Se na zdržující Widle měli vykašlat a vydat ho na začátku jen s linuxem.
O víkendu se mně zase potvrdilo, že tučňák je technicky světelné roky před jakýmkoliv shitem z Redmondu. HP notebook co nebyl minimálně 2 roky zapnutý (ani zapojený v síti) po zapnutí naskočil a v pohodě prošel i upgrade z Lubuntu 22.04. LTS na 24.04 LTS. No trvalo to určitě přes hodinu, protože 5400 rpm plotňák sice udrží data i mnoho let bez napájení (narozdíl od SSD - zvláště těch modernějších), ale rychlostně opravdu excelovat nemůže. Až odejde HDD, tak budu natáčet videa, jak tahle šunka po upgradu na starý Intel SSD (ještě v obalu z hliníku) poráží ve svižnosti nové Win12 na Zen7 zpomalené novou úrovní šmírování.
Nejhorší na tom bylo to zjištění, že i tenhle starý šrot s i5-3230M (dual core Ivy Bitch) se během tohohle mírného mučení projevoval zvukově o dost snesitelněji (téměř nepozorovatelný nárůst hlučnosti z již tak dost nízké hladiny) než moderní Intel na Win11 při běžné dvou až čtyřtýdenní aktualizaci aka dron útočí. Prostě žiletky, turboboosty jak od bezmozků a katování kostů. Si představte stejnou situaci na Win10/11 - to by chudák HDD chroustal do dalšího víkendu a bez BSOD by se to obešlo asi jako já bez chlastu na teambuildingu. Widle zvyšují oteplování planety a množství elektroodpadu!!!
+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
Se na zdržující Widle měli
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
2. 6. 2026 - 01:19https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseSe na zdržující Widle měli vykašlat a vydat ho na začátku jen s linuxem.
O víkendu se mně zase potvrdilo, že tučňák je technicky světelné roky před jakýmkoliv shitem z Redmondu. HP notebook co nebyl minimálně 2 roky zapnutý (ani zapojený v síti) po zapnutí naskočil a v pohodě prošel i upgrade z Lubuntu 22.04. LTS na 24.04 LTS. No trvalo to určitě přes hodinu, protože 5400 rpm plotňák sice udrží data i mnoho let bez napájení (narozdíl od SSD - zvláště těch modernějších), ale rychlostně opravdu excelovat nemůže. Až odejde HDD, tak budu natáčet videa, jak tahle šunka po upgradu na starý Intel SSD (ještě v obalu z hliníku) poráží ve svižnosti nové Win12 na Zen7 zpomalené novou úrovní šmírování.
Nejhorší na tom bylo to zjištění, že i tenhle starý šrot s i5-3230M (dual core Ivy Bitch) se během tohohle mírného mučení projevoval zvukově o dost snesitelněji (téměř nepozorovatelný nárůst hlučnosti z již tak dost nízké hladiny) než moderní Intel na Win11 při běžné dvou až čtyřtýdenní aktualizaci aka dron útočí. Prostě žiletky, turboboosty jak od bezmozků a katování kostů. Si představte stejnou situaci na Win10/11 - to by chudák HDD chroustal do dalšího víkendu a bez BSOD by se to obešlo asi jako já bez chlastu na teambuildingu. Widle zvyšují oteplování planety a množství elektroodpadu!!!https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538968
+
Vydat s Linuxem to IMHO nemohli protože chyba byla v HW.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vydat s Linuxem to IMHO
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
2. 6. 2026 - 05:24https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseVydat s Linuxem to IMHO nemohli protože chyba byla v HW.https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538969
+
Přesněji chyba je v HW, ale pro Linux workaround mají, bo je to technologie ze serverů. Pro Windows museli workaround ohýbat pro odlišný OS.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Přesněji chyba je v HW, ale
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
2. 6. 2026 - 14:23https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskusePřesněji chyba je v HW, ale pro Linux workaround mají, bo je to technologie ze serverů. Pro Windows museli workaround ohýbat pro odlišný OS.https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1539031
+
ja si zrovna hraju s jednim AIO(i3 4005U-1,7Ghz;2c4t,4GB RAM, 500GB HDD) a nejdriv jsem zkousel orezane Win11, ale nakonec jsem tam nechal ofiko W11(ktery behaji rychleji nez ty orezane) a az na pomalejsi nabeh a aktualizace jsem byl docela prekvapenej jak je to normalne pouzitelne
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ja si zrovna hraju s jednim
cng https://diit.cz/profil/co-ng
2. 6. 2026 - 08:38https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseja si zrovna hraju s jednim AIO(i3 4005U-1,7Ghz;2c4t,4GB RAM, 500GB HDD) a nejdriv jsem zkousel orezane Win11, ale nakonec jsem tam nechal ofiko W11(ktery behaji rychleji nez ty orezane) a az na pomalejsi nabeh a aktualizace jsem byl docela prekvapenej jak je to normalne pouzitelnehttps://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538977
+
Nějaké divné, že ořezané Win běhají pomaleji než neořezané - v těhle případech je zrychlení vždy aspoň trochu cítit, takže i stejná svižnost, natožpak zpomalení ořezané verze je hodně divné. Já z Win10/11 poznal na 5400rpm jen desítky a to bylo nesnesitelně pomalé i na mě. Ani sem neměl chuť zkusit vypnout antivir a hned jsem to přeinstaloval na tuxe nebo Win7 (už nevím). Možná to v tvém případě chce trochu delší zkušenost, protože pochybuji o menších požadavcích na úložiště u Win11.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Nějaké divné, že ořezané Win
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
2. 6. 2026 - 13:00https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseNějaké divné, že ořezané Win běhají pomaleji než neořezané - v těhle případech je zrychlení vždy aspoň trochu cítit, takže i stejná svižnost, natožpak zpomalení ořezané verze je hodně divné. Já z Win10/11 poznal na 5400rpm jen desítky a to bylo nesnesitelně pomalé i na mě. Ani sem neměl chuť zkusit vypnout antivir a hned jsem to přeinstaloval na tuxe nebo Win7 (už nevím). Možná to v tvém případě chce trochu delší zkušenost, protože pochybuji o menších požadavcích na úložiště u Win11.https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1539016
+
Surface Laptop Ultra nevypadá nezajímavě, ale hlavně tím "kolem", spíš než SoC. Pokud display zvládli v dostatečné kvalitě...
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Surface Laptop Ultra nevypadá
satai https://diit.cz/profil/8wwfhc8jep
2. 6. 2026 - 06:15https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseSurface Laptop Ultra nevypadá nezajímavě, ale hlavně tím "kolem", spíš než SoC. Pokud display zvládli v dostatečné kvalitě...https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538970
+
2. 6. 2026 - 07:36https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskusedoa
https://www.phoronix.com/review/nvidia-gb10-cpu/6
pod windows s emulací na tom bude jenom hur..https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538973
+
2. 6. 2026 - 08:42https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskusePointa tohto hw nie je rýchly cpuhttps://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538978
+
'' Pointa tohto hw nie je rýchly cpu ''
tak jasne, dali do cpu 20 jader, protoze pointou nebylo rychly cpu..
no rychly gpu tuplem ne, kdyz to v cyberpunk 2077 dava kolem 50 fps v nastaveni kde ma strix halo 90 fps..
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
'' Pointa tohto hw nie je
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
2. 6. 2026 - 08:48https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse'' Pointa tohto hw nie je rýchly cpu ''
tak jasne, dali do cpu 20 jader, protoze pointou nebylo rychly cpu..
no rychly gpu tuplem ne, kdyz to v cyberpunk 2077 dava kolem 50 fps v nastaveni kde ma strix halo 90 fps..https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538979
+
Tento HW je robeny cisto pre vyvojarov AI. A mimochodom da sa na nom trochu hrat. Kompilacia na tom CPU ide dostatocne dobre. Dolezite je 128GB RAM pre AI. V ARM svete ide o vykon cca Snapdragon X1 Elite.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Tento HW je robeny cisto pre
mixal 11 https://diit.cz/profil/mixal
2. 6. 2026 - 09:05https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseTento HW je robeny cisto pre vyvojarov AI. A mimochodom da sa na nom trochu hrat. Kompilacia na tom CPU ide dostatocne dobre. Dolezite je 128GB RAM pre AI. V ARM svete ide o vykon cca Snapdragon X1 Elite.https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538980
+
sorry, ciste na ai byl dgx spark.. n1x je propagovanej i pro hrace.. nebo myslis ze se dva roky serou s podporou windows aby bylo vysledkem zase to samy, co uz na trhu maj??
Full-Stack RTX Creating and Gaming
“We worked closely with NVIDIA to support a great gaming experience and are excited to expand access to XBOX on RTX Spark devices, making it easy for players to discover and play with XBOX on PC,” said Jason Ronald, vice president of Next Generation at XBOX.
“RTX Spark allows even more gamers to experience NetEase titles like ‘NARAKA: BLADEPOINT’ on ultrathin, high-performance laptops the way the developers intended,” said Long Cheng, senior vice president of Thunderfire BU at NetEase.
“Remedy is looking forward to bringing its games together with NVIDIA to these stunning new RTX Spark laptops,” said Mika Vehkala, chief technology officer of Remedy Entertainment.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
'' Tento HW je robeny cisto
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
2. 6. 2026 - 09:25https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse'' Tento HW je robeny cisto pre vyvojarov AI. ''
sorry, ciste na ai byl dgx spark.. n1x je propagovanej i pro hrace.. nebo myslis ze se dva roky serou s podporou windows aby bylo vysledkem zase to samy, co uz na trhu maj??
Full-Stack RTX Creating and Gaming
“We worked closely with NVIDIA to support a great gaming experience and are excited to expand access to XBOX on RTX Spark devices, making it easy for players to discover and play with XBOX on PC,” said Jason Ronald, vice president of Next Generation at XBOX.
“RTX Spark allows even more gamers to experience NetEase titles like ‘NARAKA: BLADEPOINT’ on ultrathin, high-performance laptops the way the developers intended,” said Long Cheng, senior vice president of Thunderfire BU at NetEase.
“Remedy is looking forward to bringing its games together with NVIDIA to these stunning new RTX Spark laptops,” said Mika Vehkala, chief technology officer of Remedy Entertainment.https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1538982
+
Windows na tom nikdy dobre nepojedou, nebot co neni dot.net-core to na win ARM blbne, dokonce i JAVA ;-) - vse slozite tam, pada jak hrusky na podzim, akcelerace tam pada taky
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Windows na tom nikdy dobre
Izak https://diit.cz/profil/izak
3. 6. 2026 - 10:46https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuseWindows na tom nikdy dobre nepojedou, nebot co neni dot.net-core to na win ARM blbne, dokonce i JAVA ;-) - vse slozite tam, pada jak hrusky na podzim, akcelerace tam pada taky https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1539109
+
Promiň? Zrovna Javu naportoval na Windows on ARM sám Microsoft*. Stejně tak Chrome(ium) (v podobě Edge, z kterého si bere Google kód zpět do Chrome). A co ti tam padá? Ta emulace je po letech již tak vyladěná, že to nepoznáš ani stabilitou, ani výkonem.
*) "Yes, Microsoft officially ported Java to Windows on ARM. Collaborating with Red Hat, their Java Engineering Group built and upstreamed the Windows on ARM64 port for OpenJDK to the main project. This allows native Java applications to run efficiently on Windows devices powered by ARM processors (such as Snapdragon hardware)."
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Promiň? Zrovna Javu
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
3. 6. 2026 - 10:59https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskusePromiň? Zrovna Javu naportoval na Windows on ARM sám Microsoft*. Stejně tak Chrome(ium) (v podobě Edge, z kterého si bere Google kód zpět do Chrome). A co ti tam padá? Ta emulace je po letech již tak vyladěná, že to nepoznáš ani stabilitou, ani výkonem.
*) "Yes, Microsoft officially ported Java to Windows on ARM. Collaborating with Red Hat, their Java Engineering Group built and upstreamed the Windows on ARM64 port for OpenJDK to the main project. This allows native Java applications to run efficiently on Windows devices powered by ARM processors (such as Snapdragon hardware)."https://diit.cz/clanek/nvidia-ohlasila-spark-pro-windows-n1n1x-dorazi-ale-az-na-podzim/diskuse#comment-1539112
+
Se na zdržující Widle měli vykašlat a vydat ho na začátku jen s linuxem.
O víkendu se mně zase potvrdilo, že tučňák je technicky světelné roky před jakýmkoliv shitem z Redmondu. HP notebook co nebyl minimálně 2 roky zapnutý (ani zapojený v síti) po zapnutí naskočil a v pohodě prošel i upgrade z Lubuntu 22.04. LTS na 24.04 LTS. No trvalo to určitě přes hodinu, protože 5400 rpm plotňák sice udrží data i mnoho let bez napájení (narozdíl od SSD - zvláště těch modernějších), ale rychlostně opravdu excelovat nemůže. Až odejde HDD, tak budu natáčet videa, jak tahle šunka po upgradu na starý Intel SSD (ještě v obalu z hliníku) poráží ve svižnosti nové Win12 na Zen7 zpomalené novou úrovní šmírování.
Nejhorší na tom bylo to zjištění, že i tenhle starý šrot s i5-3230M (dual core Ivy Bitch) se během tohohle mírného mučení projevoval zvukově o dost snesitelněji (téměř nepozorovatelný nárůst hlučnosti z již tak dost nízké hladiny) než moderní Intel na Win11 při běžné dvou až čtyřtýdenní aktualizaci aka dron útočí. Prostě žiletky, turboboosty jak od bezmozků a katování kostů. Si představte stejnou situaci na Win10/11 - to by chudák HDD chroustal do dalšího víkendu a bez BSOD by se to obešlo asi jako já bez chlastu na teambuildingu. Widle zvyšují oteplování planety a množství elektroodpadu!!!
Vydat s Linuxem to IMHO nemohli protože chyba byla v HW.
Přesněji chyba je v HW, ale pro Linux workaround mají, bo je to technologie ze serverů. Pro Windows museli workaround ohýbat pro odlišný OS.
ja si zrovna hraju s jednim AIO(i3 4005U-1,7Ghz;2c4t,4GB RAM, 500GB HDD) a nejdriv jsem zkousel orezane Win11, ale nakonec jsem tam nechal ofiko W11(ktery behaji rychleji nez ty orezane) a az na pomalejsi nabeh a aktualizace jsem byl docela prekvapenej jak je to normalne pouzitelne
Nějaké divné, že ořezané Win běhají pomaleji než neořezané - v těhle případech je zrychlení vždy aspoň trochu cítit, takže i stejná svižnost, natožpak zpomalení ořezané verze je hodně divné. Já z Win10/11 poznal na 5400rpm jen desítky a to bylo nesnesitelně pomalé i na mě. Ani sem neměl chuť zkusit vypnout antivir a hned jsem to přeinstaloval na tuxe nebo Win7 (už nevím). Možná to v tvém případě chce trochu delší zkušenost, protože pochybuji o menších požadavcích na úložiště u Win11.
Surface Laptop Ultra nevypadá nezajímavě, ale hlavně tím "kolem", spíš než SoC. Pokud display zvládli v dostatečné kvalitě...
doa
https://www.phoronix.com/review/nvidia-gb10-cpu/6
pod windows s emulací na tom bude jenom hur..
Pointa tohto hw nie je rýchly cpu
'' Pointa tohto hw nie je rýchly cpu ''
tak jasne, dali do cpu 20 jader, protoze pointou nebylo rychly cpu..
no rychly gpu tuplem ne, kdyz to v cyberpunk 2077 dava kolem 50 fps v nastaveni kde ma strix halo 90 fps..
Tento HW je robeny cisto pre vyvojarov AI. A mimochodom da sa na nom trochu hrat. Kompilacia na tom CPU ide dostatocne dobre. Dolezite je 128GB RAM pre AI. V ARM svete ide o vykon cca Snapdragon X1 Elite.
'' Tento HW je robeny cisto pre vyvojarov AI. ''
sorry, ciste na ai byl dgx spark.. n1x je propagovanej i pro hrace.. nebo myslis ze se dva roky serou s podporou windows aby bylo vysledkem zase to samy, co uz na trhu maj??
Full-Stack RTX Creating and Gaming
“We worked closely with NVIDIA to support a great gaming experience and are excited to expand access to XBOX on RTX Spark devices, making it easy for players to discover and play with XBOX on PC,” said Jason Ronald, vice president of Next Generation at XBOX.
“RTX Spark allows even more gamers to experience NetEase titles like ‘NARAKA: BLADEPOINT’ on ultrathin, high-performance laptops the way the developers intended,” said Long Cheng, senior vice president of Thunderfire BU at NetEase.
“Remedy is looking forward to bringing its games together with NVIDIA to these stunning new RTX Spark laptops,” said Mika Vehkala, chief technology officer of Remedy Entertainment.
Windows na tom nikdy dobre nepojedou, nebot co neni dot.net-core to na win ARM blbne, dokonce i JAVA ;-) - vse slozite tam, pada jak hrusky na podzim, akcelerace tam pada taky
Promiň? Zrovna Javu naportoval na Windows on ARM sám Microsoft*. Stejně tak Chrome(ium) (v podobě Edge, z kterého si bere Google kód zpět do Chrome). A co ti tam padá? Ta emulace je po letech již tak vyladěná, že to nepoznáš ani stabilitou, ani výkonem.
*) "Yes, Microsoft officially ported Java to Windows on ARM. Collaborating with Red Hat, their Java Engineering Group built and upstreamed the Windows on ARM64 port for OpenJDK to the main project. This allows native Java applications to run efficiently on Windows devices powered by ARM processors (such as Snapdragon hardware)."
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.