SockaPC 2023, dějství druhé
Před řadou týdnů jsem přehodil SSD s primární instalací Linuxu zpátky do Comet stroje, tedy Core i5-10400F / 32GB DDR4. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou na nějakou vyšší kometu z druhé ruky za dobrý peníz, ale pořád platí, že šestijádro jsem předloni trefil perfektně, víc nepotřebuju. K 7letému dogmatu: doba od uvedení CPU (a čipsetu B460) na trh je něco přes 3 roky … ale technicky vzato bych jej mohl považovat za ekvivalentní Core i7-8700, které dovrší 7 let teď na podzim.
Jelikož prach je mrcha, tak stroj opět a již definitivně dlí v cca 11 let staré skříni od Fractálů, která nejenže je utlumena, ale má i prachové fitry, včetně toho u zdroje, který toho pochytá opravdu hodně (mimochodem vyžadovala po cca 10 letech opravit ulomenou nožičku, Fractálům evidentně křehnou černé plasty). Přechod na širší skříň mi umožnil spálit mosty nad možností vrátit se k malé úzké mATX skříni, neb jsem po letech vyměnil chladič, 10 let starou 92mm Noctuu za mou oblíbenou značku, nový 120mm Arctic Cooling i35 (má docela děsivý úchytný systém, zlatá Noctua). Stroj je s ním tišší, asi o 10°C chladnější a já mám v mošničce po předání Noctuy do jiných rukou asi o 400Kč víc. Prostě win-win-win situace. Chladič poladěn tak, že za běžného provozu se jen-tak-tak roztáčí, není vůbec slyšet. GPU (o tom za chvíli) v klidu netočí vůbec, takže jediné, co lze při snaze zaslechnout, je ševelení ventilátoru ve zdroji.
Dále jsem využil možnosti koupit z druhé ruky M.2 NVMe SSD, konkrétně správně sockoidní 128GB Western Digital SN520 - má rozhraní PCIe 3.0 ×2, ale za 99Kč fajn SSDčko s rychlostmi zhruba dvojnásobnými oproti dosavadnímu SATA. Samozřejmě jen na systém + swap, neb /home
partišnu nadále nechávám na nově zakoupeném 960GB SATA SSD. Ideální kombinace, ve spojení s 32GB DDR4 je ~90GB swap dostatečný pro jakákoli Huginová zvěrstva či cokoli menšího (upřímně: je to overkill jak prase). Na filmy, či spíše dnes už lokální mirror některých YT kanálů, stále využívám plotnový 4TB WDC, plus průběžné backupy na DVD&plusm;R média. Ale něco mi říká, že je to jen otázka příchodu řekněme 256vrstvých a lepších NAND flash čipů, kdy v kombinaci s QLC zlevní 4TB SSD natolik, že i velkoúložiště předělám na SSD a disk pomaže do USB 3.2 boxu a bude startovat jen občas na offline zálohy (zrovna nedávno Hynix ukázal 321vrstvé TLC NAND flash čipy, takže do roka a do dne to tu bude).
Radeonu RX 6500 XT jsem se dáááávno nabažil, už ani nevím, jak dlouho je bedny fuč (rozhodně přes půl roku), nahradil jej v Cometě bazarový Sapphire Radeon RX 560 2GB za pár stovek (7 let), jehož výhodou je, že je narozdíl od RX 6500 XT tichý. Skyrim Anniversary s ním běží v 2560×1440 s nějakým nižším nastavením kvality nad 35 fps, tudíž jako dočasné řešení ok (beztak Steam povětšinou ani nemám nainstalovaný). přemýšlím pouze o budoucím upgradu na nějakou GeForce, či spíše Quadro (nejvýše Quadro Pxxxx, neb rok uvedení 2017 :-), jelikož zdá se mi, že vedle spousty jiných věcí se bude CUDA hodit i na některé projekty neuronových sítí typu waifu2x, když AI upscaling fotek / videí je asi to jediné, co mě osobně dává smysl. Ale ještě tu myšlenku nechávám uležet (bude-li uležovat ještě rok, bude moci jít o Quadro RTX x000 :-).
Jediný zádrhel u karet Nvidia je ten, že open ovladače stojí za prd a Nvidiácké nejsou navěky. Aktuální ovladač 535.98 podporuje jako poslední generaci GeForce GTX 750/Ti, což je 28nm Maxwell z roku 2014. Evidentně cca po 10 letech podpora míří do legacy (což nevadí) a definitivně se vytrácí. U Quadra je to podobné, aktuální ovladač podporuje např. Quadro K2200 (což je Maxwell GPU), ale třeba Quadro K4200 (což je Kepler GPU, vlastně jde o vokleštěný model s GK104 jako Quadro K5000 z roku 2012) už je legacy s ovladačem verze 470.199.02. Čili 7 let staré Quadro je tak trošku vo ústa s nepříliš dlouhým limitem zbývajících let. No jak píšu, tu myšlenku nechávám uležet. Uvidíme stejně, kam tyhle různé AI GPU projekty uzrají. Blender taky donedávna (poté co odstavil OpenCL), jel akcelerovaně jen přes GeForce, ale současná verze umí už i Radeony a Arcy.
Kdysi jsem přešel na klávesnici Dell L100, což je takový sympatický základní model membránovky. Před několika měsíci se mi podařilo sehnat za pár šupů z druhé ruky její vyšší multimediální sestru, Dell SK-8135, byť aktuálně ji alternuji za nově získanou Chicony 2971, což je klávesnice, kterou jsem měl pár měsíců na přelomu let 2001 a 2002 (22 let! :-) a mám na ní dobré vzpomínky. Myš stále A4tech OP-620D (její první verzi jsem používal cca v roce 2006), velmi sockoidní model, který mi stále vyhovuje. Bedýnky? Stále stejný z USB napájený ultra-low-end Genius. A potřebujíce zase na nějakou dobu vyšší rozlišení, vrátil jsem se k 27" WUXGA IPS UltraSharpu (13 let).
No, celkově jsem letos do PC nacpal několik tisícovek a naopak se mi později zase několik tisícovek zase navrátilo. Sečtu-li to s loňskem, je to zhruba stav „nula od nuly pošla“ a hlavně nebyla nuda. Jednou za čas je osvěžující se přesvědčit, že sousedova tráva možná vypadá zelenější, ale ten pravý kometový poklad má člověk doma.
Jo a takový ten otravný bug v Mageie, kdy po nějaké době při náhodné události jest usmrceno síťové rozhraní, v logu nic a jediné, co pomůže, je reinstall systému, jsem vyřešil jednoduše: Ubuntu 23.04. Kupodivu se už snapy dají celkem používat a beztak teď potřebuju spíše bohatost světa APT / PPA repos.
Ale abych nezapomněl na to podstatné: pořád jedu na Intelu. Není jediný důvod pro výměnu za AMD. A není jediný důvod pro výměnu za výkonnější Intel.