OCZ zbankrotovala, převezme ji Toshiba
Nad depozitními účty společnosti drží kontrolu investor firmy Hercules Technology Growth Capital (jde účty u bank Silicon Valley Bank a Wells Fargo Bank). Ten přestal definitivně být spokojen s finančními výsledky OCZ a tak doslova zavřel kohoutek a „ne-zrovna-zdravá“ OCZ přestala mít finance na provoz.
Konečná to ale není s vyplakanýma očima, firma již před časem obdržela nabídku od japonské Toshiby na převzetí doslova všeho. Jak známo, Toshiba je lídrem vývoje a výroby NAND flash pamětí, ale na běžném trhu se SSD nemá tak výraznou pozici jako OCZ. Toto spojení by tedy rozhodně dávalo smysl. Již také dříve proběhla potřebná jednání a pokud celou věc schválí akcionáři, resp. regulační úřady, může se nám tady zrodit silný hráč, ještě silnější, než jakým Toshiba dosud byla.
Toshiba ale musí zaručit, že bude pokračovat v uzavřených obchodech a nevyhází zaměstnance. Její nabídku již předběžně schválil insolvenční soud jako nejvyšší a nejlepší za daných podmínek stanovených v rámci aukce pod platnými zákony USA. Vše je ale ještě potřeba formálně stvrdit, Toshiba musí vyhotovit finální verzi nabídky a pak teprve OCZ zamíří pod křídla bankrotu.
Zvědavi budeme na dvě věci: jak se podaří uspokojit dosavadní akcionáře, z jejichž akcií OCZ jsou nyní téměř bezcenné kusy papíru (ale to je holt riziko podnikání, resp. investování do akcií) a jak budou pokračovat stávající i připravované produkty OCZ na poli SSD, ať již řadiče z dílen bývalého Indilinxu, nebo samotná SSD (Agility, Vertex, Vector, …).
Firmě zlomil vaz předchozí ředitel Ryan Pettersen, který hospodařil s elegancí slona v porcelánu a kromě toho nadělal neskutečný chaos v účetnictví firmy. Zkrátka takový další Hector Ruiz. OCZ se z toho nevyhrabala a v sílící konkurenci na trhu SSD i z toho důvodu tedy neuspěla, resp. nedokázala generovat takové zisky, aby nebyla závislá na bankovních úvěrech.