ACTA je v EU mrtvá věc, Evropský parlament ji zamítl
Obrázek ukazuje základní data: dohodu ACTA z 682 zavrhlo 478 europoslanců, 39 bylo pro a 165 se zdrželo. Parlament tak vyslyšel žádosti 2,8 miliónu pod peticemi podepsaných občanů a řadu dalších, kteří svůj podpis nepřipojili.
Výsledky hlasování Evropský parlament zatím nezveřejnil, ale pokud máte chuť a náladu, můžete si je rozklíčovat podle barevných teček na obrázku a zasedacího pořádku.
Co bude dál? V průběhu dneška jste si mohli přečíst, že Karel De Gucht, který jakoby měl osobní zájem na tom, aby ACTA byla schválena, hodlá čekat na vyjádření Evropského soudního dvora a pokusí se ACTA znovu protlačit. Předpokládejme, že se mu to nepovede a ACTA je pro Evropu mrtvá záležitost. Teoreticky může ACTA vstoupit v platnost pro ostatní země (Austrálie, Kanada, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Jižní Korea a pochopitelně USA), pokud ji alespoň šest z nich ratifikuje (samozřejmě bude platná jen tam, kde k ratifikaci dojde), ovšem absence EU je v této záležitosti poměrně vážnou trhlinou, takže je spíše pravděpodobnější, že ACTA je zkrátka mrtvou záležitostí.
Samozřejmé ovšem je, že válka není dobojována. Byla vyhrána jedna dílčí bitva, byť poměrně důležitá. Jak už v neděli řekl v pořadu Otázky Václava Moravce předseda Pirátů Ivan Bartoš, zatímco zábavnímu průmyslu stačí vyhrát jednu bitvu, my musíme vyhrávat všechny. O tom, že Spojené státy americké přijdou s další snahou zregulovat internet v rámci boje proti čemukoli, nejspíše nikdo nepochybuje.
K tématu:
- Nedělní vydání pořadu OVM o filmovém pirátství a dnešní hlasování o ACTA v Evropském parlamentu (4. 7. 2012)
- Eurokomisař pro obchod poslal ACTA k Evropskému soudnímu dvoru. Co tím zamýšlí? (23. 2. 2012)
- Dohoda ACTA podepsána, ČR pro, Slovensko proti (26. 1. 2012)
- Rada EU na setkání zemědělců a rybářů schválila podepsání dohody ACTA (21. 12. 2011)