Vyrobte si vlastní rychlou USB 3.0 flešku z mSATA SSD
Kapitoly článků
Asi si vzpomínáte na můj test 32GB USB 3.0 flešky Kingston DT Workspace, kterou Kingston uvedl coby jednu z flešek certifikovaných pro funkci Windows To Go. Tenkrát jsem tuto flešku, která je fakticky SandForce-based SSDčkem zabaleným v hezkém malém USB 3.0 flash provedení, shledal příliš drahou s tím, že z dostupných komponent by se dala postavit levnější, stejně funkční a nejspíše i rychlejší alternativa, která by postrádala pouze certifikaci pro Windows To Go, což by ale vůbec nevadilo, protože ta certifikace je jako taková nepotřebná. Důležité je, aby se fleška tvářila nikoli jako výměnné médium, ale jako pevný disk, jinak se na tom s Windows pracuje špatně, protože Windowsy jsou v tomhle ohledu hloupé (a ne, není to bug, je to vlastnost ;-). Toho se s interním diskem v externím boxíku obvykle dosahuje tak nějak automaticky.
Protože jsem chtěl mít své řešení pokud možno co nejmenší, zvolil jsem jako platformu mSATA SSD kartičku. Na rozměry klasické flešky se samozřejmě nejsem schopen dostat, to bych je musel vyrábět a skončil bych asi u něčeho podobného, jako udělal Kingston (a někteří další výrobci). Tohle řešení prostě patří do kategorie DIY a tedy se musí jednat o relativně jednoduchou záležitost.
Situaci krapítko zkomplikoval fakt, že se u nás nedá sehnat malý hezký externí USB 3.0 boxík na mSATA kartičku. Musel jsem se tedy po něm poohlédnout v zahraničí. Zde celkem dobře posloužil web DealeXtreme neboli dx.com, kde jsem našel za (pro mě) obstojný peníz externí mSATA-USB 3.0 boxík, tenkrát za $15,30 (tehdejší přepočet 311 Kč, doprava byla tradičně zdarma).
Coby SSD jsem nezvolil nic levnějšího než mSATA kartičku ADATA SP310 s kapacitou 32 GB. Tu jsem koupil klasicky u nás (pro případ snazší reklamace), vyšla mě tehdy na 901 Kč. Suma sumárum stála tedy tato „fleška“ lehce přes 12 stovek a nějak výrazně by se to nelišilo ani nyní. Když to srovnáte s cenou 19 stovek za Kingston DT Workspace se stejnou kapacitou, tak se jedná o celkem zajímavou úsporu. Peněz, nikoli místa, protože toho moje vlastní fleška zabírá samozřejmě více. A není tak elegantní, má to prostě kablík, což ovšem může být někdy zase výhoda, protože to nezabere víc jak jeden USB 3.0 port (zatímco tlustá fleška může leckde překážet, ale to je kosmetický detail).
Na další stranách si představíme obě hlavní součásti a pak se podíváme i na ten výkon, jestli to nakonec nebude i v tomto ohledu lepší než zmíněný Kingston. Kdyby to bylo z klasického SSD, určitě by to bylo lepší, ale tohle je mSATA a tam je možné, že to tak slavné nebude. Přeci jen je tato kartička primárně určena jen pro technologii Intel Smart Response.