Opravujeme monitor: Samsung SyncMaster 203B
Kapitoly článků
Pojem zárukové inženýrství jsem už kdysi odhalil v článku zabývajícím se kurvítky v enterpris. Monitory jsou snad ale ještě typičtějším zástupcem zárukového inženýrství jak záložní zdroje. Nejjednodušším a nejpoužívanějším kurvítkem jsou samozřejmě opět elektrolytické kondenzátory (ale existují i monitory, které jsou na houby tak nějak celé, například BenQ FP737). Nejsem si vědom toho, že bych snad kdy viděl LCD s kvalitními kondenzátory, ačkoli nepopírám, že existují… e UPS
„Střílení trablů“ aneb identifikujeme problém
Běžným problémem, resp. oblastí, kde se problémy nejčastěji objevují, jsou invertory pro podsvícení. Zde občas dojde k samovolnému proražení transformátoru, tranzistorů, nebo se prostě jen udělá vyšší proudová špička a spálí pojistku. Asi tak v 80 % případů jsou ale původcem opět kondenzátory, které tím, jak přestanou filtrovat, zvýší zátěž trazistorů a ty buď shoří, nebo proudovými špičkami zničí pojistku. Toto je tak 90 % problémů s monitory, (h)různé případy podivného vypínání/restartování za chodu a podobně rozebírat nebudu, zde zatím nemám moc velkou úspěšnost ve zjišťování příčin závady… A u věcí jako rozbité LCD panely není moc o čem mluvit, to se mění kus za kus.
Typické a tedy obvykle poměrně jednoduše opravitelné problémy monitorů jsou konkrétně tyto:
- blikání obrazu/podsvícení
- vlnění podsvícení
- samovolné restarty při spuštění/funkci a/nebo nutné restarty než se obraz „chytí“
- žádný obraz (lze vidět při posvícení baterkou), svítí LED na panelu
- „2 seconds to black“ (obraz naběhne a zase zmizí)
- úplné mrtvo
První tři body jsou obvykle "předznamením" posledních dvou. Pokud se vám to tedy právě děje, nenechte to tak a nemačkejte spínač deset minut jak trubky, ale řešte to rovnou, než se toho odpálí víc. Jedná se zatím pouze o problematické kondenzátory, jakmile ale zátěž pojistky a/nebo tranzistorů překročí určité meze, naskočí černota.
Pokud je problém v pojistce k invertoru, monitor se tváří funkčně (svítí dioda) a není vidět obraz (podsvícení nemá proud). Pokud se odpálí jeden či více tranzistorů invertoru (zde záleží na tom, jakou ochranu má zdroj implementovánu), může jít do ochranného režimu rovnou (většinou FSP) a pak nevidíte nic. Případně reaguje na přetížení vzniklé zvýšeným odběrem vadného tranzistoru (obvykle umře jen jeden z několika kusů) se zpožděním, pak monitor periodicky nabíhá a zase se kompletně vypíná, vše rychle, obvykle zhruba v periodě dvě sekundy.
Samsung SyncMaster 203B
Tento kousek, vyráběný (mj.) na Slovensku, je už skoro pravidelným pacientem. Zhruba po čtyřech až pěti letech (občas ale vydrží i déle, záleží na četnosti užívání) "vyplivnou" kondenzátory a podsvícení začne dostávat epileptické záchvaty, jak je vidět na videu (pokud je tedy na videjku natáčeným v noci na historický Lumix FZ4 vůbec něco vidět :D).
Pokud se to nechá delší dobu, tak dojde obvykle k přepálení pojistky. Monitor není ani na dnešní dobu k zahození na kancelářskou práci (jinam se už moc nehodí kvůli vysoké odezvě), jedná se o klasické TNko založené na amorfním křemíku. Nabízí rozlišení 1400×1050 v klasickém (a dle mého názoru nejlepším) formátu 4:3, D-Sub i DVI vstup a k tomu nohu s pivotem.
Štítek říká poměrně jasně, že pacientovi táhne na šest let a pochází právě ze slovenské továrny.