Projekt GNU slaví 30 let, změnil svět k lepšímu
Projekt, jehož název je rekurzivním akronymem - GNU's Not Unix! - se zrodil z frustrace a odhodlání jednoho muže. RMS kvůli jeho založení dokonce odešel z „teplého místečka“ v laboratoři umělé inteligence na MIT (a později se dopracoval díky GNU a FSF k více než desítce čestných doktorátů a několika čestným profesurám).
Cílem GNU bylo a je vytvořit kompletní, plně svobodný operační systém se vším všudy. To se povedlo napůl, ale vůbec to nevadí. Prakticky vše potřebné pro kompletní systém včetně všech základních nástrojů, totiž projekt GNU světu opravdu dal, jen jeho vlastní kernel (jádro operačního systému) se prakticky nepoužívá. Mikrokernel GNU Mach totiž ustoupil daleko úspěšnějšímu projektu finského studenta Linuse Torvaldse. A právě proto bychom všechny linuxové distribuce neměli označovat jen jako například Slackware Linux, nebo dokonce jen Ubuntu či Mageia, ale plným jménem, které nese jak označení distribuce, tak i systémových nástrojů a jádra, tedy například Debian GNU/Linux.
Dnes zde nebudu nijak přehnaně RMS nebo projekt GNU adorovat, bylo by to zbytečné. Postačí prosté konstatování faktu: neexistuje mezi vám nikdo, kdo by každý den ve svém běžném životě nebenefitoval z projektu GNU či třeba konkrétně licence GPLv2 nebo založení nadace Free Software Foundation. Richard Stallman rozhodně změnil svět k lepšímu a ač jde pro mnohé spíše o „úsměvného fanatika“, posledních 30 let, ale i aktuální vývoj kolem NSA, jasně ukázaly, že cesta, na kterou se vydal, byla lidstvu prospěšná.
Takže díky Richarde (a spol.) a přejeme hodně štěstí do dalších let!