> zpravidla jde o systémy s výkonným integrovaným GPU v procesoru (Spark, Strix Halo ap.), kde se však nepoužívají moduly, ale paměti pájené přímo na desku.
Tam nejde ani moc o GPU, jde hlavne o sbernici, ktera je 256bitova.
> AI akcelerované na klasických procesorech, kde najdou moduly uplatnění, je většinou limitováno výkonem procesoru, nikoli datovou propustností
Cast inference (token generation) je 100% limitovana propustnosti pameti. Problem je, ze tyhle 9600MT/s pameti vubec nic neresi.
Dam priklad: nahraju si 80B model do DDR5 s propustnosti 80GB/s. Pri inferenci to bude generovat priblizne ~1 token / s. S tou 9600MT pameti ti to stoupne na zavratnych... 1.4 token / s, mozna. Je to uplne irelevantni zmena. A jakakoliv masina typu Spark / Strix Halo to vykonem rozdrti, protoze s 256bit sbernici ktera ma propustnost >300G/s, zadne 9600MT pameti nemuzou souperit.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
> zpravidla jde o systémy s
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
3. 6. 2026 - 10:30https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse> zpravidla jde o systémy s výkonným integrovaným GPU v procesoru (Spark, Strix Halo ap.), kde se však nepoužívají moduly, ale paměti pájené přímo na desku.
Tam nejde ani moc o GPU, jde hlavne o sbernici, ktera je 256bitova.
> AI akcelerované na klasických procesorech, kde najdou moduly uplatnění, je většinou limitováno výkonem procesoru, nikoli datovou propustností
Cast inference (token generation) je 100% limitovana propustnosti pameti. Problem je, ze tyhle 9600MT/s pameti vubec nic neresi.
Dam priklad: nahraju si 80B model do DDR5 s propustnosti 80GB/s. Pri inferenci to bude generovat priblizne ~1 token / s. S tou 9600MT pameti ti to stoupne na zavratnych... 1.4 token / s, mozna. Je to uplne irelevantni zmena. A jakakoliv masina typu Spark / Strix Halo to vykonem rozdrti, protoze s 256bit sbernici ktera ma propustnost >300G/s, zadne 9600MT pameti nemuzou souperit.https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539106
+
Naprostá většina AI aplikací pro koncové uživatele, která běží (či může běžet) na CPU a je opravdu náročná na výkon (zpracování obrazu, videa…), je limitovaná výkonem procesoru (v podstatě IPC, takt a a počet jader) a s tím škáluje téměř lineárně. Když do stejného systému s danou propustností dám procesor s 2× vyšším počtem jader, je výkon téměř 2× vyšší.
Naprostá většina AI aplikací pro koncové uživatele, která běží (či může běžet) na CPU a je opravdu náročná na výkon (zpracování obrazu, videa…), je limitovaná výkonem procesoru (v podstatě IPC, takt a a počet jader) a s tím škáluje téměř lineárně. Když do stejného systému s danou propustností dám procesor s 2× vyšším počtem jader, je výkon téměř 2× vyšší.
Ten SPD hub a PCMIC je pekny ojeb.
Je to rambusem patentovana vec s omezenou dostupnosti. Navic je to vymysleni kola - nic, co by necslo udelat z jiz existujicich veci drive. Zamerny vendor lock, ktery asi castecne napomaha soucasne nedostupnosti DDR5.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ten SPD hub a PCMIC je pekny
r23 https://diit.cz/profil/r23
3. 6. 2026 - 11:04https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuseTen SPD hub a PCMIC je pekny ojeb.
Je to rambusem patentovana vec s omezenou dostupnosti. Navic je to vymysleni kola - nic, co by necslo udelat z jiz existujicich veci drive. Zamerny vendor lock, ktery asi castecne napomaha soucasne nedostupnosti DDR5.
https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539114
+
ze by kazdy vyrobce RAM modulu platil licencni popl. Rambusu , za SPD cip, co je uz od dob SDR dimmu az do dneska ?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ze by kazdy vyrobce RAM
ANDREW https://diit.cz/profil/andrew
3. 6. 2026 - 13:38https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse ze by kazdy vyrobce RAM modulu platil licencni popl. Rambusu , za SPD cip, co je uz od dob SDR dimmu az do dneska ?https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539127
+
Az do DDR4 to byla obycejna genericka eeprom (24C16 a pod. ). Tohle prislo az s ddr5.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Az do DDR4 to byla obycejna
r23 https://diit.cz/profil/r23
3. 6. 2026 - 19:09https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuseAz do DDR4 to byla obycejna genericka eeprom (24C16 a pod. ). Tohle prislo az s ddr5.https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539139
+
to je nemlich to same ne ? jestli se to nazyva SPD cip ci SPD hub ... oboji ma v sobe ¨firmware¨ ram ... takze bych odhadoval: defaultni frekvence, casovani, xmp potazmo expo profily, kdy bylo vyrobeno atd apd a od ddr5 asi i sprava- komunikace powemanagmentu- teploty a tak ...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
to je nemlich to same ne ?
ANDREW https://diit.cz/profil/andrew
4. 6. 2026 - 10:48https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuseto je nemlich to same ne ? jestli se to nazyva SPD cip ci SPD hub ... oboji ma v sobe ¨firmware¨ ram ... takze bych odhadoval: defaultni frekvence, casovani, xmp potazmo expo profily, kdy bylo vyrobeno atd apd a od ddr5 asi i sprava- komunikace powemanagmentu- teploty a tak ...https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539194
+
Neni.
Eeprom byla standardizovana soucastka, SPD hub a PMIC jsou specificka veci pod patenten a konrolou rambusu.
Drive se jen cetlta standardizovana konfigurace a podle te se nastavovalo napeti a memory controller.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Neni.
r23 https://diit.cz/profil/r23
7. 6. 2026 - 17:27https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuseNeni.
Eeprom byla standardizovana soucastka, SPD hub a PMIC jsou specificka veci pod patenten a konrolou rambusu.
Drive se jen cetlta standardizovana konfigurace a podle te se nastavovalo napeti a memory controller.https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539365
+
Tyjo Rambus oni ještě existují? Myslel jsem že po neslavném konci RIMM se z nich stal patentový troll co žije jen z licencí. Kdyby to tehdy vyšlo tak dnes mohla být úplně jiné éra pamětí.
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Tyjo Rambus oni ještě
DDR0 https://diit.cz/profil/ddr0
3. 6. 2026 - 11:30https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuseTyjo Rambus oni ještě existují? Myslel jsem že po neslavném konci RIMM se z nich stal patentový troll co žije jen z licencí. Kdyby to tehdy vyšlo tak dnes mohla být úplně jiné éra pamětí.https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539118
+
> zpravidla jde o systémy s výkonným integrovaným GPU v procesoru (Spark, Strix Halo ap.), kde se však nepoužívají moduly, ale paměti pájené přímo na desku.
Tam nejde ani moc o GPU, jde hlavne o sbernici, ktera je 256bitova.
> AI akcelerované na klasických procesorech, kde najdou moduly uplatnění, je většinou limitováno výkonem procesoru, nikoli datovou propustností
Cast inference (token generation) je 100% limitovana propustnosti pameti. Problem je, ze tyhle 9600MT/s pameti vubec nic neresi.
Dam priklad: nahraju si 80B model do DDR5 s propustnosti 80GB/s. Pri inferenci to bude generovat priblizne ~1 token / s. S tou 9600MT pameti ti to stoupne na zavratnych... 1.4 token / s, mozna. Je to uplne irelevantni zmena. A jakakoliv masina typu Spark / Strix Halo to vykonem rozdrti, protoze s 256bit sbernici ktera ma propustnost >300G/s, zadne 9600MT pameti nemuzou souperit.
Naprostá většina AI aplikací pro koncové uživatele, která běží (či může běžet) na CPU a je opravdu náročná na výkon (zpracování obrazu, videa…), je limitovaná výkonem procesoru (v podstatě IPC, takt a a počet jader) a s tím škáluje téměř lineárně. Když do stejného systému s danou propustností dám procesor s 2× vyšším počtem jader, je výkon téměř 2× vyšší.
Naprostá většina AI aplikací pro koncové uživatele, která běží (či může běžet) na CPU a je opravdu náročná na výkon (zpracování obrazu, videa…), je limitovaná výkonem procesoru (v podstatě IPC, takt a a počet jader) a s tím škáluje téměř lineárně. Když do stejného systému s danou propustností dám procesor s 2× vyšším počtem jader, je výkon téměř 2× vyšší.
https://diit.cz/clanek/rambus-posouva-ddr5-na-9600-mts-priprava-na-zen-6-nova-lake/diskuse#comment-1539108 +Ten SPD hub a PCMIC je pekny ojeb.
Je to rambusem patentovana vec s omezenou dostupnosti. Navic je to vymysleni kola - nic, co by necslo udelat z jiz existujicich veci drive. Zamerny vendor lock, ktery asi castecne napomaha soucasne nedostupnosti DDR5.
ze by kazdy vyrobce RAM modulu platil licencni popl. Rambusu , za SPD cip, co je uz od dob SDR dimmu az do dneska ?
Az do DDR4 to byla obycejna genericka eeprom (24C16 a pod. ). Tohle prislo az s ddr5.
to je nemlich to same ne ? jestli se to nazyva SPD cip ci SPD hub ... oboji ma v sobe ¨firmware¨ ram ... takze bych odhadoval: defaultni frekvence, casovani, xmp potazmo expo profily, kdy bylo vyrobeno atd apd a od ddr5 asi i sprava- komunikace powemanagmentu- teploty a tak ...
Neni.
Eeprom byla standardizovana soucastka, SPD hub a PMIC jsou specificka veci pod patenten a konrolou rambusu.
Drive se jen cetlta standardizovana konfigurace a podle te se nastavovalo napeti a memory controller.
Tyjo Rambus oni ještě existují? Myslel jsem že po neslavném konci RIMM se z nich stal patentový troll co žije jen z licencí. Kdyby to tehdy vyšlo tak dnes mohla být úplně jiné éra pamětí.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.