Tohle strašení novinářů jen situaci zhoršuje.
Koukám na aktuální ceny RAM.
DDR3 100Kč za 1GB
DDR4 200Kč za 1GB
DDR5 300Kč za 1GB
Když nebudu koukat na ceny před rokem.
Což by mě nenapadlo, kdyby nebyl internet plný bulvarnich titulků jako má tento článek.
Tak bych si normálně vybral PC podle mého rozpočtu. Žádný propad prodeje by nenastal.
+1
-7
-1
Je komentář přínosný?
Tohle strašení novinářů jen
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 05:43https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTohle strašení novinářů jen situaci zhoršuje.
Koukám na aktuální ceny RAM.
DDR3 100Kč za 1GB
DDR4 200Kč za 1GB
DDR5 300Kč za 1GB
Když nebudu koukat na ceny před rokem.
Což by mě nenapadlo, kdyby nebyl internet plný bulvarnich titulků jako má tento článek.
Tak bych si normálně vybral PC podle mého rozpočtu. Žádný propad prodeje by nenastal. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537131
+
straseni novinaru?? kouknu na heureku na 32gb ddr5 sety.. prvni s nejakym hodnocenim co mi vypad je Kingston FURY Beast DDR5 32GB 3200MHz CL16.. kouknu na prumerny ceny..
pred rokem - 1498 kc
aktualni - 8097 kc
je 5,4x drazsi.. je mi jasny ze jsou lidi co nesledujou ceny, ale od toho sou vyhledavace aby me me nejakej hajzlik neodrbal napalenou cenou.. no a historii cen uz dneska maj prakticky vsechny.. nechapu co s tim maj mit spolecnyho novinari.. i kdyby retail stopnul prodeje uplne, na ceny to vliv mit nebude.. vsechno jde dneska do serveru, ai a oem..
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
straseni novinaru?? kouknu na
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
8. 5. 2026 - 06:47https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusestraseni novinaru?? kouknu na heureku na 32gb ddr5 sety.. prvni s nejakym hodnocenim co mi vypad je Kingston FURY Beast DDR5 32GB 3200MHz CL16.. kouknu na prumerny ceny..
pred rokem - 1498 kc
aktualni - 8097 kc
je 5,4x drazsi.. je mi jasny ze jsou lidi co nesledujou ceny, ale od toho sou vyhledavace aby me me nejakej hajzlik neodrbal napalenou cenou.. no a historii cen uz dneska maj prakticky vsechny.. nechapu co s tim maj mit spolecnyho novinari.. i kdyby retail stopnul prodeje uplne, na ceny to vliv mit nebude.. vsechno jde dneska do serveru, ai a oem..https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537135
+
Nepochopil.
Skus se vžít do pozice člověka co si chce koupit PC a má našetreno 30 000 Kč.
Proč by měl řešit cenu před rokem?
Prostě ho koupí. Snad. Jestli se nenechá vystrašit bulvárem.
Jo před rokem by tam měl 64GB a letos tam dá jen 32GB. A nebo to má na hry a koupí GPU + 16GB DDR5.
A nebo půjde do 32GB DDR4.
Možností má hodně. Varianta že bude dál šetřit aby měl 64GB DDR5 je dost málo pravděpodobná.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Nepochopil.
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 09:05https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseNepochopil.
Skus se vžít do pozice člověka co si chce koupit PC a má našetreno 30 000 Kč.
Proč by měl řešit cenu před rokem?
Prostě ho koupí. Snad. Jestli se nenechá vystrašit bulvárem.
Jo před rokem by tam měl 64GB a letos tam dá jen 32GB. A nebo to má na hry a koupí GPU + 16GB DDR5.
A nebo půjde do 32GB DDR4.
Možností má hodně. Varianta že bude dál šetřit aby měl 64GB DDR5 je dost málo pravděpodobná.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537151
+
To záleží jestli PC/NB má a jenom plánuje obměnu nebo PC/NB nemá. Pokud nemá tak samozřejmě zaskřípe zuby a koupí nové. Ale obměny se odkládají protože všichni doufají že se ceny časem umravní (a pokud dotyčný situaci sledoval tak už tu obměnu uspíšil a v této chvíli ji má hotovou)
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
To záleží jestli PC/NB má a
TOW https://diit.cz/profil/tow
8. 5. 2026 - 09:26https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo záleží jestli PC/NB má a jenom plánuje obměnu nebo PC/NB nemá. Pokud nemá tak samozřejmě zaskřípe zuby a koupí nové. Ale obměny se odkládají protože všichni doufají že se ceny časem umravní (a pokud dotyčný situaci sledoval tak už tu obměnu uspíšil a v této chvíli ji má hotovou)https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537154
+
Pravda že když to bude porovnávat s pár let starým PC, tak zjistí že výměna nemá smysl.
Spíše zváží upgrade stávajícího. Ale stejně nějaké peníze za HW utratí.
Asi takto. Obrat by zůstal stejný. Ale na kusy to bude méně CPU a MB. Hlavně z nových generací které vyžadují DDR5.
Jenže bulvar vystraší lidi a ti přestanou nakupovat. Takže trh půjde dolů.
Zažil jsem to v roce 2008.
Panika na NY burze v roce 1929 a následná krize v 30' nebyla nic jiného.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Výhled není dobrý. Čekat na
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 09:36https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseVýhled není dobrý. Čekat na pokles nemá smysl.
Pravda že když to bude porovnávat s pár let starým PC, tak zjistí že výměna nemá smysl.
Spíše zváží upgrade stávajícího. Ale stejně nějaké peníze za HW utratí.
Asi takto. Obrat by zůstal stejný. Ale na kusy to bude méně CPU a MB. Hlavně z nových generací které vyžadují DDR5.
Jenže bulvar vystraší lidi a ti přestanou nakupovat. Takže trh půjde dolů.
Zažil jsem to v roce 2008.
Panika na NY burze v roce 1929 a následná krize v 30' nebyla nic jiného. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537155
+
K tomu, aby se člověk rozhodl neutratit peníze za něco, co skokově zdražilo, přece stačí racionální úvaha a pohled do ceníků. V tom bulvár nehraje roli.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
K tomu, aby se člověk rozhodl
lyon https://diit.cz/profil/lyon
8. 5. 2026 - 10:05https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseK tomu, aby se člověk rozhodl neutratit peníze za něco, co skokově zdražilo, přece stačí racionální úvaha a pohled do ceníků. V tom bulvár nehraje roli.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537157
+
Racionální by to bylo, kdyby byl předpoklad poklesu ceny. Což není.
Když BTC skokově zdraží, tak ho koupím protože je předpoklad dalšího skoku.
Když skokově zdraží chleba, tak ho koupím protože ho potřebuju.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Racionální by to bylo, kdyby
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 12:30https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseRacionální by to bylo, kdyby byl předpoklad poklesu ceny. Což není.
Když BTC skokově zdraží, tak ho koupím protože je předpoklad dalšího skoku.
Když skokově zdraží chleba, tak ho koupím protože ho potřebuju.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537170
+
Předpoklad poklesu ceny stále je, jen je to na delší dobu. Což mi u PC, pokud nějaké mám a funguje, jako důvod k odkladu nákupu stačí.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Předpoklad poklesu ceny stále
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
8. 5. 2026 - 15:31https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePředpoklad poklesu ceny stále je, jen je to na delší dobu. Což mi u PC, pokud nějaké mám a funguje, jako důvod k odkladu nákupu stačí.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537193
+
Jsem myslel že vyčkávací taktyka je specialita Redmaxe.
Ale teď vážně.
To je dost chabý argument.
To bych mohl čekat do nekonečna.
Právě naopak, tento argument podporuje moji tezi v prvním postu.
Novináři vzbudili dojem nepřirozeného růstu cen. A vzbudili v zákazníkovi dojem že nemá smysl vyhazovat peníze za něco předraženého.
Zákazník tak nákup odloží v naději že se cena vrátí k normálu. Jenže co když AI není bublina a bude tady s námi navždy? Pak je toto normální stav. Nové technologie jsou dražší než staré. Protože jsou žádanější. Viz první post.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
:-)
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 16:17https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse:-)
Jsem myslel že vyčkávací taktyka je specialita Redmaxe.
Ale teď vážně.
To je dost chabý argument.
To bych mohl čekat do nekonečna.
Právě naopak, tento argument podporuje moji tezi v prvním postu.
Novináři vzbudili dojem nepřirozeného růstu cen. A vzbudili v zákazníkovi dojem že nemá smysl vyhazovat peníze za něco předraženého.
Zákazník tak nákup odloží v naději že se cena vrátí k normálu. Jenže co když AI není bublina a bude tady s námi navždy? Pak je toto normální stav. Nové technologie jsou dražší než staré. Protože jsou žádanější. Viz první post. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537196
+
To že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt. A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se). Ten vysoký převis poptávky nad nabídkou nebude trvat navždy. Buď to bude rychlé když AI bublina rupne nebo pomalejší díky postupnému navýšení výrobních kapacit (a ono taky jak pomine prvotní fáze překotného budování kapacit a přejde se do rutinního provozu tak se spotřeba RAM pro AI sníží)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
To že růst cen RAM je
TOW https://diit.cz/profil/tow
8. 5. 2026 - 16:58https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt. A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se). Ten vysoký převis poptávky nad nabídkou nebude trvat navždy. Buď to bude rychlé když AI bublina rupne nebo pomalejší díky postupnému navýšení výrobních kapacit (a ono taky jak pomine prvotní fáze překotného budování kapacit a přejde se do rutinního provozu tak se spotřeba RAM pro AI sníží)https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537199
+
>> To že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt.
>> A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu
>> (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se).
Otázkou je špíš, na jaké hladině se ten nový "normál" ustálí.
Nečekám, že by ty ceny někdy kleslo pod 200% cen z Q3/25.
Budeme rádi, když v nejbližších 3 letech slezou pod 300%.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
>> To že růst cen RAM je
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
9. 5. 2026 - 07:18https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse>> To že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt.
>> A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu
>> (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se).
Otázkou je špíš, na jaké hladině se ten nový "normál" ustálí.
Nečekám, že by ty ceny někdy kleslo pod 200% cen z Q3/25.
Budeme rádi, když v nejbližších 3 letech slezou pod 300%.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537227
+
To záleží jakým způsobem k poklesu dojde. Pokud pozvolným tak ano, budeme rádi když se dostaneme na polovičku dnešních himalájských cen. Pokud by ale AI bublina rupla ve stylu velkého třesku tak ceny poletí dolů volným pádem. Osobně si myslím že velký třesk nebude ale jeden nikdy neví :-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To záleží jakým způsobem k
TOW https://diit.cz/profil/tow
9. 5. 2026 - 08:24https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo záleží jakým způsobem k poklesu dojde. Pokud pozvolným tak ano, budeme rádi když se dostaneme na polovičku dnešních himalájských cen. Pokud by ale AI bublina rupla ve stylu velkého třesku tak ceny poletí dolů volným pádem. Osobně si myslím že velký třesk nebude ale jeden nikdy neví :-)https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537232
+
Co jsem četl tak vyznělo, že kdyby se ihned stopla AI bublina, ceny RAM se vrátí na původní cenu asi za rok. Půl roku na předělání výroby z HBM na DDR, další půl roku než zásobí zákazníky.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Co jsem četl tak vyznělo, že
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
9. 5. 2026 - 08:51https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseCo jsem četl tak vyznělo, že kdyby se ihned stopla AI bublina, ceny RAM se vrátí na původní cenu asi za rok. Půl roku na předělání výroby z HBM na DDR, další půl roku než zásobí zákazníky.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537233
+
vacsina tych, co teraz leju obrovske prachy do AI skrachuje. Ceny sa normalne vratia spet, ocakavaju to (znizeny zaujem oproti dnesku) aj vyrobci pamati, preto sa nikto nehrnie do novych tovarni... lebo tovaren trva postavit tolko, ako ocakavaju koniec ai manie. Potom by na tom prerobili...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
vacsina tych, co teraz leju
roob https://diit.cz/profil/roob
9. 5. 2026 - 19:35https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusevacsina tych, co teraz leju obrovske prachy do AI skrachuje. Ceny sa normalne vratia spet, ocakavaju to (znizeny zaujem oproti dnesku) aj vyrobci pamati, preto sa nikto nehrnie do novych tovarni... lebo tovaren trva postavit tolko, ako ocakavaju koniec ai manie. Potom by na tom prerobili...https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537254
+
Dokonce ani všechny ty RAMky neudali a třeba OpenAI část nepoužitých RAMek prodává, asi dalším AI firmám, čímž snižuje poptávku na trhu.
K předchozí diskuzi: Naprostá většina lidí počítač má, takže s upgradem / obměnou počká. A komu klekne, minimum, tak holt koupí např. s půl RAM, než chtěl. I když ceny možná neklesnou na původní, tak pro spoustu lidí má smysl počkat rok na pokles z 500% na 200% ceny.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Dokonce ani všechny ty RAMky
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 11:09https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDokonce ani všechny ty RAMky neudali a třeba OpenAI část nepoužitých RAMek prodává, asi dalším AI firmám, čímž snižuje poptávku na trhu.
K předchozí diskuzi: Naprostá většina lidí počítač má, takže s upgradem / obměnou počká. A komu klekne, minimum, tak holt koupí např. s půl RAM, než chtěl. I když ceny možná neklesnou na původní, tak pro spoustu lidí má smysl počkat rok na pokles z 500% na 200% ceny.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537310
+
Ja bych souhlasil s Jirkou. Zvazoval jsem koupit novy pocitac, ne ze bych jej potreboval, spis pro radost. Ty stavajici mi staci a jeste nekolik roku stacit budou, takze neni problem pockat si.
A koupit novy pocitac s mene RAM pro mne neni reseni. Soucasny ma 64 GB RAM a nize bych urcite jit nechtel, spis vyse....
Nove technologie jsou drazsi nez stare, ale jen docasne. Ovsem, na delsi casove skale ceny vztazene na "vykon/velikost" klesaji. Pred 30+ lety stal 1 MB RAM cca. 1000 Kc, tedy 1 GB stal pres milion. A vzhledem k inflaci milion tehdy muze byt cca 10 milonu nyni. Takze RAM je nyni cca. 10 000x lacinejsi, nez pred tremi dekadami.
Podobne je to s HDD, SSD atd.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Ja bych souhlasil s Jirkou.
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
8. 5. 2026 - 17:02https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseJa bych souhlasil s Jirkou. Zvazoval jsem koupit novy pocitac, ne ze bych jej potreboval, spis pro radost. Ty stavajici mi staci a jeste nekolik roku stacit budou, takze neni problem pockat si.
A koupit novy pocitac s mene RAM pro mne neni reseni. Soucasny ma 64 GB RAM a nize bych urcite jit nechtel, spis vyse....
Nove technologie jsou drazsi nez stare, ale jen docasne. Ovsem, na delsi casove skale ceny vztazene na "vykon/velikost" klesaji. Pred 30+ lety stal 1 MB RAM cca. 1000 Kc, tedy 1 GB stal pres milion. A vzhledem k inflaci milion tehdy muze byt cca 10 milonu nyni. Takze RAM je nyni cca. 10 000x lacinejsi, nez pred tremi dekadami.
Podobne je to s HDD, SSD atd. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537200
+
Přepočítávat staré ceny HW jen o dnešní inflaci nedává smysl vzhledem k geometricky stoupajícím narokům nového software ..Tehdy vám ten +1MB stačil k plynulému chodu systému ,dnes máte už problém i s 16GB
Klasický problém kdy se uživatel ptá proč vlastně nové PC ,když na poslední vrstvě funguje stejně jako to staré jen s mnohem vyššími nároky na prostředky.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Přepočítávat staré ceny HW
Xspy https://diit.cz/profil/xspy
16. 5. 2026 - 07:38https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePřepočítávat staré ceny HW jen o dnešní inflaci nedává smysl vzhledem k geometricky stoupajícím narokům nového software ..Tehdy vám ten +1MB stačil k plynulému chodu systému ,dnes máte už problém i s 16GB
Klasický problém kdy se uživatel ptá proč vlastně nové PC ,když na poslední vrstvě funguje stejně jako to staré jen s mnohem vyššími nároky na prostředky.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537734
+
Blbost, nic neroste do nebe. Nakonec se nasytí i ta AI. Peníze které do toho pumpují jednou dojdou, a investor bude chtít zhodnotit investici. Až to začne půjde to kaskádovým efektem a nastane pořádná panika.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Blbost, nic neroste do nebe.
Rafan https://diit.cz/profil/rafan
8. 5. 2026 - 20:33https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseBlbost, nic neroste do nebe. Nakonec se nasytí i ta AI. Peníze které do toho pumpují jednou dojdou, a investor bude chtít zhodnotit investici. Až to začne půjde to kaskádovým efektem a nastane pořádná panika. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537215
+
Když praskne AI bublina, tak si kartel (oligopol) výrobců vymyslí jiný důvod proč držet ceny nahoře.
Viděli jsme to na GPU.
Nejprve crypto potom COVID19 teď AI.
Navíc prostě prasknout nemusí.
AI tady bude stejně jako BTC klidně desítky let.
Je to nový způsob využití PC, který je mnohem náročnější na RAM*. Jo budou se muset zvednout výrobní kapacity. Ale výrobci dali jasně najevo že to dělat nebudou. Proč by to dělali? Investovat peníze aby si snížili marže?
To by udělal jen blázen.
*crypto byl nový způsob využití PC, náročný na GPU. Stejný případ.
Čekal jsem že si koupím GPU za 6000Kč abych udělal upgrade mé RX5500.
Nedočkal jsem se. Začínám se smiřovat s tím že příští GPU bude stát 16 000 Kč.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Když praskne AI bublina, tak
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
9. 5. 2026 - 04:49https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKdyž praskne AI bublina, tak si kartel (oligopol) výrobců vymyslí jiný důvod proč držet ceny nahoře.
Viděli jsme to na GPU.
Nejprve crypto potom COVID19 teď AI.
Navíc prostě prasknout nemusí.
AI tady bude stejně jako BTC klidně desítky let.
Je to nový způsob využití PC, který je mnohem náročnější na RAM*. Jo budou se muset zvednout výrobní kapacity. Ale výrobci dali jasně najevo že to dělat nebudou. Proč by to dělali? Investovat peníze aby si snížili marže?
To by udělal jen blázen.
*crypto byl nový způsob využití PC, náročný na GPU. Stejný případ.
Čekal jsem že si koupím GPU za 6000Kč abych udělal upgrade mé RX5500.
Nedočkal jsem se. Začínám se smiřovat s tím že příští GPU bude stát 16 000 Kč. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537225
+
Nemusí prasknout, ale objeví se jiné důvody pro zpomalení nasazování AI datacenter.
Třeba takové "drobnůstky" jako potřeba to fyzicky postavit a napájet.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
>> Navíc prostě prasknout
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
9. 5. 2026 - 07:22https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse>> Navíc prostě prasknout nemusí.
Nemusí prasknout, ale objeví se jiné důvody pro zpomalení nasazování AI datacenter.
Třeba takové "drobnůstky" jako potřeba to fyzicky postavit a napájet.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537228
+
AI datacentra např. vykoupila plynové turbíny a teď kupují i obří diesel agregáty. K energii ze sítě si přes den přidá slunce a v noci plyn/nafta.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
AI datacentra např. vykoupila
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 11:12https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseAI datacentra např. vykoupila plynové turbíny a teď kupují i obří diesel agregáty. K energii ze sítě si přes den přidá slunce a v noci plyn/nafta.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537311
+
Tak musi mit ty turbiny a plyn/naftu. Prisun elektriny muze byt jednim z uzkych hrdel. A pro napajeni datacentra asi take potrebuji splnovat kriterium N-1 (kdyz klekne jeden klicovy prvek dodavky elektriny, tak neni dodavka narusena). Tedy, muzeli by mit i nejakou zalohu za turbiny a solarni parky...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak musi mit ty turbiny a
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
11. 5. 2026 - 15:34https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTak musi mit ty turbiny a plyn/naftu. Prisun elektriny muze byt jednim z uzkych hrdel. A pro napajeni datacentra asi take potrebuji splnovat kriterium N-1 (kdyz klekne jeden klicovy prvek dodavky elektriny, tak neni dodavka narusena). Tedy, muzeli by mit i nejakou zalohu za turbiny a solarni parky...https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537335
+
Nějaká elektřina jde ze sítě. "Záloha" může být v podobě snížení výkonu, odpojení části serverů. Prostě furt prompty pojedou, jen pomaleji.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nějaká elektřina jde ze sítě.
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 15:36https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseNějaká elektřina jde ze sítě. "Záloha" může být v podobě snížení výkonu, odpojení části serverů. Prostě furt prompty pojedou, jen pomaleji.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537336
+
Smiřovat se? To je přesně to co se nesmí udělat. Doposud platilo, že zákazník je pán. Nenechte si nakukat, že pán je ten co prodává. Oni by to samozřejmě chtěli, ale je na nás jestli jim v tom ustoupíme. Jestli dojdou peníze všem co dosud hrnou peníze do AI. Těžko budou mít peníze aby je mohli hrnout jinam kde je třeba zase stejný hardware.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Smiřovat se? To je přesně to
Rafan https://diit.cz/profil/rafan
9. 5. 2026 - 08:15https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseSmiřovat se? To je přesně to co se nesmí udělat. Doposud platilo, že zákazník je pán. Nenechte si nakukat, že pán je ten co prodává. Oni by to samozřejmě chtěli, ale je na nás jestli jim v tom ustoupíme. Jestli dojdou peníze všem co dosud hrnou peníze do AI. Těžko budou mít peníze aby je mohli hrnout jinam kde je třeba zase stejný hardware. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537231
+
Domácí zákazník ale není pán. To je ten firemní, hlavně ten velkofiremní.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Domácí zákazník ale není pán.
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 11:16https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDomácí zákazník ale není pán. To je ten firemní, hlavně ten velkofiremní.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537312
+
Ale i ten firemní musí vidět, že ty ceny jsou nafouklé z důvodu bubliny AI. Nebude to poprvé co firmy pozastavily investice do nového hardware. Zvláště při tak vysokých cenách a k tomu totálně rozhoupaná světová ekonomika tomu také nepřidá. To nabádá k opatrnosti utrácet volné prostředky, když neví, zda je budou potřebovat jinde.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ale i ten firemní musí vidět,
Rafan https://diit.cz/profil/rafan
11. 5. 2026 - 11:46https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseAle i ten firemní musí vidět, že ty ceny jsou nafouklé z důvodu bubliny AI. Nebude to poprvé co firmy pozastavily investice do nového hardware. Zvláště při tak vysokých cenách a k tomu totálně rozhoupaná světová ekonomika tomu také nepřidá. To nabádá k opatrnosti utrácet volné prostředky, když neví, zda je budou potřebovat jinde. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537315
+
11. 5. 2026 - 11:52https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseFirmy prodlužují dobu obměny už delší dobu.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537316
+
Výrobci nechtějí zvednout kapacity, protože si taky myslí, že je AI bublina a po návratu k normálu by se jim investice nezaplatila. Pokud to bublina nebude, kapacity nakonec vzrostou.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Výrobci nechtějí zvednout
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
9. 5. 2026 - 09:27https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseVýrobci nechtějí zvednout kapacity, protože si taky myslí, že je AI bublina a po návratu k normálu by se jim investice nezaplatila. Pokud to bublina nebude, kapacity nakonec vzrostou.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537235
+
praveze tam neda 32, lebo ked mas rozpocet 30k, tak tam nemozes dat iba ramky za 1/3 ceny...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
praveze tam neda 32, lebo ked
roob https://diit.cz/profil/roob
9. 5. 2026 - 19:31https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusepraveze tam neda 32, lebo ked mas rozpocet 30k, tak tam nemozes dat iba ramky za 1/3 ceny...https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537252
+
Ceny uvádím v prvním postu.
32GB DDR5 sice stojí 9000Kč.
Za 21 000 sehnat zbytek PC bude už o kompromisech.
Ale DDR4 jen 5400Kč.
Takže za 30 000 Kč se dá postavit herní PC na DDR4. Uznávám že pro hodně hráčů to není upgrade. Takže prodeje budou slabší.
Když stačí iGPU tak jít do AM5 má smysl.
Příplatek 3600Kč je tak akorát nějaká low-end GPU.
V případě APU zas DDR5 přinesou nějaký ten výkon navíc.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ceny uvádím v prvním postu.
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
11. 5. 2026 - 06:39https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseCeny uvádím v prvním postu.
32GB DDR5 sice stojí 9000Kč.
Za 21 000 sehnat zbytek PC bude už o kompromisech.
Ale DDR4 jen 5400Kč.
Takže za 30 000 Kč se dá postavit herní PC na DDR4. Uznávám že pro hodně hráčů to není upgrade. Takže prodeje budou slabší.
Když stačí iGPU tak jít do AM5 má smysl.
Příplatek 3600Kč je tak akorát nějaká low-end GPU.
V případě APU zas DDR5 přinesou nějaký ten výkon navíc.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537279
+
Před pěti lety jsem kupoval 64 GB DDR4 za 7299,-. I kdybys použil inflaci jako argument pro nárůst ceny oproti tehdejší kupní, znamenalo by to, že vývoj fakticky ustrnul. Kolikrát za poslední dejme tomu 3 dekády se stalo, že by sis po pěti letech za stejné nominální peníze pořídil objektivně horší hardware? Žádný příklad mě nenapadá.
Už to, že DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně.
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
Před pěti lety jsem kupoval
lyon https://diit.cz/profil/lyon
8. 5. 2026 - 07:44https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePřed pěti lety jsem kupoval 64 GB DDR4 za 7299,-. I kdybys použil inflaci jako argument pro nárůst ceny oproti tehdejší kupní, znamenalo by to, že vývoj fakticky ustrnul. Kolikrát za poslední dejme tomu 3 dekády se stalo, že by sis po pěti letech za stejné nominální peníze pořídil objektivně horší hardware? Žádný příklad mě nenapadá.
Už to, že DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537142
+
Krátkodobé fluktuace, byť uměle vytvořené, nejsou totéž, co střednědobý trend. Ani v tom roce 2002 jsi paměti nekoupil dráž, než v roce 1997.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Krátkodobé fluktuace, byť
lyon https://diit.cz/profil/lyon
8. 5. 2026 - 09:47https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKrátkodobé fluktuace, byť uměle vytvořené, nejsou totéž, co střednědobý trend. Ani v tom roce 2002 jsi paměti nekoupil dráž, než v roce 1997. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537156
+
8. 5. 2026 - 16:36https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePromiň špatný rok.
Bylo to v roce 1999 kdy po zemětřesení na Taiwanu ceny RAM vyletěli 5x:
https://www.eetimes.com/dram-prices-rise-sharply-following-taiwan-quake-2/https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537197
+
"DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně."
To jako opravdu?
Novější technologie jsou přirozeně dražší než staré.
Co by jako mělo být s trhem špatně?
To že rychlejší RAM je dražší než pomalá je důkaz toho že trh je v pořádku.
Musíš oddělit výrobní náklady a tržní cenu.
Jsou to dvě různé věci. V celku běžné se prodává nad výrobní náklady. A někdy se prodává pod výrobní náklady. I to kapitalismu dovoluje.
Ano, vyrobit stejnou kapacitu na novějším procesu je levnější. Nesmíš koukat na kapacitu ale plochu řemíku. Stejná plocha na novějším procesu musí být dražší protože nový proces se musí zaplatit. Až se stroje od ASML amortizuji, tak se může snížit cena.
Chápu že IT má od ekonomiky daleko.
Ale tohle jsou ekonomické základy, které by měl znát každý.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
"DDR5 je při stejné kapacitě
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 16:44https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse"DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně."
To jako opravdu?
Novější technologie jsou přirozeně dražší než staré.
Co by jako mělo být s trhem špatně?
To že rychlejší RAM je dražší než pomalá je důkaz toho že trh je v pořádku.
Musíš oddělit výrobní náklady a tržní cenu.
Jsou to dvě různé věci. V celku běžné se prodává nad výrobní náklady. A někdy se prodává pod výrobní náklady. I to kapitalismu dovoluje.
Ano, vyrobit stejnou kapacitu na novějším procesu je levnější. Nesmíš koukat na kapacitu ale plochu řemíku. Stejná plocha na novějším procesu musí být dražší protože nový proces se musí zaplatit. Až se stroje od ASML amortizuji, tak se může snížit cena.
Chápu že IT má od ekonomiky daleko.
Ale tohle jsou ekonomické základy, které by měl znát každý. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537198
+
3x drazsi je spatne. Neni to dane novou technologii, ale velkym previsem poptavky nad vyrobou. Kdyby nebyl velky previs poptavky, cena by byla treba 1.2-1.5 nasobkem....
Stejne tak bylo spatne, ze v letech "energeticke krize" stala v CR elektrina nekolikanasobek predchozich cen. Vyrobni naklady pritom nestouply na nekolikanasobek. Na nekolikanasobek vsak stoupl zisk CEZ.... Proste se v dobe silenstvi svezl na panice. A stat mu to dovolil...
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
3x drazsi je spatne. Neni to
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
8. 5. 2026 - 17:11https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse3x drazsi je spatne. Neni to dane novou technologii, ale velkym previsem poptavky nad vyrobou. Kdyby nebyl velky previs poptavky, cena by byla treba 1.2-1.5 nasobkem....
Stejne tak bylo spatne, ze v letech "energeticke krize" stala v CR elektrina nekolikanasobek predchozich cen. Vyrobni naklady pritom nestouply na nekolikanasobek. Na nekolikanasobek vsak stoupl zisk CEZ.... Proste se v dobe silenstvi svezl na panice. A stat mu to dovolil...https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537201
+
Pokud si dobře pamatuji, tak cena elektřiny stoupla v důsledku špatně nastaveného mechanismu energetické burzy, na které ČEZ musel prodávat. A nebyl to jen ČEZ, kdo vydělával (Jen podstatná část zisku ČEŽu skončila jako příjem státu skrze zvýšenou daň a dividendy).
U těch pamětí je sice volný trh, ale zase omezený počet výrobců.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pokud si dobře pamatuji, tak
Ji Si https://diit.cz/profil/jisi
8. 5. 2026 - 17:52https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePokud si dobře pamatuji, tak cena elektřiny stoupla v důsledku špatně nastaveného mechanismu energetické burzy, na které ČEZ musel prodávat. A nebyl to jen ČEZ, kdo vydělával (Jen podstatná část zisku ČEŽu skončila jako příjem státu skrze zvýšenou daň a dividendy).
U těch pamětí je sice volný trh, ale zase omezený počet výrobců.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537203
+
Burza byla nastavená správně. V době nedostatku vyšší cena omezuje poptávku. Jak jinak bys dělil, kdo má dostat energii a kdo ne. BTW přes Lipskou burzu jde jen 10 % naší výroby a ceny jsou tam už předválečné.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Burza byl nastavená správně.
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 11:24https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseBurza byla nastavená správně. V době nedostatku vyšší cena omezuje poptávku. Jak jinak bys dělil, kdo má dostat energii a kdo ne. BTW přes Lipskou burzu jde jen 10 % naší výroby a ceny jsou tam už předválečné.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537313
+
Přesně tak.
A jen doplním, že prodej energie pod tržní cenou by okamžitě napadli (minoritní) akcionáři ČEZu. Fakt, že stát je majoritním akcionářem by byl navíc ještě přitěžující okolností.
Takže si to shrňme:
1. ČEZ prodává distributorům drtivou část energie na základě dlouhodobých smluv, nikoliv na základě spotových cen na burze
2. Spotové ceny však ovlivňují cenu celkovou, protože energie se spotřebovává okamžitě, nedá se ve velkém ukládat a distribuční společnosti (nikoliv ČEZ) k těm spotům v případě vysoké spotřeby sahat musejí.
3. Z důvodu snadnější regulace cen (to je z mého pohledu trochu nesmyslné, ale budiž) a hlavně možnosti ručení státu za investicemi do budování nových atomek dojde oddělení a etatizaci výrobní části ČEZu.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Přesně tak.
TyNyT https://diit.cz/profil/tynyt
11. 5. 2026 - 12:42https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePřesně tak.
A jen doplním, že prodej energie pod tržní cenou by okamžitě napadli (minoritní) akcionáři ČEZu. Fakt, že stát je majoritním akcionářem by byl navíc ještě přitěžující okolností.
Takže si to shrňme:
1. ČEZ prodává distributorům drtivou část energie na základě dlouhodobých smluv, nikoliv na základě spotových cen na burze
2. Spotové ceny však ovlivňují cenu celkovou, protože energie se spotřebovává okamžitě, nedá se ve velkém ukládat a distribuční společnosti (nikoliv ČEZ) k těm spotům v případě vysoké spotřeby sahat musejí.
3. Z důvodu snadnější regulace cen (to je z mého pohledu trochu nesmyslné, ale budiž) a hlavně možnosti ručení státu za investicemi do budování nových atomek dojde oddělení a etatizaci výrobní části ČEZu.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537324
+
1) Spotove ceny vubec neovlivnuji dlouhodobe ceny.
2) Prepalene byly prave ty dlouhodobe kontrakty.
3) Kdo urcuje cenu na burze? Na jedne strane obchodu stoji CEZ (Vyroba), dominantni CR vyrobce, na druhe strane obchodu CEZ (Obchod) - velky obchodnik s elektrinou a CEZ (Distribuce) - dominantni distribucni spolecnost.
Co kdyz to bylo, samozrejme ciste hypoteticky, tak, ze CEZ (Vyroba) si mohl dovolit nasadit na burze vysokou cenu, protoze vedel, ze ji jeho stoprocentni dcery za tu cenu zobchoduji? Vytvori spolu takto na burze "ferovou cenu" staci par obchodu.... A pak si to za tuto "ferovou cenu" mezi sebou prodaji. A na venek pak tvrdi, ze to jinak neslo, ze za vse muze burza.
Proc jsou v CR ceny silovky (mluvim o dlouhodobych kontraktech) znatelne drazsi, nez v Nemecku. Pritom je v CR prebytek, pres polovinu elektriny CEZ vyrobi za par buraku v jaderkach a v drahych uhelkach CEZ vyrabi mene, nez Nemci? Ja osobne vidim jeden jediny duvod a tim je nefunkcni trzni prostredi v CR, ktere je dane zejmena strukturou vlastnictvi CEZ, tedy ze CEZ vlastni vyrobu, obchod a distribuci a vyroba neni na CR trhu vystavena dostatecnemu tlaku na snizeni cen.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
1) Spotove ceny vubec
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
11. 5. 2026 - 16:04https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse1) Spotove ceny vubec neovlivnuji dlouhodobe ceny.
2) Prepalene byly prave ty dlouhodobe kontrakty.
3) Kdo urcuje cenu na burze? Na jedne strane obchodu stoji CEZ (Vyroba), dominantni CR vyrobce, na druhe strane obchodu CEZ (Obchod) - velky obchodnik s elektrinou a CEZ (Distribuce) - dominantni distribucni spolecnost.
Co kdyz to bylo, samozrejme ciste hypoteticky, tak, ze CEZ (Vyroba) si mohl dovolit nasadit na burze vysokou cenu, protoze vedel, ze ji jeho stoprocentni dcery za tu cenu zobchoduji? Vytvori spolu takto na burze "ferovou cenu" staci par obchodu.... A pak si to za tuto "ferovou cenu" mezi sebou prodaji. A na venek pak tvrdi, ze to jinak neslo, ze za vse muze burza.
Proc jsou v CR ceny silovky (mluvim o dlouhodobych kontraktech) znatelne drazsi, nez v Nemecku. Pritom je v CR prebytek, pres polovinu elektriny CEZ vyrobi za par buraku v jaderkach a v drahych uhelkach CEZ vyrabi mene, nez Nemci? Ja osobne vidim jeden jediny duvod a tim je nefunkcni trzni prostredi v CR, ktere je dane zejmena strukturou vlastnictvi CEZ, tedy ze CEZ vlastni vyrobu, obchod a distribuci a vyroba neni na CR trhu vystavena dostatecnemu tlaku na snizeni cen.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537339
+
To ale nesouvisí s Lipskou burzou, jak říkám, tam jsou již předválečné ceny. A v době krize ti nikdo dlouhodobý kontrakt nezrušil, když nepočítám Bohemia Energy (kde ale lidé a firmy nakonec na tom byli v rámci možností dobře, protože si vzali fix před peakem o půl roku později).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To ale nesouvisí s Lipskou
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 16:06https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo ale nesouvisí s Lipskou burzou, jak říkám, tam jsou již předválečné ceny. A v době krize ti nikdo dlouhodobý kontrakt nezrušil, když nepočítám Bohemia Energy (kde ale lidé a firmy nakonec na tom byli v rámci možností dobře, protože si vzali fix před peakem o půl roku později).https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537341
+
ad 1) ale samozřejmě že ovlivňují. Žádný dodavatel neumí přesně odhadovat celkovou a ani okamžitou spotřebu, takže se spotu nikdy zcela nevyhne. Cena spotu je dlouhodobé ceně už zahrnuta (odhadem), nebo se musí dopočítávat zpětně.
ad 2) to také není úplně pravda. Jsou případy, kdy máš levnější ceny na long-term (protože byly nasmlouvány v době levné energie) a v okamžiku, kdy ceny vzrostou, máš najednou levnější energie než ti, co jedou na short-terms nebo dokonce spot. Ale samozřejmě to může být i opačně.
ad 3) cenu určuje vždycky trh, tedy střet poptávky s nabídkou. Nemáš pravdu, že výroba a obchod stojí proti sobě, on ten obchod spíše spojuje výrobce (mn. číslo, ne jen ČEZ) a odběratele, tj. koncové zákoše. Zákazník odebírá a platí, obchodník hledá nejnižší cenu pro daný okamžik, pokud už nemá nasmlováno, nebo je odběr přes sjednaný limit. No a výrobce prodává - pokud má co. A má-li prodává nejvyšší nabídce. To je kupříkladu podstata těch různých bateriových úložišť, která nakupují levně v čase přebytku energie (leckdy dokonce za záporné ceny, tj. distribuce jim PLATÍ za odběr nadbytečné energie) a následně prodávají na spotu, když je energie málo. Že to tak je kvůli dokurvené infrastruktuře OZE... to je teď vedlejší. Podstatné je to, že takový nesmysl, jako několik desítek tun lifepo baterek, dokáže nejen zaplatit svou stavbu, ale i vydělat na živobytí svému investorovi.
No a co se týká ceny energie, tak si úplně nemyslím, že máš pravdu. V ČR je podle typu zdroje cena silovky 2-3Kč/KWh. V DE jsem si dohledal, že to je 90 €/MWh, tj. také mezi 2-3 Kč (podle kurzu). Jenže to je cena SILOVÉ energie z energetického mixu. Rozdíl, a to dost brutální je v koncové ceně (tj. cena vč. distribuce a daní/poplatků.) ČR okolo 5 Kč/kWh, DE 9-10 Kč/kWh.
Navíc, když si zajdeš na různé takové ty internetové srovnávače, zjistíš, že ceny se mezi distribučními společnostmi až tak neliší a spíše reprezentují různé odběrové strategie. Koneckonců krach Bohemkových "spotařů" jasně ukázal, že žádné skryté rezervy a supermarže neexistují.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ad 1) ale samozřejmě že
TyNyT https://diit.cz/profil/tynyt
11. 5. 2026 - 20:48https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusead 1) ale samozřejmě že ovlivňují. Žádný dodavatel neumí přesně odhadovat celkovou a ani okamžitou spotřebu, takže se spotu nikdy zcela nevyhne. Cena spotu je dlouhodobé ceně už zahrnuta (odhadem), nebo se musí dopočítávat zpětně.
ad 2) to také není úplně pravda. Jsou případy, kdy máš levnější ceny na long-term (protože byly nasmlouvány v době levné energie) a v okamžiku, kdy ceny vzrostou, máš najednou levnější energie než ti, co jedou na short-terms nebo dokonce spot. Ale samozřejmě to může být i opačně.
ad 3) cenu určuje vždycky trh, tedy střet poptávky s nabídkou. Nemáš pravdu, že výroba a obchod stojí proti sobě, on ten obchod spíše spojuje výrobce (mn. číslo, ne jen ČEZ) a odběratele, tj. koncové zákoše. Zákazník odebírá a platí, obchodník hledá nejnižší cenu pro daný okamžik, pokud už nemá nasmlováno, nebo je odběr přes sjednaný limit. No a výrobce prodává - pokud má co. A má-li prodává nejvyšší nabídce. To je kupříkladu podstata těch různých bateriových úložišť, která nakupují levně v čase přebytku energie (leckdy dokonce za záporné ceny, tj. distribuce jim PLATÍ za odběr nadbytečné energie) a následně prodávají na spotu, když je energie málo. Že to tak je kvůli dokurvené infrastruktuře OZE... to je teď vedlejší. Podstatné je to, že takový nesmysl, jako několik desítek tun lifepo baterek, dokáže nejen zaplatit svou stavbu, ale i vydělat na živobytí svému investorovi.
No a co se týká ceny energie, tak si úplně nemyslím, že máš pravdu. V ČR je podle typu zdroje cena silovky 2-3Kč/KWh. V DE jsem si dohledal, že to je 90 €/MWh, tj. také mezi 2-3 Kč (podle kurzu). Jenže to je cena SILOVÉ energie z energetického mixu. Rozdíl, a to dost brutální je v koncové ceně (tj. cena vč. distribuce a daní/poplatků.) ČR okolo 5 Kč/kWh, DE 9-10 Kč/kWh.
Navíc, když si zajdeš na různé takové ty internetové srovnávače, zjistíš, že ceny se mezi distribučními společnostmi až tak neliší a spíše reprezentují různé odběrové strategie. Koneckonců krach Bohemkových "spotařů" jasně ukázal, že žádné skryté rezervy a supermarže neexistují.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537355
+
CEZ nemusel prodavat na burze, to je jen folklor.... A ani prevazne na burze neprodava. Vetsinu (asi 80%) prodeju dela primymi kontrakty s odberateli (obchody mimo burzu). A je dobre dodat, ze temi zakazniky jsou dcerinky CEZ. A na burze take obchoduje CEZ (Vyroba) na jedne strane a CEZ (Obchod) + CEZ (Distribuce) na strane druhe.
Take neni pravdou, ze by v CR byl v te dobe nedostatek elektriny. CR vyvazela cca. pul az cely Temelin (nechce se mi to hledat)... Tedy v CR byl prebytek elektriny.
Je jedno, kde ten zisk skoncil, podstatou je, ze ceny ani nahodou neodpovidaly situaci (nakladum a nabidce/poptavce). CEZ proste vyuzil/zneuzil sveho dominantniho postaveni na trhu vyroby v CR. A take toho, ze vlastni soucasne vyrobu, distribuci a prodej, tedy sektory, ktere jsou v pomeru prodejce-zakaznik.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
CEZ nemusel prodavat na burze
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
11. 5. 2026 - 15:46https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseCEZ nemusel prodavat na burze, to je jen folklor.... A ani prevazne na burze neprodava. Vetsinu (asi 80%) prodeju dela primymi kontrakty s odberateli (obchody mimo burzu). A je dobre dodat, ze temi zakazniky jsou dcerinky CEZ. A na burze take obchoduje CEZ (Vyroba) na jedne strane a CEZ (Obchod) + CEZ (Distribuce) na strane druhe.
Take neni pravdou, ze by v CR byl v te dobe nedostatek elektriny. CR vyvazela cca. pul az cely Temelin (nechce se mi to hledat)... Tedy v CR byl prebytek elektriny.
Je jedno, kde ten zisk skoncil, podstatou je, ze ceny ani nahodou neodpovidaly situaci (nakladum a nabidce/poptavce). CEZ proste vyuzil/zneuzil sveho dominantniho postaveni na trhu vyroby v CR. A take toho, ze vlastni soucasne vyrobu, distribuci a prodej, tedy sektory, ktere jsou v pomeru prodejce-zakaznik.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537338
+
Kouzlo a tajemství ČEZu jsou ty jeho velké systémové elektrárny, které vyrábějí tu "drahou" a nedostatkovou energii. Proto je ČEZ v plusu, protože může velkou část svého výkonu prodávat na nejlukrativnějším spotu.
Zkusil bych si najít graf toku energie přes hranice v závislosti na denním času. I bych se vsadil, že přes slunný den teče levná elektřina z německých OZE do ČR a večer/v noci teče drahá elektřina z Temelína, Dukovan apod. do Německa.
11. 5. 2026 - 20:54https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKouzlo a tajemství ČEZu jsou ty jeho velké systémové elektrárny, které vyrábějí tu "drahou" a nedostatkovou energii. Proto je ČEZ v plusu, protože může velkou část svého výkonu prodávat na nejlukrativnějším spotu.
Zkusil bych si najít graf toku energie přes hranice v závislosti na denním času. I bych se vsadil, že přes slunný den teče levná elektřina z německých OZE do ČR a večer/v noci teče drahá elektřina z Temelína, Dukovan apod. do Německa.
edit: trochu starší, ale IMHO stále platné:
https://www.ceskovdatech.cz/clanek/159-toky-elektriny/https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537356
+
Výrobci RAM se v době šílenství kolem AI svezli na panice vyvolané bulvarem.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"Proste se v dobe silenstvi
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
8. 5. 2026 - 19:50https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse"Proste se v dobe silenstvi svezl na panice."
Přesně.
Výrobci RAM se v době šílenství kolem AI svezli na panice vyvolané bulvarem.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537211
+
>> V celku běžné se prodává nad výrobní náklady.
>> A někdy se prodává pod výrobní náklady.
>> I to kapitalismu dovoluje.
Nedovoluje. Spíš postihuje.
Věci jako křížové financování (a další praktiky snižující zdanitelný základ) berňák kontroluje a rád pokutuje.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
>> V celku běžné se prodává
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
9. 5. 2026 - 07:31https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse>> V celku běžné se prodává nad výrobní náklady.
>> A někdy se prodává pod výrobní náklady.
>> I to kapitalismu dovoluje.
Nedovoluje. Spíš postihuje.
Věci jako křížové financování (a další praktiky snižující zdanitelný základ) berňák kontroluje a rád pokutuje.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537229
+
Jak kdy a jak v čem. Třeba u konzolí se samotná konzole prodává levně a výrobce se hojí na hrách.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jak kdy a jak v čem. Třeba u
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
9. 5. 2026 - 09:29https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseJak kdy a jak v čem. Třeba u konzolí se samotná konzole prodává levně a výrobce se hojí na hrách.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537236
+
Podobně třeba rohlíky a když je v akci máslo. Vydělává se na tom, co dalšího koupíš, když do krámu jdeš.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Podobně třeba rohlíky a když
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 11:27https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePodobně třeba rohlíky a když je v akci máslo. Vydělává se na tom, co dalšího koupíš, když do krámu jdeš.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537314
+
Bernak je přesný opak neviditelné ruky trhu, která určuje koncovou cenu.
Odepsat ztrátu a prodat pod výrobní cenou (za tržní cenu) je legální cesta jak se zbavit ležáků na skladě. Jo v ČR s tím je nějaká ta birokracie.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bernak je přesný opak
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
9. 5. 2026 - 11:23https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseBernak je přesný opak neviditelné ruky trhu, která určuje koncovou cenu.
Odepsat ztrátu a prodat pod výrobní cenou (za tržní cenu) je legální cesta jak se zbavit ležáků na skladě. Jo v ČR s tím je nějaká ta birokracie.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537244
+
64GB DDR4 za 7299, vidíš v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 3000MHz/CL16 a byl to široko daleko nejlevnější kit, také poslední, cokoli kolem 10-12 tisíc reálně nikde nebylo a pak byly "prémiové" moduly třeba za 13-14 tisíc, takže 64GB za 7k je furt super cena proti tomu co jsem dřív kupoval. A fakticky ty moduly pořád používám 8 let.
DRR5 jsou komplikovanější, než DDR4, ale i DDR4 byly násobně dražší než DDR3.
Ano paměti už stály násobně méně, ale je to pořád nahoru a dolů, jednou jich je moc, stojí to vajgla, někdy je jich málo a stojí to ranec.
Počítače se pořád budou kupovat. Ceny počítačů, v tomto směru mluvím hlavně o laptopech se v zásadě nijak nemění, pořád to stojí +- stejně, někde to výrobci berou z marží, někde šidí materiály a výbavu, jen málokde se to projeví v navýšené ceně, to si prostě nemohou dovolit.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
64GB DDR4 za 7299, vidíš v
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 14:46https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse64GB DDR4 za 7299, vidíš v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 3000MHz/CL16 a byl to široko daleko nejlevnější kit, také poslední, cokoli kolem 10-12 tisíc reálně nikde nebylo a pak byly "prémiové" moduly třeba za 13-14 tisíc, takže 64GB za 7k je furt super cena proti tomu co jsem dřív kupoval. A fakticky ty moduly pořád používám 8 let.
DRR5 jsou komplikovanější, než DDR4, ale i DDR4 byly násobně dražší než DDR3.
Ano paměti už stály násobně méně, ale je to pořád nahoru a dolů, jednou jich je moc, stojí to vajgla, někdy je jich málo a stojí to ranec.
Počítače se pořád budou kupovat. Ceny počítačů, v tomto směru mluvím hlavně o laptopech se v zásadě nijak nemění, pořád to stojí +- stejně, někde to výrobci berou z marží, někde šidí materiály a výbavu, jen málokde se to projeví v navýšené ceně, to si prostě nemohou dovolit.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537264
+
Zhoršuje to situaci? Nejlevnější DDR5 32gb za 9400,- by byla i bez informačních novinových článků. Já kupoval svoje paměti za 3400. Aktuálně stojí 13 400. Takže kdomě debilů jako ty, si každej jinej koupi počítače rozmyslí.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Zhoršuje to situaci?
Nedos https://diit.cz/profil/jan-nedved
10. 5. 2026 - 09:55https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseZhoršuje to situaci? Nejlevnější DDR5 32gb za 9400,- by byla i bez informačních novinových článků. Já kupoval svoje paměti za 3400. Aktuálně stojí 13 400. Takže kdomě debilů jako ty, si každej jinej koupi počítače rozmyslí.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537262
+
9400 za 32GB DDR5, wow to je toho, v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 a to byly široko daleko nejlevněší - pomalejší moduly, střední třída 10-12 tisíc nikde skladem nebyly a byly jen prémiové varianty ve smyslu barvičky, chladiče atp za 13-15 tisíc.
Takže tu není nic co tu dříve nebylo.
Ale je divné že 32GB paměti stojí 13400, když za tu cenu máš 16GB paměti a jako bonus celý počítač
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
9400 za 32GB DDR5, wow to je
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 14:49https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse9400 za 32GB DDR5, wow to je toho, v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 a to byly široko daleko nejlevněší - pomalejší moduly, střední třída 10-12 tisíc nikde skladem nebyly a byly jen prémiové varianty ve smyslu barvičky, chladiče atp za 13-15 tisíc.
Takže tu není nic co tu dříve nebylo.
Ale je divné že 32GB paměti stojí 13400, když za tu cenu máš 16GB paměti a jako bonus celý počítačhttps://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537265
+
Toto je strašná blbosť, vraj pre zdraženie SSD výroobcovia PC použijú HDD napríklad 20TB.
Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať!
HDD začali zdražovať už minulý rok, lebo výrobcovia sami od seba oznámili, že pre veľký dopyt zvyšia cenu. A veľký dopyt je preto a píšem to už niekoľko mesiacov, že RAM nie je problém, problém sú HDD, že celá tá umelá inteligencia potrebuje dáta. Už len to scanovanie kních, filmov, hudby, internetu, všetko sú to PB dát a každý kto robí AI, ich potrebuje a už vôbec HDD nedražejú kvôli trápnej 512MB cache.
K tomu 10 platňové disky sú plnené héliom. A 30% svetovej produkcie hélia je tam, kde Izrael a USA nevyprovokovane brutálne imperialisticky zaútočili na Irán.
Už minulý rok výroba HDD nestíhala dopyt, kým sklady boli plné SSD a DRAM.
Píšem to už niekoľko mesiacov, RAM potrebujete len jednu. Kúpite 16GB modul.
Ale spracovávate dáta, vyutvárate dáta. A je jedno či sa uložia u vás, alebo v cloude. Aj ten Youtube neustále navyšuje kapacity. Facebook, aj diit.cz, čo nový článok, do dalšie dáta. K tomu zálohy a rastie to.
Ľudstvo produkuje obrovské množstvo dát, ktoré extrémne rastie. Pribúda aj ľudí na internete. Stačí vám iphone s 8GB RAM, s 512GB SSD ale tie 4K videá potrebujete niekam ukladať.
A inak, nedávno som písal o disku na alze. V čase keď som písal o 32TB Seagate disku stál po polnoci pod 900 Eur. O niekoľko hodín ten disk alza zdražela na 1200 Eur.
Za zdražením diskov sú vo veľkom obchodníci. Váhal som či kúpiť a či nie, urobil som chybu, nekúpil som a nekúpil som ani pred niekoľkými dňami, a opäť, naopak z veľkoobchodu. Zo dna na deň, hlásili na sklade viac ako 5ks, den na to, stále ten počet kusov, ale zdraženie o 20%.
Jeden svoj SSD 240GB mám viac ako 10 rokov, už len na systém, MLC, píšem z neho. Obrovské množstvo zápisov, lebo chrome, ale 20+ TB diskov mám množstvo.
Mám bez varovania množstvo nefunkčných SSD. Preto som sa vrátil hu HDD, SSD na systém, SSD na hry ale dôležité dáta na HDD, už len pre jednoduchšiu obnovu dát.
SSD začali byť zaujímavé v čase, keď 1TB SSD stále 40 Eur a 1TB HDD stál 55. To bolo ešte minulý rok. Ale dovtedy platilo, v PC systém, možno hry, ale dáta na externom HDD.
Zdraženie RAM a SSD, kupoval som obe aj drahšie, je to jednorázový nákup raz za 4-5 rokov. Ale zdraženie a nedostatok HDD. Len na jedinom 20TB disku teraz zaplatíte dvojnásobok, čo je viac ako nárast RAM a SSD.
Očakávam zdražovanie cloud služieb. Avšak neviem aké majú ceny Seagate- WD- Toshiba vs veľký odberatelia.
Čo viem na 100%, v maloobchode navyšujú ceny bez ohľadu na ich nákupnú cenu.
Kto si nevšimol, straší sa zdražovaním mobilov, rýchlo kúpte. Rovnako notebooky. Tak teraz notebooky vypredáva kde kto. Aj mobily, napríklad od xiaomi zlacneli, aj čerstvé modely.
Obchodníci mali plné sklady, zámerným šírením paniky sa snažili ľudí donútiť, aby rýchlo všetko nakúpili, lebo všetko brutálne zdražie. Niektoré naozaj výhodné ponuky sa minuly, to je fakt. Ale stále sú plné sklady mobilov, notebookov, grafických 8GB kariet.
Na jednej strane sa straší, ako všetko zdražie a kupuj, na druhej strane, ako sú na tom ekonomiky zle, že treba šetriť, k tomu útok na Irán, kde na 100% sú aj lode s tovarom z Ázie, do Európy, k tomu obchodníci ktorí si povedali, že fest dobre zarobia na panike a brutálne predimenzovali predajné ceny.
Čo je vtipné?
Tento rok sú Nvidia RTX 5060 a 5060 TI 8GB lacnejšie ako minulý rok. Sú ich plné sklady. Boli ich stále plné skaldy, len bleskovo zdraželi o cca 100 Eur a po polroku ich napríklad vypredáva aj alza za nižšie ceny ako boli najnižšie minulý rok. A aj niektoré notebooky dáva do akcií za nižšie ceny ako boli minulý rok.
Na záver, čo sa týka RAM pre AI, tak prebiehajú optimalizácie, nová kompresia atď. Bude stačiť menej RAM, alebo pri rovnakom množstve väčší výkon. Pointa je, že žiaden revolučný kompresný algoritmus sa za posledné roky nevymyslel na dáta - text, audio, video. Odhadované nároky na RAM sa budú redukovať, ale dát na skladovanie bude stále pribúdať a bez mazania dát sa nedá znížiť potreba nových HDD. Produkcia dát rastie rýchlejšie ako zvyšovanie kapacít HDD.
Výrobcov DRAM a NAND tých môže byť X. Ale výroba HDD, možno som to len nezachytil, ale neviem o žiadom novom výrobcovi HDD, napríklad sponzorovaného Čínou. Vyrábajú si RAM, SSD, CPU, GPU a všetko ostatné, ale o Čínskom výrobcovi HDD som nečítal.
Pochybujem že trh PC pochová zdraženie RAM. RAMky v minulosti boli aj drahšie. Ku PC stačí aj 8GB, ako ukazuje Apple Neo. 16GB RAM nie je zas neprekonateľne drahé. Prispôsobí sa tomu SW. Ešte nedávno, pred 3 rokmi bežne sa predávali notebooky s napájkovanámi 4GB RAM a s i 3 procesorom.
DDR4 budú plné šrotoviská. Čo uškodí trhu, špekulatívny kapitál, bezbrehé zvyšovanie marží. Keď výrobcovia hlásia trojnásobne marže, mld. zisku navyše. Toto nie je štandardná situácia reálneho nedostatku.
Toto nie je obdobie sucha, že nie je úroda a preto sa zvyšuje cena. Tu množstvo firiem len tak zvýšilo ceny, lebo bol vysoký dopyt a odmietli zvýšiť výrobu. To všetko poháňané kapitálom, ktorí investuje do AI bez toho, aby mali akýkoľvek plán na návratnosť svojich investícií. Na svete bol a je prebytok peňazí, že nevedeli ako ich minúť. Inflačné peniaze. Namiesto skupovania nehnuteľnosti (ktorých je na trhu nedostatok) dávali rôzne fondy a firmy peniaze do AI, len aby neboli len tak niekde na účte. Ešte nedávno výnosy štátnych dlhopisov boli 0, dokonca aj záporné.
Ćo myslíte, keď politici strašia, že vymierame, potrebujeme migrantov z Afriky, Ázie, aby mal kto pracovať, lebo populácia klesá a stárne, ako je možné, že je nedostatok bytov, domov?
Tí čo mali prebytky, investovali do nehnuteľnosti ako do investície.A je výhodnejšie nehnuteľnosť neprenajímať a len čakať kým dostatočne zdražia pre stále sa zmenšujúcu ponuku.
V Španielsku nedávno odsúhlasili, že zlegalizujú milión či koľko ilegálov, vraj to potrebujú, lebo počet Španielov klesá. Nemecko tiež volalo migranto, lebo počet Nemecov klesá. Ako je možné, že počet obyvateľov klesá, ale všade je nedostatok bývania?
Medzi rokmi 2019 a 2026 kumulovaná infllácia Eura bola 44%.
Za posledné roky sa úspory znehodnotili o cca polovicu.
Napriek tomu je v systéme obrovský prebytok peňazí, ktoré ľudia nevedia ako minúť.
Dúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode. O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula.
+1
-3
-1
Je komentář přínosný?
Toto je strašná blbosť, vraj
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 06:42https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseToto je strašná blbosť, vraj pre zdraženie SSD výroobcovia PC použijú HDD napríklad 20TB.
Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať!
HDD začali zdražovať už minulý rok, lebo výrobcovia sami od seba oznámili, že pre veľký dopyt zvyšia cenu. A veľký dopyt je preto a píšem to už niekoľko mesiacov, že RAM nie je problém, problém sú HDD, že celá tá umelá inteligencia potrebuje dáta. Už len to scanovanie kních, filmov, hudby, internetu, všetko sú to PB dát a každý kto robí AI, ich potrebuje a už vôbec HDD nedražejú kvôli trápnej 512MB cache.
K tomu 10 platňové disky sú plnené héliom. A 30% svetovej produkcie hélia je tam, kde Izrael a USA nevyprovokovane brutálne imperialisticky zaútočili na Irán.
Už minulý rok výroba HDD nestíhala dopyt, kým sklady boli plné SSD a DRAM.
Píšem to už niekoľko mesiacov, RAM potrebujete len jednu. Kúpite 16GB modul.
Ale spracovávate dáta, vyutvárate dáta. A je jedno či sa uložia u vás, alebo v cloude. Aj ten Youtube neustále navyšuje kapacity. Facebook, aj diit.cz, čo nový článok, do dalšie dáta. K tomu zálohy a rastie to.
Ľudstvo produkuje obrovské množstvo dát, ktoré extrémne rastie. Pribúda aj ľudí na internete. Stačí vám iphone s 8GB RAM, s 512GB SSD ale tie 4K videá potrebujete niekam ukladať.
A inak, nedávno som písal o disku na alze. V čase keď som písal o 32TB Seagate disku stál po polnoci pod 900 Eur. O niekoľko hodín ten disk alza zdražela na 1200 Eur.
Za zdražením diskov sú vo veľkom obchodníci. Váhal som či kúpiť a či nie, urobil som chybu, nekúpil som a nekúpil som ani pred niekoľkými dňami, a opäť, naopak z veľkoobchodu. Zo dna na deň, hlásili na sklade viac ako 5ks, den na to, stále ten počet kusov, ale zdraženie o 20%.
Jeden svoj SSD 240GB mám viac ako 10 rokov, už len na systém, MLC, píšem z neho. Obrovské množstvo zápisov, lebo chrome, ale 20+ TB diskov mám množstvo.
Mám bez varovania množstvo nefunkčných SSD. Preto som sa vrátil hu HDD, SSD na systém, SSD na hry ale dôležité dáta na HDD, už len pre jednoduchšiu obnovu dát.
SSD začali byť zaujímavé v čase, keď 1TB SSD stále 40 Eur a 1TB HDD stál 55. To bolo ešte minulý rok. Ale dovtedy platilo, v PC systém, možno hry, ale dáta na externom HDD.
Zdraženie RAM a SSD, kupoval som obe aj drahšie, je to jednorázový nákup raz za 4-5 rokov. Ale zdraženie a nedostatok HDD. Len na jedinom 20TB disku teraz zaplatíte dvojnásobok, čo je viac ako nárast RAM a SSD.
Očakávam zdražovanie cloud služieb. Avšak neviem aké majú ceny Seagate- WD- Toshiba vs veľký odberatelia.
Čo viem na 100%, v maloobchode navyšujú ceny bez ohľadu na ich nákupnú cenu.
Kto si nevšimol, straší sa zdražovaním mobilov, rýchlo kúpte. Rovnako notebooky. Tak teraz notebooky vypredáva kde kto. Aj mobily, napríklad od xiaomi zlacneli, aj čerstvé modely.
Obchodníci mali plné sklady, zámerným šírením paniky sa snažili ľudí donútiť, aby rýchlo všetko nakúpili, lebo všetko brutálne zdražie. Niektoré naozaj výhodné ponuky sa minuly, to je fakt. Ale stále sú plné sklady mobilov, notebookov, grafických 8GB kariet.
Na jednej strane sa straší, ako všetko zdražie a kupuj, na druhej strane, ako sú na tom ekonomiky zle, že treba šetriť, k tomu útok na Irán, kde na 100% sú aj lode s tovarom z Ázie, do Európy, k tomu obchodníci ktorí si povedali, že fest dobre zarobia na panike a brutálne predimenzovali predajné ceny.
Čo je vtipné?
Tento rok sú Nvidia RTX 5060 a 5060 TI 8GB lacnejšie ako minulý rok. Sú ich plné sklady. Boli ich stále plné skaldy, len bleskovo zdraželi o cca 100 Eur a po polroku ich napríklad vypredáva aj alza za nižšie ceny ako boli najnižšie minulý rok. A aj niektoré notebooky dáva do akcií za nižšie ceny ako boli minulý rok.
Na záver, čo sa týka RAM pre AI, tak prebiehajú optimalizácie, nová kompresia atď. Bude stačiť menej RAM, alebo pri rovnakom množstve väčší výkon. Pointa je, že žiaden revolučný kompresný algoritmus sa za posledné roky nevymyslel na dáta - text, audio, video. Odhadované nároky na RAM sa budú redukovať, ale dát na skladovanie bude stále pribúdať a bez mazania dát sa nedá znížiť potreba nových HDD. Produkcia dát rastie rýchlejšie ako zvyšovanie kapacít HDD.
Výrobcov DRAM a NAND tých môže byť X. Ale výroba HDD, možno som to len nezachytil, ale neviem o žiadom novom výrobcovi HDD, napríklad sponzorovaného Čínou. Vyrábajú si RAM, SSD, CPU, GPU a všetko ostatné, ale o Čínskom výrobcovi HDD som nečítal.
Pochybujem že trh PC pochová zdraženie RAM. RAMky v minulosti boli aj drahšie. Ku PC stačí aj 8GB, ako ukazuje Apple Neo. 16GB RAM nie je zas neprekonateľne drahé. Prispôsobí sa tomu SW. Ešte nedávno, pred 3 rokmi bežne sa predávali notebooky s napájkovanámi 4GB RAM a s i 3 procesorom.
DDR4 budú plné šrotoviská. Čo uškodí trhu, špekulatívny kapitál, bezbrehé zvyšovanie marží. Keď výrobcovia hlásia trojnásobne marže, mld. zisku navyše. Toto nie je štandardná situácia reálneho nedostatku.
Toto nie je obdobie sucha, že nie je úroda a preto sa zvyšuje cena. Tu množstvo firiem len tak zvýšilo ceny, lebo bol vysoký dopyt a odmietli zvýšiť výrobu. To všetko poháňané kapitálom, ktorí investuje do AI bez toho, aby mali akýkoľvek plán na návratnosť svojich investícií. Na svete bol a je prebytok peňazí, že nevedeli ako ich minúť. Inflačné peniaze. Namiesto skupovania nehnuteľnosti (ktorých je na trhu nedostatok) dávali rôzne fondy a firmy peniaze do AI, len aby neboli len tak niekde na účte. Ešte nedávno výnosy štátnych dlhopisov boli 0, dokonca aj záporné.
Ćo myslíte, keď politici strašia, že vymierame, potrebujeme migrantov z Afriky, Ázie, aby mal kto pracovať, lebo populácia klesá a stárne, ako je možné, že je nedostatok bytov, domov?
Tí čo mali prebytky, investovali do nehnuteľnosti ako do investície.A je výhodnejšie nehnuteľnosť neprenajímať a len čakať kým dostatočne zdražia pre stále sa zmenšujúcu ponuku.
V Španielsku nedávno odsúhlasili, že zlegalizujú milión či koľko ilegálov, vraj to potrebujú, lebo počet Španielov klesá. Nemecko tiež volalo migranto, lebo počet Nemecov klesá. Ako je možné, že počet obyvateľov klesá, ale všade je nedostatok bývania?
Medzi rokmi 2019 a 2026 kumulovaná infllácia Eura bola 44%.
Za posledné roky sa úspory znehodnotili o cca polovicu.
Napriek tomu je v systéme obrovský prebytok peňazí, ktoré ľudia nevedia ako minúť.
Dúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode. O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537134
+
'' Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať! ''
tak proc sis to vymejslel?? ja ve clanku nic o davani 20tb 3,5" hdd do notebooku nevidim.. sorry, dal sem necet, hrozna blbost.. ((:
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
'' Tak do notebooku, miesto
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
8. 5. 2026 - 06:49https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse'' Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať! ''
tak proc sis to vymejslel?? ja ve clanku nic o davani 20tb 3,5" hdd do notebooku nevidim.. sorry, dal sem necet, hrozna blbost.. ((:https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537136
+
Klasika, ani článok si neprečítal viac ako po nadpis,
Mám dobrú náladu, zacitujem ti to:
"Prvním impulzem zdražení DRAM je rostoucí cena SSD, neboť vznikají ve stejných továrnách a při růstu ceny DRAM může výrobce některé linky na NAND Flash převést na výrobu DRAM, takže nabídka SSD klesne a ceny rostou. V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze, čímž rychle stoupne poptávka po HDD a tím i jejich ceny. Příkladem může být 20TB Seagate IronWolf Pro, který se loni prodával za zhruba 10 000 Kč. Dnes stojí 18 000 Kč a je to prý „cenová bomba“, neboť údajně 3000 Kč ušetříte."
Takže kvôli zdraženiu SSD, výrobci PC budú dávať 20TB HDD.
A teraz príde nejaký blbeček, že nikde tam nebol spomenutý notebook.
Tak by blbeček mal napísať, kde sa dá namiesto bežného 256GB až 1TB SSD 20 TB HDD, lebo to vyjde lacnejšie?
Zatiaľ som si nejak nevšimol že by nejak radikálne pribudlo PC s HDD. Lebo tak sa mi zdá, že HDD držia krok v zdražovaní a cenovo j eúplne jedno či je tam SSD alebo HDD. Porovnatelnej kapacity a nie, zdraželi SSD, dáme miesto nich 20TB HDD.
Zjavne niekto nepochopil k čomu sú 20TB disky a že to nie je konkurencia ani alternatíva ku SSD. Aspoň nie posledné roky a určite tiež nie ani najbližšie roky.
+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
Klasika, ani článok si
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 06:59https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKlasika, ani článok si neprečítal viac ako po nadpis,
Mám dobrú náladu, zacitujem ti to:
"Prvním impulzem zdražení DRAM je rostoucí cena SSD, neboť vznikají ve stejných továrnách a při růstu ceny DRAM může výrobce některé linky na NAND Flash převést na výrobu DRAM, takže nabídka SSD klesne a ceny rostou. V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze, čímž rychle stoupne poptávka po HDD a tím i jejich ceny. Příkladem může být 20TB Seagate IronWolf Pro, který se loni prodával za zhruba 10 000 Kč. Dnes stojí 18 000 Kč a je to prý „cenová bomba“, neboť údajně 3000 Kč ušetříte."
Takže kvôli zdraženiu SSD, výrobci PC budú dávať 20TB HDD.
A teraz príde nejaký blbeček, že nikde tam nebol spomenutý notebook.
Tak by blbeček mal napísať, kde sa dá namiesto bežného 256GB až 1TB SSD 20 TB HDD, lebo to vyjde lacnejšie?
Zatiaľ som si nejak nevšimol že by nejak radikálne pribudlo PC s HDD. Lebo tak sa mi zdá, že HDD držia krok v zdražovaní a cenovo j eúplne jedno či je tam SSD alebo HDD. Porovnatelnej kapacity a nie, zdraželi SSD, dáme miesto nich 20TB HDD.
Zjavne niekto nepochopil k čomu sú 20TB disky a že to nie je konkurencia ani alternatíva ku SSD. Aspoň nie posledné roky a určite tiež nie ani najbližšie roky.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537139
+
V článku se napíše "V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze" a 'teraz príde nejaký blbeček' a jako protiargument si explicitně vybere zrovna ten případ, kde to uplatnit nelze... 🤦
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
V článku se napíše "V
lyon https://diit.cz/profil/lyon
8. 5. 2026 - 07:56https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseV článku se napíše "V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze" a 'teraz príde nejaký blbeček' a jako protiargument si explicitně vybere zrovna ten případ, kde to uplatnit nelze... 🤦https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537145
+
No tak daj, keď podľa teba v notebookoch nemôžu byť HDD, mimochodom, sám niekoľko takých notebookov mám, kde sú a kde môžu byť, no daj tie prípady, kde výrobcovia nahradia drahé SSD s 20TB HDD, lebo to bude lacnejšie ako použiť SSD.
To ma fakt zaujíma, všetky tie systémy, kde výrobcovia použijú 20TB namiesto SSD, aby znížili cenu.
"Prodeje PC ve druhém pololetí klesnou, trh pohřbí ceny pamětí"
To ma fakt zaujíma, ktoré sú to tie systémy, kde doteraz bolo lacnejších 20TB v SSD ako v HDD, že odteraz tam budú dávať 20TB HDD, aby znížili cenu.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
No tak daj blbeček, keď podľa
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 10:56https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseNo tak daj, keď podľa teba v notebookoch nemôžu byť HDD, mimochodom, sám niekoľko takých notebookov mám, kde sú a kde môžu byť, no daj tie prípady, kde výrobcovia nahradia drahé SSD s 20TB HDD, lebo to bude lacnejšie ako použiť SSD.
To ma fakt zaujíma, všetky tie systémy, kde výrobcovia použijú 20TB namiesto SSD, aby znížili cenu.
"Prodeje PC ve druhém pololetí klesnou, trh pohřbí ceny pamětí"
To ma fakt zaujíma, ktoré sú to tie systémy, kde doteraz bolo lacnejších 20TB v SSD ako v HDD, že odteraz tam budú dávať 20TB HDD, aby znížili cenu.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537162
+
Do spousty notebooků se mechanický disk nevejde, leckdy se tam nevejde ani typické 2280 SSDčko, ale dávají se tam třeba jen 2232, jeden takový mám, má 13", celé je to 8mm tlusté tělo, poctivý hliník, co se neprohýbá od pohledu jako různé tenké slitiniy magnézia, tloušťka včetně IPS (tlustší než OLED) displej a pořád v tom je 48Wh baterie (verze s OLED má 52Wh baterii). Běžné mechanické disky začínají na tlouštce 7,5mm kde bys to do těch 8mm, kde je mimo krytu i displej dal?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Do spousty notebooků se
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 14:54https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDo spousty notebooků se mechanický disk nevejde, leckdy se tam nevejde ani typické 2280 SSDčko, ale dávají se tam třeba jen 2232, jeden takový mám, má 13", celé je to 8mm tlusté tělo, poctivý hliník, co se neprohýbá od pohledu jako různé tenké slitiniy magnézia, tloušťka včetně IPS (tlustší než OLED) displej a pořád v tom je 48Wh baterie (verze s OLED má 52Wh baterii). Běžné mechanické disky začínají na tlouštce 7,5mm kde bys to do těch 8mm, kde je mimo krytu i displej dal?https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537266
+
Dúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode (napríklad ja v pohode nie som, som si myslel že mám peňazí dosť, kedysi strašili defláciou, ECB celé roky tlačila peniaze ako šialená, aby naštartovala infláciu, moja chyba, mal som skupovať nehnuteľnosti).
O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula. Ani to nebude novinka.
Medzi nami, s podivom sledujem, ako v ČR aj SR riešia nedostatok bytov, chcú naštartovať výstavbu. Ibaže stavebných materiálov nie je nekonečne veľa. Namiesto toho, aby vlády prijali opatrenia proti investicným nehnuteľnostiam, ktoré sú prázdne, len sa "zhodnocujú". Jednoduché opatrenie. Penalizačná daň za neobsadenú nehnuteľnosť. Buď budeš mať podnájomníka alebo vysokú daň. To by ste videli, ako zrazu bude prebytok nájomného bývania. Sám poznám lokality, kde skoro každý druhý dom, byt je prázdny. Zámerne sa neprenajímajú. Lebo zbaviť sa nájomníka je zložité, tak sú byty, domu pripravené na predaj a čakajú, lebo ich držba je lacná. Nizka daň, takmer nulová spotreba energií, tých pár eur ročne pri tisícových rastoch predajnej ceny ročne, je zanedbateľných. Ale ak by daň z prázdnej nehnuteľnosti bola riadne navýšená (nízka daň na jednu nehnuteľnosť s trvalým pobytom, ostatné progresívne), zrazu by boli plné portály ponúk na prenájom, predaj.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Dúfam že to nebude, ale je
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 06:52https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode (napríklad ja v pohode nie som, som si myslel že mám peňazí dosť, kedysi strašili defláciou, ECB celé roky tlačila peniaze ako šialená, aby naštartovala infláciu, moja chyba, mal som skupovať nehnuteľnosti).
O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula. Ani to nebude novinka.
Medzi nami, s podivom sledujem, ako v ČR aj SR riešia nedostatok bytov, chcú naštartovať výstavbu. Ibaže stavebných materiálov nie je nekonečne veľa. Namiesto toho, aby vlády prijali opatrenia proti investicným nehnuteľnostiam, ktoré sú prázdne, len sa "zhodnocujú". Jednoduché opatrenie. Penalizačná daň za neobsadenú nehnuteľnosť. Buď budeš mať podnájomníka alebo vysokú daň. To by ste videli, ako zrazu bude prebytok nájomného bývania. Sám poznám lokality, kde skoro každý druhý dom, byt je prázdny. Zámerne sa neprenajímajú. Lebo zbaviť sa nájomníka je zložité, tak sú byty, domu pripravené na predaj a čakajú, lebo ich držba je lacná. Nizka daň, takmer nulová spotreba energií, tých pár eur ročne pri tisícových rastoch predajnej ceny ročne, je zanedbateľných. Ale ak by daň z prázdnej nehnuteľnosti bola riadne navýšená (nízka daň na jednu nehnuteľnosť s trvalým pobytom, ostatné progresívne), zrazu by boli plné portály ponúk na prenájom, predaj.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537137
+
Tak hlavně počítače nezdražují, i disky do nich mohou stát stejně, holt to nebude mít rychlý PCIe 4/5 4x řadič, dostane to třeba jen 2 linkový levný řadič bez DRAM, tyhle informace se stejně u počítače nikde nepíší a uživatel to nakonec ani nepozná, pokud to není power user. Pak se ubere na kvalitě/kapacitě baterie, ubere se na webkameře, repru, dá se horší klávesnice, touchpad, displaj. Základní parametry jsou stejné, cena je stejná, jen se snížila kvalita zbytku, kde se o tom moc nepíše, případně u prémiových produktů to stejně vezmou výrobci na sebe. Třeba SSDčka ani paměti u Apple vůbec nezdražily (dolarová cena je identická už dlouhá léta a to platí i u mnoha prémiových modelů jiných výrobců)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak hlavně počítače
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 15:00https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTak hlavně počítače nezdražují, i disky do nich mohou stát stejně, holt to nebude mít rychlý PCIe 4/5 4x řadič, dostane to třeba jen 2 linkový levný řadič bez DRAM, tyhle informace se stejně u počítače nikde nepíší a uživatel to nakonec ani nepozná, pokud to není power user. Pak se ubere na kvalitě/kapacitě baterie, ubere se na webkameře, repru, dá se horší klávesnice, touchpad, displaj. Základní parametry jsou stejné, cena je stejná, jen se snížila kvalita zbytku, kde se o tom moc nepíše, případně u prémiových produktů to stejně vezmou výrobci na sebe. Třeba SSDčka ani paměti u Apple vůbec nezdražily (dolarová cena je identická už dlouhá léta a to platí i u mnoha prémiových modelů jiných výrobců)https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537267
+
Problém PC laptopů je, že tenhle trik snižování, aby zveřejněné papírové parametry zůstaly stejné, dělají už delší dobu. Teď není kam níž jít, aby to vydrželo aspoň záruku. A pak do toho hodil vidle Apple s MacBook Neo, který je kvalitou úplně jinde, přitom pro nenáročné uživatele tam jede i Windows 11 ve virtuálce nebo hry jako Cyberpunk 2077. A narozdíl od PC laptopů v dané cenové kategorii tam jde i stříhat video:
11. 5. 2026 - 14:14https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseProblém PC laptopů je, že tenhle trik snižování, aby zveřejněné papírové parametry zůstaly stejné, dělají už delší dobu. Teď není kam níž jít, aby to vydrželo aspoň záruku. A pak do toho hodil vidle Apple s MacBook Neo, který je kvalitou úplně jinde, přitom pro nenáročné uživatele tam jede i Windows 11 ve virtuálce nebo hry jako Cyberpunk 2077. A narozdíl od PC laptopů v dané cenové kategorii tam jde i stříhat video:
"HP a Dell zakazují HEVC na svých počítačích"
https://www.root.cz/zpravicky/hp-a-dell-zakazuji-hevc-na-svych-pocitacich/https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537331
+
8. 5. 2026 - 07:48https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo muselo dát práce... a přitom taková blbost.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537143
+
Na podzim už bude ještě větší tlak na konec starších PC s Win10 a mít se silným iGPU v PC 32 GB RAM už dnes není přehnaný požadavek, jenže to je tak 10 litrů jen za RAM. No nic, konzole a staré dobré hry to jistí, tohle aspoň umravní vývojáře v aplikaci nějakého náročnějšího nevypnutelného RT/PT...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Na podzim už bude ještě větší
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
8. 5. 2026 - 09:06https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseNa podzim už bude ještě větší tlak na konec starších PC s Win10 a mít se silným iGPU v PC 32 GB RAM už dnes není přehnaný požadavek, jenže to je tak 10 litrů jen za RAM. No nic, konzole a staré dobré hry to jistí, tohle aspoň umravní vývojáře v aplikaci nějakého náročnějšího nevypnutelného RT/PT...
https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537152
+
Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch, aj to kvôli AI, ale výrobcovia tento rok uvádzajú nové modely s len 8GB RAM.
Ak nie microsoft, kto bude robiť ten tlak, aby PC malo minimálne 32 GB RAM na konci roku 2026?
I keď v prípade starých DDR4 systémov, 32 GB RAM je cenovo na úrovni pred cca 5-6 rokov s tou výhodou, že bazárových 4x8 alebo 2x16GB nie je ani teraz problém.
Ku tomu ja očakávam pokles cien RAM. Za mňa najväčšiu zásluhu na prudkom skokovom zdražovaní má špekulatívny kapitál. Ceny skokovo vyskočili zo dňa na deň a to aj u mnoho mesačných skladových ležiakov.
A mimochodom, ja stále používam Windows 7 a 128GB RAM a tú RAM som kupoval keď bola ešte pekne drahá. Dnes by som ju kúpil za podobnú, či mierne vyššiu sumu, s tým rozdielom, že vďaka inflácií by som dnes reálne za to zaplatil menej.
Tak kto bude tlačiť na minimálne 32GB RAM o menej ako polroka v PC, keď teraz sú predávané nové PC systémy (ntb, minipc, stolné PC) s 8GB RAM a na trh bol uvedený hit, Apple Neo s 8GB RAM? Keď uvažovaná druhá generácia, neviem či bude uvedená ešte tento rok, alebo až budúci, by mala mať 12GB RAM?
To píšem ako človek, ktorý menil PC vždy hlavne len kvôli možnosti mať viac RAM. Aj s WinXP som prešiel na Win7 len kvôli tomu, že WinXP bolo 32bit a bolo možné mať len cca 3,5GB z osadených 4GB a nedostatok RAM bolo pre mňa vždy doteraz obmedzujúce.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Kto bude robiť ten tlak a
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 11:07https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKto bude robiť ten tlak a vyžadovať 32 GB RAM?
Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch, aj to kvôli AI, ale výrobcovia tento rok uvádzajú nové modely s len 8GB RAM.
Ak nie microsoft, kto bude robiť ten tlak, aby PC malo minimálne 32 GB RAM na konci roku 2026?
I keď v prípade starých DDR4 systémov, 32 GB RAM je cenovo na úrovni pred cca 5-6 rokov s tou výhodou, že bazárových 4x8 alebo 2x16GB nie je ani teraz problém.
Ku tomu ja očakávam pokles cien RAM. Za mňa najväčšiu zásluhu na prudkom skokovom zdražovaní má špekulatívny kapitál. Ceny skokovo vyskočili zo dňa na deň a to aj u mnoho mesačných skladových ležiakov.
A mimochodom, ja stále používam Windows 7 a 128GB RAM a tú RAM som kupoval keď bola ešte pekne drahá. Dnes by som ju kúpil za podobnú, či mierne vyššiu sumu, s tým rozdielom, že vďaka inflácií by som dnes reálne za to zaplatil menej.
Tak kto bude tlačiť na minimálne 32GB RAM o menej ako polroka v PC, keď teraz sú predávané nové PC systémy (ntb, minipc, stolné PC) s 8GB RAM a na trh bol uvedený hit, Apple Neo s 8GB RAM? Keď uvažovaná druhá generácia, neviem či bude uvedená ešte tento rok, alebo až budúci, by mala mať 12GB RAM?
To píšem ako človek, ktorý menil PC vždy hlavne len kvôli možnosti mať viac RAM. Aj s WinXP som prešiel na Win7 len kvôli tomu, že WinXP bolo 32bit a bolo možné mať len cca 3,5GB z osadených 4GB a nedostatok RAM bolo pre mňa vždy doteraz obmedzujúce.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537163
+
> Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch
Ano, a tim ze MS ohlasil jednorazove zlepseni, celkem urcite to bude dodrzovat i do budoucna. Kdyz ted snizi MS o gigabajt mnozstvi sracek, urcite je ve Windows 12 neprida, to by neudelali, ze ? Nebo v nekterem dalsim velkem updatu W11.
Vyjimecne souhlasim s Mirdou. 16GB a Windows je na hranici pouzitelnosti. Apple to ma mozna jinak, nevim jejich systemy neznam. A ano, lze to **dnes** pouzivat, ale pokud ten notas chces mit pohodlne pouzitelny i pristich 5 let, 24GB RAM je minimum. Hint je primo v tom cos napsal: "nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch" = na 16GB to nabehne a bude sotva pouzitelne.
Bezny boot W11 na domacim zeleze sezere tak 4-6GB, na firemnim laptopu mi to sezralo 11GB. Nastartujes teams, browser, office, par dalsich veci, a 16GB je totalne v prdeli. 8GB je v prdeli prakticky hned po bootu. Ano W11 ma vselijake vychytralosti jako komprese pameti a swapovani, jediny drobny problem je, ze to zpusobuje zpomaleni uplne vsecho. Pak ti 14jadrovy CoreUltraMega jede jako 4jadrove Core zpred deseti let. Takze odpoved pro tebe: Windows a firemni prostredi budou vytvaret ten tlak na vetsi RAM.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Dnes pises same perly.
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
8. 5. 2026 - 12:14https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDnes pises same perly.
> Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch
Ano, a tim ze MS ohlasil jednorazove zlepseni, celkem urcite to bude dodrzovat i do budoucna. Kdyz ted snizi MS o gigabajt mnozstvi sracek, urcite je ve Windows 12 neprida, to by neudelali, ze ? Nebo v nekterem dalsim velkem updatu W11.
Vyjimecne souhlasim s Mirdou. 16GB a Windows je na hranici pouzitelnosti. Apple to ma mozna jinak, nevim jejich systemy neznam. A ano, lze to **dnes** pouzivat, ale pokud ten notas chces mit pohodlne pouzitelny i pristich 5 let, 24GB RAM je minimum. Hint je primo v tom cos napsal: "nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch" = na 16GB to nabehne a bude sotva pouzitelne.
Bezny boot W11 na domacim zeleze sezere tak 4-6GB, na firemnim laptopu mi to sezralo 11GB. Nastartujes teams, browser, office, par dalsich veci, a 16GB je totalne v prdeli. 8GB je v prdeli prakticky hned po bootu. Ano W11 ma vselijake vychytralosti jako komprese pameti a swapovani, jediny drobny problem je, ze to zpusobuje zpomaleni uplne vsecho. Pak ti 14jadrovy CoreUltraMega jede jako 4jadrove Core zpred deseti let. Takze odpoved pro tebe: Windows a firemni prostredi budou vytvaret ten tlak na vetsi RAM. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537167
+
A kto to teda tlačí na to, aby o pár mesiacov bolo minimum 32GB RAM?
Pred rokmi keď som napísal, že mám 128GB RAM v PC, tak sa tu vyrojili x doslova idiotov ktorí ma presviedčali, že 128GB RAM nikto nepotrebuje.
Teraz opak, teraz sa začína presviedčať, že ak nemáš minimálne 32GB RAM, tak sa ani nepodarí zapnúť PC.
A čo prevratné sa udeje, že pre vás bude úplne nepoužiteľných 16GB RAM a aby ste vôbec zapli PC, ty potrebuješ minimálne 24 a tvoj kolega minimálne 32 GB RAM?
Poučma, zjavne mi unikla tá bomba, ktorá zožerie hneď po štarte minimálne 16GB RAM.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
A kto to teda tlačí na to,
Jan Kozoroh https://diit.cz/profil/discepto
8. 5. 2026 - 12:21https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseA kto to teda tlačí na to, aby o pár mesiacov bolo minimum 32GB RAM?
Pred rokmi keď som napísal, že mám 128GB RAM v PC, tak sa tu vyrojili x doslova idiotov ktorí ma presviedčali, že 128GB RAM nikto nepotrebuje.
Teraz opak, teraz sa začína presviedčať, že ak nemáš minimálne 32GB RAM, tak sa ani nepodarí zapnúť PC.
A čo prevratné sa udeje, že pre vás bude úplne nepoužiteľných 16GB RAM a aby ste vôbec zapli PC, ty potrebuješ minimálne 24 a tvoj kolega minimálne 32 GB RAM?
Poučma, zjavne mi unikla tá bomba, ktorá zožerie hneď po štarte minimálne 16GB RAM.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537168
+
Je dobry rozlisovat extreemni pripady ala 128GB a to, co neni extremni pripad. 128GB i dnes, vyjma specialnch pripadu je extrem. V predchozim prispevku Franze to mas podano srozumnitelne a pragmaticky. Kdyz vezmes vidle 11, otevres na nich korporatni bordel (opet vyjmenovany predesle) tak so dostanes do komfortni zony "office pouzivani" V momente, kdy ale k tomu zacnes pouzivat i nejaky pracovni SW a/nebo i nejaky Citrix se vzdalenyma plochama, soukromy prohlizec, atd. tak si s 16GB na limitu bezproblemove prace, nebo tech 16GB uz prekrocis. To nemluvim o narocnejsich programech. Takze tech 24GB je opravdu dnesni rozumne minimum, 16GB je sice stale taky, ale jen za predpokladu, ze je to opravdu jen "office pouziti".
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Je dobry rozlisovat extreemni
tombomino https://diit.cz/profil/tombomino
8. 5. 2026 - 19:01https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseJe dobry rozlisovat extreemni pripady ala 128GB a to, co neni extremni pripad. 128GB i dnes, vyjma specialnch pripadu je extrem. V predchozim prispevku Franze to mas podano srozumnitelne a pragmaticky. Kdyz vezmes vidle 11, otevres na nich korporatni bordel (opet vyjmenovany predesle) tak so dostanes do komfortni zony "office pouzivani" V momente, kdy ale k tomu zacnes pouzivat i nejaky pracovni SW a/nebo i nejaky Citrix se vzdalenyma plochama, soukromy prohlizec, atd. tak si s 16GB na limitu bezproblemove prace, nebo tech 16GB uz prekrocis. To nemluvim o narocnejsich programech. Takze tech 24GB je opravdu dnesni rozumne minimum, 16GB je sice stale taky, ale jen za predpokladu, ze je to opravdu jen "office pouziti". https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537209
+
Pamatuji dobu, kdy jsem v práci dostal na stůl NT4, P4, 64 MB RAM.
Šlo na to pustit browser a zároveň přehrávat mp3.
Jakmile se se otevřelo více dokumentů v Excel, Word, tak to začalo sekat a když se pustil Utlouk, tak už to mp3 nedalo vůbec.
Po 20 letech díky elektronům a dalším "platformám" pro "rapid development" už to office použití má problém vlézt se do 16 GB (256x více).
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Pamatuji dobu, kdy jsem v
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
9. 5. 2026 - 07:40https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusePamatuji dobu, kdy jsem v práci dostal na stůl NT4, P4, 64 MB RAM.
Šlo na to pustit browser a zároveň přehrávat mp3.
Jakmile se se otevřelo více dokumentů v Excel, Word, tak to začalo sekat a když se pustil Utlouk, tak už to mp3 nedalo vůbec.
Po 20 letech díky elektronům a dalším "platformám" pro "rapid development" už to office použití má problém vlézt se do 16 GB (256x více).https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537230
+
a preto potom intel vymyslel HT, lebo my s athlonmiXP, duronmi a sampronmi sme take problemy nemali. Nasledne prisiel dvojjadrovy athlon a zakopnutie AMD v podobo s939/754... ale opravili to sAM2, takze pohoda..
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
a preto potom intel vymyslel
roob https://diit.cz/profil/roob
9. 5. 2026 - 19:48https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskusea preto potom intel vymyslel HT, lebo my s athlonmiXP, duronmi a sampronmi sme take problemy nemali. Nasledne prisiel dvojjadrovy athlon a zakopnutie AMD v podobo s939/754... ale opravili to sAM2, takze pohoda..https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537256
+
Vidíš dělám externě pro korporát, velký, který má miliardové čisté zisky, letos jsem nafasoval plastový Dell s 13. gen 10c i5, 16/256 s pomalu gumovou klávesnicí a při práci to za 2,5-3h umře, prostě počítač za trest, výdrž je bída i díky tomu korporátnímu bordelu.
Mimochodem od letoška je v tom korporátu 16GB RAM konečně považováno za základ, loni ještě lidi mohli dostat mašiny s 8GB RAM. 256GB disk už je standard pár let, ale 3 roky zpět jsem měl ještě mašinu s 128GB diskem.
Mimochodem
"Citrix se vzdalenyma plochama" to je nějaký žrout?
"soukromy prohlizec" co to znamená na pracovním počítači?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vidíš dělám externě pro
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 15:09https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseVidíš dělám externě pro korporát, velký, který má miliardové čisté zisky, letos jsem nafasoval plastový Dell s 13. gen 10c i5, 16/256 s pomalu gumovou klávesnicí a při práci to za 2,5-3h umře, prostě počítač za trest, výdrž je bída i díky tomu korporátnímu bordelu.
Mimochodem od letoška je v tom korporátu 16GB RAM konečně považováno za základ, loni ještě lidi mohli dostat mašiny s 8GB RAM. 256GB disk už je standard pár let, ale 3 roky zpět jsem měl ještě mašinu s 128GB diskem.
Mimochodem
"Citrix se vzdalenyma plochama" to je nějaký žrout?
"soukromy prohlizec" co to znamená na pracovním počítači?
https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537268
+
Víš proč jsem psal o silném iGPU? Protože to bude PC i na hry a ano souhlasím, že 24 GB RAM by určitě stačilo, ale pokud chci 2 moduly, tak 2x 16GB DDR5 je jaksi schůdnější.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Víš proč jsem psal o silném
Mirda Červíček https://diit.cz/profil/mirek11
9. 5. 2026 - 10:04https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseVíš proč jsem psal o silném iGPU? Protože to bude PC i na hry a ano souhlasím, že 24 GB RAM by určitě stačilo, ale pokud chci 2 moduly, tak 2x 16GB DDR5 je jaksi schůdnější. https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537241
+
este ze mam pc s linuxom a 24GB DDR3
a nie neplanujem upgrade
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
este ze mam pc s linuxom a
RedHawk https://diit.cz/profil/miroslav-sido
8. 5. 2026 - 20:20https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseeste ze mam pc s linuxom a 24GB DDR3
a nie neplanujem upgradehttps://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537213
+
Odpovím jinak.
Jsem taky do Pentium1 150MHz narval 80MB RAM (2x32+2x8) a taky je to k hovnu.
Omlouvám se, musel jsem si rejpnout.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Odpovím jinak.
Hanzi76 https://diit.cz/profil/on2ddavv35
8. 5. 2026 - 23:00https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseOdpovím jinak.
Jsem taky do Pentium1 150MHz narval 80MB RAM (2x32+2x8) a taky je to k hovnu.
Omlouvám se, musel jsem si rejpnout.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537223
+
No vidiš, já měl 486 s 64MB RAM. Šlo tam narvat i 128MB, ale to už se tam ty moduly ani nechtěly vejít :-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No vidiš, já měl 486 s 64MB
Jirka1 https://diit.cz/profil/jirka1
9. 5. 2026 - 09:30https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseNo vidiš, já měl 486 s 64MB RAM. Šlo tam narvat i 128MB, ale to už se tam ty moduly ani nechtěly vejít :-)https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537237
+
Když jsem v 2003 dával do bazaru 667MHz Celerona s 768MB paměti tak na mě frajer taky čuměl jak péro z gauče. V 2004 jsem už měl laptop s 2GB RAMky. Na druhou stranu dnes už tak paměťově náročné věci neprovozuju, na herní mašině bych si vystsačil s 16GB RAM, na běžnou práci bych dokázal fungovat s 8GB RAM, ale ono se to stejně prodává se 16GB v základu. Dřív než nebude stačit RAMka, nebude stačít výkon, už teď můj mobil má skoro o 50% vyšší single core a o 1/3 nižší multicore, ale při 1/3 spotřebě. Ten telefon by bohatě stačil na vše co normálně dělám (včetně občasné editace 4k HDR videa a úpravy fotek) anem iPhone 16 Pro má stejný čip jako Macbook Neo a ten je srovnatelný v multi s M1 Macbookem, ale v singlu je výrazně silnější
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Když jsem v 2003 dával do
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
10. 5. 2026 - 15:20https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseKdyž jsem v 2003 dával do bazaru 667MHz Celerona s 768MB paměti tak na mě frajer taky čuměl jak péro z gauče. V 2004 jsem už měl laptop s 2GB RAMky. Na druhou stranu dnes už tak paměťově náročné věci neprovozuju, na herní mašině bych si vystsačil s 16GB RAM, na běžnou práci bych dokázal fungovat s 8GB RAM, ale ono se to stejně prodává se 16GB v základu. Dřív než nebude stačit RAMka, nebude stačít výkon, už teď můj mobil má skoro o 50% vyšší single core a o 1/3 nižší multicore, ale při 1/3 spotřebě. Ten telefon by bohatě stačil na vše co normálně dělám (včetně občasné editace 4k HDR videa a úpravy fotek) anem iPhone 16 Pro má stejný čip jako Macbook Neo a ten je srovnatelný v multi s M1 Macbookem, ale v singlu je výrazně silnějšíhttps://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537269
+
"o 50% vyšší single core"
Jako milovníka ST by mě zajímalo co to je za CPU. Jestli na něm půjdou pustit moje .exe programy náročné na ST. A jestli dosáhnou na těch 50% výkonu proti mému Ryzen 7 5800X3D. Aby to nebylo skoro 50% v jednom testu.
Na spotřebu nekoukám. Zásuvku mám vždy po ruce. Chlazení umím zajistit perfektní. Teď jsem podepsal elektřinu na 3 roky za 2,6Kč/kWh (s DPH). Fixní náklady platím tak či tak.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
"o 50% vyšší single core"
waleed https://diit.cz/profil/vmunllyubs
11. 5. 2026 - 06:17https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse"o 50% vyšší single core"
Jako milovníka ST by mě zajímalo co to je za CPU. Jestli na něm půjdou pustit moje .exe programy náročné na ST. A jestli dosáhnou na těch 50% výkonu proti mému Ryzen 7 5800X3D. Aby to nebylo skoro 50% v jednom testu.
Na spotřebu nekoukám. Zásuvku mám vždy po ruce. Chlazení umím zajistit perfektní. Teď jsem podepsal elektřinu na 3 roky za 2,6Kč/kWh (s DPH). Fixní náklady platím tak či tak.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537278
+
Procesory řady Apple Silicon M* a Qualcomm Snapdragon X mají hardwarově akcelerovanou emulaci x86, takže výkon legacy aplikací neřešíš. Dostaneš podobný výkon jako x86 CPU v emulaci a o desítky procent vyšší nativně. Co se týče kompatibility, Roseta 2 (Apple) a Prism (Microsoft) už implementovaly všechny instrukce consumer Intelu.
*) Nevím, jak řada A v iPhone a MacBook Neo. Nicméně nečetl jsem, že by Windows hry v emulaci jely výrazně pomaleji na Neo než na Air (proporcionálně k výkonu, hlavně GPU). A devkit pro Mac on ARM byl taky procesor řady A.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Procesory řady Apple Silicon
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
11. 5. 2026 - 14:28https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseProcesory řady Apple Silicon M* a Qualcomm Snapdragon X mají hardwarově akcelerovanou emulaci x86, takže výkon legacy aplikací neřešíš. Dostaneš podobný výkon jako x86 CPU v emulaci a o desítky procent vyšší nativně. Co se týče kompatibility, Roseta 2 (Apple) a Prism (Microsoft) už implementovaly všechny instrukce consumer Intelu.
*) Nevím, jak řada A v iPhone a MacBook Neo. Nicméně nečetl jsem, že by Windows hry v emulaci jely výrazně pomaleji na Neo než na Air (proporcionálně k výkonu, hlavně GPU). A devkit pro Mac on ARM byl taky procesor řady A.https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537332
+
To uz maji i vsechny AVX? Nebo alespon nektere? Vim, ze minimalne nekolik let v pocatcich Apple Silicon programy s AVX nedavaly...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To uz maji i vsechny AVX?
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
11. 5. 2026 - 16:11https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseTo uz maji i vsechny AVX? Nebo alespon nektere? Vim, ze minimalne nekolik let v pocatcich Apple Silicon programy s AVX nedavaly...https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537343
+
11. 5. 2026 - 16:15https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseDokonce AVX2. Roseta 2 už rok, od macOS Sequoia*, a Prism od 25H2**.
*) Link se týká portace do o ještě jednu starší verze macOS:
https://www.reddit.com/r/macgaming/comments/1dd8jvs/tutorial_backport_rosetta_2_runtime_with_avx2/?show=original
**) https://www.reddit.com/r/Surface/comments/1o1g5t7/you_may_be_able_enable_avxavx2_support_on_25h2/https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537344
+
ANO ja koupil ja koupil 64GB DDR5 za neco malo pres 100e a ted jsou v tom samem amazon shopu za 640e ... logicky bych ted nic nekupoval a nekoupim - nenecham se vydirat - i tak jsme to tusil a masivni investice jsem provedl pred zdrazenim - v PC jsme uz 64GB mel, novy nAS - upgrade na 64GB RAM a 8GB jsme vyhodil do kose pod heslem ze nema zadnou hodnoptu ;-) i tech 64GB bylo za babnku a to je ani vlastne nepotebuji, kdyz tam bezi Linux server, ale co ja mam rad hodne cache ;-) - macmin ma tez 64GB - ale tam uz jsme vlastne zapaltil aktualni ceny a Apple ani nezdrazuje ;-) - stejne tak 256 a 512GB karty do fotaku, 8TB M2 SSD pro MacMini do boxiku, mam i nejake 4TB de fakto k nicemu ;-) - ale hodi se to je ten maly crucial s USB-C yakze terba na cesty, stare 2TB SSD na USB-C uz jsme mel, dale USB-flash - nebot novy se vzdy hodi tam mam vsemozne boot image Linuxu a jinych veci na opravu serveru ... a 1TB CFe-B do dalsiho fotaku co jsme si koupil jen tak nebot Nikon ZR je super kompakt, dupser pod vodu do pouzdra a na vide je tez super .... takovy hezky doplnek ke skutecnemu fotaku - coz je GFX100S - tam mam parve ty 256 a 512 SD karty
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ANO ja koupil ja koupil 64GB
Izak https://diit.cz/profil/izak
15. 5. 2026 - 14:36https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuseANO ja koupil ja koupil 64GB DDR5 za neco malo pres 100e a ted jsou v tom samem amazon shopu za 640e ... logicky bych ted nic nekupoval a nekoupim - nenecham se vydirat - i tak jsme to tusil a masivni investice jsem provedl pred zdrazenim - v PC jsme uz 64GB mel, novy nAS - upgrade na 64GB RAM a 8GB jsme vyhodil do kose pod heslem ze nema zadnou hodnoptu ;-) i tech 64GB bylo za babnku a to je ani vlastne nepotebuji, kdyz tam bezi Linux server, ale co ja mam rad hodne cache ;-) - macmin ma tez 64GB - ale tam uz jsme vlastne zapaltil aktualni ceny a Apple ani nezdrazuje ;-) - stejne tak 256 a 512GB karty do fotaku, 8TB M2 SSD pro MacMini do boxiku, mam i nejake 4TB de fakto k nicemu ;-) - ale hodi se to je ten maly crucial s USB-C yakze terba na cesty, stare 2TB SSD na USB-C uz jsme mel, dale USB-flash - nebot novy se vzdy hodi tam mam vsemozne boot image Linuxu a jinych veci na opravu serveru ... a 1TB CFe-B do dalsiho fotaku co jsme si koupil jen tak nebot Nikon ZR je super kompakt, dupser pod vodu do pouzdra a na vide je tez super .... takovy hezky doplnek ke skutecnemu fotaku - coz je GFX100S - tam mam parve ty 256 a 512 SD karty https://diit.cz/clanek/prodeje-pc-ve-druhem-pololeti-klesnou-trh-pohrbi-ceny-pameti/diskuse#comment-1537697
+
Tohle strašení novinářů jen situaci zhoršuje.
Koukám na aktuální ceny RAM.
DDR3 100Kč za 1GB
DDR4 200Kč za 1GB
DDR5 300Kč za 1GB
Když nebudu koukat na ceny před rokem.
Což by mě nenapadlo, kdyby nebyl internet plný bulvarnich titulků jako má tento článek.
Tak bych si normálně vybral PC podle mého rozpočtu. Žádný propad prodeje by nenastal.
straseni novinaru?? kouknu na heureku na 32gb ddr5 sety.. prvni s nejakym hodnocenim co mi vypad je Kingston FURY Beast DDR5 32GB 3200MHz CL16.. kouknu na prumerny ceny..
pred rokem - 1498 kc
aktualni - 8097 kc
je 5,4x drazsi.. je mi jasny ze jsou lidi co nesledujou ceny, ale od toho sou vyhledavace aby me me nejakej hajzlik neodrbal napalenou cenou.. no a historii cen uz dneska maj prakticky vsechny.. nechapu co s tim maj mit spolecnyho novinari.. i kdyby retail stopnul prodeje uplne, na ceny to vliv mit nebude.. vsechno jde dneska do serveru, ai a oem..
Nepochopil.
Skus se vžít do pozice člověka co si chce koupit PC a má našetreno 30 000 Kč.
Proč by měl řešit cenu před rokem?
Prostě ho koupí. Snad. Jestli se nenechá vystrašit bulvárem.
Jo před rokem by tam měl 64GB a letos tam dá jen 32GB. A nebo to má na hry a koupí GPU + 16GB DDR5.
A nebo půjde do 32GB DDR4.
Možností má hodně. Varianta že bude dál šetřit aby měl 64GB DDR5 je dost málo pravděpodobná.
To záleží jestli PC/NB má a jenom plánuje obměnu nebo PC/NB nemá. Pokud nemá tak samozřejmě zaskřípe zuby a koupí nové. Ale obměny se odkládají protože všichni doufají že se ceny časem umravní (a pokud dotyčný situaci sledoval tak už tu obměnu uspíšil a v této chvíli ji má hotovou)
Výhled není dobrý. Čekat na pokles nemá smysl.
Pravda že když to bude porovnávat s pár let starým PC, tak zjistí že výměna nemá smysl.
Spíše zváží upgrade stávajícího. Ale stejně nějaké peníze za HW utratí.
Asi takto. Obrat by zůstal stejný. Ale na kusy to bude méně CPU a MB. Hlavně z nových generací které vyžadují DDR5.
Jenže bulvar vystraší lidi a ti přestanou nakupovat. Takže trh půjde dolů.
Zažil jsem to v roce 2008.
Panika na NY burze v roce 1929 a následná krize v 30' nebyla nic jiného.
K tomu, aby se člověk rozhodl neutratit peníze za něco, co skokově zdražilo, přece stačí racionální úvaha a pohled do ceníků. V tom bulvár nehraje roli.
Racionální by to bylo, kdyby byl předpoklad poklesu ceny. Což není.
Když BTC skokově zdraží, tak ho koupím protože je předpoklad dalšího skoku.
Když skokově zdraží chleba, tak ho koupím protože ho potřebuju.
Předpoklad poklesu ceny stále je, jen je to na delší dobu. Což mi u PC, pokud nějaké mám a funguje, jako důvod k odkladu nákupu stačí.
:-)
Jsem myslel že vyčkávací taktyka je specialita Redmaxe.
Ale teď vážně.
To je dost chabý argument.
To bych mohl čekat do nekonečna.
Právě naopak, tento argument podporuje moji tezi v prvním postu.
Novináři vzbudili dojem nepřirozeného růstu cen. A vzbudili v zákazníkovi dojem že nemá smysl vyhazovat peníze za něco předraženého.
Zákazník tak nákup odloží v naději že se cena vrátí k normálu. Jenže co když AI není bublina a bude tady s námi navždy? Pak je toto normální stav. Nové technologie jsou dražší než staré. Protože jsou žádanější. Viz první post.
To že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt. A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se). Ten vysoký převis poptávky nad nabídkou nebude trvat navždy. Buď to bude rychlé když AI bublina rupne nebo pomalejší díky postupnému navýšení výrobních kapacit (a ono taky jak pomine prvotní fáze překotného budování kapacit a přejde se do rutinního provozu tak se spotřeba RAM pro AI sníží)
>> To že růst cen RAM je nepřirozený není dojem ale fakt.
>> A fakt taky je že se časem ceny vrátí k normálu
>> (je otázka jak dlouho to bude trvat ale vrátí se).
Otázkou je špíš, na jaké hladině se ten nový "normál" ustálí.
Nečekám, že by ty ceny někdy kleslo pod 200% cen z Q3/25.
Budeme rádi, když v nejbližších 3 letech slezou pod 300%.
To záleží jakým způsobem k poklesu dojde. Pokud pozvolným tak ano, budeme rádi když se dostaneme na polovičku dnešních himalájských cen. Pokud by ale AI bublina rupla ve stylu velkého třesku tak ceny poletí dolů volným pádem. Osobně si myslím že velký třesk nebude ale jeden nikdy neví :-)
Co jsem četl tak vyznělo, že kdyby se ihned stopla AI bublina, ceny RAM se vrátí na původní cenu asi za rok. Půl roku na předělání výroby z HBM na DDR, další půl roku než zásobí zákazníky.
vacsina tych, co teraz leju obrovske prachy do AI skrachuje. Ceny sa normalne vratia spet, ocakavaju to (znizeny zaujem oproti dnesku) aj vyrobci pamati, preto sa nikto nehrnie do novych tovarni... lebo tovaren trva postavit tolko, ako ocakavaju koniec ai manie. Potom by na tom prerobili...
Dokonce ani všechny ty RAMky neudali a třeba OpenAI část nepoužitých RAMek prodává, asi dalším AI firmám, čímž snižuje poptávku na trhu.
K předchozí diskuzi: Naprostá většina lidí počítač má, takže s upgradem / obměnou počká. A komu klekne, minimum, tak holt koupí např. s půl RAM, než chtěl. I když ceny možná neklesnou na původní, tak pro spoustu lidí má smysl počkat rok na pokles z 500% na 200% ceny.
Ja bych souhlasil s Jirkou. Zvazoval jsem koupit novy pocitac, ne ze bych jej potreboval, spis pro radost. Ty stavajici mi staci a jeste nekolik roku stacit budou, takze neni problem pockat si.
A koupit novy pocitac s mene RAM pro mne neni reseni. Soucasny ma 64 GB RAM a nize bych urcite jit nechtel, spis vyse....
Nove technologie jsou drazsi nez stare, ale jen docasne. Ovsem, na delsi casove skale ceny vztazene na "vykon/velikost" klesaji. Pred 30+ lety stal 1 MB RAM cca. 1000 Kc, tedy 1 GB stal pres milion. A vzhledem k inflaci milion tehdy muze byt cca 10 milonu nyni. Takze RAM je nyni cca. 10 000x lacinejsi, nez pred tremi dekadami.
Podobne je to s HDD, SSD atd.
Přepočítávat staré ceny HW jen o dnešní inflaci nedává smysl vzhledem k geometricky stoupajícím narokům nového software ..Tehdy vám ten +1MB stačil k plynulému chodu systému ,dnes máte už problém i s 16GB
Klasický problém kdy se uživatel ptá proč vlastně nové PC ,když na poslední vrstvě funguje stejně jako to staré jen s mnohem vyššími nároky na prostředky.
Blbost, nic neroste do nebe. Nakonec se nasytí i ta AI. Peníze které do toho pumpují jednou dojdou, a investor bude chtít zhodnotit investici. Až to začne půjde to kaskádovým efektem a nastane pořádná panika.
Když praskne AI bublina, tak si kartel (oligopol) výrobců vymyslí jiný důvod proč držet ceny nahoře.
Viděli jsme to na GPU.
Nejprve crypto potom COVID19 teď AI.
Navíc prostě prasknout nemusí.
AI tady bude stejně jako BTC klidně desítky let.
Je to nový způsob využití PC, který je mnohem náročnější na RAM*. Jo budou se muset zvednout výrobní kapacity. Ale výrobci dali jasně najevo že to dělat nebudou. Proč by to dělali? Investovat peníze aby si snížili marže?
To by udělal jen blázen.
*crypto byl nový způsob využití PC, náročný na GPU. Stejný případ.
Čekal jsem že si koupím GPU za 6000Kč abych udělal upgrade mé RX5500.
Nedočkal jsem se. Začínám se smiřovat s tím že příští GPU bude stát 16 000 Kč.
>> Navíc prostě prasknout nemusí.
Nemusí prasknout, ale objeví se jiné důvody pro zpomalení nasazování AI datacenter.
Třeba takové "drobnůstky" jako potřeba to fyzicky postavit a napájet.
AI datacentra např. vykoupila plynové turbíny a teď kupují i obří diesel agregáty. K energii ze sítě si přes den přidá slunce a v noci plyn/nafta.
Tak musi mit ty turbiny a plyn/naftu. Prisun elektriny muze byt jednim z uzkych hrdel. A pro napajeni datacentra asi take potrebuji splnovat kriterium N-1 (kdyz klekne jeden klicovy prvek dodavky elektriny, tak neni dodavka narusena). Tedy, muzeli by mit i nejakou zalohu za turbiny a solarni parky...
Nějaká elektřina jde ze sítě. "Záloha" může být v podobě snížení výkonu, odpojení části serverů. Prostě furt prompty pojedou, jen pomaleji.
Smiřovat se? To je přesně to co se nesmí udělat. Doposud platilo, že zákazník je pán. Nenechte si nakukat, že pán je ten co prodává. Oni by to samozřejmě chtěli, ale je na nás jestli jim v tom ustoupíme. Jestli dojdou peníze všem co dosud hrnou peníze do AI. Těžko budou mít peníze aby je mohli hrnout jinam kde je třeba zase stejný hardware.
Domácí zákazník ale není pán. To je ten firemní, hlavně ten velkofiremní.
Ale i ten firemní musí vidět, že ty ceny jsou nafouklé z důvodu bubliny AI. Nebude to poprvé co firmy pozastavily investice do nového hardware. Zvláště při tak vysokých cenách a k tomu totálně rozhoupaná světová ekonomika tomu také nepřidá. To nabádá k opatrnosti utrácet volné prostředky, když neví, zda je budou potřebovat jinde.
Firmy prodlužují dobu obměny už delší dobu.
Výrobci nechtějí zvednout kapacity, protože si taky myslí, že je AI bublina a po návratu k normálu by se jim investice nezaplatila. Pokud to bublina nebude, kapacity nakonec vzrostou.
praveze tam neda 32, lebo ked mas rozpocet 30k, tak tam nemozes dat iba ramky za 1/3 ceny...
Ceny uvádím v prvním postu.
32GB DDR5 sice stojí 9000Kč.
Za 21 000 sehnat zbytek PC bude už o kompromisech.
Ale DDR4 jen 5400Kč.
Takže za 30 000 Kč se dá postavit herní PC na DDR4. Uznávám že pro hodně hráčů to není upgrade. Takže prodeje budou slabší.
Když stačí iGPU tak jít do AM5 má smysl.
Příplatek 3600Kč je tak akorát nějaká low-end GPU.
V případě APU zas DDR5 přinesou nějaký ten výkon navíc.
Před pěti lety jsem kupoval 64 GB DDR4 za 7299,-. I kdybys použil inflaci jako argument pro nárůst ceny oproti tehdejší kupní, znamenalo by to, že vývoj fakticky ustrnul. Kolikrát za poslední dejme tomu 3 dekády se stalo, že by sis po pěti letech za stejné nominální peníze pořídil objektivně horší hardware? Žádný příklad mě nenapadá.
Už to, že DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně.
Krátká paměť?
https://diit.cz/clanek/vyrobci-dram-zaplati-za-cenovy-kartel-v-letech-19...
Zemětřesení 2002
Krátkodobé fluktuace, byť uměle vytvořené, nejsou totéž, co střednědobý trend. Ani v tom roce 2002 jsi paměti nekoupil dráž, než v roce 1997.
Promiň špatný rok.
Bylo to v roce 1999 kdy po zemětřesení na Taiwanu ceny RAM vyletěli 5x:
https://www.eetimes.com/dram-prices-rise-sharply-following-taiwan-quake-2/
"DDR5 je při stejné kapacitě 3x dražší, než o patnáct let starší technologie, je dost výrazný signál, že je s trhem něco špatně."
To jako opravdu?
Novější technologie jsou přirozeně dražší než staré.
Co by jako mělo být s trhem špatně?
To že rychlejší RAM je dražší než pomalá je důkaz toho že trh je v pořádku.
Musíš oddělit výrobní náklady a tržní cenu.
Jsou to dvě různé věci. V celku běžné se prodává nad výrobní náklady. A někdy se prodává pod výrobní náklady. I to kapitalismu dovoluje.
Ano, vyrobit stejnou kapacitu na novějším procesu je levnější. Nesmíš koukat na kapacitu ale plochu řemíku. Stejná plocha na novějším procesu musí být dražší protože nový proces se musí zaplatit. Až se stroje od ASML amortizuji, tak se může snížit cena.
Chápu že IT má od ekonomiky daleko.
Ale tohle jsou ekonomické základy, které by měl znát každý.
3x drazsi je spatne. Neni to dane novou technologii, ale velkym previsem poptavky nad vyrobou. Kdyby nebyl velky previs poptavky, cena by byla treba 1.2-1.5 nasobkem....
Stejne tak bylo spatne, ze v letech "energeticke krize" stala v CR elektrina nekolikanasobek predchozich cen. Vyrobni naklady pritom nestouply na nekolikanasobek. Na nekolikanasobek vsak stoupl zisk CEZ.... Proste se v dobe silenstvi svezl na panice. A stat mu to dovolil...
Pokud si dobře pamatuji, tak cena elektřiny stoupla v důsledku špatně nastaveného mechanismu energetické burzy, na které ČEZ musel prodávat. A nebyl to jen ČEZ, kdo vydělával (Jen podstatná část zisku ČEŽu skončila jako příjem státu skrze zvýšenou daň a dividendy).
U těch pamětí je sice volný trh, ale zase omezený počet výrobců.
Burza byla nastavená správně. V době nedostatku vyšší cena omezuje poptávku. Jak jinak bys dělil, kdo má dostat energii a kdo ne. BTW přes Lipskou burzu jde jen 10 % naší výroby a ceny jsou tam už předválečné.
Přesně tak.
A jen doplním, že prodej energie pod tržní cenou by okamžitě napadli (minoritní) akcionáři ČEZu. Fakt, že stát je majoritním akcionářem by byl navíc ještě přitěžující okolností.
Takže si to shrňme:
1. ČEZ prodává distributorům drtivou část energie na základě dlouhodobých smluv, nikoliv na základě spotových cen na burze
2. Spotové ceny však ovlivňují cenu celkovou, protože energie se spotřebovává okamžitě, nedá se ve velkém ukládat a distribuční společnosti (nikoliv ČEZ) k těm spotům v případě vysoké spotřeby sahat musejí.
3. Z důvodu snadnější regulace cen (to je z mého pohledu trochu nesmyslné, ale budiž) a hlavně možnosti ručení státu za investicemi do budování nových atomek dojde oddělení a etatizaci výrobní části ČEZu.
1) Spotove ceny vubec neovlivnuji dlouhodobe ceny.
2) Prepalene byly prave ty dlouhodobe kontrakty.
3) Kdo urcuje cenu na burze? Na jedne strane obchodu stoji CEZ (Vyroba), dominantni CR vyrobce, na druhe strane obchodu CEZ (Obchod) - velky obchodnik s elektrinou a CEZ (Distribuce) - dominantni distribucni spolecnost.
Co kdyz to bylo, samozrejme ciste hypoteticky, tak, ze CEZ (Vyroba) si mohl dovolit nasadit na burze vysokou cenu, protoze vedel, ze ji jeho stoprocentni dcery za tu cenu zobchoduji? Vytvori spolu takto na burze "ferovou cenu" staci par obchodu.... A pak si to za tuto "ferovou cenu" mezi sebou prodaji. A na venek pak tvrdi, ze to jinak neslo, ze za vse muze burza.
Proc jsou v CR ceny silovky (mluvim o dlouhodobych kontraktech) znatelne drazsi, nez v Nemecku. Pritom je v CR prebytek, pres polovinu elektriny CEZ vyrobi za par buraku v jaderkach a v drahych uhelkach CEZ vyrabi mene, nez Nemci? Ja osobne vidim jeden jediny duvod a tim je nefunkcni trzni prostredi v CR, ktere je dane zejmena strukturou vlastnictvi CEZ, tedy ze CEZ vlastni vyrobu, obchod a distribuci a vyroba neni na CR trhu vystavena dostatecnemu tlaku na snizeni cen.
To ale nesouvisí s Lipskou burzou, jak říkám, tam jsou již předválečné ceny. A v době krize ti nikdo dlouhodobý kontrakt nezrušil, když nepočítám Bohemia Energy (kde ale lidé a firmy nakonec na tom byli v rámci možností dobře, protože si vzali fix před peakem o půl roku později).
ad 1) ale samozřejmě že ovlivňují. Žádný dodavatel neumí přesně odhadovat celkovou a ani okamžitou spotřebu, takže se spotu nikdy zcela nevyhne. Cena spotu je dlouhodobé ceně už zahrnuta (odhadem), nebo se musí dopočítávat zpětně.
ad 2) to také není úplně pravda. Jsou případy, kdy máš levnější ceny na long-term (protože byly nasmlouvány v době levné energie) a v okamžiku, kdy ceny vzrostou, máš najednou levnější energie než ti, co jedou na short-terms nebo dokonce spot. Ale samozřejmě to může být i opačně.
ad 3) cenu určuje vždycky trh, tedy střet poptávky s nabídkou. Nemáš pravdu, že výroba a obchod stojí proti sobě, on ten obchod spíše spojuje výrobce (mn. číslo, ne jen ČEZ) a odběratele, tj. koncové zákoše. Zákazník odebírá a platí, obchodník hledá nejnižší cenu pro daný okamžik, pokud už nemá nasmlováno, nebo je odběr přes sjednaný limit. No a výrobce prodává - pokud má co. A má-li prodává nejvyšší nabídce. To je kupříkladu podstata těch různých bateriových úložišť, která nakupují levně v čase přebytku energie (leckdy dokonce za záporné ceny, tj. distribuce jim PLATÍ za odběr nadbytečné energie) a následně prodávají na spotu, když je energie málo. Že to tak je kvůli dokurvené infrastruktuře OZE... to je teď vedlejší. Podstatné je to, že takový nesmysl, jako několik desítek tun lifepo baterek, dokáže nejen zaplatit svou stavbu, ale i vydělat na živobytí svému investorovi.
No a co se týká ceny energie, tak si úplně nemyslím, že máš pravdu. V ČR je podle typu zdroje cena silovky 2-3Kč/KWh. V DE jsem si dohledal, že to je 90 €/MWh, tj. také mezi 2-3 Kč (podle kurzu). Jenže to je cena SILOVÉ energie z energetického mixu. Rozdíl, a to dost brutální je v koncové ceně (tj. cena vč. distribuce a daní/poplatků.) ČR okolo 5 Kč/kWh, DE 9-10 Kč/kWh.
Navíc, když si zajdeš na různé takové ty internetové srovnávače, zjistíš, že ceny se mezi distribučními společnostmi až tak neliší a spíše reprezentují různé odběrové strategie. Koneckonců krach Bohemkových "spotařů" jasně ukázal, že žádné skryté rezervy a supermarže neexistují.
CEZ nemusel prodavat na burze, to je jen folklor.... A ani prevazne na burze neprodava. Vetsinu (asi 80%) prodeju dela primymi kontrakty s odberateli (obchody mimo burzu). A je dobre dodat, ze temi zakazniky jsou dcerinky CEZ. A na burze take obchoduje CEZ (Vyroba) na jedne strane a CEZ (Obchod) + CEZ (Distribuce) na strane druhe.
Take neni pravdou, ze by v CR byl v te dobe nedostatek elektriny. CR vyvazela cca. pul az cely Temelin (nechce se mi to hledat)... Tedy v CR byl prebytek elektriny.
Je jedno, kde ten zisk skoncil, podstatou je, ze ceny ani nahodou neodpovidaly situaci (nakladum a nabidce/poptavce). CEZ proste vyuzil/zneuzil sveho dominantniho postaveni na trhu vyroby v CR. A take toho, ze vlastni soucasne vyrobu, distribuci a prodej, tedy sektory, ktere jsou v pomeru prodejce-zakaznik.
Kouzlo a tajemství ČEZu jsou ty jeho velké systémové elektrárny, které vyrábějí tu "drahou" a nedostatkovou energii. Proto je ČEZ v plusu, protože může velkou část svého výkonu prodávat na nejlukrativnějším spotu.
Zkusil bych si najít graf toku energie přes hranice v závislosti na denním času. I bych se vsadil, že přes slunný den teče levná elektřina z německých OZE do ČR a večer/v noci teče drahá elektřina z Temelína, Dukovan apod. do Německa.
edit: trochu starší, ale IMHO stále platné:
https://www.ceskovdatech.cz/clanek/159-toky-elektriny/
"Proste se v dobe silenstvi svezl na panice."
Přesně.
Výrobci RAM se v době šílenství kolem AI svezli na panice vyvolané bulvarem.
>> V celku běžné se prodává nad výrobní náklady.
>> A někdy se prodává pod výrobní náklady.
>> I to kapitalismu dovoluje.
Nedovoluje. Spíš postihuje.
Věci jako křížové financování (a další praktiky snižující zdanitelný základ) berňák kontroluje a rád pokutuje.
Jak kdy a jak v čem. Třeba u konzolí se samotná konzole prodává levně a výrobce se hojí na hrách.
Podobně třeba rohlíky a když je v akci máslo. Vydělává se na tom, co dalšího koupíš, když do krámu jdeš.
Bernak je přesný opak neviditelné ruky trhu, která určuje koncovou cenu.
Odepsat ztrátu a prodat pod výrobní cenou (za tržní cenu) je legální cesta jak se zbavit ležáků na skladě. Jo v ČR s tím je nějaká ta birokracie.
64GB DDR4 za 7299, vidíš v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 3000MHz/CL16 a byl to široko daleko nejlevnější kit, také poslední, cokoli kolem 10-12 tisíc reálně nikde nebylo a pak byly "prémiové" moduly třeba za 13-14 tisíc, takže 64GB za 7k je furt super cena proti tomu co jsem dřív kupoval. A fakticky ty moduly pořád používám 8 let.
DRR5 jsou komplikovanější, než DDR4, ale i DDR4 byly násobně dražší než DDR3.
Ano paměti už stály násobně méně, ale je to pořád nahoru a dolů, jednou jich je moc, stojí to vajgla, někdy je jich málo a stojí to ranec.
Počítače se pořád budou kupovat. Ceny počítačů, v tomto směru mluvím hlavně o laptopech se v zásadě nijak nemění, pořád to stojí +- stejně, někde to výrobci berou z marží, někde šidí materiály a výbavu, jen málokde se to projeví v navýšené ceně, to si prostě nemohou dovolit.
Zhoršuje to situaci? Nejlevnější DDR5 32gb za 9400,- by byla i bez informačních novinových článků. Já kupoval svoje paměti za 3400. Aktuálně stojí 13 400. Takže kdomě debilů jako ty, si každej jinej koupi počítače rozmyslí.
9400 za 32GB DDR5, wow to je toho, v 2018 jsem kupoval 32GB DDR4 za 9000 a to byly široko daleko nejlevněší - pomalejší moduly, střední třída 10-12 tisíc nikde skladem nebyly a byly jen prémiové varianty ve smyslu barvičky, chladiče atp za 13-15 tisíc.
Takže tu není nic co tu dříve nebylo.
Ale je divné že 32GB paměti stojí 13400, když za tu cenu máš 16GB paměti a jako bonus celý počítač
Toto je strašná blbosť, vraj pre zdraženie SSD výroobcovia PC použijú HDD napríklad 20TB.
Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať!
HDD začali zdražovať už minulý rok, lebo výrobcovia sami od seba oznámili, že pre veľký dopyt zvyšia cenu. A veľký dopyt je preto a píšem to už niekoľko mesiacov, že RAM nie je problém, problém sú HDD, že celá tá umelá inteligencia potrebuje dáta. Už len to scanovanie kních, filmov, hudby, internetu, všetko sú to PB dát a každý kto robí AI, ich potrebuje a už vôbec HDD nedražejú kvôli trápnej 512MB cache.
K tomu 10 platňové disky sú plnené héliom. A 30% svetovej produkcie hélia je tam, kde Izrael a USA nevyprovokovane brutálne imperialisticky zaútočili na Irán.
Už minulý rok výroba HDD nestíhala dopyt, kým sklady boli plné SSD a DRAM.
Píšem to už niekoľko mesiacov, RAM potrebujete len jednu. Kúpite 16GB modul.
Ale spracovávate dáta, vyutvárate dáta. A je jedno či sa uložia u vás, alebo v cloude. Aj ten Youtube neustále navyšuje kapacity. Facebook, aj diit.cz, čo nový článok, do dalšie dáta. K tomu zálohy a rastie to.
Ľudstvo produkuje obrovské množstvo dát, ktoré extrémne rastie. Pribúda aj ľudí na internete. Stačí vám iphone s 8GB RAM, s 512GB SSD ale tie 4K videá potrebujete niekam ukladať.
A inak, nedávno som písal o disku na alze. V čase keď som písal o 32TB Seagate disku stál po polnoci pod 900 Eur. O niekoľko hodín ten disk alza zdražela na 1200 Eur.
Za zdražením diskov sú vo veľkom obchodníci. Váhal som či kúpiť a či nie, urobil som chybu, nekúpil som a nekúpil som ani pred niekoľkými dňami, a opäť, naopak z veľkoobchodu. Zo dna na deň, hlásili na sklade viac ako 5ks, den na to, stále ten počet kusov, ale zdraženie o 20%.
Jeden svoj SSD 240GB mám viac ako 10 rokov, už len na systém, MLC, píšem z neho. Obrovské množstvo zápisov, lebo chrome, ale 20+ TB diskov mám množstvo.
Mám bez varovania množstvo nefunkčných SSD. Preto som sa vrátil hu HDD, SSD na systém, SSD na hry ale dôležité dáta na HDD, už len pre jednoduchšiu obnovu dát.
SSD začali byť zaujímavé v čase, keď 1TB SSD stále 40 Eur a 1TB HDD stál 55. To bolo ešte minulý rok. Ale dovtedy platilo, v PC systém, možno hry, ale dáta na externom HDD.
Zdraženie RAM a SSD, kupoval som obe aj drahšie, je to jednorázový nákup raz za 4-5 rokov. Ale zdraženie a nedostatok HDD. Len na jedinom 20TB disku teraz zaplatíte dvojnásobok, čo je viac ako nárast RAM a SSD.
Očakávam zdražovanie cloud služieb. Avšak neviem aké majú ceny Seagate- WD- Toshiba vs veľký odberatelia.
Čo viem na 100%, v maloobchode navyšujú ceny bez ohľadu na ich nákupnú cenu.
Kto si nevšimol, straší sa zdražovaním mobilov, rýchlo kúpte. Rovnako notebooky. Tak teraz notebooky vypredáva kde kto. Aj mobily, napríklad od xiaomi zlacneli, aj čerstvé modely.
Obchodníci mali plné sklady, zámerným šírením paniky sa snažili ľudí donútiť, aby rýchlo všetko nakúpili, lebo všetko brutálne zdražie. Niektoré naozaj výhodné ponuky sa minuly, to je fakt. Ale stále sú plné sklady mobilov, notebookov, grafických 8GB kariet.
Na jednej strane sa straší, ako všetko zdražie a kupuj, na druhej strane, ako sú na tom ekonomiky zle, že treba šetriť, k tomu útok na Irán, kde na 100% sú aj lode s tovarom z Ázie, do Európy, k tomu obchodníci ktorí si povedali, že fest dobre zarobia na panike a brutálne predimenzovali predajné ceny.
Čo je vtipné?
Tento rok sú Nvidia RTX 5060 a 5060 TI 8GB lacnejšie ako minulý rok. Sú ich plné sklady. Boli ich stále plné skaldy, len bleskovo zdraželi o cca 100 Eur a po polroku ich napríklad vypredáva aj alza za nižšie ceny ako boli najnižšie minulý rok. A aj niektoré notebooky dáva do akcií za nižšie ceny ako boli minulý rok.
Na záver, čo sa týka RAM pre AI, tak prebiehajú optimalizácie, nová kompresia atď. Bude stačiť menej RAM, alebo pri rovnakom množstve väčší výkon. Pointa je, že žiaden revolučný kompresný algoritmus sa za posledné roky nevymyslel na dáta - text, audio, video. Odhadované nároky na RAM sa budú redukovať, ale dát na skladovanie bude stále pribúdať a bez mazania dát sa nedá znížiť potreba nových HDD. Produkcia dát rastie rýchlejšie ako zvyšovanie kapacít HDD.
Výrobcov DRAM a NAND tých môže byť X. Ale výroba HDD, možno som to len nezachytil, ale neviem o žiadom novom výrobcovi HDD, napríklad sponzorovaného Čínou. Vyrábajú si RAM, SSD, CPU, GPU a všetko ostatné, ale o Čínskom výrobcovi HDD som nečítal.
Pochybujem že trh PC pochová zdraženie RAM. RAMky v minulosti boli aj drahšie. Ku PC stačí aj 8GB, ako ukazuje Apple Neo. 16GB RAM nie je zas neprekonateľne drahé. Prispôsobí sa tomu SW. Ešte nedávno, pred 3 rokmi bežne sa predávali notebooky s napájkovanámi 4GB RAM a s i 3 procesorom.
DDR4 budú plné šrotoviská. Čo uškodí trhu, špekulatívny kapitál, bezbrehé zvyšovanie marží. Keď výrobcovia hlásia trojnásobne marže, mld. zisku navyše. Toto nie je štandardná situácia reálneho nedostatku.
Toto nie je obdobie sucha, že nie je úroda a preto sa zvyšuje cena. Tu množstvo firiem len tak zvýšilo ceny, lebo bol vysoký dopyt a odmietli zvýšiť výrobu. To všetko poháňané kapitálom, ktorí investuje do AI bez toho, aby mali akýkoľvek plán na návratnosť svojich investícií. Na svete bol a je prebytok peňazí, že nevedeli ako ich minúť. Inflačné peniaze. Namiesto skupovania nehnuteľnosti (ktorých je na trhu nedostatok) dávali rôzne fondy a firmy peniaze do AI, len aby neboli len tak niekde na účte. Ešte nedávno výnosy štátnych dlhopisov boli 0, dokonca aj záporné.
Ćo myslíte, keď politici strašia, že vymierame, potrebujeme migrantov z Afriky, Ázie, aby mal kto pracovať, lebo populácia klesá a stárne, ako je možné, že je nedostatok bytov, domov?
Tí čo mali prebytky, investovali do nehnuteľnosti ako do investície.A je výhodnejšie nehnuteľnosť neprenajímať a len čakať kým dostatočne zdražia pre stále sa zmenšujúcu ponuku.
V Španielsku nedávno odsúhlasili, že zlegalizujú milión či koľko ilegálov, vraj to potrebujú, lebo počet Španielov klesá. Nemecko tiež volalo migranto, lebo počet Nemecov klesá. Ako je možné, že počet obyvateľov klesá, ale všade je nedostatok bývania?
Medzi rokmi 2019 a 2026 kumulovaná infllácia Eura bola 44%.
Za posledné roky sa úspory znehodnotili o cca polovicu.
Napriek tomu je v systéme obrovský prebytok peňazí, ktoré ľudia nevedia ako minúť.
Dúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode. O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula.
'' Tak do notebooku, miesto 256 či 512GB SSD dajú 20TB 3,5" HDD.
To muselo dať strašne veľa práce, takú blbosť vykonštruovať! ''
tak proc sis to vymejslel?? ja ve clanku nic o davani 20tb 3,5" hdd do notebooku nevidim.. sorry, dal sem necet, hrozna blbost.. ((:
Klasika, ani článok si neprečítal viac ako po nadpis,
Mám dobrú náladu, zacitujem ti to:
"Prvním impulzem zdražení DRAM je rostoucí cena SSD, neboť vznikají ve stejných továrnách a při růstu ceny DRAM může výrobce některé linky na NAND Flash převést na výrobu DRAM, takže nabídka SSD klesne a ceny rostou. V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze, čímž rychle stoupne poptávka po HDD a tím i jejich ceny. Příkladem může být 20TB Seagate IronWolf Pro, který se loni prodával za zhruba 10 000 Kč. Dnes stojí 18 000 Kč a je to prý „cenová bomba“, neboť údajně 3000 Kč ušetříte."
Takže kvôli zdraženiu SSD, výrobci PC budú dávať 20TB HDD.
A teraz príde nejaký blbeček, že nikde tam nebol spomenutý notebook.
Tak by blbeček mal napísať, kde sa dá namiesto bežného 256GB až 1TB SSD 20 TB HDD, lebo to vyjde lacnejšie?
Zatiaľ som si nejak nevšimol že by nejak radikálne pribudlo PC s HDD. Lebo tak sa mi zdá, že HDD držia krok v zdražovaní a cenovo j eúplne jedno či je tam SSD alebo HDD. Porovnatelnej kapacity a nie, zdraželi SSD, dáme miesto nich 20TB HDD.
Zjavne niekto nepochopil k čomu sú 20TB disky a že to nie je konkurencia ani alternatíva ku SSD. Aspoň nie posledné roky a určite tiež nie ani najbližšie roky.
V článku se napíše "V důsledku toho zase výrobci systémů použijí HDD namísto dražších SSD alespoň tam, kde je uplatnit lze" a 'teraz príde nejaký blbeček' a jako protiargument si explicitně vybere zrovna ten případ, kde to uplatnit nelze... 🤦
No tak daj, keď podľa teba v notebookoch nemôžu byť HDD, mimochodom, sám niekoľko takých notebookov mám, kde sú a kde môžu byť, no daj tie prípady, kde výrobcovia nahradia drahé SSD s 20TB HDD, lebo to bude lacnejšie ako použiť SSD.
To ma fakt zaujíma, všetky tie systémy, kde výrobcovia použijú 20TB namiesto SSD, aby znížili cenu.
"Prodeje PC ve druhém pololetí klesnou, trh pohřbí ceny pamětí"
To ma fakt zaujíma, ktoré sú to tie systémy, kde doteraz bolo lacnejších 20TB v SSD ako v HDD, že odteraz tam budú dávať 20TB HDD, aby znížili cenu.
Do spousty notebooků se mechanický disk nevejde, leckdy se tam nevejde ani typické 2280 SSDčko, ale dávají se tam třeba jen 2232, jeden takový mám, má 13", celé je to 8mm tlusté tělo, poctivý hliník, co se neprohýbá od pohledu jako různé tenké slitiniy magnézia, tloušťka včetně IPS (tlustší než OLED) displej a pořád v tom je 48Wh baterie (verze s OLED má 52Wh baterii). Běžné mechanické disky začínají na tlouštce 7,5mm kde bys to do těch 8mm, kde je mimo krytu i displej dal?
Dúfam že to nebude, ale je vcelku možné, že sa zopakuje ešte raz, či dvakrát skoková inflácia. Pokiaľ si človek započíta aj infláciu, tie RAM a SSD až tak veľmi nezdraželi. Pred niekoľkými rokmi boli ešte drahšie. Pokiaľ cena z roku 2019 a dnes je dvojnásobná, tak zdraželi len o infláciu. Napríklad 2TB HDD pred 5 rokmi som kúpil za 68 Eur. Kto má dvojnásobný plat oproti roku 2019 je v pohode (napríklad ja v pohode nie som, som si myslel že mám peňazí dosť, kedysi strašili defláciou, ECB celé roky tlačila peniaze ako šialená, aby naštartovala infláciu, moja chyba, mal som skupovať nehnuteľnosti).
O niekoľko rokov sa z bankoviek škrtne nula. Ani to nebude novinka.
Medzi nami, s podivom sledujem, ako v ČR aj SR riešia nedostatok bytov, chcú naštartovať výstavbu. Ibaže stavebných materiálov nie je nekonečne veľa. Namiesto toho, aby vlády prijali opatrenia proti investicným nehnuteľnostiam, ktoré sú prázdne, len sa "zhodnocujú". Jednoduché opatrenie. Penalizačná daň za neobsadenú nehnuteľnosť. Buď budeš mať podnájomníka alebo vysokú daň. To by ste videli, ako zrazu bude prebytok nájomného bývania. Sám poznám lokality, kde skoro každý druhý dom, byt je prázdny. Zámerne sa neprenajímajú. Lebo zbaviť sa nájomníka je zložité, tak sú byty, domu pripravené na predaj a čakajú, lebo ich držba je lacná. Nizka daň, takmer nulová spotreba energií, tých pár eur ročne pri tisícových rastoch predajnej ceny ročne, je zanedbateľných. Ale ak by daň z prázdnej nehnuteľnosti bola riadne navýšená (nízka daň na jednu nehnuteľnosť s trvalým pobytom, ostatné progresívne), zrazu by boli plné portály ponúk na prenájom, predaj.
Tak hlavně počítače nezdražují, i disky do nich mohou stát stejně, holt to nebude mít rychlý PCIe 4/5 4x řadič, dostane to třeba jen 2 linkový levný řadič bez DRAM, tyhle informace se stejně u počítače nikde nepíší a uživatel to nakonec ani nepozná, pokud to není power user. Pak se ubere na kvalitě/kapacitě baterie, ubere se na webkameře, repru, dá se horší klávesnice, touchpad, displaj. Základní parametry jsou stejné, cena je stejná, jen se snížila kvalita zbytku, kde se o tom moc nepíše, případně u prémiových produktů to stejně vezmou výrobci na sebe. Třeba SSDčka ani paměti u Apple vůbec nezdražily (dolarová cena je identická už dlouhá léta a to platí i u mnoha prémiových modelů jiných výrobců)
Problém PC laptopů je, že tenhle trik snižování, aby zveřejněné papírové parametry zůstaly stejné, dělají už delší dobu. Teď není kam níž jít, aby to vydrželo aspoň záruku. A pak do toho hodil vidle Apple s MacBook Neo, který je kvalitou úplně jinde, přitom pro nenáročné uživatele tam jede i Windows 11 ve virtuálce nebo hry jako Cyberpunk 2077. A narozdíl od PC laptopů v dané cenové kategorii tam jde i stříhat video:
"HP a Dell zakazují HEVC na svých počítačích"
https://www.root.cz/zpravicky/hp-a-dell-zakazuji-hevc-na-svych-pocitacich/
To muselo dát práce... a přitom taková blbost.
Na podzim už bude ještě větší tlak na konec starších PC s Win10 a mít se silným iGPU v PC 32 GB RAM už dnes není přehnaný požadavek, jenže to je tak 10 litrů jen za RAM. No nic, konzole a staré dobré hry to jistí, tohle aspoň umravní vývojáře v aplikaci nějakého náročnějšího nevypnutelného RT/PT...
Kto bude robiť ten tlak a vyžadovať 32 GB RAM?
Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch, aj to kvôli AI, ale výrobcovia tento rok uvádzajú nové modely s len 8GB RAM.
Ak nie microsoft, kto bude robiť ten tlak, aby PC malo minimálne 32 GB RAM na konci roku 2026?
I keď v prípade starých DDR4 systémov, 32 GB RAM je cenovo na úrovni pred cca 5-6 rokov s tou výhodou, že bazárových 4x8 alebo 2x16GB nie je ani teraz problém.
Ku tomu ja očakávam pokles cien RAM. Za mňa najväčšiu zásluhu na prudkom skokovom zdražovaní má špekulatívny kapitál. Ceny skokovo vyskočili zo dňa na deň a to aj u mnoho mesačných skladových ležiakov.
A mimochodom, ja stále používam Windows 7 a 128GB RAM a tú RAM som kupoval keď bola ešte pekne drahá. Dnes by som ju kúpil za podobnú, či mierne vyššiu sumu, s tým rozdielom, že vďaka inflácií by som dnes reálne za to zaplatil menej.
Tak kto bude tlačiť na minimálne 32GB RAM o menej ako polroka v PC, keď teraz sú predávané nové PC systémy (ntb, minipc, stolné PC) s 8GB RAM a na trh bol uvedený hit, Apple Neo s 8GB RAM? Keď uvažovaná druhá generácia, neviem či bude uvedená ešte tento rok, alebo až budúci, by mala mať 12GB RAM?
To píšem ako človek, ktorý menil PC vždy hlavne len kvôli možnosti mať viac RAM. Aj s WinXP som prešiel na Win7 len kvôli tomu, že WinXP bolo 32bit a bolo možné mať len cca 3,5GB z osadených 4GB a nedostatok RAM bolo pre mňa vždy doteraz obmedzujúce.
Dnes pises same perly.
> Predpokladám, že si tým nemyslel Microsoft, ktorý ohlásil odľahčenú verziu Windows 11 a odstraňuje, či mení plány ohľadom lokálnej AI, a len nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch
Ano, a tim ze MS ohlasil jednorazove zlepseni, celkem urcite to bude dodrzovat i do budoucna. Kdyz ted snizi MS o gigabajt mnozstvi sracek, urcite je ve Windows 12 neprida, to by neudelali, ze ? Nebo v nekterem dalsim velkem updatu W11.
Vyjimecne souhlasim s Mirdou. 16GB a Windows je na hranici pouzitelnosti. Apple to ma mozna jinak, nevim jejich systemy neznam. A ano, lze to **dnes** pouzivat, ale pokud ten notas chces mit pohodlne pouzitelny i pristich 5 let, 24GB RAM je minimum. Hint je primo v tom cos napsal: "nedávno dal požiadavku na 16GB v notebookoch" = na 16GB to nabehne a bude sotva pouzitelne.
Bezny boot W11 na domacim zeleze sezere tak 4-6GB, na firemnim laptopu mi to sezralo 11GB. Nastartujes teams, browser, office, par dalsich veci, a 16GB je totalne v prdeli. 8GB je v prdeli prakticky hned po bootu. Ano W11 ma vselijake vychytralosti jako komprese pameti a swapovani, jediny drobny problem je, ze to zpusobuje zpomaleni uplne vsecho. Pak ti 14jadrovy CoreUltraMega jede jako 4jadrove Core zpred deseti let. Takze odpoved pro tebe: Windows a firemni prostredi budou vytvaret ten tlak na vetsi RAM.
A kto to teda tlačí na to, aby o pár mesiacov bolo minimum 32GB RAM?
Pred rokmi keď som napísal, že mám 128GB RAM v PC, tak sa tu vyrojili x doslova idiotov ktorí ma presviedčali, že 128GB RAM nikto nepotrebuje.
Teraz opak, teraz sa začína presviedčať, že ak nemáš minimálne 32GB RAM, tak sa ani nepodarí zapnúť PC.
A čo prevratné sa udeje, že pre vás bude úplne nepoužiteľných 16GB RAM a aby ste vôbec zapli PC, ty potrebuješ minimálne 24 a tvoj kolega minimálne 32 GB RAM?
Poučma, zjavne mi unikla tá bomba, ktorá zožerie hneď po štarte minimálne 16GB RAM.
Je dobry rozlisovat extreemni pripady ala 128GB a to, co neni extremni pripad. 128GB i dnes, vyjma specialnch pripadu je extrem. V predchozim prispevku Franze to mas podano srozumnitelne a pragmaticky. Kdyz vezmes vidle 11, otevres na nich korporatni bordel (opet vyjmenovany predesle) tak so dostanes do komfortni zony "office pouzivani" V momente, kdy ale k tomu zacnes pouzivat i nejaky pracovni SW a/nebo i nejaky Citrix se vzdalenyma plochama, soukromy prohlizec, atd. tak si s 16GB na limitu bezproblemove prace, nebo tech 16GB uz prekrocis. To nemluvim o narocnejsich programech. Takze tech 24GB je opravdu dnesni rozumne minimum, 16GB je sice stale taky, ale jen za predpokladu, ze je to opravdu jen "office pouziti".
Pamatuji dobu, kdy jsem v práci dostal na stůl NT4, P4, 64 MB RAM.
Šlo na to pustit browser a zároveň přehrávat mp3.
Jakmile se se otevřelo více dokumentů v Excel, Word, tak to začalo sekat a když se pustil Utlouk, tak už to mp3 nedalo vůbec.
Po 20 letech díky elektronům a dalším "platformám" pro "rapid development" už to office použití má problém vlézt se do 16 GB (256x více).
a preto potom intel vymyslel HT, lebo my s athlonmiXP, duronmi a sampronmi sme take problemy nemali. Nasledne prisiel dvojjadrovy athlon a zakopnutie AMD v podobo s939/754... ale opravili to sAM2, takze pohoda..
Vidíš dělám externě pro korporát, velký, který má miliardové čisté zisky, letos jsem nafasoval plastový Dell s 13. gen 10c i5, 16/256 s pomalu gumovou klávesnicí a při práci to za 2,5-3h umře, prostě počítač za trest, výdrž je bída i díky tomu korporátnímu bordelu.
Mimochodem od letoška je v tom korporátu 16GB RAM konečně považováno za základ, loni ještě lidi mohli dostat mašiny s 8GB RAM. 256GB disk už je standard pár let, ale 3 roky zpět jsem měl ještě mašinu s 128GB diskem.
Mimochodem
"Citrix se vzdalenyma plochama" to je nějaký žrout?
"soukromy prohlizec" co to znamená na pracovním počítači?
Víš proč jsem psal o silném iGPU? Protože to bude PC i na hry a ano souhlasím, že 24 GB RAM by určitě stačilo, ale pokud chci 2 moduly, tak 2x 16GB DDR5 je jaksi schůdnější.
Už jsou i 12GB moduly
https://www.alza.cz/patriot-signature-premium-12gb-ddr5-5600mt-s-cl46-d1...
Já vím, ale mizerný výběr.
este ze mam pc s linuxom a 24GB DDR3
a nie neplanujem upgrade
Odpovím jinak.
Jsem taky do Pentium1 150MHz narval 80MB RAM (2x32+2x8) a taky je to k hovnu.
Omlouvám se, musel jsem si rejpnout.
No vidiš, já měl 486 s 64MB RAM. Šlo tam narvat i 128MB, ale to už se tam ty moduly ani nechtěly vejít :-)
Když jsem v 2003 dával do bazaru 667MHz Celerona s 768MB paměti tak na mě frajer taky čuměl jak péro z gauče. V 2004 jsem už měl laptop s 2GB RAMky. Na druhou stranu dnes už tak paměťově náročné věci neprovozuju, na herní mašině bych si vystsačil s 16GB RAM, na běžnou práci bych dokázal fungovat s 8GB RAM, ale ono se to stejně prodává se 16GB v základu. Dřív než nebude stačit RAMka, nebude stačít výkon, už teď můj mobil má skoro o 50% vyšší single core a o 1/3 nižší multicore, ale při 1/3 spotřebě. Ten telefon by bohatě stačil na vše co normálně dělám (včetně občasné editace 4k HDR videa a úpravy fotek) anem iPhone 16 Pro má stejný čip jako Macbook Neo a ten je srovnatelný v multi s M1 Macbookem, ale v singlu je výrazně silnější
"o 50% vyšší single core"
Jako milovníka ST by mě zajímalo co to je za CPU. Jestli na něm půjdou pustit moje .exe programy náročné na ST. A jestli dosáhnou na těch 50% výkonu proti mému Ryzen 7 5800X3D. Aby to nebylo skoro 50% v jednom testu.
Na spotřebu nekoukám. Zásuvku mám vždy po ruce. Chlazení umím zajistit perfektní. Teď jsem podepsal elektřinu na 3 roky za 2,6Kč/kWh (s DPH). Fixní náklady platím tak či tak.
Procesory řady Apple Silicon M* a Qualcomm Snapdragon X mají hardwarově akcelerovanou emulaci x86, takže výkon legacy aplikací neřešíš. Dostaneš podobný výkon jako x86 CPU v emulaci a o desítky procent vyšší nativně. Co se týče kompatibility, Roseta 2 (Apple) a Prism (Microsoft) už implementovaly všechny instrukce consumer Intelu.
*) Nevím, jak řada A v iPhone a MacBook Neo. Nicméně nečetl jsem, že by Windows hry v emulaci jely výrazně pomaleji na Neo než na Air (proporcionálně k výkonu, hlavně GPU). A devkit pro Mac on ARM byl taky procesor řady A.
To uz maji i vsechny AVX? Nebo alespon nektere? Vim, ze minimalne nekolik let v pocatcich Apple Silicon programy s AVX nedavaly...
Dokonce AVX2. Roseta 2 už rok, od macOS Sequoia*, a Prism od 25H2**.
*) Link se týká portace do o ještě jednu starší verze macOS:
https://www.reddit.com/r/macgaming/comments/1dd8jvs/tutorial_backport_ro...
**) https://www.reddit.com/r/Surface/comments/1o1g5t7/you_may_be_able_enable...
ANO ja koupil ja koupil 64GB DDR5 za neco malo pres 100e a ted jsou v tom samem amazon shopu za 640e ... logicky bych ted nic nekupoval a nekoupim - nenecham se vydirat - i tak jsme to tusil a masivni investice jsem provedl pred zdrazenim - v PC jsme uz 64GB mel, novy nAS - upgrade na 64GB RAM a 8GB jsme vyhodil do kose pod heslem ze nema zadnou hodnoptu ;-) i tech 64GB bylo za babnku a to je ani vlastne nepotebuji, kdyz tam bezi Linux server, ale co ja mam rad hodne cache ;-) - macmin ma tez 64GB - ale tam uz jsme vlastne zapaltil aktualni ceny a Apple ani nezdrazuje ;-) - stejne tak 256 a 512GB karty do fotaku, 8TB M2 SSD pro MacMini do boxiku, mam i nejake 4TB de fakto k nicemu ;-) - ale hodi se to je ten maly crucial s USB-C yakze terba na cesty, stare 2TB SSD na USB-C uz jsme mel, dale USB-flash - nebot novy se vzdy hodi tam mam vsemozne boot image Linuxu a jinych veci na opravu serveru ... a 1TB CFe-B do dalsiho fotaku co jsme si koupil jen tak nebot Nikon ZR je super kompakt, dupser pod vodu do pouzdra a na vide je tez super .... takovy hezky doplnek ke skutecnemu fotaku - coz je GFX100S - tam mam parve ty 256 a 512 SD karty
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.