„Řekněte to ocasem“ aneb Buďme kawaii!
V redakci jsme se nejprve téměř jednohlasně shodli na tom, že koncept „hraček“ tohoto druhu je trošku za hranicí našeho chápání. Naštěstí (i když ostatní říkají spíše „naneštěstí“ ;) se mezi námi vyskytuje onen pověstný „jednooký král mezi slepými“, takže se pokusíme vám to trošku víc objasnit.
Pokud společnost Neurowear neznáte, uvedeme vás ve stručnosti do situace: Loni tato firma uvedla bílé chlupaté uši s názvem „Necomimi“, které po uchycení na hlavu reagovaly podle nálad majitele (typicky asi spíše majitelky), a to na bázi snímání mozkových vln (odtud pochází i název výrobce). Produkt byl velmi úspěšný, takže se Neurowear rozhodl doplnit uši dalším prvkem. Na Tokyo Game Show 2012 předvedl chlupatý bílý ocas Shippo, který se – rovněž na základě uživatelčiny nálady – různě intenzivně vrtí a prostřednictvím smartphonu dokonce sdílí příslušné nálady na Facebooku spolu s lokací.
Zní vám to šíleně? Leze vám na jazyk dědečkovský povzdech „Kam ten svět spěje?“
Nemusíte se děsit, tímto směrem spěje pravděpodobně jen Japonsko, nicméně tato jeho zvláštní odlišnost má jednak svůj důvod a v neposlední řadě je jí nemalá část zbytku světa fascinována (v pozitivním slova smyslu). V japonské společnosti je totiž velmi striktní společenské chování, takže tyto gadgety mají veliký úspěch. Umožnují teenagerům alespoň minimálně překročit společenské naprogramování a užít si „volnosti“ ve skupinových aktivitách s opačným pohlavím. Mimochodem podle oblíbenosti v Japonsku je zjevné, že velká většina japonců dává přednost „plně vyvinuté partnerce“ s „miminkovským syndromem“, tzv kawaii*). Dodejme, že plnoletost je zde ve 20 letech, ale vdávat se dívky mohou už od 16 (a chlapci od 18, v obou případech se souhlasem rodičů, jinak také až od 20).
*) kawaii – styl je postaven na kreslené postavičce Hello Kitty (ハローキティ, Harō Kiti), která „je tak ošklivá, až je krásná“. Stěžejním znakem je její červená mašle. Cílová skupina v ČR: holčičky od 5 do 12 let (v Japonsku bude ten rozsah trochu větší ;-). „Roztomilost“ si tak lze snadno koupit pořízením výrazného kawaii doplňku. V ČR by ekvivalentem byly asi berušky do vlasů, případně s culíky.
Autor těchto hraček je pravděpodně velkým otaku japonské mangy (seriálu) InuYasha (犬夜叉), a nebo využívá jeho kultovnosti. Přestože „ouška“ lze nalézt téměř na každém rohu japonského kresleného stylu manga (případně jeho rozpohybované verze anime), u ocasu Shippo zřejmě nebude o původu pochyb. Shippō (七宝) se totiž jmenuje dětský liščí démon ze jmenovaného seriálu a v překladu jeho jméno znamená Sedm pokladů.
Bílé chlupaté uši Necomimi tak klidně mohou rovněž pocházet právě od hlavního hrdiny seriálu InuYasha, stejnojmenného polovičního psího démona (Inu je japonsky pes), a to i přes skutečnost, že neko (猫) je japonsky kočka a mimi (耳) je ucho (běžný japonský pes jako třeba Akita Inu nebo Shiba Inu je špicovitého typu, takže má špičaté uši podobně jako kočka, proto i InuYasha má špičaté uši). Nicméně je to tak na 50 % ;).