Kaveri může spojit rychlost GDDR5 s kapacitou DDR3
Kapitoly článků
Začněme ale tím známým: GDDR5 řadič bude 128 bitů široký (čtyři 32bit kanály), což znamená, že s dnes dostupnými paměťovými moduly bude možné osadit až 2 GB paměti. Bright Side of News tento fakt uvádí, jako by měl být omezující - my to vidíme přesně opačně a ještě vám vysvětlíme proč :-). Hrubý výkon integrovaného GPU bude podobný jako u Radeonu HD 7750. Tato grafická karta je běžně osazena 1 GB GDDR5 a k výkonům, na jaké je stavěna, to stačí i s rezervou (přínos 2 GB verze je nulový). To je jeden důvod, proč se v tomto ohledu BSN mýlí.
Radeon HD 7750 a APU Kaveri by si měly být co do parametrů poměrně blízké
Je tu ale ještě druhý. Můžeme předpokládat, že GDDR5 rozhraní bude využíváno pouze na top modelech Kaveri. Levnější osekané verze, které si vystačí s DDR3 řadičem, nebude důvod prodražovat rychlými moduly. Z toho vyplývá, že GPU (byť schopné pracovat s GDDR5 rozhraním) musí být v rámci čipu napojené i na DDR3 řadič jako doposud. Co to znamená: Grafické jádro podle našich předpokladů musí být schopné přistupovat jak k GDDR5 řadiči, tak i DDR3 řadiči. A pokud je schopné využívat oba, nemá smysl se omezovat a využívat jen jeden. I modely vybavené GDDR5 pamětmi budou podle našeho názoru využívat rovněž systémové DDR3, které jim poskytnou nejen další propustnost (20-25 GB/s), ale i rozsáhlou kapacitu.
Domníváme se proto, že rychlá GDDR5 paměť bude využitá pro operační buffery, které jsou náročné na datovou propustnost (frame-buffer, Z-buffer), ale stačí jim malý prostor, zatímco textury mohou nadále ležet v pomalé systémové DDR3 paměti (nevyžadují rychlé rozhraní, jen vysokou úložnou kapacitu). Pokud v GDDR5 nebudou ležet velké textury, jen operační buffery, může být tato paměť ještě výrazně menší - ani kapacity jako 256 - 512 MB by neměly být problém.
Paměti DDR3 jsou i přes stoupající ceny řádově levnější než GDDR5 a mohou
být proto efektivně využity na textury, kterým stačí nízká přenosová rychlost
Nakonec se podívejme na podporované rychlosti. DDR3 řadič Kaveri zvládne až DDR3-2500 (40 GB/s) ale pro běžné použití očekávejme kombinaci s běžně dostupnými a cenově příznivějšími DDR3-1866 (30 GB/s). Nově doplněný GDDR5 řadič by měl být kombinován s pamětmi o efektivní frekvenci 3200 - 3400 MHz. To je ve srovnání s 4500 - 6000MHz moduly, které známe z desktopu, poměrně málo, ale nabízí se hned trojice důvodů, proč tomu tak je:
- Kaveri je určená nejen pro desktop, ale hlavně notebooky - musí být energeticky efektivní
- výkon nebude záviset jen na frekvenci GDDR5; GPU zřejmě využije i DDR3 rozhraní
- tyto frekvence korespondují s tzv. GDDR5M, o kterých jsme vás informovali loni v létě
Druhý bod si možná zaslouží menší vysvětlení. Podle dříve uniklých informací ponese GPU v Kaveri 512 stream-procesorů jako stávající Radeon HD 7750. Jak jsme už řekli, disponuje tato grafická karta paměťovou propustnosti 72 GB/s. Kaveri doplněná 3200 MHz GDDR5(M?) získá 51 GB/s. Zároveň však bude mít k dispozici 30 GB/s na DDR3 rozhraní - pokud 10 GB/s vymezíme pro čtyřjádrové CPU, zbývá pro grafické jádro 20 GB/s. Pokud to zrekapitulujeme, bude mít GPU k dispozici 51 GB/s na GDDR5, 20 GB/s na DDR3 - sečteno podtrženo 71 GB/s. To je prakticky totéž, jako v případě samostatného Radeonu HD 7750. O výkonu top modelu Kaveri si tedy můžeme už nyní udělat poměrně jasný obrázek.
Poslední otázkou by mohlo být, kde budou ony GDDR5 ležet. Tzv. side-port, který nabízela AMD u některých grafik integrovaných v čipsetech, to řešil umístěním čipů na základní desku (viz naší recenzi čipsetu 890GX s Radeonem HD 4290). Existuje i o chlup elegantnější způsob, který už před lety používala ATi na mobilních grafikách: Paměťové moduly byly naletovány přímo na pouzdru grafického čipu (obrázek výše) - nevidíme důvod, proč by se tento postup nemohl použít i v kombinaci s APU.