Apple má zaplatit přes půl miliardy dolarů za patenty porušené s iTunes. Nechce.
Texaská společnost Smartflash zažalovala Apple o $852 milionů dolarů za to, že ve své službě iTunes neoprávněně používá její patenty pro zabezpečení, DRM a bezpečné online platby. Apple nejdříve reagoval snahou o zpochybnění patentů, ale neuspěl. Poté se snažil zpochybnit výši odškodného tvrzením, že reálná hodnota patentů může být jen kolem $4,5 milionu dolarů. Ani to ale soud k extrémnímu snížení odškodného nepřesvědčilo.
Nakonec se společnost alespoň prostřednictvím tiskové mluvčí snažila společnost Smartflash prezentovat jako patentového trolla: „…nevyrábějí žádné produkty, nemají zaměstnance, nevytvářejí pracovní příležitosti, nemají zastoupení v USA a pouze zneužívají náš patentový systém k získání poplatků za technologie, které [ve skutečnosti] vyvinul Apple“.
Patenty Smartflash
Ani snaha o zpracování veřejného mínění na verdikt soudu neměla vliv a ten vyměřil Applu úhradu odškodného ve výši $533 milionů. Proč? Inu, společnosti Smartflash se podařilo prokázat, že Apple nejen její patenty využíval, ale využíval je s vědomím, že patří někomu jinému. Smartflash založil někdy po roce 2000 Patrick Racz, který přišel s několika nápady, které se týkaly způsobu zabezpečení komerčních služeb na internetu. Svoje nápady prezentoval a nabízel vedoucím pracovníkům různých firem. Mezi nimi byl i Augustin Farrugia. Farrugia v roce 2005 nastoupil do Applu, kde dostal na starost bezpečnost iTunes. O tehdejším řešení prohlásil, že bylo od základu špatné a s verzí 6.0 pro desktop a 7.0 pro iPod představil od základu nový systém zabezpečení. Podle Smartflash jeho řešení přesně odpovídá tomu, které Farrugiovi několik let předtím předváděl Patrick Racz.
Sled události dokázal přesvědčit texaský federální soud o oprávněnosti odškodného, pouze upravil jeho výši z více než osmi- na více než pět set milionů. Apple samozřejmě žádné peníze zaplatit nechce a chystá odvolání. Aby tento příběh nepůsobil zcela černobíle, vězte, že určité spory má Smartflash i s Googlem a Samsungem. Vytáhne společnost jako důkaz proti oběma gigantům podobné eso z rukávu, jako ve sporu s Applem? Na to si ještě počkáme, situace zatím není v tak pokročilém stádiu a klíčový soud teprve přijde.