Deep in heatpipe (rozuzlení)
Stejně jako řadu z vás, i nás napadlo, jestli lze v heatpipe nalézt nějakou kapalinu. A protože my jsme zrovna měli po ruce jeden chladič s heatpipou, který bylo možné zničit, jali jsme se to zjišťovat. Prostě jsme trubičku provrtali a poté ještě rozlomili.
Na videu můžete vidět výsledek. Ač to zprvu vypadalo, že tam skutečně nic není, nakonec jsme tam přeci jen nějakou tekutinu našli. Působila podobným dojmem jako voda v topení (konzistencí i puchem).
Jak to vlastně uvnitř takové heatpipe vypadá? Stačí ji trochu rozebrat…
V diskuzi vám to ostatně velice dobře vysvětlil uživatel Damel. Drážky v heatpipe mají na svědomí efekt zvaný kapilární elevace, díky němuž je kapalina schopna v podstatě „téci do kopce“ (kapalina v drážkách vzlíná). Všimněte si také, jak jsou stěny heatpipe tenké – tak málo mědi by samo o sobě mnoho tepla nepřeneslo. Uvnitř námi testované heatpipe se tedy kapalina nacházela, pročež musíme konstatovat, že jste byli v naší tipovací anketě k přitomnosti kapaliny v heatpipe povětšinou skeptičtí ;-).
Anketu jsme uzavřeli shodou okolností přesně v momentě, kdy počet tipujících „nenašli“ byl přesně dvojnásobný oproti tipujícím „našli“. Pozitivnější vývoj hlasování nastal právě v momentě, kdy jste si v diskuzi přečetli poměrně kvalitní příspěvky popisující realitu – tedy realitu takovou, jaká by měla být. Nevylučujeme, že můžete najít i heatpipy bez kapaliny.
Na závěr ještě jedna drobnost: vzpomínáte na náš dávný test „velké a malé Vanessy“? Velkou Vanessu máme stále v redakci, je to jedna velká „heatroura“ a vzhledem k tomu, že její výkon je na dnešní poměry (v porovnání s moderními chladiči) označitelný jako „nic moc“ a s ohledem na skutečnost, že už ji nepotřebujeme, protože neumožňuje montáž na současné moderní sockety, stane se Velká Vanessa dalším adeptem na zkoumání.