algebraicka prednost symbolov a operacii:
- absolutnu prednost maju zatvorky (v hierarchii)
- potom je umocnovania a odmocnovanie, podla poradia zlava doprava
- potom je nasobenie a delenie, podla poradia zlava doprava
- na poslednom mieste je scitanie a odcitanie, zlava doprava
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
2x8+16+4=36
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
26. 5. 2026 - 07:45https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse2x8+16+4=36
2x(8+16)+4=52
algebraicka prednost symbolov a operacii:
- absolutnu prednost maju zatvorky (v hierarchii)
- potom je umocnovania a odmocnovanie, podla poradia zlava doprava
- potom je nasobenie a delenie, podla poradia zlava doprava
- na poslednom mieste je scitanie a odcitanie, zlava dopravahttps://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538490
+
to mi pripomelo.. prijde matfyzak do fotolabu a rika 'potrebuju vytisknout fotku'.. prodavacka se zepta '9x13?' a matfyzak odpovi '117'..
+1
+7
-1
Je komentář přínosný?
to mi pripomelo.. prijde
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
26. 5. 2026 - 08:49https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseto mi pripomelo.. prijde matfyzak do fotolabu a rika 'potrebuju vytisknout fotku'.. prodavacka se zepta '9x13?' a matfyzak odpovi '117'..https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538501
+
- Miláčku, myslíš na to na co já?
- Ano.
- A kolik ti to vyšlo?
+1
+7
-1
Je komentář přínosný?
- Miláčku, myslíš na to na co
PKoz https://diit.cz/profil/petr-kozeluh
26. 5. 2026 - 09:35https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse- Miláčku, myslíš na to na co já?
- Ano.
- A kolik ti to vyšlo?https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538504
+
takze podla toho zapisu mame 2x8 chiplet, potom, niekde dalsich 16 jadier a potom niekde 4 jadra
my nemame 2x(8+16) chiptet a potom niekde dalsie 4 jadra
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
no ved to
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
26. 5. 2026 - 15:08https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseno ved to
takze podla toho zapisu mame 2x8 chiplet, potom, niekde dalsich 16 jadier a potom niekde 4 jadra
my nemame 2x(8+16) chiptet a potom niekde dalsie 4 jadrahttps://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538527
+
No i pak, pokud předem nevíš, co je to za konfiguraci, to z tohohle pazápisu nevyčteš.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No i pak, pokud předem nevíš,
satai https://diit.cz/profil/8wwfhc8jep
26. 5. 2026 - 15:42https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseNo i pak, pokud předem nevíš, co je to za konfiguraci, to z tohohle pazápisu nevyčteš.
https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538531
+
no.. tak jak to zapsal Pjetro de, tak ne.. ale jak je to v clanku, to mi prijde docela pochopitelny..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
no.. tak jak to zapsal Pjetro
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
26. 5. 2026 - 16:48https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseno.. tak jak to zapsal Pjetro de, tak ne.. ale jak je to v clanku, to mi prijde docela pochopitelny..https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538534
+
V první třídě se ptá učitelka "Milé děti, kdopak ví, kolik je 2+1?"
Přihlásí se Pjetro a povídá "No, já teda nevím, kolik to je, ale určitě vím, že je to to samé jako 1 + 2, protože sčítání je operace komutativní na tělese reálných čísel."
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
V první třídě se ptá učitelka
PKoz https://diit.cz/profil/petr-kozeluh
26. 5. 2026 - 09:38https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseV první třídě se ptá učitelka "Milé děti, kdopak ví, kolik je 2+1?"
Přihlásí se Pjetro a povídá "No, já teda nevím, kolik to je, ale určitě vím, že je to to samé jako 1 + 2, protože sčítání je operace komutativní na tělese reálných čísel."https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538505
+
Intel niečo zrušil a niečo ďalšie premenoval? No to sú mi ale novinky...hmm hmm hmm
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
Intel niečo zrušil a niečo
kypec https://diit.cz/profil/kypec
26. 5. 2026 - 08:36https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseIntel niečo zrušil a niečo ďalšie premenoval? No to sú mi ale novinky...hmm hmm hmmhttps://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538497
+
No a k tomu maximálně druhý stepping jinak vyhazov. To bude veselo :-)
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
No a k tomu maximálně druhý
Peca https://diit.cz/profil/petr-sehnal
26. 5. 2026 - 08:38https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseNo a k tomu maximálně druhý stepping jinak vyhazov. To bude veselo :-)https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538498
+
pro inzenyry super reseni, ne?? druhej stepping nefunguje, tak se chip zruší a nahradi refreshem last-genu.. inzenyr si misto udrzi, vsichni budou happy, jenom konkurenceschopnost pujde pomalu do kytek..
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
pro inzenyry super reseni, ne
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
26. 5. 2026 - 08:47https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskusepro inzenyry super reseni, ne?? druhej stepping nefunguje, tak se chip zruší a nahradi refreshem last-genu.. inzenyr si misto udrzi, vsichni budou happy, jenom konkurenceschopnost pujde pomalu do kytek..https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538500
+
Presne tak - misto druheho steppingu se jadro prejmenuje (i kdyz technicky zustane stejne, krome opravy chyb) a tak se zacne stepovat od zacatku - mohou tak jadra delat s 10 steppingy, jen se to holt 5x mirne prejmenuje.
Management bude happy, inzenyri taky, jen lide vymyslejici nazvy CPU a marketingove materialy budou mit vice prace.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Presne tak - misto druheho
Nalim https://diit.cz/profil/nalim
26. 5. 2026 - 09:54https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskusePresne tak - misto druheho steppingu se jadro prejmenuje (i kdyz technicky zustane stejne, krome opravy chyb) a tak se zacne stepovat od zacatku - mohou tak jadra delat s 10 steppingy, jen se to holt 5x mirne prejmenuje.
Management bude happy, inzenyri taky, jen lide vymyslejici nazvy CPU a marketingove materialy budou mit vice prace.https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538506
+
26. 5. 2026 - 10:02https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseNo jako nic moc... 😁https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538509
+
Tiež si myslím, mohol toho zrušiť, odložiť a premenovať oveľa viac, keby sa poriadne snažil.
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Tiež si myslím, mohol toho
kypec https://diit.cz/profil/kypec
26. 5. 2026 - 10:28https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseTiež si myslím, mohol toho zrušiť, odložiť a premenovať oveľa viac, keby sa poriadne snažil.https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538512
+
nie som si isty ci tomu rozumiem dobre.
ale pride mi to ako "velky spatny"
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
nie som si isty ci tomu
eXponencial https://diit.cz/profil/julia-horakova
26. 5. 2026 - 10:54https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskusenie som si isty ci tomu rozumiem dobre.
ale pride mi to ako "velky spatny"https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538515
+
Nebyl bych zatim tak skepticky, aspon co se tyce RazerL. Razer by mel byt pouze mensi upgrade. Vzhledem k tomu, ze AMD asi neuvede 2027 hned Zen7 soubezne s timhle. tak se mi nezda, ze by tahle generace mela byt nejak "vyznamna".
Spis mi prijde, ze opravdu dulezity pro Intel je NovaL. ktery ukaze, jestli je Intel schopen vydat neco, cim by opet zaujal nebo dokonce nejak vyznamneji AMD predbehl. Pokud ne, tak to RazerL stejne nezachrani a Intelos se v tom bude placat dalsich par let.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Nebyl bych zatim tak
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
26. 5. 2026 - 11:14https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseNebyl bych zatim tak skepticky, aspon co se tyce RazerL. Razer by mel byt pouze mensi upgrade. Vzhledem k tomu, ze AMD asi neuvede 2027 hned Zen7 soubezne s timhle. tak se mi nezda, ze by tahle generace mela byt nejak "vyznamna".
Spis mi prijde, ze opravdu dulezity pro Intel je NovaL. ktery ukaze, jestli je Intel schopen vydat neco, cim by opet zaujal nebo dokonce nejak vyznamneji AMD predbehl. Pokud ne, tak to RazerL stejne nezachrani a Intelos se v tom bude placat dalsich par let.https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538517
+
Skepsa je na mieste. Intel zatiaľ žije len vďaka tomu, že dokáže zaplavovať trh starými refreshmi refreshov, ktoré vie vyrábať procesom Intel7, čo je vlastne 10nm+++++. Oni potrebujú skĺbiť kvalitne navrhnuté CPU a veľký objem svojej vlastnej výroby na 3nm a menej. Nemajú nič z toho, zatiaľ. V momente, keď príde na trh Zen6, budú 10nm intel CPU definitívne na smiech a 3nm intel core vyrábané v TSMC nebude stačiť objemovo pokryť trh. Takže bez vlastnej veľkoobjemovej výroby 18A, alebo 14A, nastane strmý pád intelu a prudký nárast cien CPU novej generácie.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Skepsa je na mieste. Intel
mayday https://diit.cz/profil/mbe4zvpldo
26. 5. 2026 - 12:32https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseSkepsa je na mieste. Intel zatiaľ žije len vďaka tomu, že dokáže zaplavovať trh starými refreshmi refreshov, ktoré vie vyrábať procesom Intel7, čo je vlastne 10nm+++++. Oni potrebujú skĺbiť kvalitne navrhnuté CPU a veľký objem svojej vlastnej výroby na 3nm a menej. Nemajú nič z toho, zatiaľ. V momente, keď príde na trh Zen6, budú 10nm intel CPU definitívne na smiech a 3nm intel core vyrábané v TSMC nebude stačiť objemovo pokryť trh. Takže bez vlastnej veľkoobjemovej výroby 18A, alebo 14A, nastane strmý pád intelu a prudký nárast cien CPU novej generácie. https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538522
+
"Razer Lake, nástupce Nova Lake, bude v mnoha ohledech méně ambiciózní projekt"
"Intel vzdal plány s nasazením vlastního 14A procesu"
"původně mělo jít o generaci, která již nepočítá s Atomy. Z toho sešlo, Atomy zůstaly"
"ubírá na ambicích a nyní to vypadá, že Razer Lake bude spíš jakýsi lepší refresh Nova Lake"
"Intel zrušil Razer Lake-U, Razer Lake-H a Razer Lake-P"
"zůstaly jen dvě řady: (1) Razer Lake-UL, což je cosi podobného jako WildCat Lake. Jde o konfiguraci s dvěma velkými jádry, žádnými malými a čtyřmi úspornými, tedy 2+0+4"
"Přímá konkurence k hernímu Ryzenu (12× Zen 6 + V-cache) tedy opět nevznikne"
Nova architektura ve skutecnosti nikde, nativni cistej 12 core se bLLC nikde, dekuji nechci.
Nova Lake bude ve skutecnosti jenom preznaceny Arrow Lake posilen o dalsi dlazdici se 8+16 jadry a kdyz půjde primo o bLLC projekt, bude tahle L3+ cache pevne navazana vyrobne na dlazdici, pak se prida vetsi porce energie(zravost pres 350W) a bude vymalovano, sranda bude kdyz se lidi dozvi ze i kdyz si koupi lacinejsi board se zas a znova zbytecnym socketem LGA 1954, ze tam prave ta nejvyssi konfigurace Nova Lake jednoduse nepobezi, ono intel aby dokazal jaky debil skutocne je, tak v pripade noveho socketu bude jeste umele delit zakladni desky vybavene LGA 1954 na ty: (A)mainstream a (B)HEDT, necht se pojebe, co intel, to vojeb...
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
"Razer Lake, nástupce Nova
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
26. 5. 2026 - 11:24https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse"Razer Lake, nástupce Nova Lake, bude v mnoha ohledech méně ambiciózní projekt"
"Intel vzdal plány s nasazením vlastního 14A procesu"
"původně mělo jít o generaci, která již nepočítá s Atomy. Z toho sešlo, Atomy zůstaly"
"ubírá na ambicích a nyní to vypadá, že Razer Lake bude spíš jakýsi lepší refresh Nova Lake"
"Intel zrušil Razer Lake-U, Razer Lake-H a Razer Lake-P"
"zůstaly jen dvě řady: (1) Razer Lake-UL, což je cosi podobného jako WildCat Lake. Jde o konfiguraci s dvěma velkými jádry, žádnými malými a čtyřmi úspornými, tedy 2+0+4"
"Přímá konkurence k hernímu Ryzenu (12× Zen 6 + V-cache) tedy opět nevznikne"
Nova architektura ve skutecnosti nikde, nativni cistej 12 core se bLLC nikde, dekuji nechci.
Nova Lake bude ve skutecnosti jenom preznaceny Arrow Lake posilen o dalsi dlazdici se 8+16 jadry a kdyz půjde primo o bLLC projekt, bude tahle L3+ cache pevne navazana vyrobne na dlazdici, pak se prida vetsi porce energie(zravost pres 350W) a bude vymalovano, sranda bude kdyz se lidi dozvi ze i kdyz si koupi lacinejsi board se zas a znova zbytecnym socketem LGA 1954, ze tam prave ta nejvyssi konfigurace Nova Lake jednoduse nepobezi, ono intel aby dokazal jaky debil skutocne je, tak v pripade noveho socketu bude jeste umele delit zakladni desky vybavene LGA 1954 na ty: (A)mainstream a (B)HEDT, necht se pojebe, co intel, to vojeb...https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538518
+
nekdy je dobry si precist vic nez nadpis, nez to nekam nalinkujes.. je to totiz celkem clickbait..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
nekdy je dobry si precist vic
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
26. 5. 2026 - 16:50https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskusenekdy je dobry si precist vic nez nadpis, nez to nekam nalinkujes.. je to totiz celkem clickbait..https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538535
+
Mně už poslední roadmapy Intelu přijdou trochu chaotické 😄 Člověk se v tom skoro ztrácí, co je ještě nová generace a co už jen refresh nebo přejmenovaný model. Hlavně to rušení některých variant Razer Lake mi připadá jako snaha ušetřit čas i peníze, protože konkurence od AMD začíná být dost nepříjemná. Zajímavé bude hlavně to, jak dopadne přechod úplně na TSMC.
Každopádně pokud někdo řeší nový hardware nebo skládání PC, tak jsem nedávno narazil na https://avander.cz/ a docela mě překvapila nabídka komponent i příslušenství. Bral jsem tam SSD a komunikace byla úplně v pohodě.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Mně už poslední roadmapy
lizer89ilona https://diit.cz/profil/nkxxaqpwf6
28. 5. 2026 - 11:31https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuseMně už poslední roadmapy Intelu přijdou trochu chaotické 😄 Člověk se v tom skoro ztrácí, co je ještě nová generace a co už jen refresh nebo přejmenovaný model. Hlavně to rušení některých variant Razer Lake mi připadá jako snaha ušetřit čas i peníze, protože konkurence od AMD začíná být dost nepříjemná. Zajímavé bude hlavně to, jak dopadne přechod úplně na TSMC.
Každopádně pokud někdo řeší nový hardware nebo skládání PC, tak jsem nedávno narazil na https://avander.cz/ a docela mě překvapila nabídka komponent i příslušenství. Bral jsem tam SSD a komunikace byla úplně v pohodě.https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538681
+
2x8+16+4=36
2x(8+16)+4=52
algebraicka prednost symbolov a operacii:
- absolutnu prednost maju zatvorky (v hierarchii)
- potom je umocnovania a odmocnovanie, podla poradia zlava doprava
- potom je nasobenie a delenie, podla poradia zlava doprava
- na poslednom mieste je scitanie a odcitanie, zlava doprava
Nejde o matematickou úlohu, ale o označení dlaždice „8+16“ a popis konfigurace čipu.
Nejde o matematickou úlohu, ale o označení dlaždice „8+16“ a popis konfigurace čipu.
https://diit.cz/clanek/razer-lake-uz-jen-u-tsmc-intel-cast-modelu-zrusil-nektere-prejmenoval/diskuse#comment-1538492 +to mi pripomelo.. prijde matfyzak do fotolabu a rika 'potrebuju vytisknout fotku'.. prodavacka se zepta '9x13?' a matfyzak odpovi '117'..
- Miláčku, myslíš na to na co já?
- Ano.
- A kolik ti to vyšlo?
no ved to
takze podla toho zapisu mame 2x8 chiplet, potom, niekde dalsich 16 jadier a potom niekde 4 jadra
my nemame 2x(8+16) chiptet a potom niekde dalsie 4 jadra
No i pak, pokud předem nevíš, co je to za konfiguraci, to z tohohle pazápisu nevyčteš.
no.. tak jak to zapsal Pjetro de, tak ne.. ale jak je to v clanku, to mi prijde docela pochopitelny..
A co 2x [8+16] + 4?
V první třídě se ptá učitelka "Milé děti, kdopak ví, kolik je 2+1?"
Přihlásí se Pjetro a povídá "No, já teda nevím, kolik to je, ale určitě vím, že je to to samé jako 1 + 2, protože sčítání je operace komutativní na tělese reálných čísel."
Intel niečo zrušil a niečo ďalšie premenoval? No to sú mi ale novinky...hmm hmm hmm
No a k tomu maximálně druhý stepping jinak vyhazov. To bude veselo :-)
pro inzenyry super reseni, ne?? druhej stepping nefunguje, tak se chip zruší a nahradi refreshem last-genu.. inzenyr si misto udrzi, vsichni budou happy, jenom konkurenceschopnost pujde pomalu do kytek..
Presne tak - misto druheho steppingu se jadro prejmenuje (i kdyz technicky zustane stejne, krome opravy chyb) a tak se zacne stepovat od zacatku - mohou tak jadra delat s 10 steppingy, jen se to holt 5x mirne prejmenuje.
Management bude happy, inzenyri taky, jen lide vymyslejici nazvy CPU a marketingove materialy budou mit vice prace.
No jako nic moc... 😁
Tiež si myslím, mohol toho zrušiť, odložiť a premenovať oveľa viac, keby sa poriadne snažil.
nie som si isty ci tomu rozumiem dobre.
ale pride mi to ako "velky spatny"
Nebyl bych zatim tak skepticky, aspon co se tyce RazerL. Razer by mel byt pouze mensi upgrade. Vzhledem k tomu, ze AMD asi neuvede 2027 hned Zen7 soubezne s timhle. tak se mi nezda, ze by tahle generace mela byt nejak "vyznamna".
Spis mi prijde, ze opravdu dulezity pro Intel je NovaL. ktery ukaze, jestli je Intel schopen vydat neco, cim by opet zaujal nebo dokonce nejak vyznamneji AMD predbehl. Pokud ne, tak to RazerL stejne nezachrani a Intelos se v tom bude placat dalsich par let.
Skepsa je na mieste. Intel zatiaľ žije len vďaka tomu, že dokáže zaplavovať trh starými refreshmi refreshov, ktoré vie vyrábať procesom Intel7, čo je vlastne 10nm+++++. Oni potrebujú skĺbiť kvalitne navrhnuté CPU a veľký objem svojej vlastnej výroby na 3nm a menej. Nemajú nič z toho, zatiaľ. V momente, keď príde na trh Zen6, budú 10nm intel CPU definitívne na smiech a 3nm intel core vyrábané v TSMC nebude stačiť objemovo pokryť trh. Takže bez vlastnej veľkoobjemovej výroby 18A, alebo 14A, nastane strmý pád intelu a prudký nárast cien CPU novej generácie.
"Razer Lake, nástupce Nova Lake, bude v mnoha ohledech méně ambiciózní projekt"
"Intel vzdal plány s nasazením vlastního 14A procesu"
"původně mělo jít o generaci, která již nepočítá s Atomy. Z toho sešlo, Atomy zůstaly"
"ubírá na ambicích a nyní to vypadá, že Razer Lake bude spíš jakýsi lepší refresh Nova Lake"
"Intel zrušil Razer Lake-U, Razer Lake-H a Razer Lake-P"
"zůstaly jen dvě řady: (1) Razer Lake-UL, což je cosi podobného jako WildCat Lake. Jde o konfiguraci s dvěma velkými jádry, žádnými malými a čtyřmi úspornými, tedy 2+0+4"
"Přímá konkurence k hernímu Ryzenu (12× Zen 6 + V-cache) tedy opět nevznikne"
Nova architektura ve skutecnosti nikde, nativni cistej 12 core se bLLC nikde, dekuji nechci.
Nova Lake bude ve skutecnosti jenom preznaceny Arrow Lake posilen o dalsi dlazdici se 8+16 jadry a kdyz půjde primo o bLLC projekt, bude tahle L3+ cache pevne navazana vyrobne na dlazdici, pak se prida vetsi porce energie(zravost pres 350W) a bude vymalovano, sranda bude kdyz se lidi dozvi ze i kdyz si koupi lacinejsi board se zas a znova zbytecnym socketem LGA 1954, ze tam prave ta nejvyssi konfigurace Nova Lake jednoduse nepobezi, ono intel aby dokazal jaky debil skutocne je, tak v pripade noveho socketu bude jeste umele delit zakladni desky vybavene LGA 1954 na ty: (A)mainstream a (B)HEDT, necht se pojebe, co intel, to vojeb...
https://www.cnews.cz/clanky/procesory-intelu-pro-rok-2027-prinesou-1-4nm...
nekdy je dobry si precist vic nez nadpis, nez to nekam nalinkujes.. je to totiz celkem clickbait..
Mně už poslední roadmapy Intelu přijdou trochu chaotické 😄 Člověk se v tom skoro ztrácí, co je ještě nová generace a co už jen refresh nebo přejmenovaný model. Hlavně to rušení některých variant Razer Lake mi připadá jako snaha ušetřit čas i peníze, protože konkurence od AMD začíná být dost nepříjemná. Zajímavé bude hlavně to, jak dopadne přechod úplně na TSMC.
Každopádně pokud někdo řeší nový hardware nebo skládání PC, tak jsem nedávno narazil na https://avander.cz/ a docela mě překvapila nabídka komponent i příslušenství. Bral jsem tam SSD a komunikace byla úplně v pohodě.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.