VIA prodloužila dosah USB 3.0 na 100 metrů - optikou
Optický vysílač/přijímač VIA Labs V0510 dokáže prohánět 5Gbit/s rychlost USB 3.0 rozhraní až na vzdálenost 100 metrů. Firma jej demonstrovala na letošním CESu, vyvinut byl ve spolupráci s FOCI (Fiber Optic Communications - dala do skládačky pasivní komponenty), PCL (optické kabely a transceivery), OpTarget a UMEC (Universal Microelectronics Company). Ač pro domácí využití do zrovna dvakrát zajímavé není, jinde (v lékařství, průmyslu, …) uplatnění jistě nalezne. Ale co nám to jen připomíná?
Vzpomínáte na Intel Light Peak, čip propojující elektronickou a optickou komunikaci, ze kterého se okleštěním o optickou část stalo rozhraní Thunderbolt? Samozřejmě, na rychlosti, pro které je Light Peak stále vyvíjen, nemá řešení od VIA ani omylem, zato ale téměř bez problémů zapadne do všeobecného USB 3.0 standardu. Téměř proto, že optikou samozřejmě nelze živit např. nějakou USB webkamerku, napájení musí být zajištěno na obou stranách.
VIA Labs se možná nechali inspirovat prvními návrhy USB 3.0, možná si sami vzpomenete, že na IDF v roce 2007 měl sám Intel v návrhu optické členy přímo v portech. VIA Labs tak vlastně tuto myšlenku zrealizovala po svém s tím, že optiku umístila až dovnitř konektoru.
VIA Labs předváděla vývojovou verzi optického USB 3.0 řešení již na loňském CESu. Nyní se tedy se svými partnery dostala do finále a můžeme čekat uvádění produktů disponujících "optickým USB 3.0 rozhraním". Současné "pidičipové" řešení se vecpe do USB konektoru na kabelu. Do budoucna plánuje také jít za 10Gbit/s hranici. Třese se Light Peak strachy?