Google zavedl uživatelské filtrování výsledků hledání
Odpověď na první otázku je prostá. Jednak musíte být do Google přihlášení, aby Google věděl, že jste to vy, kdo si výsledky vyhledávání sám filtruje (šlo by to sice podle cookies, ale pak pochopitelně hrozí, že např. nepatřičně ovlivníte vyhledávání v internetových kavárnách). Následně si blokujete výsledky vyhledávání podle domény.
Jak poznáte, že se vám výsledek vyhledávání nelíbí, když jste jej neviděli? To nepoznáte, musíte se na něj nejdříve podívat. Pokud se poté vrátíte zpět na výsledky vyhledávání, Google vám u odkazu, který jste právě navštívili, nabídne možnost zablokování jeho domény ve vašich výsledcích hledání. V našem případě se pokusíme zablokovat celou doménu facebook.com (třeba proto, že nás opravdu informace o hledaných věcech na facebooku nezajímají).
Výsledek hledání, který zablokujeme, krátce „buchne“…
… a pak se místo něj zobrazí informace o zablokování, kterou zde máte ihned možnost zrušit.
Sami zjistíte, že pokud dáte vyhledat totéž, výsledky na facebooku už neuvidíte.
Odkaz na Facebook vám Google nenabídne dokonce ani tehdy, když si dáte vyhledat facebook ;-). To už se ale objeví informace, že tři výsledky vyhledávání byly zablokovány na vaši žádost a nabídne vám možnost se podívat do správy toho, co si blokujete.
Zde máte možnost blokování zrušit. Pokud nevíte, jak se do tohoto nastavení dostat (zatím je docela obtížné to na Googlu najít, poslouží vám odkaz
Asi nemusíme připomínat, že toto zatím funguje pouze při práci na Google.com, nikoli na Google.cz (jako spousta novinek, které Google implementuje). Ptáte se, co tím Google sleduje? Inu, kromě zvyšování uživatelského komfortu, který bývá typicky zástěrkou pro zlepšení vlastních služeb, se takto může Google snadno dozvědět, co za výsledky vyhledávání se lidem vysloveně nelíbí. Je to jen domněnka, ale na základě dřívějšího sledování toho, jak se Google vyhledávač chová, můžeme odhadnout, že na základě např. častého blokování některé domény pak Google časem posune výsledky vyhledávání, které na ni směřují, o něco níže (nebo na další strany).