Microsoft se zamotal do patentů na VPN a má platit $106 miliónů
Microsoft tradičně tvrdí, že kýžené patenty jsou neplatné a že je tedy žádné produkty Microsoftu neporušují. Právní tým VirnetXu však u soudu ukázal, že Microsoft jen používá stejnou taktiku, jako v mnohých jiných případech. Microsoft prý tvrdí, že patent je neplatný, protože jde o zřejmé a jasné principy, nic inovativního (v anglické právní hantýrce se používá jednoduchý termín „obvious“). Jenže sám se pokusil tyto principy používané v jeho Office Live Communicatoru patentovat a patentový úřad to zamítl právě s odkazem na jeden z patentů VirnetX Holdingu. Microsoft tedy prý o porušování nejen věděl, ale zároveň snahou užité metody si patentovat popřel, že by šlo o zřejmé principy.
Pokud bychom se Microsoftu chtěli zastat, jistě by se dalo poukázat na takovou pokřivenost patentového práva, která hráče na trhu v podstatě nutí pokoušet se patentovat si i zřejmé a očividné věci dříve, než to udělá někdo jiný a bude je pak chtít oškubat. I to mohla být snaha Microsoftu, jenže narazil na firmu, která už si tu (podle Microsoftu) „zřejmou“ věc patentovala. Microsoft se již nechal slyšet, že se odvolá, takže se dá říci, že spor je vlastně na konci začátku.
Jinak VirnetX Holding je klasická firma živící se prodejem licencí na patentované technologie právě kolem zabezpečené komunikace na internetu, má v držení 12 patentů v USA (většinu koupila od SAIC), 8 mezinárodních a několik dalších jich čeká na schválení. Microsoft je přesvědčen, že firma byla založena jen proto, aby zažalovala Microsoft a vysoudila nějaké peníze.