Bitva Google WebM proti MPEG LA pokračuje
Spouští vlastní cross-licence iniciativu, která má jednoduchý cíl: každý kdo vlastní nějaké patenty související s WebM může do programu vstoupit a automaticky bude sdílet tyto patenty (resp. licencovat je) s dalšími členy. Sám tak sice nabídne své know-how jiným, ale od nich získá totéž, tedy i jistotu, že se vzájemně nebudou tahat po soudech.
Upřímně, po sebevědomých prohlášeních, že VP8 je po patentové/licenční stránce čisté, která Google hlásal při otevření formátu, je toto zvláštní krok. Jakoby naznačuje, že přeci jen ve WebM je "něco", na co by si mohly jisté subjekty činit nárok, nicméně stejně tak to může být jen preventivní obrana pro budoucnost, případně snaha učinit WebM křišťálově čisté i z hlediska amerického patentového systému.
Dosud daly své části WebM celku bezplatně a otevřeně k dispozici Google (VP8), Matroska (MKV kontejner) a Xiph.Org Foundation (Ogg Vorbis), dnes lidé z projektu WebM ohlašují, že WebM Community Cross-License iniciativa startuje s celkem 17 členy, kde ani dalších 14 nejsou nějací malí příštipkáři:
- AMD
- Cisco Systems
- Google Inc.
- HiSilicon Technologies (za sebe i vlastníka, Huawei)
- LG Electronics
- Logitech
- Matroska
- MIPS Technologies
- Mozilla Corporation
- Opera Software
- Pantech
- Quanta Computer
- Samsung
- STMicroelectronics (za sebe i společný podnik, ST-Ericsson)
- Texas Instruments
- Verisilicon Holdings
- Xiph.org Foundation