Piráti se připojují k internetové stávce proti cenzuře
Kapitoly článků
Tisíce webů budou na protest proti SOPA (Stop Online Piracy Act) [2] a PIPA (Protect „Intellectual Property“ Act) [3] mimo provoz. Do protestu se zapojí Wikipedia, internetoví giganti Reddit, Mozilla i Pirátské strany na celém světě.
Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb.
Jedná se především o:
- Konec ochrany „bezpečného přístavu“ - provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.
- Státem nařízená cenzura - SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat. Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova.
- Zabavování domén - v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují).
Česká pirátská strana se do stávky zapojí z několika důvodů:
- Chceme podpořit s Pirátské strany v USA, kteří se protestu účastní, a upozornit na globální dopad legislativy (bojujeme proti škodlivé obchodně trestní dohodě ACTA [8]).
- Protože v USA leží podstatná část internetové infrastruktury (servery i služby) - nemůžeme předstírat, že na nás změna tamních zákonů nebude mít faktický a právní dopad.
- Protože zákony typu SOPA a PIPA se nyní objevují na celém světě. Španělsko zavedlo cenzuru Internetu v lednu [4], ve Francii platí digitální gilotina HADOPI a její třikrát a dost [5], Nizozemsko začalo 11. ledna blokovat The Pirate Bay [6] a čeští Piráti museli během jediného roku zastavovat cenzurní snahy dokonce dvakrát [7] (dva velmi podobné návrhy přišly z dílny TOP 09 a VV).
„Wikipedisté z celého světa dnes vyjádřili svůj nesouhlas s touto zničující legislativou,“ říká Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie. „Je to mimořádná akce, do které se naše komunita pustila, a ačkoli litujeme každé sekundy, kdy bude Wikipedie nedostupná, jednoduše nemůžeme ignorovat, že SOPA a PIPA ohrožují svobodu slova v USA i jinde a zavádějí odstrašující precedent cenzury Internetu pro celý svět.“ [9]
Vedoucí zahraničního odboru Pirátské strany, Tomáš Vymazal, vyzývá všechny české weby, aby se do protestu zapojily: „Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém západě. Připojme se ke stávce proti SOPA a PIPA.“
[1] Stávka proti SOPA a PIPA - http://sopastrike.com/
[2] SOPA - http://cs.wikipedia.org/wiki/Stop_Online_Piracy_Act
[3] PIPA - http://en.wikipedia.org/wiki/PROTECT_IP_Act
[4] Cenzura Španělsko - http://piratskenoviny.cz/?c_id=33517
[5] HADOPI - http://en.wikipedia.org/wiki/HADOPI_law
[6] Piratebay - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pirate_Bay#Netherlands
[7] Internet bez cenzury - http://www.internetbezcenzury.cz/
[8] ACTA - http://piratskenoviny.cz/?c_id=33494
[9] Tisková zpráva Wikimedia Foundation - http://wikimediafoundation.org/wiki/Press_releases/English_Wikipedia_to_go_dark