Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Více než dvougenerační kompatibilita LGA-1954 bude jistá jen u některých desek

Toto je fakt směšný, nakonec je to tas taková podpora nepodpora jako u současných LGAněco desek, kdy se do toho dá dát s bídou 2 generace a pak už to jsou tak max. jen nějaké refreshe, což už se stejně fakt nedá považovat jako nová generace, i když se to tak možná tváří a tady mi to už připadá stejný, akorát marketingový kecy.

Minule se totiž taky počítalo s tím, že do toho půjde dát kdo ví co a nakonec zas skutek utek a nic z toho nebylo, u Intelu s žádnou rozumnou upgrade path prostě nepočítejte, oni vždy chcou ke každé krabičce prodat jedno prkno a jinak přes to vlak nejede, vždycky to tak bylo, nejsou schopni udělat jednu desku a pak to k ní všechno přizpůsobovat a když už se to někdy povedlo, tak se ta možnost upradu stejně nějak uměle omezila a že tomu ani nevymyslí nějaký normální zapamatovatelný název jen poukazuje na to, že s tím pořád nějak dlouhodobě do budoucna stále nepočítají.

Osobně už si ta čísilka upřímně ani nepamatuji, jaké je vlastně zrovna aktuální a když chce dnes někdo kdo ví proč Intel, tak musím jít vyloženě hledat, co že to mám k tomu vlastně sehnat, aneb proč kupovat AM5 a pak jen měnit CPU, když můžu mít tohle, Intel se může vyplatit jen někomu, kdo prostě koupí CPU a pak ho už nepotřebuje měnit aspoň třeba 5 let, protože pak už by to stejně musel celé měnit i u AMD, ono stejně asi málokdo upgraduje každou generaci, takže takovou pouze 2generační upgrade path si už můžou rovnou strčit někam. Kdyby ta změna desky za to vždycky aspoň stála, naposled se to muselo měnit kvůli Arrow Lake, což se nakonec ukázalo jako dost špatnej vtip, opět uprade přinejlepším na úrovni nějakýho refreshe.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

To by me taky zajimalo, jaky duvod u novyho pc je k tomu, koupit Intel misto AMD. Nevedomost?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Už se to řešilo 100x, stačilo by jen kopírovat z minulých diskuzí.
Intel vyrábí hlavně pro OEM, a chce prodávat i chipsety (takže desky)...
Ani HP/DELL, ani Intel nestojí o to, aby si někdo do vyřazeného Optiplexu pořízeného "zadarmo" vyměnil místo i5-6500 třeba i7-12700, přidal paměti a vesele fungoval dál..
Oni potřebují prodávat ty bedny.

AMD jede retail na "stavěče".. Takže deska kde můžeš vyměnit 5generací CPU je logicky vítaná - a doporučuji to.
Na druhou stranu říkám i to, že pokud dnes koupíš 270k nebo 9950x, tak mi řekni, kdy to v reálné aplikaci přestane stačit..
Tak daleko ani nevidíš ...

AM5 je vyloženě pro hračičky, kteří chtějí "měnit" z principu - protože je to baví..
Všichni jsou spokojení a každý jede "svůj" rank.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ukaz mi, kedy naposledy bol Bu-Tan spokojny :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To je fakt, :) na něj jsem nemyslel a hodlám v tom pokračovat

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ty neco povidej o ohrane písničce....kazde tema zminujes 270kacko...kazde druhe tema fps,kazde treti intel a amd a jejich zivostnost platformy a koupe s novým cpu nove desky...Travis tu vic casu nez s kamarady(pokud nejake mas :-D ).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Opakování je matka moudrosti. Zvláště pak konkrétně tady.
Každá zmínka co jsi vyjmenoval má svůj smysl.
Nebo tě to 270k irituje tak, že to nemůžeš ani vidět napsané??

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Žádné překvapení.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tohle u toho Intelu prostě nikdy nepochopím .... AMD ukazuje, že to jde a že jde měnit i počty jader, ale Intel tohle buď zjevně neumí, nebo jen nechce, aby prodal i čip ...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak každému zvlášť....

Už se to řešilo 100x, stačilo by jen kopírovat z minulých diskuzí.
Intel vyrábí hlavně pro OEM, a chce prodávat i chipsety (takže desky)...
Ani HP/DELL, ani Intel nestojí o to, aby si někdo do vyřazeného Optiplexu pořízeného "zadarmo" vyměnil místo i5-6500 třeba i7-12700, přidal paměti a vesele fungoval dál..
Oni potřebují prodávat ty bedny.

AMD jede retail na "stavěče".. Takže deska kde můžeš vyměnit 5generací CPU je logicky vítaná - a doporučuji to.
Na druhou stranu říkám i to, že pokud dnes koupíš 270k nebo 9950x, tak mi řekni, kdy to v reálné aplikaci přestane stačit..
Tak daleko ani nevidíš ...

AM5 je vyloženě pro hračičky, kteří chtějí "měnit" z principu - protože je to baví..
Všichni jsou spokojení a každý jede "svůj" rank.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

A co takové HP s Ryzenem? :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Těch bylo v době, kdy by se teď vyřazovaly asi dost málo, ale do budoucna proč ne?
Jen tě upozorním, že to HP/DELL opravdu nechce abys do staré plečky dal zcela nový CPU.

Mají své BIOS, mají nekompatibilní desky v atyp formátech..
Myslím že to klidně může být tak, že místo nějaké stávající 3200G, tam nejspíše 5900X nedáš - může a nemusí fungovat.
Takže výsledek bude že takový OEM PC stejně vyhodíš.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

> Myslím že to klidně může být tak, že místo nějaké stávající 3200G, tam nejspíše 5900X nedáš

Jop, nedas. Alespon nektere HP modely maji BIOSy locknute na nejakou malou skupinu CPU z jedne generace, generacni upgrady tam delat nelze.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Bingo !! :)
Buďme rádi že do AM5 si můžeme hračičkovat 10procesorů, v OEM to tak nikdy úplně nebude

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby jen loknute BIOSy, me prekvapila informace, ze jsou locknute i procesory a Ryzen z takoveho znackoveho modelu nemusi jinde fungovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"V květnu vyšlo najevo, že se čtyřgenerační kompatibilitou socketu LGA-1954 to nevypadá úplně dobře"

->ona ta kompatibilita bude zas a jenom na jednu radnou a jednu refresh generaci, vzdyt pocitejme, Alder a Raptor Lake a nebo Arrow Lake a Arrow Plus(Lake), cili i ted to bude Nova a refresh Razer Lake, Titan Lake nam vypadl a Hammer bude zas nova zakladni deska...

"Nově se však dozvídáme, že podpora Hammer Lake(prý nástupce Razer Lake) nebude automatická čili garantovaná, Leaker Jaykihn totiž uvedl, že podpora více než Razer Lake(tedy více než dvou generací) bude přítomna pouze u desek vybavenými minimálně 64MB SPI Flash. Ta bude garantována pouze u high-endových modelů s čipsety řady Z"

->zajimave, u AMD naopak i 16MB SPI Flash po-stacila na to aby na cipsetech rady 300 jel jak prvni Zen, tak nasledne Zen 2 a dokonce 3, obětovana byla jenom stavebni před-Zen generace Bristol Ridge

"Podle posledního oficiálního vyjádření Intel stále trvá na vydání Nova Lake(a tím i desek se socketem LGA-1954) a to před koncem letošního roku 2026). Intel chce totiž stihnout i vydání Razer Lake před koncem roku 2027"

->trva na tom uměle jenom proto protoze vi co je/bude Zen 6 zač, musi jednoduše stihnout vydani svého papiroveho draka jinak mu ten cervenej drak od AMD natrhne prdel se zakladem 12 jader, posilenych o vic jak 10% IPC, takty přes 6GHz, 48MB nativni cache a korunu tomuhle celemu dodá 3th/gen. V-Cache(X3D).

ps-intel dokonce rozdeli jiz podporu generace Nova Lake do zakladnich desek s cipsety rady 900, ty nejvykonnejsi/nejzravejsi modely(tak) nepujdou automaticky v zakladnich a strednich radach desek kuli nutné dimenzaci/provedení VRM

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Preco si teda uzivatel nemoze vybrat cipset podla svojho dodavatela, napriklad u global foundries konkurencia intel foundries a mame trio pre ponuku, aby intel ireland dostal nakladacku aj s europou.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.