Komercializace vesmíru pokračuje: SpaceX Falcon 9 míří k ISS, modul Dragon se s ní spojí v pátek
Druhý start se povedl až napodruhé, první pokus zastavila automatika vteřinu před startem (palubní počítač detekoval vyšší než limitní tlak ve spalovací komoře motoru #5 daný vadným ventilem), nicméně včerejší start již vyšel na jedničku a Falcon 9 je tak opět o kus blíže ke svému cíli: dopravě kapsle Dragon, která bude zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), do vesmíru.
Start proběhl z Mysu Canaveral na Floridě, jak jinak. V tuto chvíli mají ve SpaceX velký důvod k oslavě: kapsle Dragon je na orbitě, solární panely se rozvinuly a pracují. Pokud vše půjde i nadále hladce, tak se Dragon v pátek spojí s ISS a začne nová éra kosmických letů: soukromé společnosti létající k ISS.
Program Falcon 9/Dragon je víceméně důsledkem škrtů v rozpočtu NASA, které vyústily v zaříznutí či odklady misí jako lety posádek na Měsíc, Mars, ukončení programu Space Shuttle či právě přerušení projektů pro návratovou kabinu pro ISS a jiné. Již před delší dobou americký prezident Barrack Obama vyzval soukromý sektor, aby se na vesmírných projektech podílel a nyní si tedy může „odfajfkovat“ jednu položku.
Pokud se mise SpaceX podaří, pak si firma zajistí lukrativní kontrakt u NASA v hodnotě 1,6 miliardy dolarů na celkem 12 letů s nákladem k ISS. Falcon 9 s Dragonem dokáží na nízkou zemskou orbitu dopravit 6 tun nákladu a zpět přivézt 3 tuny. V konfiguraci pro posádku se bavíme až o 7 kosmonautech, tedy kapacitě, kterou byl schopen vozit raketoplán (samozřejmě ale bez jeho obrovského nákladního prostoru, kanadského ramene a dalších unikátních věcí).
Držme SpaceX palce, ať se i nadále daří a vědci a inženýři na ISS se nemusejí spoléhat jen na ruské Sojuzy. Ostatně do nedaleké budoucnosti hledí projekty jako „dovolená ve vesmíru“, ať již formou balistického, či orbitálního letu, nebo „hotel ve vesmíru“ a jiné.