Commodore OS - moderní vzpomínka na staré dobré časy?
Commodore (tedy přesněji Commodore USA, firma založená roku 2010, které se podařilo získat práva na značky Commodore/Amiga) se snaží, ale obávám se, že jeho retro pokusy jako Commodore 64 a Intel Atomem + Nvidia IONem 2 díru na trhu neudělají. Zdatně tomuto stroji nyní sekunduje nová AMIGA mini (podobnost s Apple Mac Mini nehledejte ;-). Stroj postavený na malé krabičce, která pojme Sandy Bridge platformu se čtyřjádrovým Core i7 a grafikou Nvidia GeForce GT 430 (stroj umí obsloužit až 3 monitory), až 16 GB DDR3, USB 3.0, WiFi, slotovu Blu-ray mechanikou (to jsme zvědavi, jak je u AMIGA mini zajištěno přehrávání Blu-ray filmů :-) atd. doprovází Commodore OS.
Ten je založen na čtvrt roku starém Linux Mint 10, který pro změnu vychází z Ubuntu, které pro změnu vychází z Debianu. Zjednodušeně by se tedy dalo říci, že Commodore OS je jinak oskinované Ubuntu, které má podporu pro emulaci dřívějších počítačů Commodore, ať již modelu 64, nebo Amigy atd.
Od Commodore je to celkem pěkný počin, dát na trh komplexní řešení může fungovat, na druhou stranu bychom raději viděli, kdyby prostě nasadili třeba ono Ubuntu, což by marketingově mohlo prospět oběma. Takhle to spíš zatím hodnotíme jako další „výkřik do tmy“, který si sice své zákazníky najde, ale ve srovnání s prodeji iPadů či Mac Mini to budou jen drobty.
Commodore OS si můžete vyzkoušet sami.
Commodore (AMIGA mini, Commodore OS)