Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k ADATA XPG SX930 stále s 19nm čipy, ale řadičem JMicron

15nm produkty budou v obchodech za 3-6 mesicu, takze uvest neco na trh ted s 19nm neni nic divneho. Navic ADATA neni premiovy zakaznik, spis jede na cenu..

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

I kdyby měly 15 nm NANDy jen 1000 přepisů, ...

Troufám si tvrdit, že 1000 přepisů nevydrží žádný dnes vyráběný laciný desktop/notebook HDD. Hodně HDD také "zahyne" na start-stop cykly při uspávání/probouzení. Například "green" disky, které to mají agresivněji nastavené, takhle chcípou hodně často.

Kdyby testeři podrobili stejné tortuře nějaký běžný HDD, stejně jako to dělají s SSD, asi by se hodně lidí divilo.
Protáhnout přes 250 GB notesový HDD 250 TB, v náhodných zápisech kamkoliv - pochybuji, že to disk přežije.

Přitom je to dnes poměrně obvyklý load - filesystémy jsou fragmentované, používá se thin provisioning, deduplikace, COW, ... hodně software dnes již není optimalizovano na omezení IOPS ani proti fragmentaci a "skákání hlaviček". Vývoj softu běží na mašinách jedoucích přes SANy nebo s interními SSD, takže "diskové optimalizaci" se nikdo nevěnuje.

V tomto kontextu není třeba se 15 nm SSD vůbec bát. Pokud to bude levné a začnou být dostupné v SSD i TB kapacity, bude to jen dobře.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Vlastnim sice aktualne 3 SSD, ale nedal by som si na ne ziadne relevantne neduplikovane data (u ktorych zaroven ani nie je podstatna rychlost pristupu) --> takze kapacity su mi ukradnute aj keby boli terabajty ;o)
(aj u sucasnych SSD mam 80% volne miesto)
Stale je to totiz prilis `osemetna` technologia `na hrane`, hoc pokrok za posledne roky je naozaj vyborny - no bohuzial v urcitych smeroch posobi aj antikvalitativne.

Argumentovat kriplovanim HDD `narocky`- jak je to naozaj bohuzial dnes dost bezne - proti technologii ako celku je hlupe... Jedine ako upozornenie, ze je treba si na to dat pozor a kupit model, co sa nesnazi `uparkovat k smrti` resp. ho aspon umravnit cez SW.

Plus `argument` o `skakani hlavicek` si asi cucas s prsta -> realita je skor opacna, pri dnes beznych mnozstvach pamete disponibilnych pre OS a bufferoch na samotnych HDD je praveze `zurivy permanentny seek` - jak ho pozname z minulosti - vecou naozja velmi zriedkavou....
(nehladiac nato, ze staci nepouzit uplne debilne defaultne nastavenie FS od `vsemudreho` microsoftu a aj rychlosti a fragmentacia dat su hned niekde inde)

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Pan Jezek,

je dost otazne ci su sandforce radice `horsie` a `moralne zastarale`, kedze tym ze podporuju kompresiu dat su na tom stale lepsie ako nejaky jmicron!

Berte prosim tu kompresiu ako `bonus` a nie ako `odrbavku`, pri nej je totiz ovela podstatnejsia ako nejaka (nepotrebna a nevyuzitelna) teoreticka rychlost schopnost v realite menej opotrebovavat flashove bunky pri rovnakom zapise ako bez nej (write amplification)...

Nehladiac k tomu, ze spominane ukladanie filmov (ci mastnych archivov) na SSD miesto HDD je paradna blbost pri zohladneni vlastnosti tychto technologii ;o)

Ten Jmicron je ako tupe auto, co sa snazi pumpovat nominalny vykon, no ma problem ho previezt na cestu a ist inak ako rovno...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.