Apollo Guidance Computer podrobněji
Kapitoly článků
Naváděcí počítač Apolla alias Apollo Guidance Computer (AGC) byl ve své době nejsofistikovanějším embedded počítačem na světě. Měl na starost sběr letových informací modulu, automatickou kontrolu navigačních funkcí a další věci. Vyvinut byl v MIT v Instrumentation Laboratory pod vedením Charlese Starka Drapera (označovaný za otce inerčních navigačních systémů využívajících akcelerometry) s hardwarovým designem pocházejícím z týmu vedeného Eldonem C. Hallem a dalšími. Výroba hardware byla svěřena firmě Raytheon (kontraktový výrobce vyrábějící mimo jiné střely s plochou dráhou letu pro US Army, radary, satelitní snímače, detektory radioaktivity a milión dalších věcí), jejichž lidé se také na vývoji podíleli.
Každá mise Apollo (vyjma 8, která nevezla k Měsíci lunární modul) měla dva AGC: jeden v lunárním a druhý ve velitelském modulu. Kromě toho lunární mise využívaly další dva počítače: Saturn V pracoval s Launch Vehicle Digital Computer (LVDC) vyrobeným v IBM a lunární modul nesl ještě Abort Guidance System (AGS), který v případě selhání primárního systému zahrnujícího AGC mohl být použit pro start z povrchu Měsíce a setkání s velitelským modulem (ne však pro přistání).
Možná jste to mimochodem zahlédli v některém z mnoha dokumentů, ale ovládání lodí programu Apollo pomocí „čudlíků“ a počítačů stálo u zániku ovládání letadel táhly a hydraulikou a nahrazení technologií označovanou fly-by-wire, tedy ovládání elektrickými signály řízenými počítači (poprvé vyzkoušeno na letounu F-8 Crusader v sedmdesátých letech, dnes již zaběhlý standard i v dopravních letadlech).
Letový počítač Apollo využíval na 4 100 integrovaných obvodů každý obsahující třívstupovou NOR logickou bránu (později jiný design). Výrobcem nebyl nikdo jiný, než rodiště integrovaných obvodů, firma Fairchild Semiconductor, která použila resistor-transistor logiku (RTL, neplést s TTL: transistor-transistor). Vše bylo propojeno technikou „wire wrap“, alias drátovými propojkami. Obvody byly usazeny v socketech.