GeForce GTX 670 pod termokamerou
Referenční model GeForce GTX 670 staví na krátkém PCB s neortodoxně řešenou napájecí kaskádou, která byla posunuta z konce karty mezi grafický čip a výstupní konektory. To samozřejmě vyvolalo určitou zvědavost a otázky jak se oproti klasicky řešeným kartám změní distribuce tepla (a vlastně i teplot).
GeForce GTX 680 pod termokamerou
vlevo v klidu / vpravo zátěž
Pro srovnání přikládáme výsledky referenční GeForce GTX 680 (nahoře). Napájecí obvody jsou umístěné klasicky v pravé části karty (zhruba pod sáním chladiče), čemuž odpovídá teplota PCB v těchto místech (88 °C). Místo s 82 °C pak náleží grafickému čipu GK104. Teploty i jejich rozložení odpovídají slušně zpracovaným high-endovým kartám.
Nyní už ke GTX 670:
GeForce GTX 670 pod termokamerou
vlevo v klidu / vpravo zátěž
Už na snímku bez zátěže (vlevo) je patrné, kam byly přesunuté napájecí obvody - v klidu dosahují o pár stupňů více než na GTX 680, v zátěži je rozdíl vyšší, PCB v jejich místě dosahuje 93,5 °C. Teplota jádra je ovšem v pořádku. Čtyři tmavé obdélníčky kolem jádra značí zahřáté paměťové čipy.
Kartu, jejíž napájecí obvody bez přetaktování přesahují 90 °C, příznivcům overclockingu doporučit nemůžeme. Poohlédněte se raději mezi nereferenčními modely, které nabízejí lepší chladiče i velká (klasicky řešená) PCB. Jejich přehled vám přineseme v nejbližší době.
Výsledek můžete srovnat s termosnímky ve článku: