Co se stane, pokud systém sám stáhne Windows 10?
Až do konce ledna distribuoval Microsoft Windows 10 jakožto tzv. volitelnou aktualizaci. To nechávalo uživateli přímou kontrolu nad tím, zda si kompletní instalátor Windows 10 do počítače stáhne, nebo zda bude systém jeho stažení pouze nabízet. Nyní jsou Windows 10 zařazené mezi doporučenými aktualizacemi, které operační systém ve výchozím nastavení stahuje automaticky. Jak uživatelsky nastavit, aby se doporučené aktualizace samovolně nestahovaly, jsme si vysvětlili včera:
Jsou ale situace, kdy nemáme možnost patřičný zásah (včas) provést. Pokud dojde ke stažení instalátoru, systém sice instalaci neprovede sám (třeba proti vůli uživatele), ale nabídne ji. Při všech možných kombinacích systémových nastavení, výchozího OS, jazykových mutacích a řadě dalších okolností, si netroufnu zobecňovat a tvrdit, že se všem uživatelům objeví totožná nabídka - alespoň podle některých reakcí je ale uživatel osloven ve vyskakujícím nabídkovém okně. Jde o starou známou situaci:
Pro zkušenějšího uživatele (pokud se mu vůbec objevila) je nabídka čitelná a pochopitelná. Jedinou správnou odpovědí na možnosti „Aktualizovat nyní“ a „Aktualizovat večer“ je červené tlačítko s křížkem. Pro méně technicky orientované uživatele je toto okno zdánlivě Sophiinou volbu. Jsou postaveni před výběr ze dvou možností, začnou uvažovat o volbě jedné z nich a už nepřemýšlejí - jak říká anglická fráze „out of the box“. Fráze je v tomto případě výjimečně přiléhavá, právě mimo boxík s oběma možnostmi je totiž křížek pro zavření nabídky.
Ať už máte v rodině nebo mezi známými nějaké méně zdatné uživatele, kteří jsou zvyklí na vaši asistenci, zvyšuje se pravděpodobnost telefonátu začínajícího slovy „Ahoj, ono mi to úplně samo…, co s tím mám dělat?“. Ať už půjde o důsledek zdánlivě nutné volby nebo nechtěného ukliknutí, přinese ve svém důsledku automatická distribuce desítek další nakynutí dílku z koláče, který v přehledu rozšířenosti operačních systémů značí Windows 10.