Evropský soud: embeddované video neporušuje copyright!
Evropský soud je velmi významná instituce. Jeho posláním je interpretovat evropské právo, tedy určovat ve sporných případech, jak bude daný právní předpis vykládán. Následně se tohoto výkladu musí držet všechny členské země. Nyní rozhodoval ve věci embeddingu videa na webových stránkách.
Nechť to tedy zazní jasně a nezpochybnitelně: embedding copyrightem chráněného obsahu je legální!
Kausu, nad kterou se výklad zákonů vyjasňoval, přinesl k Evropskému soudu německý soud. Jednalo se o spor mezi společností BestWater International zabývající se filtrací vody a dvěma muži, které pracují jako nezávislí komerční agenti pro konkurenta. Firma BestWater tyto dva muže zažalovala za to, že embeddovali na stránce její propagační video. Toto video bylo k dispozici na YouTube bez svolení společnosti BestWater.
Řešil se tak spor o tom, zdali může být dotyčný člověk trestán za to, že na své stránce embedduje video, které je k dispozici na YouTube.
Evropský soud rozhodl, že embeddování souboru či videa není dle evropského práva porušením copyrightu tvůrce tohoto videa, dokud není toto video pozměněno či nabízeno novému publiku. V tomto případě k pozměnění nedošlo a jelikož video již na YouTube bylo k dispozici, žalovaní jej sami nikam nově nevložili/nenahráli. Výklad soudu je takový, že embedding videa, které je samo o sobě veřejně přístupné, vlastně na povaze zveřejnění díla nic nemění. Ve svém rozhodnutí se opíral o dřívější případ ze Švédska, kde bylo podobně rozhodnutí, že hypertextový odkaz není porušením copyrightu díla, na nějž tento odkaz vede.
Když oba případy sečteme, máme zde v podstatě precedens, který má obrovskou váhu. Evropský soud tak v podstatě též rozhodl, že pokud má vlastník práv k dílu pocit, že někdo porušil jeho práva, není to třetí osoba, která dílo jen embedduje, ale ten, kdo jej publikoval na zdrojovém serveru (v tomto konkrétním případě na YouTube).
Můžeme vést dalekosáhlou debatu, zejména nad případem českého serveru a jeho 16letého provozovatele. Můžeme si povídat o tom, že v USA se embedding standardně tahá po soudech, ale to je nyní již irelevantní. Český mladík měl oplétačky téměř před 4 lety a nejen kvůli embeddingu (ale i kvůli tomu, že na serveru díky reklamě vydělával). Dnešní situace je novým výnosem Evropského soudu jiná. Můžeme vlézt na YouTube, najít tam nejméně 10 hollywoodských filmů, které jistě nebyly uvolněny k veřejnému užití a prostě je zde v tomto článku beztrestně embeddnout. My totiž nevíme a ani nemusíme prověřovat, jak to má ten, kdo je na YouTube publikoval, s právy k užití.
Na druhou stranu se ale mě osobně toto rozhodnutí úplně nelíbí. Ano, rozhodovalo se na úrovni YouTube, ale řekněme, že služba jemu podobná bude kupříkladu na území Ruské federace a budou na ní nejnovější hollywoodské pecky v 1080p. Pak už stačí jen embeddovat, aby se dostaly i mezi lidi z EU a Hollywood s tím nic nenadělá. Nebo možná ano, museli bychom ale přelouskat celý rozsudek, jehož oficiální překlady se podle všeho teprve vyhotovují.
Nicméně s ohledem na výše uvedené mám ale jednu kardinální otázku: jak je sakra možné, že kluci provozující The Pirate Bay byli odsouzeni?