Bibble 5.2.3 přinese RAW Noise Reduction
Tvůrci vyslyšeli některé z nářků uživatelů, těšme se tedy na (mimo jiné):
- RAW Noise Reduction: na tohle jsme hodně zvědavi, Bibble sice v základu disponuje vynikajícím Noise Ninja pluginem, ale ten svoji práci provádí až po sestavení fotky z RAW dat. Nová metoda redukce šumu bude pracovat ve velmi rané fázi vyvolání snímku, ještě před vlastním demosaicingem. Impulse Noise Removal zajistí odstranění svítících či naopak mrtvých pixelů, přičemž se také z jisté části postará i o odstranění přirozeného šumu vzniklého zesílením signálu ze snímače při vysokých ISO. Druhý proces pak zredukuje šum jinou metodou, probírá se totiž každým barevným kanálem samostatně. Nástroj není míněn jako náhrada za Noise Ninja, spíš jej podpoří tím, že ve velmi rané fázi, kdy ještě snímek není předzpracován jinými výpočetními algoritmy, odstraní "to nejhorší", aby Noise Ninja měl co nejsnazší práci, resp. nemusel provádět tak agresivní zásahy, jako je tomu nyní (přiznejme si, že i velmi mírná úroveň 2 tohoto filtru již provede jisté drobné rozmlžení. Sice nic, co by wavelet sharpen nedokázal velmi slušně kompenzovat, ale zkrátka pokud nový RAW Noise Reduction umožní v tomto jisté zlepšení, bude to jen k dobru věci).
- "Otevřít v externím editoru": konečně zde bude možnost poslat fotku rovnou do grafického editoru pro další úpravy. Dosavadní krkolomný postup vyžadující export na pevný disk a následné otevření v bitmapovém editoru je přeci jen ostuda.
- "posuvníky pro černou": do třetice přibude možnost hýbat s nastavením černé, prozatím bez bližšího upřesnění.
- Podpora nových foťáků: 5.2.3 bude podporovat Olympus XZ-1, Panasonic Lumix DMC-G3, Leica V-Lux 2 a Nikon D5100
- Lepší barvy na výstupu z Nikonu D7000 a Olympusu E-600:
- Různá zlepšení v GUI
- Vylepšení scheduleru na dvoujádrových CPU
- Oprava memory leaků a různých pádů a zatuhnutí, zlepšení stability
- … a mnohé další …
Poměrně brzy by měla vyjít RC verze 5.2.3 aby se vychytaly poslední mouchy. Nicméně jak poznamenávají mnozí uživatelé, Bibble již nyní zaspala dobu. Z týmu odešli někteří významní vývojáři (například zakladatel Bibble Labs, Eric Hyman, pracuje od února v Microsoftu v sekci Xbox Living Room eXperiences) a tvůrci zjevně ignorují řešení některých velmi ožehavých problémů, z nichž se sluší zmínit například růžovění oblastí kompenzovaných pomocí "Highlights".