Na Windows 10 nefungují hry s ochranami SafeDisc a SecuROM
Jak už tak bývá občasným jevem, bit není pirát, ale platící zákazník. Pokud jste si před lety upirátili řekněme BioShock, tak jste v pohodě. Pokud jste si jej za X set Kč ale koupili a s oblibou jej občas hrajete, tak neupgradujte na Windows 10. Microsoft totiž říká velké sorry, ale na Windows 10 aplikace s těmito ochranami jsou blokovány, a to z bezpečnostních důvodů.
Asi netřeba připomínat, že tyhle ochrany vždy byly „jedna velká prasárna“, která používala techniky až nepřátelské vůči systému, takže kupříkladu SecuROM svého času blbnul ve Windows Vista či kolidoval s populárním Process Explorerem od Sysinternals (které koupil Microsoft). Přitom ani nešlo o spolehlivé ochrany, jelikož SecuROM občas nepoznal, že v mechanice je originální disk s hrou a na rovinu: schopnost kopírování herních disků s těmito ochranami byly i součástí našich recenzí vypalovaček, protože morální právo na záložní kopii instalačního média prostě nemůže zpochybnit žádná bezzubá ochrana. A stejně se životnost ochran u her počítala s bídou na dny, ne-li hodiny.
Člověk by až zvolal „díky bohu za Steam“, protože zejména díky němu se postupem doby přestalo tohle téma vynořovat. Před mnoha lety se otravnost nutnosti mít disk se hrou v mechanice řešila pomocí Daemon Tools či 120% Alcoholu, dnes máme systémy digitální distribuce. A Windows 10 nyní uzavírají tuto historickou éru plnou nepříjemné pachutě. Pachutě, která byla nahrazena jinou, mírnější a pro mnohé lenochy, kteří neradi žonglují s 12cm kotoučky, snesitelnější.
Bylo by ale hezké, kdyby se vydavatelé her, kteří na média cpali tyhle ochrany, se chytli za nos a pro každou jednu z nich vydali bezplatný no-CD patch. To čistě pro ty mezi námi, kteří mají legální Windows 10 a legální hry, aby nemuseli lovit cracky v pofidérních hlubinách temných částí internetů.