Wikipedia zažalovala NSA
„Odposloucháváním internetové komunikace podrývá NSA podstatu demokracie. […] Wikipedia je založena na svobodě vyjádření, bádání a informací. Zneužíváním soukromí našich uživatelů ohrožuje NSA intelektuální svobodu, která je klíčem k vytváření a porozumění vědění.“
--- Lila Tretikov, výkonná ředitelka nadace Wikimedia
Tretikov (úvodní snímek) společně s Jimmym Walesem, zakladatelem Wikipedie, podrobněji vysvětlili důvody svého počínání pro New York Times:
„Kdykoli nějaký člověk ze zámoří navštíví nebo edituje stránku Wikipedie, je pravděpodobné, že NSA sleduje jeho aktivitu - včetně obsahu, který četl nebo napsal a včetně dalších informací, které mohou být spojeny s lokací dané osoby a její možné identity. […] Tyto aktivity jsou citlivé a soukromé: Mohou o člověku prozradit vše od jeho politických názorů, víry, sexuální orientace až po zdravotní stav.“
Žaloba cílí na sledování uživatelů, které NSA provádí v rámci programu Upstream. Ten jí umožňuje bez soudního nařízení (na základě tzv. odůvodněné domněnky) monitorovat data v rámci telefonní i internetové sítě a to jak v rámci USA, tak i při zahraniční komunikaci. Wikipedia se v rámci sporu bude snažit prokázat, že NSA při využívání programu Upstream překračuje pravomoci, které jí byly uděleny prostřednictvím FISA schváleným v roce 2008 americkým kongresem.
NationalJournal, New York Times, Wikimedia blog, úvodní foto: Lane Hartwell (CC BY-SA 3.0)