Za mne, pri cene 6500,-kc se to moc nevyplati, pouze jako upgrade do stavajici AM4 konfigurace.
Levny Zen4 7400-7500 se da poridit okolo (i pod) 3000,-, a ma to podobny herni vykon s tim, ze pro denni praci je to rychlejsi CPU nez Zen3 a s AM4 deskou, do toho budu moct strcit pozdeji i neco dalsiho.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Za mne, pri cene 6500,-kc se
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 11:06https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseZa mne, pri cene 6500,-kc se to moc nevyplati, pouze jako upgrade do stavajici AM4 konfigurace.
Levny Zen4 7400-7500 se da poridit okolo (i pod) 3000,-, a ma to podobny herni vykon s tim, ze pro denni praci je to rychlejsi CPU nez Zen3 a s AM4 deskou, do toho budu moct strcit pozdeji i neco dalsiho. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538088
+
Souhlasim, a myslim ze tohle je primarni ucel. A pri te cene (~260 eur) se vyplati rozhodne vic, nez 5500X3D za ~200 eur.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
> pouze jako upgrade do
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
21. 5. 2026 - 11:10https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse> pouze jako upgrade do stavajici AM4 konfigurace
Souhlasim, a myslim ze tohle je primarni ucel. A pri te cene (~260 eur) se vyplati rozhodne vic, nez 5500X3D za ~200 eur.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538089
+
Tj. úspora téměř 4000 Kč při zhruba stejném herním výkonu. Je tu sice argument lepších možností upgradu na AM5, ale jak ukázalo uvedení AM5 s Ryzen 7000, dokud jsou ceny pamětí podstatně vyšší, tak na úsporu při budoucím upgradu zase tolik lidí neslyší. Myslím, že Ryzen 7 5800X3D se bude prodávat, i kdyby stál kolem 8,5 tisíc.
Tj. úspora téměř 4000 Kč při zhruba stejném herním výkonu. Je tu sice argument lepších možností upgradu na AM5, ale jak ukázalo uvedení AM5 s Ryzen 7000, dokud jsou ceny pamětí podstatně vyšší, tak na úsporu při budoucím upgradu zase tolik lidí neslyší. Myslím, že Ryzen 7 5800X3D se bude prodávat, i kdyby stál kolem 8,5 tisíc.
DIvam se na to trochu jinak
DDR4 .. 3200-3600 .. cca 5500,- (nejlevnejsi alza 5200), niz bych na AM4 nesel
Osobne bych nevybiral ultra budget desku za predpokladu, ze nechci ultra budget, coz s CPU za 5-6k neni uplne ten pripad.
A 7700X neni vyhodny levny herni ekvivalent na AM5, to je 7400 a 7500 Zen4, par procent vykonu nahoru dolu nehraji roli.
Takze pokud vynecham zakladky jako takove (coz je otazka preferenci), dostavam se nekde do rozmezi 500-1000kc ve prospech AM4 s 5800X3D, coz za mne se nevyplati.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
K tomu mam asi nasledujici
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 11:51https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseDIvam se na to trochu jinak
DDR4 .. 3200-3600 .. cca 5500,- (nejlevnejsi alza 5200), niz bych na AM4 nesel
Osobne bych nevybiral ultra budget desku za predpokladu, ze nechci ultra budget, coz s CPU za 5-6k neni uplne ten pripad.
A 7700X neni vyhodny levny herni ekvivalent na AM5, to je 7400 a 7500 Zen4, par procent vykonu nahoru dolu nehraji roli.
Takze pokud vynecham zakladky jako takove (coz je otazka preferenci), dostavam se nekde do rozmezi 500-1000kc ve prospech AM4 s 5800X3D, coz za mne se nevyplati.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538095
+
predne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.. komu staci, ten si ho koupil.. kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci.. btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
predne bych porovnaval
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
21. 5. 2026 - 12:29https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusepredne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.. komu staci, ten si ho koupil.. kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci.. btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim..https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538104
+
ty zase tomu davas..
"predne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.."
.. v cem jako je 7400-7500 slabsi? Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam. U slabsich grafik se bude limitne priblizovat 0 (nule). Ve vsech ostatnich beznych aplikacich BFU (vyjma tezkeho MT), budou 7400-7500 obecne rychlejsi nez 5800X3D.
"kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci."
.. to vis na zaklade ceho a jakeho vzorku uziavatelu?
"btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim.."
.. no rikat si muzes co chces, jestli to dava smysl nebo ne, je jina vec :) Naopak, pokud investuji rekneme 15+k do nove platformy (nebavim se o upgradu, tam je to celkem jednoznacne pro X3D a AM4), tak mi dava pri podobnem vykonu podstatne vetsi smysl, moznost budouciho upgradu, ktery mi AM4 uz dal nenabizi. AM5 s 7400-7500 naproti tomu ano.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
ty zase tomu davas..
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 12:42https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusety zase tomu davas..
"predne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.."
.. v cem jako je 7400-7500 slabsi? Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam. U slabsich grafik se bude limitne priblizovat 0 (nule). Ve vsech ostatnich beznych aplikacich BFU (vyjma tezkeho MT), budou 7400-7500 obecne rychlejsi nez 5800X3D.
"kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci."
.. to vis na zaklade ceho a jakeho vzorku uziavatelu?
"btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim.."
.. no rikat si muzes co chces, jestli to dava smysl nebo ne, je jina vec :) Naopak, pokud investuji rekneme 15+k do nove platformy (nebavim se o upgradu, tam je to celkem jednoznacne pro X3D a AM4), tak mi dava pri podobnem vykonu podstatne vetsi smysl, moznost budouciho upgradu, ktery mi AM4 uz dal nenabizi. AM5 s 7400-7500 naproti tomu ano.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538105
+
No, ale ty to beres jen z pohledu herni masiny, jsou i jine moznosti vyuziti... Zejmena tam, kde velka cache se vyznamne uplatni...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No, ale ty to beres jen z
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
21. 5. 2026 - 12:54https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo, ale ty to beres jen z pohledu herni masiny, jsou i jine moznosti vyuziti... Zejmena tam, kde velka cache se vyznamne uplatni...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538106
+
Jako teeba kde u Zen3? :)
Ne beru to z pohledu praktickeho vyiziti pro 97% uzivatelu, vcetne herniho.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Jako teeba kde u Zen3? :)
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 13:10https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJako teeba kde u Zen3? :)
Ne beru to z pohledu praktickeho vyiziti pro 97% uzivatelu, vcetne herniho.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538111
+
Jenze X3D neni pro 97% uzivatelu, ale pro specifickou skupinku uzivatelu. A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu.
Proste, kdo to vyuzije, ten si to koupi. Zbytek si to nekoupi. Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Jenze X3D nei pro 97%
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
21. 5. 2026 - 13:45https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJenze X3D neni pro 97% uzivatelu, ale pro specifickou skupinku uzivatelu. A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu.
Proste, kdo to vyuzije, ten si to koupi. Zbytek si to nekoupi. Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538119
+
"A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu."
.. klidne souhlasim, ale pak nevim co tady vlastne resime :)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
"A X3D se Zen3 pro jeste uzsi
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 13:58https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu."
.. klidne souhlasim, ale pak nevim co tady vlastne resime :)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538120
+
Resime, zda existuje, ci neexistuje neprazdna mnozina uzivatelu, pro ktere ma zakoupeni stareho Zen3 s X3D smysl. ;-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Resime, zda existuje, ci
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
21. 5. 2026 - 14:22https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseResime, zda existuje, ci neexistuje neprazdna mnozina uzivatelu, pro ktere ma zakoupeni stareho Zen3 s X3D smysl. ;-)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538124
+
Podle mě má smysl nákup x3D pro dobrých 80% uživatelů AM4..
Dyť je to hlavně nakupováno na hraní
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Podle mě má smysl nákup x3D
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
21. 5. 2026 - 15:24https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusePodle mě má smysl nákup x3D pro dobrých 80% uživatelů AM4..
Dyť je to hlavně nakupováno na hraníhttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538135
+
X3D = hry. Nechápu, co se tady řeší. Tak ta technologie vznikla a tak se prezentuje dodnes.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
X3D = hry. Nechápu, co se
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
22. 5. 2026 - 17:40https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseX3D = hry. Nechápu, co se tady řeší. Tak ta technologie vznikla a tak se prezentuje dodnes.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538303
+
Asi to myslel tak, že většina těchto custom buildů jsou herní PC, proto se to taky udržuje na vrcholu žebříčku prodejnosti, tady ty CPU jsou prostě pro hráče jak seslané bohem z nebe, má to víc výkonu než kolik by bylo možné normálně dosáhnout a zároveň to nemusí stát ani žádnej vyloženě ranec, protože nepotřebuješ kupovat high end.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Asi to myslel tak, že většina
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
22. 5. 2026 - 18:53https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseAsi to myslel tak, že většina těchto custom buildů jsou herní PC, proto se to taky udržuje na vrcholu žebříčku prodejnosti, tady ty CPU jsou prostě pro hráče jak seslané bohem z nebe, má to víc výkonu než kolik by bylo možné normálně dosáhnout a zároveň to nemusí stát ani žádnej vyloženě ranec, protože nepotřebuješ kupovat high end.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538310
+
>> Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).
5800x3D funguje i s limitem 65W (88W PPT).
Takže chybí jen ta iGPU.
3D cache a iGPU až se Zen4 (pokud stačí 2CU)
Možná Zen6 nabídne silnější iGPU v kombinaci s 3D L3$.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
>> Treba mne by Zen3 s X3D
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
21. 5. 2026 - 15:16https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse>> Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).
5800x3D funguje i s limitem 65W (88W PPT).
Takže chybí jen ta iGPU.
3D cache a iGPU až se Zen4 (pokud stačí 2CU)
Možná Zen6 nabídne silnější iGPU v kombinaci s 3D L3$.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538134
+
No, jo, nema tu iGPU a TDP ma 105 W. Samozrejme bych ho mohl omezit na 65 W, jenze to by ten CPU musela deska podporovat. A nepodporuje jej, protoze nema iGPU a ma TDP pres 65 W...
Ja vim, ze jsou pro AM5 CPU s X3D, iGPU a s TDP 65W, z kterych by slo udelat miniPC, ale to bych musel kupovat vedle CPU i alespon 64 GB DDR5 a novou desku. Takze zustanu na tom, co zatim staci, tedy 5700G.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No, jo, nema tu iGPU a TDP ma
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
21. 5. 2026 - 18:16https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo, jo, nema tu iGPU a TDP ma 105 W. Samozrejme bych ho mohl omezit na 65 W, jenze to by ten CPU musela deska podporovat. A nepodporuje jej, protoze nema iGPU a ma TDP pres 65 W...
Ja vim, ze jsou pro AM5 CPU s X3D, iGPU a s TDP 65W, z kterych by slo udelat miniPC, ale to bych musel kupovat vedle CPU i alespon 64 GB DDR5 a novou desku. Takze zustanu na tom, co zatim staci, tedy 5700G.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538146
+
„Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam.“
Testy, které by něco takového ukazovaly, jsem neviděl. 5 % je rozdíl mezi 7400 a 7500 v 1080p na 5090, nikoli mezi 7400 a 7700X. Mezi 7400 a 7700X je 15 %, což zhruba odpovídá přínosu V-cache, tedy rozdílu mezi 5800 a 5800X3D (v průměru 14 % dle Computerbase). Pokud 15 % považuješ za zanedbatelný rozdíl, pak tím v podstatě popíráš smysl V-cache a důvod, proč za ni zákazníci platí.
„Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam.“
Testy, které by něco takového ukazovaly, jsem neviděl. 5 % je rozdíl mezi 7400 a 7500 v 1080p na 5090, nikoli mezi 7400 a 7700X. Mezi 7400 a 7700X je 15 %, což zhruba odpovídá přínosu V-cache, tedy rozdílu mezi 5800 a 5800X3D (v průměru 14 % dle Computerbase). Pokud 15 % považuješ za zanedbatelný rozdíl, pak tím v podstatě popíráš smysl V-cache a důvod, proč za ni zákazníci platí.
Cisla CB pro mne uprimne nejsou smerodatna. Jejich herni testy CPU uz nejakou dobu nesleduji, protoze neodpovidali tomu, co merili jine weby, napr techspot alias HWU.
Nenasel jsem jeden test, kde by byl 7700x, 5800x3d a 7500f pohormade. Nasel jsem tam ale test 9600x a 7500f a tam je 10% rozdil. Pokud vezmu pro jednoduchos jako vychozi podminky, ze 9600x=7700x=5800x3d, budu souhlasit, ze mezi 7700x a 7500f je 10% rozdil. Vyhoda tech +10%, mi ale porad nedava smysl pri zapocteni vsech pro a proti, stavet cokoliv noveho na Zen3, vyjma nejakeho ultra budgetu, coz 5800x3d pri cene 6500+,-k stejne vylucuje.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Cisla CB pro mne uprimne
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 14:04https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseCisla CB pro mne uprimne nejsou smerodatna. Jejich herni testy CPU uz nejakou dobu nesleduji, protoze neodpovidali tomu, co merili jine weby, napr techspot alias HWU.
Nenasel jsem jeden test, kde by byl 7700x, 5800x3d a 7500f pohormade. Nasel jsem tam ale test 9600x a 7500f a tam je 10% rozdil. Pokud vezmu pro jednoduchos jako vychozi podminky, ze 9600x=7700x=5800x3d, budu souhlasit, ze mezi 7700x a 7500f je 10% rozdil. Vyhoda tech +10%, mi ale porad nedava smysl pri zapocteni vsech pro a proti, stavet cokoliv noveho na Zen3, vyjma nejakeho ultra budgetu, coz 5800x3d pri cene 6500+,-k stejne vylucuje.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538121
+
Jenže byla řeč o 7400F, která je logicky ještě slabší než 7500F, tudíž to bude i víc než těch 10%, čili bude to tak jak píše. 5800X3D se s tím už vážně nedá moc srovnávat.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Jenže byla řeč o 7400F, která
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
22. 5. 2026 - 05:43https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJenže byla řeč o 7400F, která je logicky ještě slabší než 7500F, tudíž to bude i víc než těch 10%, čili bude to tak jak píše. 5800X3D se s tím už vážně nedá moc srovnávat.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538177
+
Nikoliv :). Muj uplne puvodni prispevek mluvi o 7400-7500. Protoze ne kazdy shop ma oba. I kdyby jsi bral 7400, kde je dalsich par procent dolu, klidne at je to tech 15%, bude to mi nejaky vysledek na to, jestli mas jit do AM4 nebo AM5 platformy? Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil. Kdezto u AM5 mas moznost vykonostniho rustu dal na mnoho let dopredu.
Kdyby AM5 neumoznoval dalsi upgrade z 7400, tak abo ono by platilo, ze 5800x3d je lepsi volba. Takhle ale neni a je v pudstate jedno, co v tom AM5 na zacatku budes mit
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nikoliv. Muj uplne puvodni
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 07:16https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNikoliv :). Muj uplne puvodni prispevek mluvi o 7400-7500. Protoze ne kazdy shop ma oba. I kdyby jsi bral 7400, kde je dalsich par procent dolu, klidne at je to tech 15%, bude to mi nejaky vysledek na to, jestli mas jit do AM4 nebo AM5 platformy? Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil. Kdezto u AM5 mas moznost vykonostniho rustu dal na mnoho let dopredu.
Kdyby AM5 neumoznoval dalsi upgrade z 7400, tak abo ono by platilo, ze 5800x3d je lepsi volba. Takhle ale neni a je v pudstate jedno, co v tom AM5 na zacatku budes mit https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538182
+
"""Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil."""
No jo, ale zase můžeš jet na jedné desce dohromady 15let :)
To se dneska prej počítá..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"""Tezko, protoze do AM4 uz
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 08:34https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"""Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil."""
No jo, ale zase můžeš jet na jedné desce dohromady 15let :)
To se dneska prej počítá.. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538207
+
Jet na jedne desce muzes i 20, dokud ti nevysadi kondiky nebo civky .:)
Am4 je mrtva platforma, Am5, pokud v nej mas 7xxx radu CPU ma 2 generace mozneho upgradu a zvysovani vykonu před sebou
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jet na jedne desce muzes i 20
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 09:50https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJet na jedne desce muzes i 20, dokud ti nevysadi kondiky nebo civky .:)
Am4 je mrtva platforma, Am5, pokud v nej mas 7xxx radu CPU ma 2 generace mozneho upgradu a zvysovani vykonu před sebou https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538227
+
No mně to neříkej.. :)
I když výraz "mrtvá platforma" osobně nemám moc v lásce.
Já vždycky říkám, že "mrtvá platforma" je až když ta deska fyz. umře nebo výkon nedostačuje ani s jedním z nejsilnějších CPU...
A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky...
Opravdu Mrtvá platforma je socket 1150, tam dáš i7-4790 a výkon nestačí..
Opak mrtvé platfomy bude asi "živá platforma" a to je právě ta AM5..
Socket ideální pro lidi co mění CPU jako ponožky - i když dnes už nemají prakticky motivaci to dělat..
Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují.
Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No mně to neříkej.. :)
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 10:10https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo mně to neříkej.. :)
I když výraz "mrtvá platforma" osobně nemám moc v lásce.
Já vždycky říkám, že "mrtvá platforma" je až když ta deska fyz. umře nebo výkon nedostačuje ani s jedním z nejsilnějších CPU...
A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky...
Opravdu Mrtvá platforma je socket 1150, tam dáš i7-4790 a výkon nestačí..
Opak mrtvé platfomy bude asi "živá platforma" a to je právě ta AM5..
Socket ideální pro lidi co mění CPU jako ponožky - i když dnes už nemají prakticky motivaci to dělat..
Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují.
Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538231
+
"A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky..."
.. jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne.
"Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují."
.. to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi. Lidi taky kupuji novejsi auta, lepsi lednicky, pracky, vysavace, kokotiny v kosmetice, atd..
"Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade."
.. asi zalezi, jak se na vei divas a z ceho vychazis. Jestli nekdo na top herni sestave honi posledni fps (coz neni muj pripad), tak jsou hry, kde 9800X3D pridava i +20% navic..pro nej to muze byt upgrade. Kdyz mas 7400f a koupis, sezenes 7800x3d, tak herne je to super upgrade.A tak muzes pokracovat..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"A to u 5800x3D zatím
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 10:25https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky..."
.. jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne.
"Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují."
.. to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi. Lidi taky kupuji novejsi auta, lepsi lednicky, pracky, vysavace, kokotiny v kosmetice, atd..
"Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade."
.. asi zalezi, jak se na vei divas a z ceho vychazis. Jestli nekdo na top herni sestave honi posledni fps (coz neni muj pripad), tak jsou hry, kde 9800X3D pridava i +20% navic..pro nej to muze byt upgrade. Kdyz mas 7400f a koupis, sezenes 7800x3d, tak herne je to super upgrade.A tak muzes pokracovat..https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538235
+
"""jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne."""
Moc nerozumím, jako že běžnému uživateli to bude stačit, zatímco někomu, kdo je "znalý" tak už ne?
Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné..
"""to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi"""
Ano "z nudy" se nakupují samozřejmě i jiné věci které vůbec nejsou vzhledem ke stávajícímu potřeba, platí to pro vše... :)
To je právě to, "z nudy" nakoupíš 9800x3D místo 7800x3D, abys vůbec zjistil rozdíl, potřebuješ mít čísílka v rohu obrazovky, popřípadě rovnou test v 1080p s 5090...
A dál co?
Hraješ jako bys měl 7800x3D, reálný rozdíl 20% (v ideálním případě) je NAPROSTO marginální...
Prostě nákup z nudy - o něco vyšší "komínek" v Excelu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"""jako upgrade super, jako
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 10:52https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"""jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne."""
Moc nerozumím, jako že běžnému uživateli to bude stačit, zatímco někomu, kdo je "znalý" tak už ne?
Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné..
"""to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi"""
Ano "z nudy" se nakupují samozřejmě i jiné věci které vůbec nejsou vzhledem ke stávajícímu potřeba, platí to pro vše... :)
To je právě to, "z nudy" nakoupíš 9800x3D místo 7800x3D, abys vůbec zjistil rozdíl, potřebuješ mít čísílka v rohu obrazovky, popřípadě rovnou test v 1080p s 5090...
A dál co?
Hraješ jako bys měl 7800x3D, reálný rozdíl 20% (v ideálním případě) je NAPROSTO marginální...
Prostě nákup z nudy - o něco vyšší "komínek" v Excelu.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538241
+
"Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné.."
.. nejsem si jisty, ajk to myslis, ALe..kdy menis AM4 na AM5, tak kupujes novou desku, nove pameti. Takze naklady na na prechod z AM4 na AM5 jsou vyssi, nez kdyby jsi na AM5 zacal, kde ti pameti a deska zustava. Nemluve o casu, ktery stravis novym buildem a novou instalaci vidli, atd.
Ja s nakupem "z nudy" klidne souhlasim. Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy, (jeden opet docela high-end) ktere zaroven slouzi jako prenosne prehravace, a spoust dalsich picicovinek z audia a pocitacoveho sveta.. :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"Protože já si myslím, že i
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 11:04https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné.."
.. nejsem si jisty, ajk to myslis, ALe..kdy menis AM4 na AM5, tak kupujes novou desku, nove pameti. Takze naklady na na prechod z AM4 na AM5 jsou vyssi, nez kdyby jsi na AM5 zacal, kde ti pameti a deska zustava. Nemluve o casu, ktery stravis novym buildem a novou instalaci vidli, atd.
Ja s nakupem "z nudy" klidne souhlasim. Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy, (jeden opet docela high-end) ktere zaroven slouzi jako prenosne prehravace, a spoust dalsich picicovinek z audia a pocitacoveho sveta.. :)
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538245
+
1) No píšeš to tak, jakože BFU koupí 5800x3D, zatímco "znalý" celou AM5 platformu.. - protože asi nějak "VÍ"..
Nějak se míjíme, nerozumím tomu. Není to o BFU a "znalý", ale o tom, kolik do toho chceš dát peněz.
5800x3D bude stačit ještě 3roky na vše a vyjde levněji než to měnit celé. (dnes rozhodně)
2) Widle se už dávno neinstalují pokud nějaký komp máš, 3měs zpátky jsem šel (zkusil) z 12400f na R7600 bez reinstalu a normálně se to chytlo. Ovladače šly pryč předem a potom jen update na 25H2.
"""" Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy,"""
Třeba já mám místo toho dvě děti.....(cenově asi jako 100sluchátek po deset litrů) a jedny "velké" sluchátka mi kupodivu úplně stačí, víc jak dvoje bych stejně na hlavu asi nedostal.. :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
1) No píšeš to tak, jakože
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 11:48https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse1) No píšeš to tak, jakože BFU koupí 5800x3D, zatímco "znalý" celou AM5 platformu.. - protože asi nějak "VÍ"..
Nějak se míjíme, nerozumím tomu. Není to o BFU a "znalý", ale o tom, kolik do toho chceš dát peněz.
5800x3D bude stačit ještě 3roky na vše a vyjde levněji než to měnit celé. (dnes rozhodně)
2) Widle se už dávno neinstalují pokud nějaký komp máš, 3měs zpátky jsem šel (zkusil) z 12400f na R7600 bez reinstalu a normálně se to chytlo. Ovladače šly pryč předem a potom jen update na 25H2.
"""" Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy,"""
Třeba já mám místo toho dvě děti.....(cenově asi jako 100sluchátek po deset litrů) a jedny "velké" sluchátka mi kupodivu úplně stačí, víc jak dvoje bych stejně na hlavu asi nedostal.. :)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538253
+
Ano, odpovidam na to, kdo si poridi novou sestavu s 5800x3d a kdo s nejlevnejsim zen4 alias 7400,7500. To ze ti bude slouzit 5800x3d dalsi 3 roky je hezky, ale AM5 platforma ti z toho pohledu vydrzi 8-10 za minimalni priplatek v dobe buildu.
Widle si 97% lidi nainstaluje znova u noveho buildu. Jednak je nejspis nenapadne, ze by to mohli prenest. U tech co to prenese, nevim. Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ano, odpovidam na to, kdo si
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 16:34https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseAno, odpovidam na to, kdo si poridi novou sestavu s 5800x3d a kdo s nejlevnejsim zen4 alias 7400,7500. To ze ti bude slouzit 5800x3d dalsi 3 roky je hezky, ale AM5 platforma ti z toho pohledu vydrzi 8-10 za minimalni priplatek v dobe buildu.
Widle si 97% lidi nainstaluje znova u noveho buildu. Jednak je nejspis nenapadne, ze by to mohli prenest. U tech co to prenese, nevim. Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538297
+
“”” Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota”””
Jen reálná zkušenost, že to opravdu není třeba.
Reinstalovat můžeš kdykoli pokud ti to nepojede..
Ale prostě to pojede..
Tyhle reinstalační seance mají lidi “naučené” z dob W7 a níž..
Už je to pryč 15let
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
“”” Osobne bych je taky
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 18:09https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse“”” Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota”””
Jen reálná zkušenost, že to opravdu není třeba.
Reinstalovat můžeš kdykoli pokud ti to nepojede..
Ale prostě to pojede..
Tyhle reinstalační seance mají lidi “naučené” z dob W7 a níž..
Už je to pryč 15lethttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538307
+
Vždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo, je ale pravda, že pokud se ti do toho z jakéhokoli důvodu nechce, tak to dnes už samozřejmě není nutné, nicméně je rozdíl když to jede a jede, nějak to pojede skoro vždycky...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vždy je lepší udělat čistou
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
22. 5. 2026 - 18:46https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseVždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo, je ale pravda, že pokud se ti do toho z jakéhokoli důvodu nechce, tak to dnes už samozřejmě není nutné, nicméně je rozdíl když to jede a jede, nějak to pojede skoro vždycky...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538309
+
""Vždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo""
Říkám ti, že je to jedno - osobní zkušenost..
btw kolik nainstaluješ TY počítačů za dejme tomu týden?
Víš jak reagují moderní Windows při změně hardwaru?
Jaký lepší výkon?
Píšu to výše, evidentně v teoretické rovině cucáš z prstu modra z dob XP/Vista/W7 - kde Windows změnu hardwaru nepřežil - nenabootoval..
Ale ANO - pokud nevěříš a ani nemáš odvahu to prostě zkusit "přenést", instaluj znovu, nic tím nezkazíš..
Zvláště pak, pokud to děláš jednou za 10let..
Já to dělám i 2x týdně.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
""Vždy je lepší udělat čistou
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 22:38https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse""Vždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo""
Říkám ti, že je to jedno - osobní zkušenost..
btw kolik nainstaluješ TY počítačů za dejme tomu týden?
Víš jak reagují moderní Windows při změně hardwaru?
Jaký lepší výkon?
Píšu to výše, evidentně v teoretické rovině cucáš z prstu modra z dob XP/Vista/W7 - kde Windows změnu hardwaru nepřežil - nenabootoval..
Ale ANO - pokud nevěříš a ani nemáš odvahu to prostě zkusit "přenést", instaluj znovu, nic tím nezkazíš..
Zvláště pak, pokud to děláš jednou za 10let..
Já to dělám i 2x týdně. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538326
+
Testy si najdi na yt, vždycky ti to jde, tak proč ne teď. I na testy HW se vždy dává čistá instalace, no naštěstí ty své „testy“ nezveřejňuješ veřejně...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Testy si najdi na yt, vždycky
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 07:36https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseTesty si najdi na yt, vždycky ti to jde, tak proč ne teď. I na testy HW se vždy dává čistá instalace, no naštěstí ty své „testy“ nezveřejňuješ veřejně...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538334
+
Já ani nic nikomu nepotřebuju dokazovat a zveřejňovat nějaké testy :) , jen se ti snažím případně pomoct ….
Ale klidně si vyměň procesor a instaluj si celý Win, mraky her, softwaru a nastavení jak v devadesátkách znovu :)
Můžeš mi ty génie vysvětlit PROČ by vlastně měl přenesený OS běžet pomaleji ???
Stačí nejprve odebrat původní ovladače a po přenosu nechat natáhnout nové.
Když poté ještě updatneš sestavení, to už instaluje Win jen na nové komponenty..
Neuč orla zase lítat, Windows si beztak necháváš pro jistou instalovat “odborně” v Alze, jistota desetinásobku….
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Já ani nic nikomu nepotřebuju
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 07:53https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJá ani nic nikomu nepotřebuju dokazovat a zveřejňovat nějaké testy :) , jen se ti snažím případně pomoct ….
Ale klidně si vyměň procesor a instaluj si celý Win, mraky her, softwaru a nastavení jak v devadesátkách znovu :)
Můžeš mi ty génie vysvětlit PROČ by vlastně měl přenesený OS běžet pomaleji ???
Stačí nejprve odebrat původní ovladače a po přenosu nechat natáhnout nové.
Když poté ještě updatneš sestavení, to už instaluje Win jen na nové komponenty..
Neuč orla zase lítat, Windows si beztak necháváš pro jistou instalovat “odborně” v Alze, jistota desetinásobku….https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538335
+
Nepotřebuješ nic dokazovat a stejně to pak děláš.:) Ale jo, mám to stejně a když nechceš, tak tomu nevěř, tvoje mínus, ty máš stejně vždy vlastní pravdu, takže to je marný, dělej si to jak chceš, mi to je celkem jedno, ale nevykládej ty nesmysly aspoň ostatním, že to je zbytečné.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nepotřebuješ nic dokazovat a
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 08:05https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNepotřebuješ nic dokazovat a stejně to pak děláš.:) Ale jo, mám to stejně a když nechceš, tak tomu nevěř, tvoje mínus, ty máš stejně vždy vlastní pravdu, takže to je marný, dělej si to jak chceš, mi to je celkem jedno, ale nevykládej ty nesmysly aspoň ostatním, že to je zbytečné.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538336
+
Pravda se dá změřit, je to prosté..
Ale ty mi nějak reálně asi nevysvětlíš “svou pravdu”, proč by se mělo vše záhadně zpomalit a znestabilnit že??
Protože sis to NIKDY osobně neověřil - ani zkusit tě to nenapadlo
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pravda se dá změřit, je to
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 08:10https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusePravda se dá změřit, je to prosté..
Ale ty mi nějak reálně asi nevysvětlíš “svou pravdu”, proč by se mělo vše záhadně zpomalit a znestabilnit že??
Protože sis to NIKDY osobně neověřil - ani zkusit tě to nenapadlohttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538337
+
No a proto říkám, ať si najdeš testy, kde to měřili, očividně sis to neověřoval, že to dělá rozdíly.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No a proto říkám, ať si
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 08:32https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo a proto říkám, ať si najdeš testy, kde to měřili, očividně sis to neověřoval, že to dělá rozdíly.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538338
+
Když se to udělá správně, tak je to čisté jako nový systém, s rozdílem, že nemusíš vše instalovat a do pídě nastavovat znovu..
Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..
Nevím jak bys chtěl “ručně” přeinstalovalvat OS někomu cizímu, kdo se v tom navíc (ne)vyzná jako třeba ty…
V životě nebastavíš každou kravinku stejně jak to bylo.
A on sám taky neví…
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak sem rovnou hoď odkaz ne?
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 08:57https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseTak sem rovnou hoď odkaz ne?
(Asi ne že?)
Když se to udělá správně, tak je to čisté jako nový systém, s rozdílem, že nemusíš vše instalovat a do pídě nastavovat znovu..
Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..
Nevím jak bys chtěl “ručně” přeinstalovalvat OS někomu cizímu, kdo se v tom navíc (ne)vyzná jako třeba ty…
V životě nebastavíš každou kravinku stejně jak to bylo.
A on sám taky neví…
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538339
+
A proč si to nenajdeš sám, když seš tak chytrej, no tak sem dej odkaz, který dokazuje tvé tvrzení, to můžu říct taky, ale ty máš jen svůj „just trust me, bro“ zdroj a ani tu nedoložíš svá rádoby měření.
„Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..“
Ano, Cinebenchi to až tak nevadí, ale my se tu bavíme o hrách, kde to může udělat rozdíl i v desítkách procentech, ten tvůj Cinebench nikdo nehraje, už to pochop. Když přecházíš z platformy na platformu, vždycky tam zůstane nějaký balast z té předešlé konfigurace, toho se nikdy nezbavíš, pokud nejsi inženýr z Microsoftu a ani tomu by se to nejspíš jen tak nepovedlo, protože ani oni sami celý ten svůj systém pořádně neznají, jak je to složitý.
No a nikdy nevíš, kdy tě to nějak omezí, nahodit drivery fakt nestačí, to zvládne každý jouda, to z tebe nic extra nedělá, takže proto se doporučuje vždy udělat čistou instalaci, je to jednodušší, rychlejší a blbuvzdorné, jen ty si musíš dokázat jaké seš letadlo, zvládneš to i bez toho a všichni ostatní jsou blbci, no tak jak myslíš, všichni ti blbci rači na testy udělají čistou instakaci, aby byla jistota, že provedou správná měření, není čas nad tím laborovat nesmyslně mnoho času a pak to změřit stejně blbě, což už se stalo několikrát, protože redakce přešla z Intelu na Ryzen a pak naměřila totální hausnumera, protože měli systém zasraný od Intelu, aneb proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, stačí celou dobu udělat čistou instalaci jak normální člověk a máš to hned, pokud máš nějaká strašně důležitá data, o která nemůžeš přijít, tak si je prostě zalohuješ, problem solved, záležitost na pár minut a několik kliknutí.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
A proč si to nenajdeš sám,
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 10:29https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseA proč si to nenajdeš sám, když seš tak chytrej, no tak sem dej odkaz, který dokazuje tvé tvrzení, to můžu říct taky, ale ty máš jen svůj „just trust me, bro“ zdroj a ani tu nedoložíš svá rádoby měření.
„Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..“
Ano, Cinebenchi to až tak nevadí, ale my se tu bavíme o hrách, kde to může udělat rozdíl i v desítkách procentech, ten tvůj Cinebench nikdo nehraje, už to pochop. Když přecházíš z platformy na platformu, vždycky tam zůstane nějaký balast z té předešlé konfigurace, toho se nikdy nezbavíš, pokud nejsi inženýr z Microsoftu a ani tomu by se to nejspíš jen tak nepovedlo, protože ani oni sami celý ten svůj systém pořádně neznají, jak je to složitý.
No a nikdy nevíš, kdy tě to nějak omezí, nahodit drivery fakt nestačí, to zvládne každý jouda, to z tebe nic extra nedělá, takže proto se doporučuje vždy udělat čistou instalaci, je to jednodušší, rychlejší a blbuvzdorné, jen ty si musíš dokázat jaké seš letadlo, zvládneš to i bez toho a všichni ostatní jsou blbci, no tak jak myslíš, všichni ti blbci rači na testy udělají čistou instakaci, aby byla jistota, že provedou správná měření, není čas nad tím laborovat nesmyslně mnoho času a pak to změřit stejně blbě, což už se stalo několikrát, protože redakce přešla z Intelu na Ryzen a pak naměřila totální hausnumera, protože měli systém zasraný od Intelu, aneb proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, stačí celou dobu udělat čistou instalaci jak normální člověk a máš to hned, pokud máš nějaká strašně důležitá data, o která nemůžeš přijít, tak si je prostě zalohuješ, problem solved, záležitost na pár minut a několik kliknutí.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538340
+
Moc dlouhé, své jsem ti řekl..
TY,, FrantoBěžnýUživateli - instaluj systém kdykoli něco vyměníš, je to jistota...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Moc dlouhé, své jsem ti řekl.
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 14:52https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseMoc dlouhé, své jsem ti řekl..
TY,, FrantoBěžnýUživateli - instaluj systém kdykoli něco vyměníš, je to jistota...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538344
+
Ve tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:))) Zjevně je problém udělat i čistou instalaci systému, ono celkově lidi dost neradi upgradují kvůli tomu, protože pak je třeba furt něco ladit, proto už taky PC stavím tak, aby to vydrželo pokud možno co nejdýl bez upgradu, anebo byly třeba jen minimální zásahy, ušetří to pak dost času a zbytečný námahy, případná přeinstalace systému už je pak jen taková maličkost, pokud z toho chceš vytřískat maximum, hlavně důležité pro herní střepy, hry a různý odpad máš stejně na sekundárním SSD, takže záležitost doslova chvilky, stahuješ akorát systém a updaty.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ve tvém případě to už bude
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 15:57https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseVe tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:))) Zjevně je problém udělat i čistou instalaci systému, ono celkově lidi dost neradi upgradují kvůli tomu, protože pak je třeba furt něco ladit, proto už taky PC stavím tak, aby to vydrželo pokud možno co nejdýl bez upgradu, anebo byly třeba jen minimální zásahy, ušetří to pak dost času a zbytečný námahy, případná přeinstalace systému už je pak jen taková maličkost, pokud z toho chceš vytřískat maximum, hlavně důležité pro herní střepy, hry a různý odpad máš stejně na sekundárním SSD, takže záležitost doslova chvilky, stahuješ akorát systém a updaty.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538345
+
"""Ve tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:)))"""
Oba tak nějak víme, že teď meleš howna..
Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé - proč to prostě nezkusit, co když máš zálohu, co se ti tak asi může přihodit?
Ale jinak když přehodíš desku Intel za jiný Intel např, tak to jsem v práci všichni dělali 1000x, kdybychom se prcali z každou změnou ruční instalací všeho, tak tam asi už pracujeme..
Je jasné, že ty v oboru neděláš, prostě jen vlastníš PC do kterého raději nerýpat, ale teoretizuješ jak Čak Norris..
PS: BFU neradi upgradují, protože je furt třeba něco ladit a instalovat.. Jsou naopak lidi, co si vše možné rádi zkoušejí, rozebírají, skládají ověřují a testují - protože je to prostě BAVÍ...
Možná by ti úplně nejlépe bylo s Playstationem - tam je to super cajk.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"""Ve tvém případě to už bude
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 17:08https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"""Ve tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:)))"""
Oba tak nějak víme, že teď meleš howna..
Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé - proč to prostě nezkusit, co když máš zálohu, co se ti tak asi může přihodit?
Ale jinak když přehodíš desku Intel za jiný Intel např, tak to jsem v práci všichni dělali 1000x, kdybychom se prcali z každou změnou ruční instalací všeho, tak tam asi už pracujeme..
Je jasné, že ty v oboru neděláš, prostě jen vlastníš PC do kterého raději nerýpat, ale teoretizuješ jak Čak Norris..
PS: BFU neradi upgradují, protože je furt třeba něco ladit a instalovat.. Jsou naopak lidi, co si vše možné rádi zkoušejí, rozebírají, skládají ověřují a testují - protože je to prostě BAVÍ...
Možná by ti úplně nejlépe bylo s Playstationem - tam je to super cajk.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538346
+
Znovu zdůrazňuji, že se bavíme o herním PC jednotlivce, pro kterého je prostě lepší vždy udělat ten reinstal a tam to udělá rozdíl, při změně platformy, kdy přecházíš z Intelu na AMD, to je i dost výrazný rozdíl, ale člověku, co očividně umí zapnout jen Cinebecnch, se to dost těžko vysvětluje.
„Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé“
Poprvé, hovno otestované, hlavně že pan BFU dělá chytrého, kdyby sis to opravdu porovnal a otestoval, tak bys teď nemusel psát taková houvna.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Znovu zdůrazňuji, že se
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
23. 5. 2026 - 20:12https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseZnovu zdůrazňuji, že se bavíme o herním PC jednotlivce, pro kterého je prostě lepší vždy udělat ten reinstal a tam to udělá rozdíl, při změně platformy, kdy přecházíš z Intelu na AMD, to je i dost výrazný rozdíl, ale člověku, co očividně umí zapnout jen Cinebecnch, se to dost těžko vysvětluje.
„Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé“
Poprvé, hovno otestované, hlavně že pan BFU dělá chytrého, kdyby sis to opravdu porovnal a otestoval, tak bys teď nemusel psát taková houvna.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538349
+
FrankHorigan je psychopat, že tě to baví si sním psát.
Už začíná psát osobní útoky, chce tě jenom vytočit, osmkrát zmanipuluje všechno co píšeš.
Nakonec chce vyjít z diskuze jako vítěz.
------------------------------
Psychopat v diskuzi (často narcistický manipulátor) se chová chladnokrevně, postrádá empatii a jeho cílem není najít shodu, ale vyvolat chaos, získat kontrolu nebo vás vyprovokovat.
Prezentuje své názory jako jediné správné.
Nedotazujte se jich na jejich city a nesnažte se jim vysvětlit, jak jejich chování bolí ostatní – nechápou to a je jim to lhostejné.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
FrankHorigan je psychopat, že
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
23. 5. 2026 - 21:03https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseFrankHorigan je psychopat, že tě to baví si sním psát.
Už začíná psát osobní útoky, chce tě jenom vytočit, osmkrát zmanipuluje všechno co píšeš.
Nakonec chce vyjít z diskuze jako vítěz.
------------------------------
Psychopat v diskuzi (často narcistický manipulátor) se chová chladnokrevně, postrádá empatii a jeho cílem není najít shodu, ale vyvolat chaos, získat kontrolu nebo vás vyprovokovat.
Prezentuje své názory jako jediné správné.
Nedotazujte se jich na jejich city a nesnažte se jim vysvětlit, jak jejich chování bolí ostatní – nechápou to a je jim to lhostejné.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538350
+
Ne vítěz jsi určo ty, taky při každé změně komponenty reinstaluj jen proto že já nemusel blbečku zacyklený
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ne vítěz jsi ty, taky při
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 21:14https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNe vítěz jsi určo ty, taky při každé změně komponenty reinstaluj jen proto že já nemusel blbečku zacyklenýhttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538352
+
Debatuj raději k tématu, mimochodem víš jaké bylo vlastně téma než si tak plodně naskočil do debaty jen aby ses zase hned vytasil s psychopatama a BANama??
Podle mě ani netušíš. Nezajímá tě, že není nutně reinstalovat moderní Windows když měníš desku a nezajímá tě ani jic jiného..
Zajímá tě plácat generické definice co ti nakukala Gemini..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Debatuj raději k tématu,
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 22:40https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseDebatuj raději k tématu, mimochodem víš jaké bylo vlastně téma než si tak plodně naskočil do debaty jen aby ses zase hned vytasil s psychopatama a BANama??
Podle mě ani netušíš. Nezajímá tě, že není nutně reinstalovat moderní Windows když měníš desku a nezajímá tě ani jic jiného..
Zajímá tě plácat generické definice co ti nakukala Gemini..
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538355
+
Je nesmysl debatovat s psychopatem.
Psychopat jako ty má dostat BAN, nechápu žes ho ještě nedostal.
Asi budu muset promluvit se správcem.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Je nesmysl debatovat s
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
23. 5. 2026 - 23:35https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJe nesmysl debatovat s psychopatem.
Psychopat jako ty má dostat BAN, nechápu žes ho ještě nedostal.
Asi budu muset promluvit se správcem.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538356
+
A Spravce ti dá BAN za to, že naprosto nikdy nemluvíš k tématu článku
Jednou (kdysi) se někdo dotknul tvého Donaldího ega, a ty nejsi schopenen to vydýchat
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Spravce ti dá BAN za to, že
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
24. 5. 2026 - 08:28https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseA Spravce ti dá BAN za to, že naprosto nikdy nemluvíš k tématu článku
Jednou (kdysi) se někdo dotknul tvého Donaldího ega, a ty nejsi schopenen to vydýchathttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538360
+
Prosímtě reinstaluj kdykoli to jen půjde ingorante.. už jen proto, že já nereinstaloval :))
Respektive nech si desku 15let ať nemusíš dělat pro jistotu vůbec nic..
Jen kydat grcky o tom, co jsi nikdy prokazatelně osobně nedělal
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Prosímtě reinstaluj co to jen
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
23. 5. 2026 - 21:13https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseProsímtě reinstaluj kdykoli to jen půjde ingorante.. už jen proto, že já nereinstaloval :))
Respektive nech si desku 15let ať nemusíš dělat pro jistotu vůbec nic..
Jen kydat grcky o tom, co jsi nikdy prokazatelně osobně nedělalhttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538351
+
Já se bavil čistě o tom, že tam je větší rozdíl ve výkonu, než jaký uvádíš, tys psal o 5%, což bude rozhodně víc, nějakou další omáčku na mě nemusíš vylejvat, je mi jasné, že do nového buildu se to opravdu nehodí, ale to nic nemění na tom, že 5800X3D bude tutově lepší (výkonově). Kdo prostě má AM4, asi může na klid do toho vrazit 5800X3D, pokud X3D ještě nemá, a dál na tom existovat, pokud mu to stačí, přecházet na AM5 a pak tam stejně hodit low end jako 7400F, protože na nic lepšího už nezbude, mi přijde jako celkem blbost a proti 5800X3D zbytečný downgrade.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Já se bavil čistě o tom, že
Mike123 https://diit.cz/profil/hrhkguapuh
22. 5. 2026 - 14:57https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJá se bavil čistě o tom, že tam je větší rozdíl ve výkonu, než jaký uvádíš, tys psal o 5%, což bude rozhodně víc, nějakou další omáčku na mě nemusíš vylejvat, je mi jasné, že do nového buildu se to opravdu nehodí, ale to nic nemění na tom, že 5800X3D bude tutově lepší (výkonově). Kdo prostě má AM4, asi může na klid do toho vrazit 5800X3D, pokud X3D ještě nemá, a dál na tom existovat, pokud mu to stačí, přecházet na AM5 a pak tam stejně hodit low end jako 7400F, protože na nic lepšího už nezbude, mi přijde jako celkem blbost a proti 5800X3D zbytečný downgrade.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538286
+
Ano psal jsem 5%, nekde jsem se ukoukmul. 10% je maximum u 7500f. Coz je stale prd a nema smysl to v tomto vyk. segmentu ani resit. Ja jsem o prechodu z AM4 nic nepsal. Psal jsem pouze o novych buildech a upgrade AM4, kdo jej uz ma. Zbytecny omacky..:))
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ano psal jsem 5%, nekde jsem
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
22. 5. 2026 - 16:23https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseAno psal jsem 5%, nekde jsem se ukoukmul. 10% je maximum u 7500f. Coz je stale prd a nema smysl to v tomto vyk. segmentu ani resit. Ja jsem o prechodu z AM4 nic nepsal. Psal jsem pouze o novych buildech a upgrade AM4, kdo jej uz ma. Zbytecny omacky..:))https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538295
+
Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X.
A stejně zbyde dost her, kde bude lepší 5800x3D bey ohledu na rychlost pamětí.
Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
>> .. v cem jako je 7400-7500
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
21. 5. 2026 - 15:11https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse>> .. v cem jako je 7400-7500 slabsi?
Ty zase tomu davas.
Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X.
A stejně zbyde dost her, kde bude lepší 5800x3D bey ohledu na rychlost pamětí.
Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538132
+
"Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X."
.. na dorovnani vykon 5800x3d potrebujes 9600x, coz je plus minus autobus +10% nad 7500f. Bavime se o principielne nizsim mainstramu, nebo budgetu na AM5 platformu. Tezko ho budes parovat s 5090, aby jsi tech +10%, ktere ma 5800x3d navic, nekde poznal. Proto pisu, ze rozdil pro platformu (konfiguraci) buda nula. A cokliv co bude postavene na AM5 budes moci upgradnout do toho Zen5 (x3d) nebo Zen6 (x3d) ti prodlouzi zivotnost platformy o dalsich "5 let" a klidne i vic. Proto mi neprijde AM4 s 5800X3D s usetrenim radove od stovek po mozna 2k (podle voleb pameti, atd) jako dobra volba na novy build.
"Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie."
.. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600. https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7400f.c4016 https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7600.c2959
proto rozdily jsou dane jen rozdilem frekenci, potazmo TDP.
21. 5. 2026 - 16:49https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X."
.. na dorovnani vykon 5800x3d potrebujes 9600x, coz je plus minus autobus +10% nad 7500f. Bavime se o principielne nizsim mainstramu, nebo budgetu na AM5 platformu. Tezko ho budes parovat s 5090, aby jsi tech +10%, ktere ma 5800x3d navic, nekde poznal. Proto pisu, ze rozdil pro platformu (konfiguraci) buda nula. A cokliv co bude postavene na AM5 budes moci upgradnout do toho Zen5 (x3d) nebo Zen6 (x3d) ti prodlouzi zivotnost platformy o dalsich "5 let" a klidne i vic. Proto mi neprijde AM4 s 5800X3D s usetrenim radove od stovek po mozna 2k (podle voleb pameti, atd) jako dobra volba na novy build.
"Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie."
.. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600.
https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7400f.c4016
https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7600.c2959
proto rozdily jsou dane jen rozdilem frekenci, potazmo TDP.
Jinak rozdil 7600 a 7500f je v podsatte "nula"..
https://www.techspot.com/review/3052-amd-ryzen-7500f-vs-intel-core-i5-12400f/#Average-pnghttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538143
+
>> .. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600.
7400F a 7500F mají 32MB
7400 má jen 16MB
7500 snad ani není. Google ho nenašel
A ano. V tom značení je děsný chaos.
Nechal ses nachytat.
>> Jinak rozdil 7600 a 7500f je v podsatte "nula".
Trochu více číst, než začneš vyskakovat jako Frank z krabičky
Psal jsem 7400 bez písmen a 7600X.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Kecy v kleci
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
21. 5. 2026 - 19:44https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseKecy v kleci
https://i.imgur.com/it3Fhxy.png
https://i.imgur.com/Llt77qg.png
https://i.imgur.com/T5cfsxo.png
Je to ve 4k a grafika je starší a méně výkonná než rtx 5090.
A přeci jsou tam ty rozdíly vidět.
>> .. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600.
7400F a 7500F mají 32MB
7400 má jen 16MB
7500 snad ani není. Google ho nenašel
A ano. V tom značení je děsný chaos.
Nechal ses nachytat.
>> Jinak rozdil 7600 a 7500f je v podsatte "nula".
Trochu více číst, než začneš vyskakovat jako Frank z krabičky
Psal jsem 7400 bez písmen a 7600X.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538152
+
Frenk vyskakuje z krabičky jen když je něco do očí bijící volovina i když to tak pisateli vůbec nepřijde :)
Je to jak píšeš, rozdíly třeba 7600 a 7500f je 100MHz v all core turbo (5050 vs 4950MHz)...
O takové věci se snad nemá cenu vůbec přít nebo nějak řešit.
Jakožto o téměř jakémkoli CPU střední a vyšší třídy, protože prostě stejně všechny stačí na všechno.
Zvláště pokud člověk reálně hraje ve 4k nebo 1440p a ne "markovacím" 1080p...
Rozdíly jsem jsou v řádu procent - s výjimkou x3D..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Frenk vyskakuje z krabičky
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
21. 5. 2026 - 20:10https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseFrenk vyskakuje z krabičky jen když je něco do očí bijící volovina i když to tak pisateli vůbec nepřijde :)
Je to jak píšeš, rozdíly třeba 7600 a 7500f je 100MHz v all core turbo (5050 vs 4950MHz)...
O takové věci se snad nemá cenu vůbec přít nebo nějak řešit.
Jakožto o téměř jakémkoli CPU střední a vyšší třídy, protože prostě stejně všechny stačí na všechno.
Zvláště pokud člověk reálně hraje ve 4k nebo 1440p a ne "markovacím" 1080p...
Rozdíly jsem jsou v řádu procent - s výjimkou x3D.. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538158
+
Ja nevim, jestli nemas svuj den..ale moc ti to nejde. Na ty ptakoviny odpovidat nebudu.
Pokud nejsi chopen si za 7500 dosadit (f), nejsi schopny si otevrit test na Techspotu (ktery mas nalinkovany), kde ty rozdily ve vykonu mas jasne dane, nejsi si schopen zjistit velikost L3 cache u 7400f, atd, tak zkus nekoho jineho.
:)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ja nevim, jestli nemas svuj
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
21. 5. 2026 - 20:43https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJa nevim, jestli nemas svuj den..ale moc ti to nejde. Na ty ptakoviny odpovidat nebudu.
Pokud nejsi chopen si za 7500 dosadit (f), nejsi schopny si otevrit test na Techspotu (ktery mas nalinkovany), kde ty rozdily ve vykonu mas jasne dane, nejsi si schopen zjistit velikost L3 cache u 7400f, atd, tak zkus nekoho jineho.
:)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538164
+
Čo to melieš. AM5 bez X3D porovnávaš s AM4 s X3D, ale potom povieš, že tá platforma neponúka upgrade? No to sa poser. Ja som mal obyčajný 5800 (8C) a presne kvôli tomu som kúpil 5950 (16 C), aby som mal väčší výkon v potrebných aplikáciách (neherných). Ale prečo by ten, čo sa hrá a kúpil 5800X3D nemohol neskôr mať väčší MT výkon, keď mu už nebude vyhovovať ako herný stroj?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"ktery mi AM4 uz dal nenabizi
zoki https://diit.cz/profil/zoki
26. 5. 2026 - 15:13https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"ktery mi AM4 uz dal nenabizi"
Čo to melieš. AM5 bez X3D porovnávaš s AM4 s X3D, ale potom povieš, že tá platforma neponúka upgrade? No to sa poser. Ja som mal obyčajný 5800 (8C) a presne kvôli tomu som kúpil 5950 (16 C), aby som mal väčší výkon v potrebných aplikáciách (neherných). Ale prečo by ten, čo sa hrá a kúpil 5800X3D nemohol neskôr mať väčší MT výkon, keď mu už nebude vyhovovať ako herný stroj?https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538528
+
je to LEŽ ! na žádné Alze ten CPU není !
a počítat ho do sestavy s nějakou indickou cenovkou, je brutální argumentační faul. !
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
je to LEŽ ! na žádné Alze ten
1dalin https://diit.cz/profil/1dalin
22. 5. 2026 - 13:54https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseje to LEŽ ! na žádné Alze ten CPU není !
a počítat ho do sestavy s nějakou indickou cenovkou, je brutální argumentační faul. !https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538268
+
Po bazarech je cena 5800X3D kolem 10 000Kč, dlouhodobě.
Takže cokoliv pod 10 000Kč bude pecka protože záruka 3 roky a jistota že nenaletíte podvodníkovy.
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Po bazarech je cena 5800X3D
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
21. 5. 2026 - 11:25https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusePo bazarech je cena 5800X3D kolem 10 000Kč, dlouhodobě.
Takže cokoliv pod 10 000Kč bude pecka protože záruka 3 roky a jistota že nenaletíte podvodníkovy.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538091
+
když vidím prakticky cokoliv na bazarech havně Bazoš tak bych ty zmrdy Český kopal do držky...
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
když vidím prakticky cokoliv
dawe https://diit.cz/profil/dawe-dawe
21. 5. 2026 - 12:22https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusekdyž vidím prakticky cokoliv na bazarech havně Bazoš tak bych ty zmrdy Český kopal do držky...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538102
+
No tak jemu předpokládám z principu vadí že to koupí někdo jiný a živí takového vychcánka. Samozřejmě na to se dá odpovědět, že dobře mu tak, když to za to chce dát nebo tomu nerozumí a nedokáže si to zjistit.
Někdy ten bazar je podivný svět. Kdysi dávno jsem dával nějaký starý telefon na aukci na Aukro od koruny. Vydražil se za cenu, za který šlo tehdy koupit ten samý nový ve výprodeji.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No tak jemu předpokládám z
ajne https://diit.cz/profil/michal-tauchman1
21. 5. 2026 - 13:35https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo tak jemu předpokládám z principu vadí že to koupí někdo jiný a živí takového vychcánka. Samozřejmě na to se dá odpovědět, že dobře mu tak, když to za to chce dát nebo tomu nerozumí a nedokáže si to zjistit.
Někdy ten bazar je podivný svět. Kdysi dávno jsem dával nějaký starý telefon na aukci na Aukro od koruny. Vydražil se za cenu, za který šlo tehdy koupit ten samý nový ve výprodeji.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538117
+
No vidis, a proc jsi vydraziteli nerekl, ze si to muze za stejnou cenu koupit nove? Pripadne mu nedal pratelskou slevu...
Lide casto daji za vec vice, nez to ma hodnotu. Ona vetsina veci/sluzeb ma nizsi hodnotu, nez za to lide plati. Bud to proste stuj, co stuj chteji, nebo nemaji predstavu, kolik by dana vec mela stat.
Treba restaurace si zhusta za "kohoutkovou vodu" uctuji asi tak polovicni cenu, jako za pivo. Pul litru vody pri tom stoji cca. 0,08 Kc.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
No vidis, a proc jsi
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
21. 5. 2026 - 14:19https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNo vidis, a proc jsi vydraziteli nerekl, ze si to muze za stejnou cenu koupit nove? Pripadne mu nedal pratelskou slevu...
Lide casto daji za vec vice, nez to ma hodnotu. Ona vetsina veci/sluzeb ma nizsi hodnotu, nez za to lide plati. Bud to proste stuj, co stuj chteji, nebo nemaji predstavu, kolik by dana vec mela stat.
Treba restaurace si zhusta za "kohoutkovou vodu" uctuji asi tak polovicni cenu, jako za pivo. Pul litru vody pri tom stoji cca. 0,08 Kc. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538123
+
Kohoutková voda možná stojí 0,08 Kč za 1/2 l, ale je to jen ta voda, bez obsluhy, bez topení, bez nádobí. Cena poloviny piva je ještě v pohodě, někde do ní hodí kousek citronu nalejou ji do džbánu a prodávaj dráž než to pivo...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"...kolik by dana vec mela
simik https://diit.cz/profil/simik
22. 5. 2026 - 07:04https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse"...kolik by dana vec mela stat."
37 let a už se nám to zase vrací...
Kohoutková voda možná stojí 0,08 Kč za 1/2 l, ale je to jen ta voda, bez obsluhy, bez topení, bez nádobí. Cena poloviny piva je ještě v pohodě, někde do ní hodí kousek citronu nalejou ji do džbánu a prodávaj dráž než to pivo... https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538179
+
Akorat, ze ve vetsine zemi je ta karafa kohoutkove vody zdarma. O tom to je.
No a karafa kohoutkove s kouskem citronu ma urcite nizsi naklady, nez to pivo.... A je drazsi... Takze, potvrzujes, co jsem psal....
Cena je casto dana spise tim, kolik jsou lide ochotni zaplatit, nez naklady prodejce...
Treba u UPC nebyl zasadni problem "uhadat" cenu internetoveho pripojeni na tretinu. Tedy, i za tretinovou cenu sluzby byli stale jeste v zisku.... Jinak by na slevu 67% tezko pristoupili....
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Akorat, ze ve vetsine zemi je
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
22. 5. 2026 - 11:03https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseAkorat, ze ve vetsine zemi je ta karafa kohoutkove vody zdarma. O tom to je.
No a karafa kohoutkove s kouskem citronu ma urcite nizsi naklady, nez to pivo.... A je drazsi... Takze, potvrzujes, co jsem psal....
Cena je casto dana spise tim, kolik jsou lide ochotni zaplatit, nez naklady prodejce...
Treba u UPC nebyl zasadni problem "uhadat" cenu internetoveho pripojeni na tretinu. Tedy, i za tretinovou cenu sluzby byli stale jeste v zisku.... Jinak by na slevu 67% tezko pristoupili....https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538244
+
21. 5. 2026 - 11:26https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseŽe bych konečně poslal do důchodu 1600X?https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538093
+
Ryzen 2600 jsem koupil 2018 za 5100,-Kč, prodal 2021 na Aukru za 2700,-Kč.
Ryzen 5600X jsem koupil 2021 za 6100,-Kč, prodal 2023 na Aukru za 2750,-Kč.
Ryzen 5800X3D jsem koupil 2023 za 7700,-Kč, dostane padáka příští rok v létě.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ten už jsi měl vyhodit dávno.
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
21. 5. 2026 - 14:51https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseTen už jsi měl vyhodit dávno.
Ryzen 2600 jsem koupil 2018 za 5100,-Kč, prodal 2021 na Aukru za 2700,-Kč.
Ryzen 5600X jsem koupil 2021 za 6100,-Kč, prodal 2023 na Aukru za 2750,-Kč.
Ryzen 5800X3D jsem koupil 2023 za 7700,-Kč, dostane padáka příští rok v létě.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538129
+
:-)
Dovolím si upozornit že po upgrade CPU půjdou Win10 upgradovat na Win11.
A dost možná tak udělají aniž by to uživatel chtěl.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
:-)
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
21. 5. 2026 - 14:55https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse:-)
Dovolím si upozornit že po upgrade CPU půjdou Win10 upgradovat na Win11.
A dost možná tak udělají aniž by to uživatel chtěl.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538130
+
uvidíme, ale asi by mě aktualizace na w11 z linuxu dost překvapila :)
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
uvidíme, ale asi by mě
Blood https://diit.cz/profil/blood-kref
21. 5. 2026 - 17:56https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseuvidíme, ale asi by mě aktualizace na w11 z linuxu dost překvapila :)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538144
+
Doba se změnila už se nestojí fronty na banány, ani na GeForce 8800GT, ale teď na DDR4 RAM!
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Doba se změnila už se nestojí
skrzjdouci https://diit.cz/profil/dn5bwwiems
21. 5. 2026 - 12:20https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseDoba se změnila už se nestojí fronty na banány, ani na GeForce 8800GT, ale teď na DDR4 RAM!https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538101
+
Naposledy jsem čekal frontu na Sapphire PURE RX9070 za 18600,-Kč.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Naposledy jsem čekal frontu
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
21. 5. 2026 - 15:34https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNaposledy jsem čekal frontu na Sapphire PURE RX9070 za 18600,-Kč.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538138
+
U AMD to jde a pekne vydelava, u intel-u ne a pritom to je take jednoduche, jednoduse uvolnit Bartlett Lake i pro retail a vydelava mu plus se znovu rozbehnou i prodeje desek se socketem LGA 1700, tu se neda mluvit o tom ze by to bylo kontraproduktivni nakolik i AMD ma prece i AM5 tudiz nevhodnost Bartlett-u pri LGA 1851 jednoduse neobstoji.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
U AMD to jde a pekne vydelava
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
21. 5. 2026 - 13:31https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseU AMD to jde a pekne vydelava, u intel-u ne a pritom to je take jednoduche, jednoduse uvolnit Bartlett Lake i pro retail a vydelava mu plus se znovu rozbehnou i prodeje desek se socketem LGA 1700, tu se neda mluvit o tom ze by to bylo kontraproduktivni nakolik i AMD ma prece i AM5 tudiz nevhodnost Bartlett-u pri LGA 1851 jednoduse neobstoji.https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538116
+
CPU typu 12C Raptor sice jde připijit do DDR4 desky, (kdyby ovšem šlo koupit) ale bylo by výkonné jako 8C Raptor s DDR5..
Nemá to cenu..
Cenu s DDR4 má jedině x3D, jinak je totální bottleneck ta RAM a výkony nikam moc neškálují (ve hrách)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
CPU typu 12C Raptor sice jde
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
21. 5. 2026 - 15:44https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseCPU typu 12C Raptor sice jde připijit do DDR4 desky, (kdyby ovšem šlo koupit) ale bylo by výkonné jako 8C Raptor s DDR5..
Nemá to cenu..
Cenu s DDR4 má jedině x3D, jinak je totální bottleneck ta RAM a výkony nikam moc neškálují (ve hrách)https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538139
+
Rozdím v RAM mezi DDR4 a DDR5 na 16GB vychází na 2000Kč.
Bartlett Lake by musel jít s cenou pod 10 000Kč aby se o něm dalo uvažovat.
Opravdu by se to intelu vyplatilo?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bartlett Lake je o pár
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
21. 5. 2026 - 15:44https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseBartlett Lake je o pár procent rchlejší než 14900K:
https://diit.cz/clanek/12jadrovy-bartlett-lake-zvlada-vyssi-fps-nez-o-100-mhz-rychlejsi-core-i9-14900k
Takže je asi tak na úrovní 7800X3D:
https://www.techspot.com/review/2783-ryzen-7800x3d-vs-core-i9-14900k/
Který se dá koupit za 8489Kč:
https://www.elektroshock.cz/procesory/amd-ryzen-7-7800x3d/
Rozdím v RAM mezi DDR4 a DDR5 na 16GB vychází na 2000Kč.
Bartlett Lake by musel jít s cenou pod 10 000Kč aby se o něm dalo uvažovat.
Opravdu by se to intelu vyplatilo?https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538140
+
Ovšem že nevyplatilo..
6core x3D jasně ukazují, o navyšování jader to není. I 5500x3D na úplně směšných frekvencích místy vydrtí i 5800X..
Raptor s miliónem jader bude furt jen Raptor..
A zvýšení výkonu přináší hlavně 36MB L3, která je přítomna jen v nejvyšší konfiguraci..
DRR4 by to naopak zase zabily
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
“”” Opravdu by se to intelu
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
21. 5. 2026 - 16:05https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse“”” Opravdu by se to intelu vyplatilo?”””
Ovšem že nevyplatilo..
6core x3D jasně ukazují, o navyšování jader to není. I 5500x3D na úplně směšných frekvencích místy vydrtí i 5800X..
Raptor s miliónem jader bude furt jen Raptor..
A zvýšení výkonu přináší hlavně 36MB L3, která je přítomna jen v nejvyšší konfiguraci..
DRR4 by to naopak zase zabilyhttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538141
+
21. 5. 2026 - 16:16https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseRyzen 7800X3D seženeš za 7000,-Kč
https://www.hellocomp.cz/amd-ryzen-7-7800x3d-tray/?variantId=47710
Nebo na Alegru.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538142
+
Pro méně prachaté 7700x3D (již brzy)
A pro kolenovrty 7500x3D.
Jen ty DDR5 to kazí :(
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pro méně prachaté 7700x3D
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
21. 5. 2026 - 20:37https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskusePro méně prachaté 7700x3D (již brzy)
A pro kolenovrty 7500x3D.
Jen ty DDR5 to kazí :(https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538162
+
S trochou toho kutilství vyřešíš celé DDR5 levou zadní, zvláště u té x3D, kde tolik nezáleží na tom, jak moc nabušené ty RAM jsou..
32GB - 5600MHz, CL40 SO-DIMM vyjde na půlku co běžné 6000MHz DDR5.
Jedu na tom už 3měs a není nejmenší problém.
A ohledně CPU pokud je 7800x3D za 7000 není vůbec co řešit.
Nevím jestli by někomu stálo za to jít do 7500x3D za 5500..
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
S trochou toho kutilství
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
21. 5. 2026 - 20:48https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseS trochou toho kutilství vyřešíš celé DDR5 levou zadní, zvláště u té x3D, kde tolik nezáleží na tom, jak moc nabušené ty RAM jsou..
32GB - 5600MHz, CL40 SO-DIMM vyjde na půlku co běžné 6000MHz DDR5.
Jedu na tom už 3měs a není nejmenší problém.
A ohledně CPU pokud je 7800x3D za 7000 není vůbec co řešit.
Nevím jestli by někomu stálo za to jít do 7500x3D za 5500.. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538166
+
Ty jo, fakt to funguje? Jako SO-DIMM na DIMM adaptér bych asi nechtěl, u RAM je kvalita signálu všechno a tohle jí kazí. A RAM nemá ECC takže člověk neustále sedí na bedně s dynamitem, pokud jde o stabilitu. Problém je, že to nejde otestovat, protože většinou když je problém s nekomaptibilitou/ne zcela stabilní RAM, tak memtest, prime95 ani jiný stress testy ji nikdy neodhalí, vždycke je to nějaká hrůza typu že občas ti zatuhne PC když prohlížíš internet...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ty jo, fakt to funguje? Jako
Puf a Muf https://diit.cz/profil/jan-olsan
21. 5. 2026 - 22:06https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseTy jo, fakt to funguje? Jako SO-DIMM na DIMM adaptér bych asi nechtěl, u RAM je kvalita signálu všechno a tohle jí kazí. A RAM nemá ECC takže člověk neustále sedí na bedně s dynamitem, pokud jde o stabilitu. Problém je, že to nejde otestovat, protože většinou když je problém s nekomaptibilitou/ne zcela stabilní RAM, tak memtest, prime95 ani jiný stress testy ji nikdy neodhalí, vždycke je to nějaká hrůza typu že občas ti zatuhne PC když prohlížíš internet...https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538173
+
Tak nechtěl bys to BO jsi BFU - těm bych to ani nedoporučoval..
Ale funguje to zcela normálně a zcela stabilně - na dvou kompech..
Jen to prostě není POUZE “zacvaknutí” RAM do slotu..
Chce to splnit určité podmínky a pořádně otestovat.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak nevhtěl bys to BO jsi BFU
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
22. 5. 2026 - 08:09https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseTak nechtěl bys to BO jsi BFU - těm bych to ani nedoporučoval..
Ale funguje to zcela normálně a zcela stabilně - na dvou kompech..
Jen to prostě není POUZE “zacvaknutí” RAM do slotu..
Chce to splnit určité podmínky a pořádně otestovat. https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538199
+
Z diskuze vyplývá, že FrankHorigan je velmi vyhraněný, tvrdohlavý a konfrontační typ diskutujícího, který se v komunitě těší spíše negativní pověsti.
Zde je rozbor jeho chování a působení v diskuzi:
1. Technická arogance a povýšenost
Pohrdání ostatními: Rád označuje ostatní uživatele za „BFU“ (běžné uživatele) nebo „blbečky“. Sám sebe staví do role zkušeného profesionála („učitele orla létat“), přičemž tvrdí, že instaluje počítače i dvakrát týdně.
Nestandardní řešení: Prezentuje bizarní hardwarové experimenty (jako používání notebookových SO-DIMM DDR5 pamětí ve stolním PC přes adaptér pro ušetření peněz) jako naprosto běžnou věc a odmítá jakékoli pochybnosti o stabilitě.
2. Styl argumentace (Ad Hominem)
Útoky místo důkazů: Když ho uživatel Mike123 tlačí k tomu, aby své tvrzení (že při změně platformy netřeba reinstalovat Windows) podložil reálnými testy, FrankHorigan to odmítne s tím, že nemusí nikomu nic dokazovat.
Osobní urážky: Místo argumentů přejde k osobním útokům a ironii (např. že si dotyčný nechává instalovat Windows v Alze, nebo že by mu bylo nejlépe s PlayStationem).
Shrnutí: FrankHorigan sice má určité technické znalosti, ale jeho neschopnost přijmout jiný názor, absence sebereflexe a agresivní styl komunikace z něj dělají typického „toxického“ diskutujícího. Svým chováním diskuzi o procesorech zcela odvedl od tématu a proměnil ji v osobní přestřelku.
-----------------------------------------------------
Můj názor na FrankaHorigana.
Je to jako výhra ve sportce odhalit psychopata.
Vůbec jsem netušil, že takoví lidé jsou.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Z diskuze vyplývá, že
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
24. 5. 2026 - 01:11https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseZ diskuze vyplývá, že FrankHorigan je velmi vyhraněný, tvrdohlavý a konfrontační typ diskutujícího, který se v komunitě těší spíše negativní pověsti.
Zde je rozbor jeho chování a působení v diskuzi:
1. Technická arogance a povýšenost
Pohrdání ostatními: Rád označuje ostatní uživatele za „BFU“ (běžné uživatele) nebo „blbečky“. Sám sebe staví do role zkušeného profesionála („učitele orla létat“), přičemž tvrdí, že instaluje počítače i dvakrát týdně.
Nestandardní řešení: Prezentuje bizarní hardwarové experimenty (jako používání notebookových SO-DIMM DDR5 pamětí ve stolním PC přes adaptér pro ušetření peněz) jako naprosto běžnou věc a odmítá jakékoli pochybnosti o stabilitě.
2. Styl argumentace (Ad Hominem)
Útoky místo důkazů: Když ho uživatel Mike123 tlačí k tomu, aby své tvrzení (že při změně platformy netřeba reinstalovat Windows) podložil reálnými testy, FrankHorigan to odmítne s tím, že nemusí nikomu nic dokazovat.
Osobní urážky: Místo argumentů přejde k osobním útokům a ironii (např. že si dotyčný nechává instalovat Windows v Alze, nebo že by mu bylo nejlépe s PlayStationem).
Shrnutí: FrankHorigan sice má určité technické znalosti, ale jeho neschopnost přijmout jiný názor, absence sebereflexe a agresivní styl komunikace z něj dělají typického „toxického“ diskutujícího. Svým chováním diskuzi o procesorech zcela odvedl od tématu a proměnil ji v osobní přestřelku.
-----------------------------------------------------
Můj názor na FrankaHorigana.
Je to jako výhra ve sportce odhalit psychopata.
Vůbec jsem netušil, že takoví lidé jsou.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538357
+
1) tenhle bizarní experiment je náhodou v dnešní době parádní nápad. Dovolil mi na té krizi vlastně vydělat. Inspiroval mě článek na jednom vedlejším magazínu. A postupu se dnes věnuje nejeden youtube kanál.. Kdo cestu hledá, najde ji, kdo cestu nehledá, jen mektá.. (nebo platí)
Pochybosti o stabilitě samozřejmě odmítám, protože mě jedou DVA stroje každý den už 4měsíce, zatímco ty “víš”, že to stabilní není…
2) Důkazy jsou, opět píšu, že jsem to osobně zrealizoval - to znamená udělal, vyzkoušel ověřil..
Zatímco ty a Mike kydáš breptáš teoretizuješ..
Neustále…
Protože “VÍŠ”, že to “URČITĚ” nejde - typický BFU
3) Jiný názor rozhodně přijímám, nikomu NECPU ať to dělá jako já. 5x napsáno měň systém klidně s výměnou CPU.. Třeba v PC nic nemáš je to hotovo, za 30minut..
Já ti jen oznamuju, že to netřeba - ověřeno někým, kdo se počítačích i fulltime hrabe, ne je jen používá na hraní si…
4) Toxický nebudu až nebudeš psát hlouposti..
Jak už jsem psal v minulosti, “neříkej voloviny, budou smajlíci”
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
1) tenhle bizarní experiment
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
24. 5. 2026 - 08:41https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse1) tenhle bizarní experiment je náhodou v dnešní době parádní nápad. Dovolil mi na té krizi vlastně vydělat. Inspiroval mě článek na jednom vedlejším magazínu. A postupu se dnes věnuje nejeden youtube kanál.. Kdo cestu hledá, najde ji, kdo cestu nehledá, jen mektá.. (nebo platí)
Pochybosti o stabilitě samozřejmě odmítám, protože mě jedou DVA stroje každý den už 4měsíce, zatímco ty “víš”, že to stabilní není…
2) Důkazy jsou, opět píšu, že jsem to osobně zrealizoval - to znamená udělal, vyzkoušel ověřil..
Zatímco ty a Mike kydáš breptáš teoretizuješ..
Neustále…
Protože “VÍŠ”, že to “URČITĚ” nejde - typický BFU
3) Jiný názor rozhodně přijímám, nikomu NECPU ať to dělá jako já. 5x napsáno měň systém klidně s výměnou CPU.. Třeba v PC nic nemáš je to hotovo, za 30minut..
Já ti jen oznamuju, že to netřeba - ověřeno někým, kdo se počítačích i fulltime hrabe, ne je jen používá na hraní si…
4) Toxický nebudu až nebudeš psát hlouposti..
Jak už jsem psal v minulosti, “neříkej voloviny, budou smajlíci”https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538361
+
Obrana proti psychopatovi v diskuzi stojí na emocionálním odstupu, strohosti a stanovení jasných hranic. Nikdy se nesnažte daného člověka přesvědčit o své pravdě ani ho neřešte osobně. V takových situacích nejvíce pomáhá následující postup:
Emocionální chlad: Nenechte se vytočit. Manipulátor vyhledává vaše emoce; jakmile vycítí hněv nebo lítost, má nad vámi moc.
Fakta místo dohadů: Držte se striktně ověřitelných faktů. Odpovídejte věcně a bez zbytečných detailů.
Technika šedé skály (Grey Rock): Chovejte se tak nudně a nezajímavě jako kámen. Buďte monotónní, vyhýbejte se osobním tématům a nereagujte na provokace.
Konec diskuze: Pokud diskuze nikam nevede a pouze vás vysává, nebojte se ji včas a asertivně ukončit
---------------------------
Za C je správně.
Končím diskuzi s tebou, protože nikam nevede !
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Obrana proti psychopatovi v
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
24. 5. 2026 - 08:58https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseObrana proti psychopatovi v diskuzi stojí na emocionálním odstupu, strohosti a stanovení jasných hranic. Nikdy se nesnažte daného člověka přesvědčit o své pravdě ani ho neřešte osobně. V takových situacích nejvíce pomáhá následující postup:
Emocionální chlad: Nenechte se vytočit. Manipulátor vyhledává vaše emoce; jakmile vycítí hněv nebo lítost, má nad vámi moc.
Fakta místo dohadů: Držte se striktně ověřitelných faktů. Odpovídejte věcně a bez zbytečných detailů.
Technika šedé skály (Grey Rock): Chovejte se tak nudně a nezajímavě jako kámen. Buďte monotónní, vyhýbejte se osobním tématům a nereagujte na provokace.
Konec diskuze: Pokud diskuze nikam nevede a pouze vás vysává, nebojte se ji včas a asertivně ukončit
---------------------------
Za C je správně.
Končím diskuzi s tebou, protože nikam nevede !https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538363
+
Ale hlavně tě zase nenapadlo vůbec číst obsah toho sdělení :)))
Hej chlape, schválně to píšu abych tvůj křehký vlásek neohnul a ty jsi stejně zralý na mříže v oknech a dveře bez kliky..
Tak 2-3měsíce digitálního ticha by ti rozhodně prospělo :))
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ale hlavně tě zase nenapadlo
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
24. 5. 2026 - 09:09https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseAle hlavně tě zase nenapadlo vůbec číst obsah toho sdělení :)))
Hej chlape, schválně to píšu abych tvůj křehký vlásek neohnul a ty jsi stejně zralý na mříže v oknech a dveře bez kliky..
Tak 2-3měsíce digitálního ticha by ti rozhodně prospělo :))https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538365
+
Nechci, aby zde všechny provokoval psychopat FrankHorigan. Zeptám se no-X, co si o tom myslí.
Myslím, že by nebylo od věci dát ti BAN, aby zde nebyla toxická diskuze.
To je poslední dodatek, protože nechci komunikovat s psychopatem.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nechci, aby zde všechny
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
24. 5. 2026 - 10:12https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseNechci, aby zde všechny provokoval psychopat FrankHorigan. Zeptám se no-X, co si o tom myslí.
Myslím, že by nebylo od věci dát ti BAN, aby zde nebyla toxická diskuze.
To je poslední dodatek, protože nechci komunikovat s psychopatem.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538368
+
Jestli bych neměl zvážit žádost o BAN pro někoho, kdo mi psanou formou vyhrožuje fyzickým napadením jen proto, že o problematice vím víc než on sám a jeho ego tím neskonale trpí..
Tohle se jmenuje DiiT, tak jdi více do hloubky v těch myšlenkách
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jestli bych neměl zvážit
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
24. 5. 2026 - 11:40https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuseJestli bych neměl zvážit žádost o BAN pro někoho, kdo mi psanou formou vyhrožuje fyzickým napadením jen proto, že o problematice vím víc než on sám a jeho ego tím neskonale trpí..
Tohle se jmenuje DiiT, tak jdi více do hloubky v těch myšlenkáchhttps://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538371
+
no vida.. prijde krize, byl by zajem o herni ddr4 procaky.. amd obnovi vyrobu 5800x3d, intel zrusi plany s hernim bartlettem.. ((:
Za mne, pri cene 6500,-kc se to moc nevyplati, pouze jako upgrade do stavajici AM4 konfigurace.
Levny Zen4 7400-7500 se da poridit okolo (i pod) 3000,-, a ma to podobny herni vykon s tim, ze pro denni praci je to rychlejsi CPU nez Zen3 a s AM4 deskou, do toho budu moct strcit pozdeji i neco dalsiho.
> pouze jako upgrade do stavajici AM4 konfigurace
Souhlasim, a myslim ze tohle je primarni ucel. A pri te cene (~260 eur) se vyplati rozhodne vic, nez 5500X3D za ~200 eur.
Ceny beru z Alzy, 5800X3D podle článku:
Ryzen 7 5800X3D - 6500 Kč
DDR4 32GB (2× 16 GB) - 4850 Kč
deska A520 - 1100 Kč
celkem: 12 450 Kč
Ryzen 7 7700X - 5200 Kč
DDR5 32GB (2× 16 GB) - 9300 Kč
deska A620 - 1730 Kč
celkem: 16 230 Kč
Tj. úspora téměř 4000 Kč při zhruba stejném herním výkonu. Je tu sice argument lepších možností upgradu na AM5, ale jak ukázalo uvedení AM5 s Ryzen 7000, dokud jsou ceny pamětí podstatně vyšší, tak na úsporu při budoucím upgradu zase tolik lidí neslyší. Myslím, že Ryzen 7 5800X3D se bude prodávat, i kdyby stál kolem 8,5 tisíc.
Ceny beru z Alzy, 5800X3D podle článku:
Ryzen 7 5800X3D - 6500 Kč
DDR4 32GB (2× 16 GB) - 4850 Kč
deska A520 - 1100 Kč
celkem: 12 450 Kč
Ryzen 7 7700X - 5200 Kč
DDR5 32GB (2× 16 GB) - 9300 Kč
deska A620 - 1730 Kč
celkem: 16 230 Kč
Tj. úspora téměř 4000 Kč při zhruba stejném herním výkonu. Je tu sice argument lepších možností upgradu na AM5, ale jak ukázalo uvedení AM5 s Ryzen 7000, dokud jsou ceny pamětí podstatně vyšší, tak na úsporu při budoucím upgradu zase tolik lidí neslyší. Myslím, že Ryzen 7 5800X3D se bude prodávat, i kdyby stál kolem 8,5 tisíc.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538092 +DIvam se na to trochu jinak
DDR4 .. 3200-3600 .. cca 5500,- (nejlevnejsi alza 5200), niz bych na AM4 nesel
Osobne bych nevybiral ultra budget desku za predpokladu, ze nechci ultra budget, coz s CPU za 5-6k neni uplne ten pripad.
A 7700X neni vyhodny levny herni ekvivalent na AM5, to je 7400 a 7500 Zen4, par procent vykonu nahoru dolu nehraji roli.
Takze pokud vynecham zakladky jako takove (coz je otazka preferenci), dostavam se nekde do rozmezi 500-1000kc ve prospech AM4 s 5800X3D, coz za mne se nevyplati.
predne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.. komu staci, ten si ho koupil.. kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci.. btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim..
ty zase tomu davas..
"predne bych porovnaval adekvatni hardware.. ze slabsi hardware stoji min plati vsude, takze argument ze staci 7400 misto 5800x3d nechapu.."
.. v cem jako je 7400-7500 slabsi? Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam. U slabsich grafik se bude limitne priblizovat 0 (nule). Ve vsech ostatnich beznych aplikacich BFU (vyjma tezkeho MT), budou 7400-7500 obecne rychlejsi nez 5800X3D.
"kdyz tolik lidi ceka na 5800x3d, tak jim asi 7400 nestaci."
.. to vis na zaklade ceho a jakeho vzorku uziavatelu?
"btw. stejne tak muzu rict ze priplatek za ddr5 pro 7400 za to nestoji kdyz herne nabidne totez co 5800xt a na o par procent pomalejsi 5700x nebo 5600x jeste usetrim.."
.. no rikat si muzes co chces, jestli to dava smysl nebo ne, je jina vec :) Naopak, pokud investuji rekneme 15+k do nove platformy (nebavim se o upgradu, tam je to celkem jednoznacne pro X3D a AM4), tak mi dava pri podobnem vykonu podstatne vetsi smysl, moznost budouciho upgradu, ktery mi AM4 uz dal nenabizi. AM5 s 7400-7500 naproti tomu ano.
No, ale ty to beres jen z pohledu herni masiny, jsou i jine moznosti vyuziti... Zejmena tam, kde velka cache se vyznamne uplatni...
Jako teeba kde u Zen3? :)
Ne beru to z pohledu praktickeho vyiziti pro 97% uzivatelu, vcetne herniho.
Jenze X3D neni pro 97% uzivatelu, ale pro specifickou skupinku uzivatelu. A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu.
Proste, kdo to vyuzije, ten si to koupi. Zbytek si to nekoupi. Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).
"A X3D se Zen3 pro jeste uzsi specifickou skupinku uzivatelu."
.. klidne souhlasim, ale pak nevim co tady vlastne resime :)
Resime, zda existuje, ci neexistuje neprazdna mnozina uzivatelu, pro ktere ma zakoupeni stareho Zen3 s X3D smysl. ;-)
urcite existuje a neni prazdna :)
Podle mě má smysl nákup x3D pro dobrých 80% uživatelů AM4..
Dyť je to hlavně nakupováno na hraní
X3D = hry. Nechápu, co se tady řeší. Tak ta technologie vznikla a tak se prezentuje dodnes.
Asi to myslel tak, že většina těchto custom buildů jsou herní PC, proto se to taky udržuje na vrcholu žebříčku prodejnosti, tady ty CPU jsou prostě pro hráče jak seslané bohem z nebe, má to víc výkonu než kolik by bylo možné normálně dosáhnout a zároveň to nemusí stát ani žádnej vyloženě ranec, protože nepotřebuješ kupovat high end.
>> Treba mne by Zen3 s X3D vykonostne vyhovoval, kdyby mel integrovanou grafiku (do sveho miniPC grafiku nenarvu) a TDP do 65W (limit desky).
5800x3D funguje i s limitem 65W (88W PPT).
Takže chybí jen ta iGPU.
3D cache a iGPU až se Zen4 (pokud stačí 2CU)
Možná Zen6 nabídne silnější iGPU v kombinaci s 3D L3$.
No, jo, nema tu iGPU a TDP ma 105 W. Samozrejme bych ho mohl omezit na 65 W, jenze to by ten CPU musela deska podporovat. A nepodporuje jej, protoze nema iGPU a ma TDP pres 65 W...
Ja vim, ze jsou pro AM5 CPU s X3D, iGPU a s TDP 65W, z kterych by slo udelat miniPC, ale to bych musel kupovat vedle CPU i alespon 64 GB DDR5 a novou desku. Takze zustanu na tom, co zatim staci, tedy 5700G.
„Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam.“
Testy, které by něco takového ukazovaly, jsem neviděl. 5 % je rozdíl mezi 7400 a 7500 v 1080p na 5090, nikoli mezi 7400 a 7700X. Mezi 7400 a 7700X je 15 %, což zhruba odpovídá přínosu V-cache, tedy rozdílu mezi 5800 a 5800X3D (v průměru 14 % dle Computerbase). Pokud 15 % považuješ za zanedbatelný rozdíl, pak tím v podstatě popíráš smysl V-cache a důvod, proč za ni zákazníci platí.
„Rozdil v hernim vykonu v optimalnim pripade se super heavy grafikou 5090 je cca 5% naspric spektrem her. To nikde nepoznam.“
Testy, které by něco takového ukazovaly, jsem neviděl. 5 % je rozdíl mezi 7400 a 7500 v 1080p na 5090, nikoli mezi 7400 a 7700X. Mezi 7400 a 7700X je 15 %, což zhruba odpovídá přínosu V-cache, tedy rozdílu mezi 5800 a 5800X3D (v průměru 14 % dle Computerbase). Pokud 15 % považuješ za zanedbatelný rozdíl, pak tím v podstatě popíráš smysl V-cache a důvod, proč za ni zákazníci platí.
https://diit.cz/clanek/ryzen-7-5800x3d-10th-anniversary-edition-se-jiz-prodava-cena-odpovida-6500-kc/diskuse#comment-1538113 +Cisla CB pro mne uprimne nejsou smerodatna. Jejich herni testy CPU uz nejakou dobu nesleduji, protoze neodpovidali tomu, co merili jine weby, napr techspot alias HWU.
Nenasel jsem jeden test, kde by byl 7700x, 5800x3d a 7500f pohormade. Nasel jsem tam ale test 9600x a 7500f a tam je 10% rozdil. Pokud vezmu pro jednoduchos jako vychozi podminky, ze 9600x=7700x=5800x3d, budu souhlasit, ze mezi 7700x a 7500f je 10% rozdil. Vyhoda tech +10%, mi ale porad nedava smysl pri zapocteni vsech pro a proti, stavet cokoliv noveho na Zen3, vyjma nejakeho ultra budgetu, coz 5800x3d pri cene 6500+,-k stejne vylucuje.
Jenže byla řeč o 7400F, která je logicky ještě slabší než 7500F, tudíž to bude i víc než těch 10%, čili bude to tak jak píše. 5800X3D se s tím už vážně nedá moc srovnávat.
Nikoliv :). Muj uplne puvodni prispevek mluvi o 7400-7500. Protoze ne kazdy shop ma oba. I kdyby jsi bral 7400, kde je dalsich par procent dolu, klidne at je to tech 15%, bude to mi nejaky vysledek na to, jestli mas jit do AM4 nebo AM5 platformy? Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil. Kdezto u AM5 mas moznost vykonostniho rustu dal na mnoho let dopredu.
Kdyby AM5 neumoznoval dalsi upgrade z 7400, tak abo ono by platilo, ze 5800x3d je lepsi volba. Takhle ale neni a je v pudstate jedno, co v tom AM5 na zacatku budes mit
"""Tezko, protoze do AM4 uz nic dalsiho, lepsiho nestrcis, takze jsi s 5800x3d skoncil."""
No jo, ale zase můžeš jet na jedné desce dohromady 15let :)
To se dneska prej počítá..
Jet na jedne desce muzes i 20, dokud ti nevysadi kondiky nebo civky .:)
Am4 je mrtva platforma, Am5, pokud v nej mas 7xxx radu CPU ma 2 generace mozneho upgradu a zvysovani vykonu před sebou
No mně to neříkej.. :)
I když výraz "mrtvá platforma" osobně nemám moc v lásce.
Já vždycky říkám, že "mrtvá platforma" je až když ta deska fyz. umře nebo výkon nedostačuje ani s jedním z nejsilnějších CPU...
A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky...
Opravdu Mrtvá platforma je socket 1150, tam dáš i7-4790 a výkon nestačí..
Opak mrtvé platfomy bude asi "živá platforma" a to je právě ta AM5..
Socket ideální pro lidi co mění CPU jako ponožky - i když dnes už nemají prakticky motivaci to dělat..
Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují.
Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade.
"A to u 5800x3D zatím naprosto nehrozí, proto se nabízí a půjde jako kousky..."
.. jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne.
"Dělají to "z nudy", chtějí nové věci i když ty staré normálně fungují."
.. to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi. Lidi taky kupuji novejsi auta, lepsi lednicky, pracky, vysavace, kokotiny v kosmetice, atd..
"Upgrade z 7800x3D na 9800x3D není upgrade."
.. asi zalezi, jak se na vei divas a z ceho vychazis. Jestli nekdo na top herni sestave honi posledni fps (coz neni muj pripad), tak jsou hry, kde 9800X3D pridava i +20% navic..pro nej to muze byt upgrade. Kdyz mas 7400f a koupis, sezenes 7800x3d, tak herne je to super upgrade.A tak muzes pokracovat..
"""jako upgrade super, jako nova paltforma pro nekoho, kdo neni BFU a orientuje se, naprosto ne."""
Moc nerozumím, jako že běžnému uživateli to bude stačit, zatímco někomu, kdo je "znalý" tak už ne?
Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné..
"""to mas ale se vsim, zalezi, kde te neco bavi"""
Ano "z nudy" se nakupují samozřejmě i jiné věci které vůbec nejsou vzhledem ke stávajícímu potřeba, platí to pro vše... :)
To je právě to, "z nudy" nakoupíš 9800x3D místo 7800x3D, abys vůbec zjistil rozdíl, potřebuješ mít čísílka v rohu obrazovky, popřípadě rovnou test v 1080p s 5090...
A dál co?
Hraješ jako bys měl 7800x3D, reálný rozdíl 20% (v ideálním případě) je NAPROSTO marginální...
Prostě nákup z nudy - o něco vyšší "komínek" v Excelu.
"Protože já si myslím, že i BFU už dávno taky tuší o existenci AM5 a jestli vymění CPU nebo celou desku je už asi dost podobné.."
.. nejsem si jisty, ajk to myslis, ALe..kdy menis AM4 na AM5, tak kupujes novou desku, nove pameti. Takze naklady na na prechod z AM4 na AM5 jsou vyssi, nez kdyby jsi na AM5 zacal, kde ti pameti a deska zustava. Nemluve o casu, ktery stravis novym buildem a novou instalaci vidli, atd.
Ja s nakupem "z nudy" klidne souhlasim. Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy, (jeden opet docela high-end) ktere zaroven slouzi jako prenosne prehravace, a spoust dalsich picicovinek z audia a pocitacoveho sveta.. :)
1) No píšeš to tak, jakože BFU koupí 5800x3D, zatímco "znalý" celou AM5 platformu.. - protože asi nějak "VÍ"..
Nějak se míjíme, nerozumím tomu. Není to o BFU a "znalý", ale o tom, kolik do toho chceš dát peněz.
5800x3D bude stačit ještě 3roky na vše a vyjde levněji než to měnit celé. (dnes rozhodně)
2) Widle se už dávno neinstalují pokud nějaký komp máš, 3měs zpátky jsem šel (zkusil) z 12400f na R7600 bez reinstalu a normálně se to chytlo. Ovladače šly pryč předem a potom jen update na 25H2.
"""" Ja mam taky 4 realative high-endova sluchatka (proc mi jen nestacili jedny...hmm...), k tomu 2 DACy,"""
Třeba já mám místo toho dvě děti.....(cenově asi jako 100sluchátek po deset litrů) a jedny "velké" sluchátka mi kupodivu úplně stačí, víc jak dvoje bych stejně na hlavu asi nedostal.. :)
Ano, odpovidam na to, kdo si poridi novou sestavu s 5800x3d a kdo s nejlevnejsim zen4 alias 7400,7500. To ze ti bude slouzit 5800x3d dalsi 3 roky je hezky, ale AM5 platforma ti z toho pohledu vydrzi 8-10 za minimalni priplatek v dobe buildu.
Widle si 97% lidi nainstaluje znova u noveho buildu. Jednak je nejspis nenapadne, ze by to mohli prenest. U tech co to prenese, nevim. Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota.
“”” Osobne bych je taky reinstaloval. Je to jistota”””
Jen reálná zkušenost, že to opravdu není třeba.
Reinstalovat můžeš kdykoli pokud ti to nepojede..
Ale prostě to pojede..
Tyhle reinstalační seance mají lidi “naučené” z dob W7 a níž..
Už je to pryč 15let
Vždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo, je ale pravda, že pokud se ti do toho z jakéhokoli důvodu nechce, tak to dnes už samozřejmě není nutné, nicméně je rozdíl když to jede a jede, nějak to pojede skoro vždycky...
""Vždy je lepší udělat čistou instalaci, už jen kvůli lepšímu výkonu, když měníš železo""
Říkám ti, že je to jedno - osobní zkušenost..
btw kolik nainstaluješ TY počítačů za dejme tomu týden?
Víš jak reagují moderní Windows při změně hardwaru?
Jaký lepší výkon?
Píšu to výše, evidentně v teoretické rovině cucáš z prstu modra z dob XP/Vista/W7 - kde Windows změnu hardwaru nepřežil - nenabootoval..
Ale ANO - pokud nevěříš a ani nemáš odvahu to prostě zkusit "přenést", instaluj znovu, nic tím nezkazíš..
Zvláště pak, pokud to děláš jednou za 10let..
Já to dělám i 2x týdně.
Testy si najdi na yt, vždycky ti to jde, tak proč ne teď. I na testy HW se vždy dává čistá instalace, no naštěstí ty své „testy“ nezveřejňuješ veřejně...
Já ani nic nikomu nepotřebuju dokazovat a zveřejňovat nějaké testy :) , jen se ti snažím případně pomoct ….
Ale klidně si vyměň procesor a instaluj si celý Win, mraky her, softwaru a nastavení jak v devadesátkách znovu :)
Můžeš mi ty génie vysvětlit PROČ by vlastně měl přenesený OS běžet pomaleji ???
Stačí nejprve odebrat původní ovladače a po přenosu nechat natáhnout nové.
Když poté ještě updatneš sestavení, to už instaluje Win jen na nové komponenty..
Neuč orla zase lítat, Windows si beztak necháváš pro jistou instalovat “odborně” v Alze, jistota desetinásobku….
Nepotřebuješ nic dokazovat a stejně to pak děláš.:) Ale jo, mám to stejně a když nechceš, tak tomu nevěř, tvoje mínus, ty máš stejně vždy vlastní pravdu, takže to je marný, dělej si to jak chceš, mi to je celkem jedno, ale nevykládej ty nesmysly aspoň ostatním, že to je zbytečné.
Pravda se dá změřit, je to prosté..
Ale ty mi nějak reálně asi nevysvětlíš “svou pravdu”, proč by se mělo vše záhadně zpomalit a znestabilnit že??
Protože sis to NIKDY osobně neověřil - ani zkusit tě to nenapadlo
No a proto říkám, ať si najdeš testy, kde to měřili, očividně sis to neověřoval, že to dělá rozdíly.
Tak sem rovnou hoď odkaz ne?
(Asi ne že?)
Když se to udělá správně, tak je to čisté jako nový systém, s rozdílem, že nemusíš vše instalovat a do pídě nastavovat znovu..
Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..
Nevím jak bys chtěl “ručně” přeinstalovalvat OS někomu cizímu, kdo se v tom navíc (ne)vyzná jako třeba ty…
V životě nebastavíš každou kravinku stejně jak to bylo.
A on sám taky neví…
A proč si to nenajdeš sám, když seš tak chytrej, no tak sem dej odkaz, který dokazuje tvé tvrzení, to můžu říct taky, ale ty máš jen svůj „just trust me, bro“ zdroj a ani tu nedoložíš svá rádoby měření.
„Porovnáno v marcích s referenčními stroji v databázi..“
Ano, Cinebenchi to až tak nevadí, ale my se tu bavíme o hrách, kde to může udělat rozdíl i v desítkách procentech, ten tvůj Cinebench nikdo nehraje, už to pochop. Když přecházíš z platformy na platformu, vždycky tam zůstane nějaký balast z té předešlé konfigurace, toho se nikdy nezbavíš, pokud nejsi inženýr z Microsoftu a ani tomu by se to nejspíš jen tak nepovedlo, protože ani oni sami celý ten svůj systém pořádně neznají, jak je to složitý.
No a nikdy nevíš, kdy tě to nějak omezí, nahodit drivery fakt nestačí, to zvládne každý jouda, to z tebe nic extra nedělá, takže proto se doporučuje vždy udělat čistou instalaci, je to jednodušší, rychlejší a blbuvzdorné, jen ty si musíš dokázat jaké seš letadlo, zvládneš to i bez toho a všichni ostatní jsou blbci, no tak jak myslíš, všichni ti blbci rači na testy udělají čistou instakaci, aby byla jistota, že provedou správná měření, není čas nad tím laborovat nesmyslně mnoho času a pak to změřit stejně blbě, což už se stalo několikrát, protože redakce přešla z Intelu na Ryzen a pak naměřila totální hausnumera, protože měli systém zasraný od Intelu, aneb proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, stačí celou dobu udělat čistou instalaci jak normální člověk a máš to hned, pokud máš nějaká strašně důležitá data, o která nemůžeš přijít, tak si je prostě zalohuješ, problem solved, záležitost na pár minut a několik kliknutí.
Moc dlouhé, své jsem ti řekl..
TY,, FrantoBěžnýUživateli - instaluj systém kdykoli něco vyměníš, je to jistota...
Ve tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:))) Zjevně je problém udělat i čistou instalaci systému, ono celkově lidi dost neradi upgradují kvůli tomu, protože pak je třeba furt něco ladit, proto už taky PC stavím tak, aby to vydrželo pokud možno co nejdýl bez upgradu, anebo byly třeba jen minimální zásahy, ušetří to pak dost času a zbytečný námahy, případná přeinstalace systému už je pak jen taková maličkost, pokud z toho chceš vytřískat maximum, hlavně důležité pro herní střepy, hry a různý odpad máš stejně na sekundárním SSD, takže záležitost doslova chvilky, stahuješ akorát systém a updaty.
"""Ve tvém případě to už bude spíš BěžnýFrankUživatel.:)))"""
Oba tak nějak víme, že teď meleš howna..
Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé - proč to prostě nezkusit, co když máš zálohu, co se ti tak asi může přihodit?
Ale jinak když přehodíš desku Intel za jiný Intel např, tak to jsem v práci všichni dělali 1000x, kdybychom se prcali z každou změnou ruční instalací všeho, tak tam asi už pracujeme..
Je jasné, že ty v oboru neděláš, prostě jen vlastníš PC do kterého raději nerýpat, ale teoretizuješ jak Čak Norris..
PS: BFU neradi upgradují, protože je furt třeba něco ladit a instalovat.. Jsou naopak lidi, co si vše možné rádi zkoušejí, rozebírají, skládají ověřují a testují - protože je to prostě BAVÍ...
Možná by ti úplně nejlépe bylo s Playstationem - tam je to super cajk.
Znovu zdůrazňuji, že se bavíme o herním PC jednotlivce, pro kterého je prostě lepší vždy udělat ten reinstal a tam to udělá rozdíl, při změně platformy, kdy přecházíš z Intelu na AMD, to je i dost výrazný rozdíl, ale člověku, co očividně umí zapnout jen Cinebecnch, se to dost těžko vysvětluje.
„Jen jsem se chtěl podělit o zkušenost, z platformy na platformu jsem bez reinstalu šel opravdu poprvé“
Poprvé, hovno otestované, hlavně že pan BFU dělá chytrého, kdyby sis to opravdu porovnal a otestoval, tak bys teď nemusel psát taková houvna.
FrankHorigan je psychopat, že tě to baví si sním psát.
Už začíná psát osobní útoky, chce tě jenom vytočit, osmkrát zmanipuluje všechno co píšeš.
Nakonec chce vyjít z diskuze jako vítěz.
------------------------------
Psychopat v diskuzi (často narcistický manipulátor) se chová chladnokrevně, postrádá empatii a jeho cílem není najít shodu, ale vyvolat chaos, získat kontrolu nebo vás vyprovokovat.
Prezentuje své názory jako jediné správné.
Nedotazujte se jich na jejich city a nesnažte se jim vysvětlit, jak jejich chování bolí ostatní – nechápou to a je jim to lhostejné.
Ne vítěz jsi určo ty, taky při každé změně komponenty reinstaluj jen proto že já nemusel blbečku zacyklený
Dostaneš BAN.
Debatuj raději k tématu, mimochodem víš jaké bylo vlastně téma než si tak plodně naskočil do debaty jen aby ses zase hned vytasil s psychopatama a BANama??
Podle mě ani netušíš. Nezajímá tě, že není nutně reinstalovat moderní Windows když měníš desku a nezajímá tě ani jic jiného..
Zajímá tě plácat generické definice co ti nakukala Gemini..
Je nesmysl debatovat s psychopatem.
Psychopat jako ty má dostat BAN, nechápu žes ho ještě nedostal.
Asi budu muset promluvit se správcem.
A Spravce ti dá BAN za to, že naprosto nikdy nemluvíš k tématu článku
Jednou (kdysi) se někdo dotknul tvého Donaldího ega, a ty nejsi schopenen to vydýchat
Prosímtě reinstaluj kdykoli to jen půjde ingorante.. už jen proto, že já nereinstaloval :))
Respektive nech si desku 15let ať nemusíš dělat pro jistotu vůbec nic..
Jen kydat grcky o tom, co jsi nikdy prokazatelně osobně nedělal
Já se bavil čistě o tom, že tam je větší rozdíl ve výkonu, než jaký uvádíš, tys psal o 5%, což bude rozhodně víc, nějakou další omáčku na mě nemusíš vylejvat, je mi jasné, že do nového buildu se to opravdu nehodí, ale to nic nemění na tom, že 5800X3D bude tutově lepší (výkonově). Kdo prostě má AM4, asi může na klid do toho vrazit 5800X3D, pokud X3D ještě nemá, a dál na tom existovat, pokud mu to stačí, přecházet na AM5 a pak tam stejně hodit low end jako 7400F, protože na nic lepšího už nezbude, mi přijde jako celkem blbost a proti 5800X3D zbytečný downgrade.
Ano psal jsem 5%, nekde jsem se ukoukmul. 10% je maximum u 7500f. Coz je stale prd a nema smysl to v tomto vyk. segmentu ani resit. Ja jsem o prechodu z AM4 nic nepsal. Psal jsem pouze o novych buildech a upgrade AM4, kdo jej uz ma. Zbytecny omacky..:))
>> .. v cem jako je 7400-7500 slabsi?
Ty zase tomu davas.
Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X.
A stejně zbyde dost her, kde bude lepší 5800x3D bey ohledu na rychlost pamětí.
Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie.
"Abys dorovnal herní výkon 5800x3D, tako potřebuješ alespoň 7600X."
.. na dorovnani vykon 5800x3d potrebujes 9600x, coz je plus minus autobus +10% nad 7500f. Bavime se o principielne nizsim mainstramu, nebo budgetu na AM5 platformu. Tezko ho budes parovat s 5090, aby jsi tech +10%, ktere ma 5800x3d navic, nekde poznal. Proto pisu, ze rozdil pro platformu (konfiguraci) buda nula. A cokliv co bude postavene na AM5 budes moci upgradnout do toho Zen5 (x3d) nebo Zen6 (x3d) ti prodlouzi zivotnost platformy o dalsich "5 let" a klidne i vic. Proto mi neprijde AM4 s 5800X3D s usetrenim radove od stovek po mozna 2k (podle voleb pameti, atd) jako dobra volba na novy build.
"Ořezané 7400 s 16MB L3 cache bude ztrácet i více než uvedených 5% a to i s GPU nižší cenové kategorie."
.. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600.
https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7400f.c4016
https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-5-7600.c2959
proto rozdily jsou dane jen rozdilem frekenci, potazmo TDP.
Jinak rozdil 7600 a 7500f je v podsatte "nula"..
https://www.techspot.com/review/3052-amd-ryzen-7500f-vs-intel-core-i5-12...
Kecy v kleci
https://i.imgur.com/it3Fhxy.png
https://i.imgur.com/Llt77qg.png
https://i.imgur.com/T5cfsxo.png
Je to ve 4k a grafika je starší a méně výkonná než rtx 5090.
A přeci jsou tam ty rozdíly vidět.
>> .. ne, 7500(f) a 7400(f) maji stejne velkou 32MB cache jako 7600.
7400F a 7500F mají 32MB
7400 má jen 16MB
7500 snad ani není. Google ho nenašel
A ano. V tom značení je děsný chaos.
Nechal ses nachytat.
>> Jinak rozdil 7600 a 7500f je v podsatte "nula".
Trochu více číst, než začneš vyskakovat jako Frank z krabičky
Psal jsem 7400 bez písmen a 7600X.
Frenk vyskakuje z krabičky jen když je něco do očí bijící volovina i když to tak pisateli vůbec nepřijde :)
Je to jak píšeš, rozdíly třeba 7600 a 7500f je 100MHz v all core turbo (5050 vs 4950MHz)...
O takové věci se snad nemá cenu vůbec přít nebo nějak řešit.
Jakožto o téměř jakémkoli CPU střední a vyšší třídy, protože prostě stejně všechny stačí na všechno.
Zvláště pokud člověk reálně hraje ve 4k nebo 1440p a ne "markovacím" 1080p...
Rozdíly jsem jsou v řádu procent - s výjimkou x3D..
Ja nevim, jestli nemas svuj den..ale moc ti to nejde. Na ty ptakoviny odpovidat nebudu.
Pokud nejsi chopen si za 7500 dosadit (f), nejsi schopny si otevrit test na Techspotu (ktery mas nalinkovany), kde ty rozdily ve vykonu mas jasne dane, nejsi si schopen zjistit velikost L3 cache u 7400f, atd, tak zkus nekoho jineho.
:)
"ktery mi AM4 uz dal nenabizi"
Čo to melieš. AM5 bez X3D porovnávaš s AM4 s X3D, ale potom povieš, že tá platforma neponúka upgrade? No to sa poser. Ja som mal obyčajný 5800 (8C) a presne kvôli tomu som kúpil 5950 (16 C), aby som mal väčší výkon v potrebných aplikáciách (neherných). Ale prečo by ten, čo sa hrá a kúpil 5800X3D nemohol neskôr mať väčší MT výkon, keď mu už nebude vyhovovať ako herný stroj?
je to LEŽ ! na žádné Alze ten CPU není !
a počítat ho do sestavy s nějakou indickou cenovkou, je brutální argumentační faul. !
Po bazarech je cena 5800X3D kolem 10 000Kč, dlouhodobě.
Takže cokoliv pod 10 000Kč bude pecka protože záruka 3 roky a jistota že nenaletíte podvodníkovy.
když vidím prakticky cokoliv na bazarech havně Bazoš tak bych ty zmrdy Český kopal do držky...
Stačí nekupovat, ne?
No tak jemu předpokládám z principu vadí že to koupí někdo jiný a živí takového vychcánka. Samozřejmě na to se dá odpovědět, že dobře mu tak, když to za to chce dát nebo tomu nerozumí a nedokáže si to zjistit.
Někdy ten bazar je podivný svět. Kdysi dávno jsem dával nějaký starý telefon na aukci na Aukro od koruny. Vydražil se za cenu, za který šlo tehdy koupit ten samý nový ve výprodeji.
No vidis, a proc jsi vydraziteli nerekl, ze si to muze za stejnou cenu koupit nove? Pripadne mu nedal pratelskou slevu...
Lide casto daji za vec vice, nez to ma hodnotu. Ona vetsina veci/sluzeb ma nizsi hodnotu, nez za to lide plati. Bud to proste stuj, co stuj chteji, nebo nemaji predstavu, kolik by dana vec mela stat.
Treba restaurace si zhusta za "kohoutkovou vodu" uctuji asi tak polovicni cenu, jako za pivo. Pul litru vody pri tom stoji cca. 0,08 Kc.
"...kolik by dana vec mela stat."
37 let a už se nám to zase vrací...
Kohoutková voda možná stojí 0,08 Kč za 1/2 l, ale je to jen ta voda, bez obsluhy, bez topení, bez nádobí. Cena poloviny piva je ještě v pohodě, někde do ní hodí kousek citronu nalejou ji do džbánu a prodávaj dráž než to pivo...
Akorat, ze ve vetsine zemi je ta karafa kohoutkove vody zdarma. O tom to je.
No a karafa kohoutkove s kouskem citronu ma urcite nizsi naklady, nez to pivo.... A je drazsi... Takze, potvrzujes, co jsem psal....
Cena je casto dana spise tim, kolik jsou lide ochotni zaplatit, nez naklady prodejce...
Treba u UPC nebyl zasadni problem "uhadat" cenu internetoveho pripojeni na tretinu. Tedy, i za tretinovou cenu sluzby byli stale jeste v zisku.... Jinak by na slevu 67% tezko pristoupili....
Že bych konečně poslal do důchodu 1600X?
Ten už jsi měl vyhodit dávno.
Ryzen 2600 jsem koupil 2018 za 5100,-Kč, prodal 2021 na Aukru za 2700,-Kč.
Ryzen 5600X jsem koupil 2021 za 6100,-Kč, prodal 2023 na Aukru za 2750,-Kč.
Ryzen 5800X3D jsem koupil 2023 za 7700,-Kč, dostane padáka příští rok v létě.
:-)
Dovolím si upozornit že po upgrade CPU půjdou Win10 upgradovat na Win11.
A dost možná tak udělají aniž by to uživatel chtěl.
uvidíme, ale asi by mě aktualizace na w11 z linuxu dost překvapila :)
Doba se změnila už se nestojí fronty na banány, ani na GeForce 8800GT, ale teď na DDR4 RAM!
Naposledy jsem čekal frontu na Sapphire PURE RX9070 za 18600,-Kč.
U AMD to jde a pekne vydelava, u intel-u ne a pritom to je take jednoduche, jednoduse uvolnit Bartlett Lake i pro retail a vydelava mu plus se znovu rozbehnou i prodeje desek se socketem LGA 1700, tu se neda mluvit o tom ze by to bylo kontraproduktivni nakolik i AMD ma prece i AM5 tudiz nevhodnost Bartlett-u pri LGA 1851 jednoduse neobstoji.
CPU typu 12C Raptor sice jde připijit do DDR4 desky, (kdyby ovšem šlo koupit) ale bylo by výkonné jako 8C Raptor s DDR5..
Nemá to cenu..
Cenu s DDR4 má jedině x3D, jinak je totální bottleneck ta RAM a výkony nikam moc neškálují (ve hrách)
Bartlett Lake je o pár procent rchlejší než 14900K:
https://diit.cz/clanek/12jadrovy-bartlett-lake-zvlada-vyssi-fps-nez-o-10...
Takže je asi tak na úrovní 7800X3D:
https://www.techspot.com/review/2783-ryzen-7800x3d-vs-core-i9-14900k/
Který se dá koupit za 8489Kč:
https://www.elektroshock.cz/procesory/amd-ryzen-7-7800x3d/
Rozdím v RAM mezi DDR4 a DDR5 na 16GB vychází na 2000Kč.
Bartlett Lake by musel jít s cenou pod 10 000Kč aby se o něm dalo uvažovat.
Opravdu by se to intelu vyplatilo?
“”” Opravdu by se to intelu vyplatilo?”””
Ovšem že nevyplatilo..
6core x3D jasně ukazují, o navyšování jader to není. I 5500x3D na úplně směšných frekvencích místy vydrtí i 5800X..
Raptor s miliónem jader bude furt jen Raptor..
A zvýšení výkonu přináší hlavně 36MB L3, která je přítomna jen v nejvyšší konfiguraci..
DRR4 by to naopak zase zabily
Ryzen 7800X3D seženeš za 7000,-Kč
https://www.hellocomp.cz/amd-ryzen-7-7800x3d-tray/?variantId=47710
Nebo na Alegru.
Pro méně prachaté 7700x3D (již brzy)
A pro kolenovrty 7500x3D.
Jen ty DDR5 to kazí :(
S trochou toho kutilství vyřešíš celé DDR5 levou zadní, zvláště u té x3D, kde tolik nezáleží na tom, jak moc nabušené ty RAM jsou..
32GB - 5600MHz, CL40 SO-DIMM vyjde na půlku co běžné 6000MHz DDR5.
Jedu na tom už 3měs a není nejmenší problém.
A ohledně CPU pokud je 7800x3D za 7000 není vůbec co řešit.
Nevím jestli by někomu stálo za to jít do 7500x3D za 5500..
Ty jo, fakt to funguje? Jako SO-DIMM na DIMM adaptér bych asi nechtěl, u RAM je kvalita signálu všechno a tohle jí kazí. A RAM nemá ECC takže člověk neustále sedí na bedně s dynamitem, pokud jde o stabilitu. Problém je, že to nejde otestovat, protože většinou když je problém s nekomaptibilitou/ne zcela stabilní RAM, tak memtest, prime95 ani jiný stress testy ji nikdy neodhalí, vždycke je to nějaká hrůza typu že občas ti zatuhne PC když prohlížíš internet...
Tak nechtěl bys to BO jsi BFU - těm bych to ani nedoporučoval..
Ale funguje to zcela normálně a zcela stabilně - na dvou kompech..
Jen to prostě není POUZE “zacvaknutí” RAM do slotu..
Chce to splnit určité podmínky a pořádně otestovat.
Z diskuze vyplývá, že FrankHorigan je velmi vyhraněný, tvrdohlavý a konfrontační typ diskutujícího, který se v komunitě těší spíše negativní pověsti.
Zde je rozbor jeho chování a působení v diskuzi:
1. Technická arogance a povýšenost
Pohrdání ostatními: Rád označuje ostatní uživatele za „BFU“ (běžné uživatele) nebo „blbečky“. Sám sebe staví do role zkušeného profesionála („učitele orla létat“), přičemž tvrdí, že instaluje počítače i dvakrát týdně.
Nestandardní řešení: Prezentuje bizarní hardwarové experimenty (jako používání notebookových SO-DIMM DDR5 pamětí ve stolním PC přes adaptér pro ušetření peněz) jako naprosto běžnou věc a odmítá jakékoli pochybnosti o stabilitě.
2. Styl argumentace (Ad Hominem)
Útoky místo důkazů: Když ho uživatel Mike123 tlačí k tomu, aby své tvrzení (že při změně platformy netřeba reinstalovat Windows) podložil reálnými testy, FrankHorigan to odmítne s tím, že nemusí nikomu nic dokazovat.
Osobní urážky: Místo argumentů přejde k osobním útokům a ironii (např. že si dotyčný nechává instalovat Windows v Alze, nebo že by mu bylo nejlépe s PlayStationem).
Shrnutí: FrankHorigan sice má určité technické znalosti, ale jeho neschopnost přijmout jiný názor, absence sebereflexe a agresivní styl komunikace z něj dělají typického „toxického“ diskutujícího. Svým chováním diskuzi o procesorech zcela odvedl od tématu a proměnil ji v osobní přestřelku.
-----------------------------------------------------
Můj názor na FrankaHorigana.
Je to jako výhra ve sportce odhalit psychopata.
Vůbec jsem netušil, že takoví lidé jsou.
1) tenhle bizarní experiment je náhodou v dnešní době parádní nápad. Dovolil mi na té krizi vlastně vydělat. Inspiroval mě článek na jednom vedlejším magazínu. A postupu se dnes věnuje nejeden youtube kanál.. Kdo cestu hledá, najde ji, kdo cestu nehledá, jen mektá.. (nebo platí)
Pochybosti o stabilitě samozřejmě odmítám, protože mě jedou DVA stroje každý den už 4měsíce, zatímco ty “víš”, že to stabilní není…
2) Důkazy jsou, opět píšu, že jsem to osobně zrealizoval - to znamená udělal, vyzkoušel ověřil..
Zatímco ty a Mike kydáš breptáš teoretizuješ..
Neustále…
Protože “VÍŠ”, že to “URČITĚ” nejde - typický BFU
3) Jiný názor rozhodně přijímám, nikomu NECPU ať to dělá jako já. 5x napsáno měň systém klidně s výměnou CPU.. Třeba v PC nic nemáš je to hotovo, za 30minut..
Já ti jen oznamuju, že to netřeba - ověřeno někým, kdo se počítačích i fulltime hrabe, ne je jen používá na hraní si…
4) Toxický nebudu až nebudeš psát hlouposti..
Jak už jsem psal v minulosti, “neříkej voloviny, budou smajlíci”
Obrana proti psychopatovi v diskuzi stojí na emocionálním odstupu, strohosti a stanovení jasných hranic. Nikdy se nesnažte daného člověka přesvědčit o své pravdě ani ho neřešte osobně. V takových situacích nejvíce pomáhá následující postup:
Emocionální chlad: Nenechte se vytočit. Manipulátor vyhledává vaše emoce; jakmile vycítí hněv nebo lítost, má nad vámi moc.
Fakta místo dohadů: Držte se striktně ověřitelných faktů. Odpovídejte věcně a bez zbytečných detailů.
Technika šedé skály (Grey Rock): Chovejte se tak nudně a nezajímavě jako kámen. Buďte monotónní, vyhýbejte se osobním tématům a nereagujte na provokace.
Konec diskuze: Pokud diskuze nikam nevede a pouze vás vysává, nebojte se ji včas a asertivně ukončit
---------------------------
Za C je správně.
Končím diskuzi s tebou, protože nikam nevede !
Ale hlavně tě zase nenapadlo vůbec číst obsah toho sdělení :)))
Hej chlape, schválně to píšu abych tvůj křehký vlásek neohnul a ty jsi stejně zralý na mříže v oknech a dveře bez kliky..
Tak 2-3měsíce digitálního ticha by ti rozhodně prospělo :))
Nechci, aby zde všechny provokoval psychopat FrankHorigan. Zeptám se no-X, co si o tom myslí.
Myslím, že by nebylo od věci dát ti BAN, aby zde nebyla toxická diskuze.
To je poslední dodatek, protože nechci komunikovat s psychopatem.
Tak prostě s psychpatama nekomunikuj..
Jestli bych neměl zvážit žádost o BAN pro někoho, kdo mi psanou formou vyhrožuje fyzickým napadením jen proto, že o problematice vím víc než on sám a jeho ego tím neskonale trpí..
Tohle se jmenuje DiiT, tak jdi více do hloubky v těch myšlenkách
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.