19. 5. 2026 - 07:54https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseDnešní ceny jsou nový normál, sestim smiřte. https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537841
+
Pri dnesnich cenach maji vyrobci takovy marze, ze kdyby mela dnesni poptavka trvat dal, vyplati se vsem postavit hromadu tovaren. Bud klesne poptavka, nebo se postavi vic tovaren. Kazdopadne cena klesne, sestim smir.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Pri dnesnich cenach maji
Lochneskometr https://diit.cz/profil/6aofrabdbc
19. 5. 2026 - 08:37https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskusePri dnesnich cenach maji vyrobci takovy marze, ze kdyby mela dnesni poptavka trvat dal, vyplati se vsem postavit hromadu tovaren. Bud klesne poptavka, nebo se postavi vic tovaren. Kazdopadne cena klesne, sestim smir.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537845
+
Hynix i Samsung už dávno staví
TSMC, která teda nevyrábí paměti, mohutně staví taky.
Jen to prostě trvá tak 2 roky než je postaveno a vybaveno, takže počítám minimálně rok tu krize bude, kdo nemusí kupovat/upgradovat, tak ať raději počká...
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Hynix i Samsung už dávno
Wendak https://diit.cz/profil/radek-matejka
19. 5. 2026 - 08:43https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseHynix i Samsung už dávno staví
TSMC, která teda nevyrábí paměti, mohutně staví taky.
Jen to prostě trvá tak 2 roky než je postaveno a vybaveno, takže počítám minimálně rok tu krize bude, kdo nemusí kupovat/upgradovat, tak ať raději počká...https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537847
+
Kvůli tomu, jak se to vyvíjí, mně přijde čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody. Snad to povede k tomu, že i v zaostalém Windows světě někdo vezme aplikovanou myšlenku Applu (apple ji ode mě přebral) a začne dělat lowend skrze levnější SoC z mobilu.
Já jako odpírač RT-PT a skoro stoprocentní linuxák jsem v pohodě, ale pro ostatní (zvláště tu drtivou většinu BFU pro které je výdaj 30k za PC absurdní představa a musí mít Win) se vrátí doba prvních atomů se shnilými moderními Win. No né že by v pracovním prostředí neuměly být Win11 shnilé i na stroji za 35k...
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Kvůli tomu, jak se to vyvíjí,
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 08:23https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseKvůli tomu, jak se to vyvíjí, mně přijde čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody. Snad to povede k tomu, že i v zaostalém Windows světě někdo vezme aplikovanou myšlenku Applu (apple ji ode mě přebral) a začne dělat lowend skrze levnější SoC z mobilu.
Já jako odpírač RT-PT a skoro stoprocentní linuxák jsem v pohodě, ale pro ostatní (zvláště tu drtivou většinu BFU pro které je výdaj 30k za PC absurdní představa a musí mít Win) se vrátí doba prvních atomů se shnilými moderními Win. No né že by v pracovním prostředí neuměly být Win11 shnilé i na stroji za 35k...https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537842
+
...kecy prdy. Je úplně jedno, co ti přijde, co si myslíš a v co doufáš. Tohle je prostě daný trhem, na co se spotřebuje křemík. Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
...kecy prdy. Je úplně jedno,
Melda https://diit.cz/profil/ongrak25mf
19. 5. 2026 - 08:29https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse...kecy prdy. Je úplně jedno, co ti přijde, co si myslíš a v co doufáš. Tohle je prostě daný trhem, na co se spotřebuje křemík. Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá...https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537843
+
"Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá..."
Jak tohle může někdo prohlásit ve světě čínských polévek za 10 Kč a Dacie Sandero jako nejprodávanějšího auta v EU.
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
"Prostě kde je větší marže a
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 09:19https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse"Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá..."
Jak tohle může někdo prohlásit ve světě čínských polévek za 10 Kč a Dacie Sandero jako nejprodávanějšího auta v EU.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537852
+
Čínská polévka není kriticky nedostatkové zboží. Ale stačil by globální hladomor a z tvé čínské polévky by najednou bylo exkluzivní zboží a cena by vyletěla klidně o xy0000%
Co na tom nechápeš?
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Čínská polévka není kriticky
Melda https://diit.cz/profil/ongrak25mf
19. 5. 2026 - 10:09https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseČínská polévka není kriticky nedostatkové zboží. Ale stačil by globální hladomor a z tvé čínské polévky by najednou bylo exkluzivní zboží a cena by vyletěla klidně o xy0000%
Co na tom nechápeš?
https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537858
+
'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
ok..
'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
facepalm.. apple je znacka co zacla cpat ai obvody do soc snad jako prvni pomalu pred deseti lety a do iphone soc cpali vetsi ai akceleratory nez ostatni znacky do soc pro tablety.. takze ty v jedny vete napises myslenku a ve druhy to totalne zazdis.. uz na iphone8 zabiral neural engine plochu jako 5 cpu jader (1+4)..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
'' čím dál víc zcestné
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
19. 5. 2026 - 08:41https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
ok..
'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
facepalm.. apple je znacka co zacla cpat ai obvody do soc snad jako prvni pomalu pred deseti lety a do iphone soc cpali vetsi ai akceleratory nez ostatni znacky do soc pro tablety.. takze ty v jedny vete napises myslenku a ve druhy to totalne zazdis.. uz na iphone8 zabiral neural engine plochu jako 5 cpu jader (1+4)..https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537846
+
Chápu co si chtěl říct a ano, je v tom rozpor. Souhlasím s Applem, že je skvělý nápad hodit SoC z mobilu do notebooku a nesouhlasím s ním v použití neural enginu vždy a všude, i když v jeho světě to určitě dává větší smysl než ve Win. Stoprocentní kontrola nad HW a SW, odpor k dedikovaným grafickým kartám, větší důraz na efektivitu, protože mobilní segment je pro něj mnohem důležitější a menší citlivost na vyšší cenu.
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
Chápu co si chtěl říct a ano,
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 09:23https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseChápu co si chtěl říct a ano, je v tom rozpor. Souhlasím s Applem, že je skvělý nápad hodit SoC z mobilu do notebooku a nesouhlasím s ním v použití neural enginu vždy a všude, i když v jeho světě to určitě dává větší smysl než ve Win. Stoprocentní kontrola nad HW a SW, odpor k dedikovaným grafickým kartám, větší důraz na efektivitu, protože mobilní segment je pro něj mnohem důležitější a menší citlivost na vyšší cenu.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537854
+
19. 5. 2026 - 09:37https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse'' i když v jeho světě to určitě dává větší smysl než ve Win. Stoprocentní kontrola nad HW a SW ''
ne, ne a ne.. apple mel sice naskok v hardwaru, ale totalne to promrhal a jeho ai tools jsou ze vsech platforem nejhorsi..
https://www.tiktok.com/@techno.arena.official/video/7505820211560549654
https://www.forbes.com/sites/jonmarkman/2025/11/10/apples-total-ai-failure-they-are-paying-for-it/
https://futurism.com/apple-siri-openaihttps://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537855
+
Jestli jsou jeho AI tools nástroje nejhorší posuzovat nepotřebuji, protože stačí, že ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU. Pro svět Applu je RTX 5090 a Threadripper dost velký bizár, takže se jen snaží uspokojit potřeby svých zákazníků jinak - proto to u Applu posuzuji jinak.
+1
-5
-1
Je komentář přínosný?
Jestli jsou jeho AI tools
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 10:04https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseJestli jsou jeho AI tools nástroje nejhorší posuzovat nepotřebuji, protože stačí, že ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU. Pro svět Applu je RTX 5090 a Threadripper dost velký bizár, takže se jen snaží uspokojit potřeby svých zákazníků jinak - proto to u Applu posuzuji jinak.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537857
+
„ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU“
Tady by mě zajímal zdroj. NPU nejsou od toho, aby měla vyšší výkon než GPU, ale by AI úlohy běžící na pozadí nebo s nižší prioritou neměly vysokou spotřebu a nevysály baterii. GPU jsou ve většině zátěží výkonnější a to i integrovaná.
Hlavně pak nechápu argument, že podstatné je několikanásobné zkrácení času. K čemu je mi, že mám výsledek rychleji, když je nepoužitelný?
„ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU“
Tady by mě zajímal zdroj. NPU nejsou od toho, aby měla vyšší výkon než GPU, ale by AI úlohy běžící na pozadí nebo s nižší prioritou neměly vysokou spotřebu a nevysály baterii. GPU jsou ve většině zátěží výkonnější a to i integrovaná.
Hlavně pak nechápu argument, že podstatné je několikanásobné zkrácení času. K čemu je mi, že mám výsledek rychleji, když je nepoužitelný?
NPU mají V NĚČEM vyšší výkon než iGPU asi i u AMD, ale u Applu určitě. Není to jen o efektivitě, ale občas i o vyšším výkonu absolutně. Viděl jsem někde test-analýzu M1 až M4, kde bylo rozpoznávání obličeje, něco s hlasem, nějaké konkrétní úpravy fotek (ne úpravy fotek obecně) atd. Žádné tajemství to není.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
NPU mají V NĚČEM vyšší výkon
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 13:16https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseNPU mají V NĚČEM vyšší výkon než iGPU asi i u AMD, ale u Applu určitě. Není to jen o efektivitě, ale občas i o vyšším výkonu absolutně. Viděl jsem někde test-analýzu M1 až M4, kde bylo rozpoznávání obličeje, něco s hlasem, nějaké konkrétní úpravy fotek (ne úpravy fotek obecně) atd. Žádné tajemství to není.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537909
+
Řekl bych, že tohle má Apple podchycené smlouvami, takže žádný stres. To spíš konkurence Applu bude muset zdražit.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Řekl bych, že tohle má Apple
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 10:14https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseŘekl bych, že tohle má Apple podchycené smlouvami, takže žádný stres. To spíš konkurence Applu bude muset zdražit.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537861
+
Apple má větší váhu, větší objemy a na větší čas dopředu. Když máš spoustu prachů po mnoho let, tak si můžeš dovolit výhodnější podmínky.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Apple má větší váhu, větší
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
19. 5. 2026 - 10:37https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseApple má větší váhu, větší objemy a na větší čas dopředu. Když máš spoustu prachů po mnoho let, tak si můžeš dovolit výhodnější podmínky.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537864
+
Hlavní konkurent Applu, Samsung, si ty paměti vyrábí sám. Na základě čeho bych měl předpokládat, že Apple kvůli pamětem nezdraží, ale Samsung bude muset zdražit?
Hlavní konkurent Applu, Samsung, si ty paměti vyrábí sám. Na základě čeho bych měl předpokládat, že Apple kvůli pamětem nezdraží, ale Samsung bude muset zdražit?
Pro koncáka je to jedno, Apple víc telefonů nevyrobí - smlouvy má na určitý objem, který s tímhle výkyvem nepočítal. A pokud zdraží konkurence, zdraží i Apple, protože proč by si nezvýšil zisk? Když to neudělá on, udělají to překupníci.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Pro koncáka je to jedno,
Ji Si https://diit.cz/profil/jisi
19. 5. 2026 - 15:19https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskusePro koncáka je to jedno, Apple víc telefonů nevyrobí - smlouvy má na určitý objem, který s tímhle výkyvem nepočítal. A pokud zdraží konkurence, zdraží i Apple, protože proč by si nezvýšil zisk? Když to neudělá on, udělají to překupníci.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537919
+
Jaci prekupnici? Ti naopak musi cenou niz nez apple. Na rozdíl od kdejakych komponent apod. Ma apple vlastni maloobchodni sit. A i tam kde neni fyzicky store, prodava pres net a ma partnery, kteri musi splnovat prisna kriteria
A na nejdulezitejsim trhu se nakupuje u operatora. A ti jsou levnejsi nez sam apple - je to tak uz dlozha leta u zakladniho iphone. Apple ma o 30 dolaru draz nez operatori v us. Uznavam. Neni pak.blokovany pro operatora. Ale to nehraje velkou roli
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jaci prekupnici? Ti naopak
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
20. 5. 2026 - 12:12https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseJaci prekupnici? Ti naopak musi cenou niz nez apple. Na rozdíl od kdejakych komponent apod. Ma apple vlastni maloobchodni sit. A i tam kde neni fyzicky store, prodava pres net a ma partnery, kteri musi splnovat prisna kriteria
A na nejdulezitejsim trhu se nakupuje u operatora. A ti jsou levnejsi nez sam apple - je to tak uz dlozha leta u zakladniho iphone. Apple ma o 30 dolaru draz nez operatori v us. Uznavam. Neni pak.blokovany pro operatora. Ale to nehraje velkou rolihttps://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537991
+
"Recent reports that Samsung's DS division has rejected certain customer requests are baseless and not true. We are in close communication with global customers to address industry needs."
co je to podla teba alebo podla samsungu "certain customer"?? Samotny Samsung? Ina firma? To je take vyjadrenie, ze povedzme nieco, nespecifikujme co a nechajme ludi to zozrat. A ocividne na teba to zafungovalo
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
vazne chces argumentovat
LadIQe https://diit.cz/profil/adrian-k
20. 5. 2026 - 09:00https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskusevazne chces argumentovat tymto?
"Recent reports that Samsung's DS division has rejected certain customer requests are baseless and not true. We are in close communication with global customers to address industry needs."
co je to podla teba alebo podla samsungu "certain customer"?? Samotny Samsung? Ina firma? To je take vyjadrenie, ze povedzme nieco, nespecifikujme co a nechajme ludi to zozrat. A ocividne na teba to zafungovalohttps://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537955
+
Nikdo krome apple si nemuze zdat o 40% hrube marzi. Cinsti vyrobci budou radi za kladne cislo na marzi za samotny hw. Samsung jako jediny aspon trochunmarze ma ale daleko mensi nez apple.
Proto taky pri tech extra cenach apple porad prodava za stejnou cenu aniz by sidil zbytek hw jako jini
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nikdo kre ape si nemuze zdat
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
20. 5. 2026 - 12:08https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseNikdo krome apple si nemuze zdat o 40% hrube marzi. Cinsti vyrobci budou radi za kladne cislo na marzi za samotny hw. Samsung jako jediny aspon trochunmarze ma ale daleko mensi nez apple.
Proto taky pri tech extra cenach apple porad prodava za stejnou cenu aniz by sidil zbytek hw jako jinihttps://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537989
+
Lidé se mi zaceatkem roku smáli, když jsem napsal že čipová krize 2.0 bude trvat minimálně 2 roky, a do normálu se to už nikdy nevrátí. Teď se čím dál víc potvrzuje můj odhad.
Většina výrobních kapacit je zabrána na víc než rok dopředu, jinde to bude na >2 roky (viz článek) a pokud se někde uvolní kapacita, tak to opět spolknete výroba AI akcelerátoru jen jiného typu 🤷🏻♂️
A výrobci pamětí pořád neplánují větší rozšíření výrobních kapacit
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Lidé se mi zaceatkem roku
Honza1616 https://diit.cz/profil/2badkw3tjj
20. 5. 2026 - 13:14https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseLidé se mi zaceatkem roku smáli, když jsem napsal že čipová krize 2.0 bude trvat minimálně 2 roky, a do normálu se to už nikdy nevrátí. Teď se čím dál víc potvrzuje můj odhad.
Většina výrobních kapacit je zabrána na víc než rok dopředu, jinde to bude na >2 roky (viz článek) a pokud se někde uvolní kapacita, tak to opět spolknete výroba AI akcelerátoru jen jiného typu 🤷🏻♂️
A výrobci pamětí pořád neplánují větší rozšíření výrobních kapacithttps://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1538003
+
Nejblbější na tom je, že hodně AI výkonu se spotřebuje na blbosti, generátory videí a svlékače, protože na vylepšené vyhledávače a generování textu stačí zlomek toho výkonu a nejužitečnější vedecké aplikace a inženýrské věci jako technický výoj v porovníní s komercí jsou taky jen zlomkek a teď: Jsou tady užitečně aplikace, co si na sebe vydělají, ale ta neužitečná většina je prodělečná a ty firmy HW nakupují na úvěr. Je jasné, že to dlouho vydržet nemůže.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nejblbější na tom je, že
Kutil https://diit.cz/profil/andrewx
20. 5. 2026 - 19:38https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseNejblbější na tom je, že hodně AI výkonu se spotřebuje na blbosti, generátory videí a svlékače, protože na vylepšené vyhledávače a generování textu stačí zlomek toho výkonu a nejužitečnější vedecké aplikace a inženýrské věci jako technický výoj v porovníní s komercí jsou taky jen zlomkek a teď: Jsou tady užitečně aplikace, co si na sebe vydělají, ale ta neužitečná většina je prodělečná a ty firmy HW nakupují na úvěr. Je jasné, že to dlouho vydržet nemůže.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1538044
+
20. 5. 2026 - 20:05https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuseČím kratší dobu to bude trvat, tím líp.https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1538046
+
Dnešní ceny jsou nový normál, sestim smiřte.
Pri dnesnich cenach maji vyrobci takovy marze, ze kdyby mela dnesni poptavka trvat dal, vyplati se vsem postavit hromadu tovaren. Bud klesne poptavka, nebo se postavi vic tovaren. Kazdopadne cena klesne, sestim smir.
Hynix i Samsung už dávno staví
TSMC, která teda nevyrábí paměti, mohutně staví taky.
Jen to prostě trvá tak 2 roky než je postaveno a vybaveno, takže počítám minimálně rok tu krize bude, kdo nemusí kupovat/upgradovat, tak ať raději počká...
Kvůli tomu, jak se to vyvíjí, mně přijde čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody. Snad to povede k tomu, že i v zaostalém Windows světě někdo vezme aplikovanou myšlenku Applu (apple ji ode mě přebral) a začne dělat lowend skrze levnější SoC z mobilu.
Já jako odpírač RT-PT a skoro stoprocentní linuxák jsem v pohodě, ale pro ostatní (zvláště tu drtivou většinu BFU pro které je výdaj 30k za PC absurdní představa a musí mít Win) se vrátí doba prvních atomů se shnilými moderními Win. No né že by v pracovním prostředí neuměly být Win11 shnilé i na stroji za 35k...
...kecy prdy. Je úplně jedno, co ti přijde, co si myslíš a v co doufáš. Tohle je prostě daný trhem, na co se spotřebuje křemík. Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá...
"Prostě kde je větší marže a cena, to se vyrobí a prodá..."
Jak tohle může někdo prohlásit ve světě čínských polévek za 10 Kč a Dacie Sandero jako nejprodávanějšího auta v EU.
Čínská polévka není kriticky nedostatkové zboží. Ale stačil by globální hladomor a z tvé čínské polévky by najednou bylo exkluzivní zboží a cena by vyletěla klidně o xy0000%
Co na tom nechápeš?
RAM a VRAM nejsou kriticky nedostatkové zboží.
'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
ok..
'' čím dál víc zcestné zabírat plochu křemíku kupovaného běžnými uživateli pro jakékoliv specializované AI obvody ''
facepalm.. apple je znacka co zacla cpat ai obvody do soc snad jako prvni pomalu pred deseti lety a do iphone soc cpali vetsi ai akceleratory nez ostatni znacky do soc pro tablety.. takze ty v jedny vete napises myslenku a ve druhy to totalne zazdis.. uz na iphone8 zabiral neural engine plochu jako 5 cpu jader (1+4)..
Chápu co si chtěl říct a ano, je v tom rozpor. Souhlasím s Applem, že je skvělý nápad hodit SoC z mobilu do notebooku a nesouhlasím s ním v použití neural enginu vždy a všude, i když v jeho světě to určitě dává větší smysl než ve Win. Stoprocentní kontrola nad HW a SW, odpor k dedikovaným grafickým kartám, větší důraz na efektivitu, protože mobilní segment je pro něj mnohem důležitější a menší citlivost na vyšší cenu.
'' i když v jeho světě to určitě dává větší smysl než ve Win. Stoprocentní kontrola nad HW a SW ''
ne, ne a ne.. apple mel sice naskok v hardwaru, ale totalne to promrhal a jeho ai tools jsou ze vsech platforem nejhorsi..
https://www.tiktok.com/@techno.arena.official/video/7505820211560549654
https://www.forbes.com/sites/jonmarkman/2025/11/10/apples-total-ai-failu...
https://futurism.com/apple-siri-openai
Jestli jsou jeho AI tools nástroje nejhorší posuzovat nepotřebuji, protože stačí, že ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU. Pro svět Applu je RTX 5090 a Threadripper dost velký bizár, takže se jen snaží uspokojit potřeby svých zákazníků jinak - proto to u Applu posuzuji jinak.
„ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU“
Tady by mě zajímal zdroj. NPU nejsou od toho, aby měla vyšší výkon než GPU, ale by AI úlohy běžící na pozadí nebo s nižší prioritou neměly vysokou spotřebu a nevysály baterii. GPU jsou ve většině zátěží výkonnější a to i integrovaná.
Hlavně pak nechápu argument, že podstatné je několikanásobné zkrácení času. K čemu je mi, že mám výsledek rychleji, když je nepoužitelný?
„ten jeho specializovaný obvod má v určitých operacích přínos pro uživatele a to v podobě několikanásobného zkrácení času proti zpracování na GPU“
Tady by mě zajímal zdroj. NPU nejsou od toho, aby měla vyšší výkon než GPU, ale by AI úlohy běžící na pozadí nebo s nižší prioritou neměly vysokou spotřebu a nevysály baterii. GPU jsou ve většině zátěží výkonnější a to i integrovaná.
Hlavně pak nechápu argument, že podstatné je několikanásobné zkrácení času. K čemu je mi, že mám výsledek rychleji, když je nepoužitelný?
https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537862 +NPU mají V NĚČEM vyšší výkon než iGPU asi i u AMD, ale u Applu určitě. Není to jen o efektivitě, ale občas i o vyšším výkonu absolutně. Viděl jsem někde test-analýzu M1 až M4, kde bylo rozpoznávání obličeje, něco s hlasem, nějaké konkrétní úpravy fotek (ne úpravy fotek obecně) atd. Žádné tajemství to není.
Takže rychle kupujte iPhony než začnou brutálně zdražovat, jako všechen HW letos...
Řekl bych, že tohle má Apple podchycené smlouvami, takže žádný stres. To spíš konkurence Applu bude muset zdražit.
Konkurence Applu paměti nenakupuje na smlouvy?
Konkurence Applu paměti nenakupuje na smlouvy?
https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537863 +Apple má větší váhu, větší objemy a na větší čas dopředu. Když máš spoustu prachů po mnoho let, tak si můžeš dovolit výhodnější podmínky.
Hlavní konkurent Applu, Samsung, si ty paměti vyrábí sám. Na základě čeho bych měl předpokládat, že Apple kvůli pamětem nezdraží, ale Samsung bude muset zdražit?
Hlavní konkurent Applu, Samsung, si ty paměti vyrábí sám. Na základě čeho bych měl předpokládat, že Apple kvůli pamětem nezdraží, ale Samsung bude muset zdražit?
https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537875 +napr tymto?
https://wccftech.com/samsung-rejects-dram-request-from-its-own-mobile-ex...
Pro koncáka je to jedno, Apple víc telefonů nevyrobí - smlouvy má na určitý objem, který s tímhle výkyvem nepočítal. A pokud zdraží konkurence, zdraží i Apple, protože proč by si nezvýšil zisk? Když to neudělá on, udělají to překupníci.
Jaci prekupnici? Ti naopak musi cenou niz nez apple. Na rozdíl od kdejakych komponent apod. Ma apple vlastni maloobchodni sit. A i tam kde neni fyzicky store, prodava pres net a ma partnery, kteri musi splnovat prisna kriteria
A na nejdulezitejsim trhu se nakupuje u operatora. A ti jsou levnejsi nez sam apple - je to tak uz dlozha leta u zakladniho iphone. Apple ma o 30 dolaru draz nez operatori v us. Uznavam. Neni pak.blokovany pro operatora. Ale to nehraje velkou roli
Budeme argumentovat oficiálně vyvrácenými hoaxy?
Samsung rejects the claim that it is negotiating with itself over memory contracts
Budeme argumentovat oficiálně vyvrácenými hoaxy?
Samsung rejects the claim that it is negotiating with itself over memory contracts
https://diit.cz/clanek/platforma-nvidia-rubin-sezere-vic-lpddr5x-nez-cely-apple-samsung-dohromady/diskuse#comment-1537950 +vazne chces argumentovat tymto?
"Recent reports that Samsung's DS division has rejected certain customer requests are baseless and not true. We are in close communication with global customers to address industry needs."
co je to podla teba alebo podla samsungu "certain customer"?? Samotny Samsung? Ina firma? To je take vyjadrenie, ze povedzme nieco, nespecifikujme co a nechajme ludi to zozrat. A ocividne na teba to zafungovalo
Nikdo krome apple si nemuze zdat o 40% hrube marzi. Cinsti vyrobci budou radi za kladne cislo na marzi za samotny hw. Samsung jako jediny aspon trochunmarze ma ale daleko mensi nez apple.
Proto taky pri tech extra cenach apple porad prodava za stejnou cenu aniz by sidil zbytek hw jako jini
Lidé se mi zaceatkem roku smáli, když jsem napsal že čipová krize 2.0 bude trvat minimálně 2 roky, a do normálu se to už nikdy nevrátí. Teď se čím dál víc potvrzuje můj odhad.
Většina výrobních kapacit je zabrána na víc než rok dopředu, jinde to bude na >2 roky (viz článek) a pokud se někde uvolní kapacita, tak to opět spolknete výroba AI akcelerátoru jen jiného typu 🤷🏻♂️
A výrobci pamětí pořád neplánují větší rozšíření výrobních kapacit
Nejblbější na tom je, že hodně AI výkonu se spotřebuje na blbosti, generátory videí a svlékače, protože na vylepšené vyhledávače a generování textu stačí zlomek toho výkonu a nejužitečnější vedecké aplikace a inženýrské věci jako technický výoj v porovníní s komercí jsou taky jen zlomkek a teď: Jsou tady užitečně aplikace, co si na sebe vydělají, ale ta neužitečná většina je prodělečná a ty firmy HW nakupují na úvěr. Je jasné, že to dlouho vydržet nemůže.
Čím kratší dobu to bude trvat, tím líp.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.