Netflix o 4k videu, HDR a budoucnosti
Takže se připravme mimo jiné na novou nálepku na prodávaných TV: „Recommended for Netflix“.
HDR zavádí Netflix z podobného důvodu jako Ultra HD Blu-ray: širší dynamický jasový rozsah scény působí daleko lépe a více vtáhne diváka do děje. A škarohlíd by jistě dodal: nejsou na to potřeba otravné brýle jako na 3D a člověku se z toho nedělá špatně. HDR v podání Netflixu není nějaký nově použitý starý buzzword, ale heslo, který uvádí do světa streamovaného videa lépe podané tmavé a světlé části obrazu. Pro své použití ale vyžaduje jak patřičně technicky realizovaný záznam, tak patřičně vybavenou TV, v dnešní době tedy (pochopitelně vedle třeba OLED) LCD TV s local-dimmingem, tedy dílčím řízením jasu jednotlivých částí obrazu.
HDR bude nabízeno jako nadstavbový stream. Podle aktuálních informací je standardní 4k video na Netflixu streamováno rychlostí zhruba 15,6 Mbit/s, HDR 4k verze pojede v 18 Mbit/s. Komprese samozřejmě H.265, ale přiznejme si, že to číslo je extrémně nízké: vždyť Ultra HD Blu-ray používá též H.265 a počítá s datovým tokem až 100 MBit/s, což je víceméně adekvátní stávajícímu datovému toku pro H.264 a FullHD Blu-ray disky. Netflix tak umí nějakou úžasnou magii s H.265, nebo to zavání viditelně nižší kvalitou (při přímém porovnání) - datový tok je pouhých 18 % toho, co nabídne Ultra HD Blu-ray. Dovolím si v tomto kontextu osobní poznámku pro ty z váš, kteří se vyjadřovali nelibě o tom, že Ultra HD Blu-ray (který se mě osobně velmi líbí) je zastaralá až mrtvá technologie, když tu máme právě ono streamování: toto, tedy ani ne pětinový datový tok je současná/budoucí realita na přední streamovací službě.
Netflix také jedná s dalšími partnery na nějakém společném standardu pro HDR produkci, mimo jiné se Sony. Aktuálně jsou totiž ve výhledu dva odlišné standardy, prvním je Dolby Vision a druhý právě peče ve svých dílnách nedávno zformovaná UHD Alliance. Rozdíl je v tom, že zatímco Dolby Vision počítá s jasem až 4 000 cd/m² pro nejjasnější části scény (připomenu: Ultra HD Blu-ray počítá s 1 až 10 tisíc cd/m²), UHD Alliance míří níže, pouze na 1 000 až 1 500 cd/m² - stále je to ale několikanásobně více, než nabízí současný běžný Blu-ray. Každopádně Dolby Vision bude draží na implementaci v TV, takže čekejme, že bude spíše doménou vyšších modelů, zatímco nižší budou připraveny na menší jasový rozsah, resp. obecně na kvalitu typu HDR 4k streamů Netflixu a jiných.
Je potvrzeno, že HDR 4k Netflix budou zvládat televizory značek LG, Samsung a Sony (a další se jistě připojí). Netflix v tuto chvíli začíná se třetí sezónou svého největšího taháku, seriálu House of Cards s Kevinem Spaceym a Robin Wrightovou. Vedle toho ale zkoumá možnosti, jak do HDR 4k převést starší díla a také nasazení Rec2020, což je barevný prostor Ultra HD Bluray.
Kromě HDR také pracuje na HFR, nicméně v současnost je katalog děl dostupných ve vyšším (dvojnásobném) počtu snímků za sekundu tak omezený, že je to spíš ve stádiu zvažování / příprav. Jsou tu tři díly neskutečně natahované kaše Petera Jacksona a také víme, že filmy Avatar 2 až 4 budou také produkovány v HFR, ale to je v tuto chvíli vše. Takže uvidíme možná příští rok na CESu 2016, jestli se toto někam pohne.
A nakonec Netflix připravuje nová uživatelská rozhraní jak pro mobilní přístroje a TV, tak pro PC. Uvidíme ještě letos.