla to jen náhoda a nic se jim nestalo. Zmiňuje to Šedivý ve své knize o Řecké válce o nezávislost, knihu doporučuji (Krvavá odysea).
Jaký to mělo dopad na vojenské střety je asi jasné a Intelu to může vyjít podobně draho.
V Intelu zůstane jen Propan
The whippings will continue until morale improves.
pozor na jogurtik
Neblábol.
"Úspěch je dílem všech, za neúspěch může vedení."
:)
„Za to, jací jsou žáci, odpovídá učitel, ne žáci... Za to, jaký je učitel, odpovídá učitel, ne já.“
Jojo, práce v dílně a na pozemku se ve školách podceňuje!
No já zažil situaci, kdy vedení ve snaze vylepšit finanční situaci firmy, se rozhodlo že místo modernizace a investic do údržby daného výrobního zařízení. Protože by to stálo moc peněz, tak začalo nakupovat levnější materiál, který byl také mnohem méně kvalitní, jen aby se stlačily výrobní náklady. Když se začaly objevovat první reklamace a později začal odchod zákazníků ke konkurenci. Tak na velké poradě se zaměstnanci, kde jsme poukazovali, že z hovna se bič uplést nedá, a natož aby se sním práskalo, nám vedení s naprosto vážným výrazem sdělilo, že z kvalitních materiálů umí vyrábět každý blbec. Ale prý se odděluje zrno od plev když se má vyrábět kvalitně z nekvality.
To je klasika. Taky u nás byla schůze, kdy jsem byl nucen prohlásit, že vedení by si mělo uvědomit, že fyzikální zákony platí pro všechny stejně :-)
To je v pořádku, Intel stejně skončí jen jako továrna pro návrhy ostatních, takže aspoň ušetří na platech už teď.
To jsou takove manazerske radoby macho kidy...
Borec bude rad, ze je rad, kdyz to bude nejak fungovat. jedna vec je, kdyz v te firme je bordel, chaos a borci spi na vavrinech. Ale tohle jsou ciste kidy blbecka, ktery "managoruje" a v realite bude pak stejne ticho, jak penkava, protoze by si tim jedine uskodil.
Zalezi na realizacii. Jeden-dva exemplarne tresty pracovnu moralku (docasne) zvysia. Kazdy dalsi moralku znizi a postupne zacnu odchadzat kvalitni ludia aj dobrovolne.
Ono i jeden, dva muze byt velky problem. Zalezi kdo oni "jeden, dva" jsou. Taky se muze stat, ze jim odejde treba cely tym. Dneska to neni jako pred 10+ lety, ze byl intel v pozici jako tiger v masne.
Ak by to bolo izolovane pravidlo, dajme tomu. Mame tu ale aj pravidlo, ze nebudu vyrabat nic na com nie je aspon 50% marza.
To dost oreze produktove portfolio, spravi z prezivsich produktov produkty kriticke a este strci vyvojarov pod tlak.
Akcionarom sa to mozno pocuva dobre, realita ale podla mna bude boliet.
Hmm, tak Intel bude do 2 roků firma duchu🤣🤣
pozor na akce
Tohle měl šéf Intelu udělat před devíti lety, teď už je pozdě.
A ked s novou reviziou cipu on neuspeje na trhu, tak vyhodi sam seba? Ci ide podla "rules for thee, not for me"?
Kapitán vždy opouští potápějící se loď poslední ;-).
Kapitán ano, krysa naopak jako první :-)
Bere už někdo sázky, jak rychle mu inženýři dojdou? :-D
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.