Opera 33 přináší Turbo 2 a podporu kodeků na Linuxu
Když Opera přešla z HTML jádra Presto na WebKit → Blink, s čímž se současně pojilo značné ořezání funkcionality, bylo jí vyčítáno, že se vlastně nijak zásadně nebude lišit od Chrome či Chromia. Právě Chromium je projekt, se kterým tvůrci verzi 33 v tiskové zprávě porovnávají, když dodávají, že třiatřicítka přichází s optimalizacemi snižujícími hardwarovou náročnost prohlížeče, mimo jiné z hlediska spotřeby paměti (podrobnosti na blogu Bruce Lawsona z Opery).
Z dalších věcí, kterými tým Opery do jádra Blink / prohlížeče Chromium přispěl, je kupříkladu způsob jakým jsou zobrazovány stránky s vícesloupcovým designem a také vylepšení výkonu aplikace při zpracování stylů. Opera je také součást Blink/Chromium v oblastech týkajících se bezpečnosti.
Opera 33 přináší novou generaci komprese Turbo 2 s podporou videa. Linuxová verze podporuje proprietární kodeky ve Web Audio API.
Jistě netřeba připomínat, že jádro Blink i prohlížeč Chromium - „generická implementace“ stojící na Blinku - jsou open-source projekty. Takže cokoli čím přispějí tvůrci projektů (včetně Opery, ale nejen z ní), je volně světu k dispozici. Pro mě osobně je tohle lepší varianta než „uzavřené písečkování“ kolem Presto a dalších dílčích projektů. Ano, snižuje to rozmanitost světa, ale v mnoha ohledech jej celkově zlepšuje. Nijak ale tímto nekomentuji rozsah funkcionality Opery po verzi 12.x versus verze 15 a vyšších.
- Ke stažení: Opera pro počítače