27. 5. 2026 - 10:09https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusePři dosažení rychlosti světla se zastaví čas....https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538589
+
27. 5. 2026 - 13:06https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusepssst, pozor aby sa to v Inteli nedozvedeli :))))https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538613
+
Přesně o to jim přece ale jde :-) On se totiž zastaví z jejich pohledu těm okolo.
Akorát to nesmějí přehnat, protože z růstu pohybové energie a E=Mc^2 plyne, že když jich rychlostí světla bude makat příliš mnoho najednou, zhroutí se do černý díry.
I když on ji Intel připomíná už docela dlouho, takže to je nejspíš cajk.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Přesně o to jim přece ale jde
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
28. 5. 2026 - 07:15https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusePřesně o to jim přece ale jde :-) On se totiž zastaví z jejich pohledu těm okolo.
Akorát to nesmějí přehnat, protože z růstu pohybové energie a E=Mc^2 plyne, že když jich rychlostí světla bude makat příliš mnoho najednou, zhroutí se do černý díry.
I když on ji Intel připomíná už docela dlouho, takže to je nejspíš cajk.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538652
+
'' Říkám tomu „Nový Intel“ – pracovat rychlostí světla a jako tým směřovat vpřed. ''
vite co se stane kdyz paprsek letici rychlosti svetla narazi na zpetny zrcatko?? ((:
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
'' Říkám tomu „Nový Intel“ –
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
27. 5. 2026 - 10:40https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse'' Říkám tomu „Nový Intel“ – pracovat rychlostí světla a jako tým směřovat vpřed. ''
vite co se stane kdyz paprsek letici rychlosti svetla narazi na zpetny zrcatko?? ((:https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538597
+
posere sa, lebo daleko vpredu za hmlou, su obrysy AMD :)))))
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
posere sa, lebo daleko vpredu
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
27. 5. 2026 - 13:07https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseposere sa, lebo daleko vpredu za hmlou, su obrysy AMD :)))))https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538614
+
Za TOU mlhou, co by se dala krájet?
Tady vidím nevyužitou básnickou příležitost LOL
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Za TOU mlhou, co by se dala
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
28. 5. 2026 - 07:16https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseZa TOU mlhou, co by se dala krájet?
Tady vidím nevyužitou básnickou příležitost LOLhttps://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538653
+
Butan preci vyhodi kazdeho, kdo na prvni dobrou nedoda. Coz jak je znamo dobre z praxe, na prvni dobrou funguje malokdy neco. Takze vysledek bude, ze vyhodi vsechny, krome sebe a pak si to muze delat sam a ukazat, ze krome silackych prohlaseni (ktere nic nestoji) umi i neco jineho :))
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Butan preci vyhodi kazdeho,
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
27. 5. 2026 - 11:48https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseButan preci vyhodi kazdeho, kdo na prvni dobrou nedoda. Coz jak je znamo dobre z praxe, na prvni dobrou funguje malokdy neco. Takze vysledek bude, ze vyhodi vsechny, krome sebe a pak si to muze delat sam a ukazat, ze krome silackych prohlaseni (ktere nic nestoji) umi i neco jineho :))https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538603
+
V premium verzi se psalo, že jedna oprava se povoluje, což už by se mělo dát zvládnout.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
V premium verzi se psalo, že
Ji Si https://diit.cz/profil/jisi
27. 5. 2026 - 11:51https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseV premium verzi se psalo, že jedna oprava se povoluje, což už by se mělo dát zvládnout.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538605
+
Musíš to dotáhnout do konce: až tam zůstane sám, tak udělá sám návrh, ten se mu samozřejmě nepovede, takže vyhodí i sám sebe... 🤣🤣🤣🤣🤣
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Musíš to dotáhnout do konce:
Fido https://diit.cz/profil/5wceo6rpdv
27. 5. 2026 - 13:57https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseMusíš to dotáhnout do konce: až tam zůstane sám, tak udělá sám návrh, ten se mu samozřejmě nepovede, takže vyhodí i sám sebe... 🤣🤣🤣🤣🤣https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538616
+
Jinak souhlasim s No-Xem, ze neni jasne, co vlastne dela Butan jineho nez Gelsinger.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Jinak souhlasim s No-Xem, ze
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
27. 5. 2026 - 11:49https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseJinak souhlasim s No-Xem, ze neni jasne, co vlastne dela Butan jineho nez Gelsinger.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538604
+
více žvaní kraviny - hlavne o eleonórovi muškovi, trumpoci, apple a tak
a preto akcie letia hore pre nic za nic, kvoli kecom
ale skutek zatim utek
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
více žvaní kraviny - hlavne o
Pjetro de https://diit.cz/profil/pjetro-de
27. 5. 2026 - 13:10https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusevíce žvaní kraviny - hlavne o eleonórovi muškovi, trumpoci, apple a tak
a preto akcie letia hore pre nic za nic, kvoli kecom
ale skutek zatim utekhttps://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538615
+
Hlavně se obohacuje tím, že dělá kšefty a fůzuje s firmama, kde má podíl 😁
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Hlavně se obohacuje tím, že
Ondar https://diit.cz/profil/ondar007
27. 5. 2026 - 16:14https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseHlavně se obohacuje tím, že dělá kšefty a fůzuje s firmama, kde má podíl 😁https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538621
+
Zdá se mi to, nebo Pat mluvil ve třetí osobě "získali jsme" a Tan:
- buď přisuzuje veškerý kredit sobě "získal jsem"
- o problémech naopak mluví v množném?
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Zdá se mi to, nebo Pat mluvil
Peca https://diit.cz/profil/petr-sehnal
27. 5. 2026 - 12:30https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseZdá se mi to, nebo Pat mluvil ve třetí osobě "získali jsme" a Tan:
- buď přisuzuje veškerý kredit sobě "získal jsem"
- o problémech naopak mluví v množném? https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538609
+
Základ asertivního jednání. Mluvit v první osobě jednotného čísla. U problémů má technika "my" taky dobré opodstatnění. My znamená všichni a nikdo.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Základ asertivního jednání.
Burys14 https://diit.cz/profil/radek-stava
29. 5. 2026 - 08:06https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseZáklad asertivního jednání. Mluvit v první osobě jednotného čísla. U problémů má technika "my" taky dobré opodstatnění. My znamená všichni a nikdo.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538746
+
bych asi nesohlasil. Rekl bych, ze zakladem asertivniho jednani je spis 3 osoba jednotneho cisla..neco jako "je potreba vytvorit..., je potreba, aby se... atd. V prvni osobe jednotneno cisla bude pouze utvrzovat svoje podrzizene v tom, ze jej budou mit radi, kdyz to pujde dobre a budou odmeny, nebo naopak nenavidet, kdyz budou problemny a z toho vyvozovane dusledky. Stavi se do role soudce, nikoliv arbitra.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ja bych rekl, ze zakladem
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
29. 5. 2026 - 10:27https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusebych asi nesohlasil. Rekl bych, ze zakladem asertivniho jednani je spis 3 osoba jednotneho cisla..neco jako "je potreba vytvorit..., je potreba, aby se... atd. V prvni osobe jednotneno cisla bude pouze utvrzovat svoje podrzizene v tom, ze jej budou mit radi, kdyz to pujde dobre a budou odmeny, nebo naopak nenavidet, kdyz budou problemny a z toho vyvozovane dusledky. Stavi se do role soudce, nikoliv arbitra. https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538763
+
Šikovný chlapík, ten Lip-Bu Tan. Dělá co je třeba.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Šikovný chlapík, ten Lip-Bu
Patrik Artner https://diit.cz/profil/wang
27. 5. 2026 - 12:32https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseŠikovný chlapík, ten Lip-Bu Tan. Dělá co je třeba.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538610
+
To s tou obálkou mě taky napadlo. 😂
A taky že má krásné a velké kecy jako Trump.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
To s tou obálkou mě taky
Tarman https://diit.cz/profil/tarman
27. 5. 2026 - 22:59https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseTo s tou obálkou mě taky napadlo. 😂
A taky že má krásné a velké kecy jako Trump. https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538645
+
Tak on CEO je v první řadě organizátor a v druhý markeťák, ovšem nikoli vůči koncákům, nýbrž vůči investorům. Takže, speciálně v aktuální situaci, se bez těch keců neobejde. Jediná otázka je, jak dlouho mu to můžou investoři žrát, a jestli se za jeho vedení Intel z toho hnoje vyhrabat dokáže nebo ne.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak on CEO je v první řadě
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
28. 5. 2026 - 07:12https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseTak on CEO je v první řadě organizátor a v druhý markeťák, ovšem nikoli vůči koncákům, nýbrž vůči investorům. Takže, speciálně v aktuální situaci, se bez těch keců neobejde. Jediná otázka je, jak dlouho mu to můžou investoři žrát, a jestli se za jeho vedení Intel z toho hnoje vyhrabat dokáže nebo ne.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538651
+
Překlad teda nic moc. Inženýři se mu "nehlásí", nýbrž ZODPOVÍDAJÍ.
A jestli jim výtěžnost roste o 7-8% měsíčně a přitom nestíhají, tak si ani nechci hledat, jaká byla původně. Musela to bejt vyloženě bída, možná 15% když byl fakt dobrej den.
A ještě ... jestli to chápu správně, tak možná s výjimkou konkrétní vlnový délky mají stejný mašiny od ASML jako ostatní. Takže kvalitativní rozdíly mezi "procesy" by měly být hlavně v designu prvků a dalších parametrech toho, co se na wafery svítí, a možná v manipulačních postupech a provozních procesech, a samozřejmě v citlivosti architektury čipu na nepřesnosti při svícení.
Což nevyznívá pro Intel vůbec dobře.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Překlad teda nic moc.
MasoxCZ https://diit.cz/profil/marek-stanek
28. 5. 2026 - 07:05https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskusePřeklad teda nic moc. Inženýři se mu "nehlásí", nýbrž ZODPOVÍDAJÍ.
A jestli jim výtěžnost roste o 7-8% měsíčně a přitom nestíhají, tak si ani nechci hledat, jaká byla původně. Musela to bejt vyloženě bída, možná 15% když byl fakt dobrej den.
A ještě ... jestli to chápu správně, tak možná s výjimkou konkrétní vlnový délky mají stejný mašiny od ASML jako ostatní. Takže kvalitativní rozdíly mezi "procesy" by měly být hlavně v designu prvků a dalších parametrech toho, co se na wafery svítí, a možná v manipulačních postupech a provozních procesech, a samozřejmě v citlivosti architektury čipu na nepřesnosti při svícení.
Což nevyznívá pro Intel vůbec dobře.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538650
+
Dva lide mohou mit zcela stejne kladivo, hrebiky i fosny. Jeden zarazi bez problemu postupne deset hrebiku jednou ranou, jiny deset hrebiku ohne...
Neni to jen o nastrojich, technologii a materialu, ale take o schopnosti je spravne pouzit. Z me zkusenosti jsou ty nejjednodussi postupy nejslozitejsi. Protoze vsichni tak nejak tihnou k tem slozitejsim, protoze neveri, ze ty trivialni by mohly fungovat.
Kdyz delam nejaky model, tak z pocatku je slozity a postupne se zjednodusuje az je tak trivialni, ze to ani nemohu zakaznikovi rici. Pritom ten jednodussi model je spravnejsi (blize realite), nez ten slozity. Realita je totiz v zakladu trivialni, jen se projevuje slozite.
On uz treba muze byt u Intelu problem v tom, jak jsou postavene tovarny. Matne si vzpominam, ze kdyz se v CR stavela pred lety nejaka tovarna na automobily, tak byl pozadavek, aby byla podlaha prakticky vodorovna. Povolena odchylka byla na nekolika stovkach metru asi milimetr. Nebo tak nejak.... A to slo jen o automobily.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Dva lide mohou mit zcela
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
28. 5. 2026 - 10:15https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseDva lide mohou mit zcela stejne kladivo, hrebiky i fosny. Jeden zarazi bez problemu postupne deset hrebiku jednou ranou, jiny deset hrebiku ohne...
Neni to jen o nastrojich, technologii a materialu, ale take o schopnosti je spravne pouzit. Z me zkusenosti jsou ty nejjednodussi postupy nejslozitejsi. Protoze vsichni tak nejak tihnou k tem slozitejsim, protoze neveri, ze ty trivialni by mohly fungovat.
Kdyz delam nejaky model, tak z pocatku je slozity a postupne se zjednodusuje az je tak trivialni, ze to ani nemohu zakaznikovi rici. Pritom ten jednodussi model je spravnejsi (blize realite), nez ten slozity. Realita je totiz v zakladu trivialni, jen se projevuje slozite.
On uz treba muze byt u Intelu problem v tom, jak jsou postavene tovarny. Matne si vzpominam, ze kdyz se v CR stavela pred lety nejaka tovarna na automobily, tak byl pozadavek, aby byla podlaha prakticky vodorovna. Povolena odchylka byla na nekolika stovkach metru asi milimetr. Nebo tak nejak.... A to slo jen o automobily.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538670
+
Proces nie je len o tom vzat kremik a posvietit nanho.
Zakladny wafer je cisty, intrinziticky kremik. Nie je nadopovany, takze je celkom mizerny vodic.
"Proces" je o tom, ako na ten cisty kremikovy wafer naniest vsetky tie struktury, ktore su potrebne na vytvorenie cipu. To potom procesu dava charakteristiku ako pocet a typ vrstiev, z coho vychadza to, ako sa casti obvodov musia prekreslit, aby sa tym procesom dali vyrobit.
No a kazdu tu vrstvu treba vyrobit. Je pekne, ze mi EUV skener osvieti fotorezist, ale to je len zaciatok. Po osvieteni pride na rad leptanie a tam je ten pravy know how. Pouzijem leptadlo prilis agresivne, prezere sa mi do spodnych vrstiev, prilis jemne a vzniknu mi mikroskopicke zvody.
Tiez je moznost pouzit rozne latky na dopovanie kremika, ktore mu davaju rozne vlastnosti, je rozne velky pruser ich tam dostat a su rozne drahe / pracne.
Rolu v tom hra aj to, ze vacsinou si spolocnosti ich procesy patentuju, takze nejaky existujuci postup sa neda len tak pouzit. Treba si ho licencovat.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Proces nie je len o tom vzat
ventYl https://diit.cz/profil/ventyl-ventyl
28. 5. 2026 - 10:24https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseProces nie je len o tom vzat kremik a posvietit nanho.
Zakladny wafer je cisty, intrinziticky kremik. Nie je nadopovany, takze je celkom mizerny vodic.
"Proces" je o tom, ako na ten cisty kremikovy wafer naniest vsetky tie struktury, ktore su potrebne na vytvorenie cipu. To potom procesu dava charakteristiku ako pocet a typ vrstiev, z coho vychadza to, ako sa casti obvodov musia prekreslit, aby sa tym procesom dali vyrobit.
No a kazdu tu vrstvu treba vyrobit. Je pekne, ze mi EUV skener osvieti fotorezist, ale to je len zaciatok. Po osvieteni pride na rad leptanie a tam je ten pravy know how. Pouzijem leptadlo prilis agresivne, prezere sa mi do spodnych vrstiev, prilis jemne a vzniknu mi mikroskopicke zvody.
Tiez je moznost pouzit rozne latky na dopovanie kremika, ktore mu davaju rozne vlastnosti, je rozne velky pruser ich tam dostat a su rozne drahe / pracne.
Rolu v tom hra aj to, ze vacsinou si spolocnosti ich procesy patentuju, takze nejaky existujuci postup sa neda len tak pouzit. Treba si ho licencovat.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538671
+
u intelu je to proste zazmrdovanost cele firmy, i Jim Keller o tom podal svedectvi.
V Asii problem se zmrdy jeste neni tak velky, aby to potapelo cele firmy.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
u intelu je to proste
Maor https://diit.cz/profil/abc-cba
28. 5. 2026 - 12:06https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseu intelu je to proste zazmrdovanost cele firmy, i Jim Keller o tom podal svedectvi.
V Asii problem se zmrdy jeste neni tak velky, aby to potapelo cele firmy.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538688
+
Osobně si myslím, že podobné problémy nejsou výjimkou, ale spíš pravidlem u velkých korporací. Často tam chybí flexibilita a schopnost reagovat na rychlý vývoj trhu, hlavně v oblasti AI a cloudových služeb. Datacentra dnes nejsou jen infrastruktura, ale klíčový pilíř celého IT ekosystému. Mimochodem, kdo se zajímá o praktickou stránku IT řešení a infrastruktury, narazil jsem na zajímavý web https://ebmexpert.cz/ mají tam docela přehledně zpracované informace o moderních technologiích a řešeních pro firmy
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Osobně si myslím, že podobné
lylylan0921 https://diit.cz/profil/aahbcbjyza
28. 5. 2026 - 08:33https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseOsobně si myslím, že podobné problémy nejsou výjimkou, ale spíš pravidlem u velkých korporací. Často tam chybí flexibilita a schopnost reagovat na rychlý vývoj trhu, hlavně v oblasti AI a cloudových služeb. Datacentra dnes nejsou jen infrastruktura, ale klíčový pilíř celého IT ekosystému. Mimochodem, kdo se zajímá o praktickou stránku IT řešení a infrastruktury, narazil jsem na zajímavý web https://ebmexpert.cz/ mají tam docela přehledně zpracované informace o moderních technologiích a řešeních pro firmyhttps://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1538662
+
Spousta keců ... Skutek utek ... No, je to předčasné, ale uvidíme. Zatím mi přijde že nový CEO má jen ještě prořízlejší hubu. Takový populista v čele technologické společnosti, což vlastně docela kopíruje trend (Musk, Altman) ... Con mani ... Nakonec jim ta naleštěná bída jednou praskne.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Spousta keců ... Skutek utek
peliculiar https://diit.cz/profil/peliculiar
3. 6. 2026 - 20:10https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuseSpousta keců ... Skutek utek ... No, je to předčasné, ale uvidíme. Zatím mi přijde že nový CEO má jen ještě prořízlejší hubu. Takový populista v čele technologické společnosti, což vlastně docela kopíruje trend (Musk, Altman) ... Con mani ... Nakonec jim ta naleštěná bída jednou praskne.https://diit.cz/clanek/tan-prisli-jsme-o-vedeni-v-datacentrech-gelsinger-mel-spatne-nastavene/diskuse#comment-1539142
+
Při dosažení rychlosti světla se zastaví čas....
pssst, pozor aby sa to v Inteli nedozvedeli :))))
Přesně o to jim přece ale jde :-) On se totiž zastaví z jejich pohledu těm okolo.
Akorát to nesmějí přehnat, protože z růstu pohybové energie a E=Mc^2 plyne, že když jich rychlostí světla bude makat příliš mnoho najednou, zhroutí se do černý díry.
I když on ji Intel připomíná už docela dlouho, takže to je nejspíš cajk.
'' Říkám tomu „Nový Intel“ – pracovat rychlostí světla a jako tým směřovat vpřed. ''
vite co se stane kdyz paprsek letici rychlosti svetla narazi na zpetny zrcatko?? ((:
posere sa, lebo daleko vpredu za hmlou, su obrysy AMD :)))))
Za TOU mlhou, co by se dala krájet?
Tady vidím nevyužitou básnickou příležitost LOL
Butan preci vyhodi kazdeho, kdo na prvni dobrou nedoda. Coz jak je znamo dobre z praxe, na prvni dobrou funguje malokdy neco. Takze vysledek bude, ze vyhodi vsechny, krome sebe a pak si to muze delat sam a ukazat, ze krome silackych prohlaseni (ktere nic nestoji) umi i neco jineho :))
V premium verzi se psalo, že jedna oprava se povoluje, což už by se mělo dát zvládnout.
Musíš to dotáhnout do konce: až tam zůstane sám, tak udělá sám návrh, ten se mu samozřejmě nepovede, takže vyhodí i sám sebe... 🤣🤣🤣🤣🤣
Jinak souhlasim s No-Xem, ze neni jasne, co vlastne dela Butan jineho nez Gelsinger.
více žvaní kraviny - hlavne o eleonórovi muškovi, trumpoci, apple a tak
a preto akcie letia hore pre nic za nic, kvoli kecom
ale skutek zatim utek
Hlavně se obohacuje tím, že dělá kšefty a fůzuje s firmama, kde má podíl 😁
Zdá se mi to, nebo Pat mluvil ve třetí osobě "získali jsme" a Tan:
- buď přisuzuje veškerý kredit sobě "získal jsem"
- o problémech naopak mluví v množném?
Jestli to nebyl spis pluralis majestatis. :-)
Základ asertivního jednání. Mluvit v první osobě jednotného čísla. U problémů má technika "my" taky dobré opodstatnění. My znamená všichni a nikdo.
bych asi nesohlasil. Rekl bych, ze zakladem asertivniho jednani je spis 3 osoba jednotneho cisla..neco jako "je potreba vytvorit..., je potreba, aby se... atd. V prvni osobe jednotneno cisla bude pouze utvrzovat svoje podrzizene v tom, ze jej budou mit radi, kdyz to pujde dobre a budou odmeny, nebo naopak nenavidet, kdyz budou problemny a z toho vyvozovane dusledky. Stavi se do role soudce, nikoliv arbitra.
Šikovný chlapík, ten Lip-Bu Tan. Dělá co je třeba.
Už otevřel první obálku.
To s tou obálkou mě taky napadlo. 😂
A taky že má krásné a velké kecy jako Trump.
Tak on CEO je v první řadě organizátor a v druhý markeťák, ovšem nikoli vůči koncákům, nýbrž vůči investorům. Takže, speciálně v aktuální situaci, se bez těch keců neobejde. Jediná otázka je, jak dlouho mu to můžou investoři žrát, a jestli se za jeho vedení Intel z toho hnoje vyhrabat dokáže nebo ne.
To druhe tiez...
cakal som, kedy v niektorej odpovedi padne zvrat velky krasny... napriklad velky krasny tim, ktory bude moj
Rusove mivali nejvetsiho trpaslika na svete, Amici ted smeruji k nejvetsim, nejkrasnejsim trpaslikum...
Slib-Tu Tam
Překlad teda nic moc. Inženýři se mu "nehlásí", nýbrž ZODPOVÍDAJÍ.
A jestli jim výtěžnost roste o 7-8% měsíčně a přitom nestíhají, tak si ani nechci hledat, jaká byla původně. Musela to bejt vyloženě bída, možná 15% když byl fakt dobrej den.
A ještě ... jestli to chápu správně, tak možná s výjimkou konkrétní vlnový délky mají stejný mašiny od ASML jako ostatní. Takže kvalitativní rozdíly mezi "procesy" by měly být hlavně v designu prvků a dalších parametrech toho, co se na wafery svítí, a možná v manipulačních postupech a provozních procesech, a samozřejmě v citlivosti architektury čipu na nepřesnosti při svícení.
Což nevyznívá pro Intel vůbec dobře.
Dva lide mohou mit zcela stejne kladivo, hrebiky i fosny. Jeden zarazi bez problemu postupne deset hrebiku jednou ranou, jiny deset hrebiku ohne...
Neni to jen o nastrojich, technologii a materialu, ale take o schopnosti je spravne pouzit. Z me zkusenosti jsou ty nejjednodussi postupy nejslozitejsi. Protoze vsichni tak nejak tihnou k tem slozitejsim, protoze neveri, ze ty trivialni by mohly fungovat.
Kdyz delam nejaky model, tak z pocatku je slozity a postupne se zjednodusuje az je tak trivialni, ze to ani nemohu zakaznikovi rici. Pritom ten jednodussi model je spravnejsi (blize realite), nez ten slozity. Realita je totiz v zakladu trivialni, jen se projevuje slozite.
On uz treba muze byt u Intelu problem v tom, jak jsou postavene tovarny. Matne si vzpominam, ze kdyz se v CR stavela pred lety nejaka tovarna na automobily, tak byl pozadavek, aby byla podlaha prakticky vodorovna. Povolena odchylka byla na nekolika stovkach metru asi milimetr. Nebo tak nejak.... A to slo jen o automobily.
Proces nie je len o tom vzat kremik a posvietit nanho.
Zakladny wafer je cisty, intrinziticky kremik. Nie je nadopovany, takze je celkom mizerny vodic.
"Proces" je o tom, ako na ten cisty kremikovy wafer naniest vsetky tie struktury, ktore su potrebne na vytvorenie cipu. To potom procesu dava charakteristiku ako pocet a typ vrstiev, z coho vychadza to, ako sa casti obvodov musia prekreslit, aby sa tym procesom dali vyrobit.
No a kazdu tu vrstvu treba vyrobit. Je pekne, ze mi EUV skener osvieti fotorezist, ale to je len zaciatok. Po osvieteni pride na rad leptanie a tam je ten pravy know how. Pouzijem leptadlo prilis agresivne, prezere sa mi do spodnych vrstiev, prilis jemne a vzniknu mi mikroskopicke zvody.
Tiez je moznost pouzit rozne latky na dopovanie kremika, ktore mu davaju rozne vlastnosti, je rozne velky pruser ich tam dostat a su rozne drahe / pracne.
Rolu v tom hra aj to, ze vacsinou si spolocnosti ich procesy patentuju, takze nejaky existujuci postup sa neda len tak pouzit. Treba si ho licencovat.
u intelu je to proste zazmrdovanost cele firmy, i Jim Keller o tom podal svedectvi.
V Asii problem se zmrdy jeste neni tak velky, aby to potapelo cele firmy.
Osobně si myslím, že podobné problémy nejsou výjimkou, ale spíš pravidlem u velkých korporací. Často tam chybí flexibilita a schopnost reagovat na rychlý vývoj trhu, hlavně v oblasti AI a cloudových služeb. Datacentra dnes nejsou jen infrastruktura, ale klíčový pilíř celého IT ekosystému. Mimochodem, kdo se zajímá o praktickou stránku IT řešení a infrastruktury, narazil jsem na zajímavý web https://ebmexpert.cz/ mají tam docela přehledně zpracované informace o moderních technologiích a řešeních pro firmy
Spousta keců ... Skutek utek ... No, je to předčasné, ale uvidíme. Zatím mi přijde že nový CEO má jen ještě prořízlejší hubu. Takový populista v čele technologické společnosti, což vlastně docela kopíruje trend (Musk, Altman) ... Con mani ... Nakonec jim ta naleštěná bída jednou praskne.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.