AMD hovoří o problémech s AVIVO GPGPU klientem
Hlavním problémem asi nebude nic menšího než chyby v encodingu vedoucí k výstupnímu videu s chybami v obraze. Momentálně není k dispozici 64bitová verze ATI Video Converteru, majitelé 64bitových Windows tak musí využívat 32bitový program, který produkuje chyby v obraze. Uživatelé 32bitových Windows pak pro změnu mohou zažívat problémy s přehráváním vytvořených videí. Vývojářský tým už nyní pilně pracuje na opravách.
Dalším překvapením bylo pro mnohé podezřele malé využití GPU během komprese videa. To je dáno tím, že ATI Video Converter používá GPU pouze na dílčí části komprese, konkrétně motion estimation (odhad pohybu), které se svou povahou výborně hodí pro počítání stovkami shader jednotek. Míra využití GPU pak závisí na vzájemných poměrech výkonu mezi GPU a CPU. Pokud je CPU příliš pomalé, nestíhá zatěžovat velmi rychlé GPU. Naopak s rychlým procesorem a pomalou grafikou bude pozorováno daleko vyšší vytížení GPU.
A proč AMD vypustila takto zabugovaný program? Odpověď je marketingová, firma zkrátka demonstruje možnosti jednoduché velice rychlé konverze videa a vše se bude, jak již bylo řečeno, rychle zlepšovat. Uživatelé mohou v budoucnu čekat výrazně vyšší kvalitu výstupního videa.
Nefunkčnost ATI Video Converteru na 64bitových operačních systémech je dána tím, že se AMD nejprve zaměřila na stále majoritní 32bitový trh, 64bitová verze se pravděpodobně objeví v budoucnu.
Pokud bychom si to tedy měli shrnout, viděli bychom to následovně: aplikace je zatím totálně v plenkách. AMD se tak (po vzoru mnoha a mnoha jiných :-) rozhodla zveřejnit "beta verzi", kterou si mohli tisíce lidí ozkoušet a reportovat své problémy, což je víceméně "svobodný model vývoje". Nyní jsou opět na tahu její softwaroví inženýři a nechme se překvapit, s čím a jak rychle po novém roce přijdou.