Sigma SD1 překvapuje oficiální cenou
Popravdě, po jejím přečtení jsem nejprve kontroloval aktuální datum a poté jsme v redakci vzpomínali, zda snad 20. květen není v Japonsku obdobou našeho 1. dubna. Není.
- oficiální cena: $9 700 pro USA / £6 199,99 pro Velkou Británii (~175 000 Kč)
- oficiální dostupnost: červen (jún) 2011
Příslib konkurenceschopné ceny, který dával CEO Sigmy po loňské Photokině, se rozplynul doslova jako pára nad hrncem a namísto alternativy k produktům, jakým je například Canon EOS 7D, přistoupila Sigma k rekategorizaci. SD1 je nyní prezentována jako „levná“ alternativa ke středoformátům. V tuto chvíli není jasné, co výrobce k takovému kroku vedlo - snad do toho trochu světla vnesou recenze. Jen těžko si ale lze představit kvalitu výstupů, která by překvapila i samotného výrobce mírou adekvátní šestinásobnému navýšení ceny.
Bude lepší se vyhnout unáhleným závěrům a s hodnocením cenové pozice počkat. I kdybychom ale vzali v potaz nadsazení oficiální ceny (která oproti reálné bývá u Sigmy o desítky procent výš) a stejně typický propad cen během prvního roku prodeje, jsme stále minimálně na trojnásobku původně očekávané sumy a to je pro drtivou většinu uživatelů neakceptovatelné.
Zajímavá je spekulace související s důsledky tsunami v Japonsku. Sigma prokazatelně přišla o část výbavy svých továren, na druhou stranu prohlásila, že žádný z chystaných produktů nebude v důsledku katastrofy odkládat. Můžeme sice připustit, že výrobce přišel o výbavu, podstatnou část hotových komponent a na vydání zůstal jen omezený počet kusů, ale řešení problému tak výrazným zásahem do cenové politiky není zrovna obvyklý postup.
Pojďme si tedy alespoň připomenout specifikace:
- 46 MPix (4 800 × 3 200 × 3 vrstvy, 15,3 MPix pro zelenou, 15,3 MPix pro modrou, 15,3 MPix pro červenou)
- Foveon X3 CMOS snímač
- crop 1,5× jako Nikon a Pentax (všechny tři dosavadní generace DSLR Fovenu měly specifický crop 1,7×)
- hořčíková konstrukce, bajonet chráněný proti vodě a prachu
- 2× TRUE-II procesor
- CompactFlash karty (CF type I s podporou UDMA6)
- Sigma SA bajonet (stávající vlastní bajonet mechanicky blízký Pentaxu a elektronicky Canonu)
- ISO100-6400 (nativní ISO zvýšeno na dvojnásobek)
- pentaprizmatický hledáček (pokrytí 98% horizontálně / vertikálně, 0,95× zvětšení)
- buffer pro 7 snímků v plném rozlišení, 14 snímků v nižších rozlišeních
- 5 FPS sekvenční snímání v plném rozlišení (6 FPS v nižších rozlišeních)
- rychlost závěrky 1/8000 - 30 sekund (v rozšířeném bulb režimu až 2 minuty)
- kompenzace expozice ±3 EV (po třetinách)
- 3” LCD (TFT, 460 000 bodů)
- 700 g (pouze tělo bez karty a baterie)
Kompletní specifikace jsou k dispozici na oficiální stránce (která je ale v tuto chvíli přetížená), případně na japonském webu. Galerie snímků vlastní mirror bohužel nemá, prozatím vemte za vděk výběrem v galerii na konci článku.
Sigma DP2x
![Sigma DP2x předek Sigma DP2x předek](/data/images/67053.jpg)
Krom zrcadlovky SD1 dnes Sigma vydala ještě novou verzi „velkoformátového“ kompaktu DP2x. Stejně jako již vydaný DP1x (nebo zrcadlovka SD15) přidává oproti svým předchůdcům tzv. analog front-end (AFE). AFE funguje jako analogový předzesilovač signálu z CMOS snímače. Na rozdíl od starších modelů už nejsou vyšší hodnoty ISO implementovány softwarově (softwarovým zesílením již digitalizovaných dat), ale analogovým zesílením ještě před samotnou digitalizací. Výhoda spočívá v lepší barevné věrnosti a mírně sníženém šumu především při ISO400 a výš. Druhou z výrazných změn je rychlejší autofocus.
![Sigma DP2x LCD Sigma DP2x LCD](/data/images/67054.jpg)