AMD je v rekordní ztrátě 611 miliónu dolarů
Nejprve se tedy ale podíváme na to, jak se od roku 2005 vyvíjel příjem a zisk celého AMD:
|
Zatímco ve dvou předchozích rocích byla firma výdělečná a vedlo se jí dobře, poslední dvě čtvrtletí představují pád. Tedy z hlediska zisku, pokud jde o příjmy, tak ještě čtvrté čtvrtletí bylo relativně v pořádku. Ta velká ztráta z posledního čtvrtletí loňského roku totiž nepředstavuje nic víc než pouze zátěž zvanou ATI. Abych však byl přesný, nejde o to, že by samotná ATI byla v tak veliké ztrátě, ale prostě firma AMD musela něco za koupi ATI zaplatit. To něco představovalo ve čtvrtém čtvrtletí 551 miliónu dolarů, což je téměř celá ztráta AMD. Bohužel to však už neplatí pro první čtvrtletí tohoto roku, kdy za koupi ATI firma musela zaplatit už „pouze“ 113 miliónu dolarů. Abychom pochopili, kde vznikl problém, je třeba se podívat pouze na hospodaření procesorové divize firmy:
|
* – od Q4 2006 patří do této divize i ATI čipsety a Embedded produkty, které jsou však vzhledem k procesorům zanedbatelné
Jak můžete vidět, ještě koncem loňského roku byla procesorová divize v plusu, ale na začátku letošního roku už je to právě ona, kdo AMD působí problémy. Procesory se prostě prodávají za nižší ceny a prodává se jich méně. Sám prezident a výkonný ředitel AMD Dirk Meyer se k tomu vyjadřoval a za tak velikým propadem společnosti vidí nešťastnou souhru čtyř okolností. Jako první uvedl občasné problémy s dodávkami procesorů od poloviny loňského roku, kdy AMD rozšiřovala spolupráci s OEM výrobci, druhým podstatným je tlak na snížení ceny, který započal před rokem, s čímž souvisí i třetí problém a to fakt, že konkurenti mají velice konkurenceschopné produkty a to jak na poli CPU, tak na poli GPU. No a posledním hřebíčkem do rakve je segment spotřební elektroniky, který se nevyvíjí tak, jak bylo plánováno.
Analytici však vidí zásadní problém v samotné AMD, která podle nich prostě nezvládla tak velký růst podílu na trhu, jaký v uplynulých letech měla. K tomu přidejme výdaje za koupi ATI a problémy, o kterých se zmiňoval Meyer a velký bolehlav pro nemálo lidí je na světě. Ten má být zmírněn již ohlášenou restrukturalizací firmy, která má mít dle Hectora Ruize daleko větší dopad než restrukturalizace, kterou firma prodělala v roce 2002. A tady bych si dovolil se ještě trochu zastavit.
Loni jsem rok 2002 v AMD označil za tragický z finančního hlediska, což opravdu byl, protože firma za celý rok prodělala přes 1,2 miliardy dolarů. Jenže, v roce 2002 byla doslova za dveřmi platforma K8, od které se čekalo opravdu hodně a toto hodně se nakonec i potvrdilo a AMD se podařilo Intelu jasně utéci. Bohužel, v současné době nic takového, jako byla K8, není v plánu a navíc Intel se už poučil ze svých chyb s Pentiem 4 a nedá znovu AMD tu samou příležitost, kterou ji dal před čtyřmi roky. Ani v grafickém byznysu to teď nevypadá na to, že se AMD podaří přijít s něčím, čím by konkurenci doslova převálcovala. Prostě a jednoduše, obávám se, že tak pozitivní otočka jakou měla v druhé polovině roku 2003 teď AMD nečeká. Doufejme jen, že se z toho druhý největší výrobce procesorů vzpamatuje, protože nemít konkurenční prostředí jak na poli procesorů, tak na poli grafických karet by rozhodně nebylo ku prospěchu nás všech, kteří si tyto produkty kupujeme.
PS: Když už jsem měl před sebou tato čísla, nedalo mi to a spočítal jsem, že od začátku roku 2001 až do současné doby AMD prodělala celkem lehce přes dvě miliardy. I kdybychom od toho odečetli oněch 664 miliónů za koupi ATI, jde stále o obrovskou ztrátu.