SATA-IO pracuje na mSATA specifikaci, Toshiba uvádí mSATA SSD
Poněkud nyní nevíme, jak to vlastně obě společnosti (SATA-IO a Toshiba) myslí. To, co vidíme na obrázku s popiskem „mini-SATA (mSATA)“, prostě je mini PCI Express karta. Stačí si ji porovnat např. s ATI Theater HD 750 z června:
Trochu jinak sice vypadá zapojení jednotlivých pinů na samotné kartě, ale stejný „form factor“ tu prostě je a nás by zajímalo, zda jsou obě rozhraní nějak navzájem kompatibilní, anebo pokud ne, jak zabránit zasunutí mSATA karty do mini PCIe konektoru a naopak. Pokud by byla obě rozhraní kompatibilní, pak se mSATA v podstatě rovná PCIe ×1 a na každé kartičce by tedy musel být i patřičný řadič (což je ale i tak, protože něco musí SATA spojit se samotnými flash čipy). Nezajímavá není ani zmínka SATA-IO o tom, že mSATA má podporovat rychlosti 1,5 a 3 Gbit/s, přitom zrovna u SSD, pro něž je primárně mSATA vytvářeno, by člověk čekal už přípravu na 6Gbit/s SATA, protože SSD narozdíl od pevných disků tento rychlostní potenciál do budoucna mají (přinejmenším se dá říci, že SSD zrychlují výrazně svižnějším tempem než HDD). Nicméně není od věci zmínit, že propustnost PCI Express ×1 je 250 MB/s v každém směru, u PCIe druhé generace pak 500 MB/s.
V případě Toshiby však budeme prozatím hovořit o rychlostech podstatně nižších. Pro čtení je to 180 MB/s a pro zápis 70 MB/s, to hovoříme o sekvenčním přístupu a tedy největší možné datové propustnosti. S hodnotou IOPS, nebo alespoň přístupovou dobou se Toshiba bohužel nechlubí. Pozoruhodné jsou také kapacity, v jakých bude Toshiba oba produkty (SATA Half-slim SSD i mSATA SSD) dodávat: 30 a 62 GB. Spotřeba má být typicky 1,3 W při čtení a 1,8 W při zápisu, během nečinnosti pak jen 65 mW. Střední doba mezi poruchami byla stanovena na milión hodin, hmotnost zhruba 9 g.
|
A pokud jde o dostupnost, počítá se s velkovýrobou v průběhu října, takže někdy poté se můžete začít poohlížet po notebookách a netbookách s těmito moduly.